Karınca Haftalık Çocuk Gazetesi 1. Seri Sayı 019 - 10.05.1952

12 Şub 2010
15,006
543,642
4o46rldc3p4y9dw6g.jpg

l13dgyk791hg73z6g.jpg

Karınca deyip geçmemek lazımmış. Sadece bu sayıdaki okuyucuları arasındaki günümüz ünlülerinin bir kaçını tanıyalım.

up7gvpu04v2ne9x6g.jpg

Serpil Barlas
Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat. 1960'lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başlamıştır. Zamanın ünlü orkestralarında solistlik yapmıştır. 1970 yılında Altın Ses Yarışması'nda Nilüfer'in ardından ikinci olmuştur. 1976-1978 yılları arasında birkaç 45'lik plak doldurmuş ve bunların arasında en çok Oldu Olanlar (orj. Dibi Dibi Daba da) adlı parça ile adından söz ettirmiştir. 1978'de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde "Yaşamaya Bak" isimli şarkı ile katılmıştır. 1978 yılında ABD'ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etmiştir. 1993 yılında Türkiye'ye dönüşünden sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat camiasında bir ilke imza atmıştır. Gerek AIDS gerekse sahipsiz sokak çocukları ve Bosna'daki sistematik soykırım gibi toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışmış ve ünlü müzisyen Uğur Dikmen'in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden "Benim Adım İnsan", "Sahipsiz Çocuklar" , "Bosna" adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalışmıştır.

x497dwh08wbjyll6g.jpg
Vasıf Öngören (d. 15 Şubat 1938, Kütahya Tavşanlı - ö. 14 Mayıs 1984 Amsterdam), Türk tiyatro sanatçısı, dramaturg, yönetmen, yazar, tiyatro kuramcısı.

Brecht'çi tiyatronun biçimsel özelliklerini, epik tiyatro yöntemini Türkiye'de ilk kez uygulayan dramaturgdur.

Ülkenin temel sorunlarını ele alan dört oyunuyla (Asiye Nasıl Kurtulur?, Almanya Defteri, Oyun Nasıl Oynanmalı? ve Zengin Mutfağı) Türk tiyatrosunda iz bırakmış bir oyun yazarıdır.

Yazar, kariktatürcü Ferit Öngören’in kardeşi; oyuncu Aslı Öngören'in babasıdır.

88jwanu3zgyrim66g.jpg
Prof. Dr. İlter Turan
1941 yılında İstanbul'da doğmuştur. Orta öğrenimini Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamlamıştır. 1962 yılında Oberlin Koleji'nden (ABD) Siyasal Bilimler Lisansı, 1964 yılında Columbia Üniversitesi'nden Siyasal Bilimler Yüksek Lisansı almıştır. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset İlmi Kürsüsü'ne asistan olarak girmiştir. Aynı kürsüde 1966 yılında Doktor, 1970 yılında Doçent, 1976 yılında da Profesör olmuştur.

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne intisap etmiş, 1991 yılında aynı fakültede yeni kurulan Uluslararası İlişkiler Kürsüsü Başkanlığı’nı üstlenmiştir.1993 yılında İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılmış ve Koç Üniversitesi İdari Bilimler ve İktisat Fakültesi'nde Siyasal Bilimler Profesörü olarak görev almıştır. Ekim 1998-2001 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Rektörlük görevini üstlenmiştir. Hâlihazırda aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,677
İstanbul
Vay canına... Ne dergiymiş ama... Yazan meşhur olmuş.

Bugün muadil bir dergi varsa biz de oraya yazalım. :)

Bir de masal kitabı kazananlar listesi dikkatimi çekti. Ne kadar çok Yahudi, Ermeni belki Rum kökenli çocuk yazmış ve ödül kazanmış. Eee, derginin tarihi 1952. Daha ne 6-7 Eylül (1955) olayları yaşanmış, ne 1964 Rum tehciri gerçekleşmiş. Neyse... Susuyorum ben.

Sağolasın, abi.

Sonsuz teşekkürler, Haluk Abi.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Karınca dönemin gençlerini biraraya toplamayı becermiş.
Bence büyük başarı.
Farklı dünyaların insanları olsada ortak zevkleri için toplanmışlar.
Bugün için çizgidiyarı bayrağı devralmış durumda.:)
Teşekkürler büyük reis.:)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,880
Harika bir paylaşım.
Karıncanın değerini bilmek lazım.:)
Faydası çoktur.:D
Teşekkürler üstadım.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Bir karınca çalışkanlığıyla basılı ne kadar yayın varsa bir bir bizlerin istifadesine sunan üstadımıza çok teşekkür ediyorum...