Analoji (benzeşim)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
Analoji (benzeşim)

Geometri_bilmeyen_giremez1.jpg

Karikatür "Leman" dergisinden alınmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Karikatür güzel olmasına güzel, fakat ben asıl, resmin kenarlarında kullandığınız simgeleri forum fonuna taşıyormuş gibi gösterme atraksiyonunu beğendim..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
Karikatür güzel olmasına güzel, fakat ben asıl, resmin kenarlarında kullandığınız simgeleri forum fonuna taşıyormuş gibi gösterme atraksiyonunu beğendim..

Sayın "abartman", bu efekti verebilmek için oluşturduğum görselin arka fonunu, ÇD sitesinin kullandığı gri arka plân rengiyle aynı tona getiriyorum. Bu gri rengi "damlalık" aleti ile (ve/veya ekran yakalama yazılımları ile) ÇD ekranından tam tonunda toplayabiliyorum. Yani sitenin webmaster'ı sitenin arka fonunu başka bir renge döndürse, bu şekilde oluşturulmuş tüm görseller sırıtacak ve haliyle bütün bu emekler boşa gidecek (umarım bu değişikliği yapmazlar).

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Sonuç gayet tatmin edici olmuş, sunuma alıştığımızın dışında bir hava kazandırmış. Fonda değişiklik yapılır belki ama herhalde yakın zamanda olmaz. Gözümüz bu kadar alışmış forum kimliğiyle bu renkler de bütünleşmişken değişiklik için bir gereklilik olduğunu da sanmıyorum.. Aslında aynı şeyi gif tekniğinden yararlanarak yapmak da mümkün olabilir. Gif formatında, tanımlanan bir renk geçirgen kılınabiliyordu aklımda yanlış kalmadıysa.. O zaman fon renginin değiştirilmesi de dert olmaktan çıkar böyle farklı sunumlar hazırlarken..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323
.....Aslında aynı şeyi gif tekniğinden yararlanarak yapmak da mümkün olabilir. Gif formatında, tanımlanan bir renk geçirgen kılınabiliyordu aklımda yanlış kalmadıysa.. O zaman fon renginin değiştirilmesi de dert olmaktan çıkar böyle farklı sunumlar hazırlarken....
Bu da bir seçenek olabilir. Ancak "Gif" formatının 256 renkle sınırlı olduğunu da unutmamak gerekir. Fazla renk derinliği gerektirmeyen görsellerde uygulanabilir.​

Son düzenleme: