Bir "Kurtuluş Savaşı" karikatürü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321
Bir "Kurtuluş Savaşı" karikatürü

karikatrstharb.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Sevgili Scanfan "Bu nasıl bir karikatürdür?" mü demek istiyorsunuz, yoksa benim de anlayamadığım bir espri mi saklı?

Hiçbir ulusun verdiği kurtuluş savaşı ile alay edilemez; bunu yapan birini hiç görmedim daha önce...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321
kurtuluş savaşında dalga geçilecek nevar...?
Sevgili Scanfan "Bu nasıl bir karikatürdür?" mü demek istiyorsunuz, yoksa benim de anlayamadığım bir espri mi saklı? Hiçbir ulusun verdiği kurtuluş savaşı ile alay edilemez; bunu yapan birini hiç görmedim daha önce...

ÇD'da bolca paylaşılan bir dergi olan "Leman"dan alınmış bir karikatürdü. Bu karikatür "Kurtuluş Savaşı" ile dalga geçmiyor bence. Tam tersine yurdunu savunan kahraman mehmetçiklerin savaşa bir 'oyuna' (burada 'futbol' oyunu ile benzeştirme yapılmış) gider gibi rahat gidebildikleri vurgulanmış. Gözü kara mehmetçik her zaman yaralanabileceğini, canını kaybedebileceğini bir saniye bile düşünmeden atılır söz konusu vatan olduğunda. Bizim askerimiz halkın askeridir, komutanları gibi onlar da halkın bağrından kopup gelmişlerdir, başka ülkelerin paralı askerlerine, monşer subaylarına benzemezler.

Üstelik paylaşımlarımdan ve başka paylaşımlara yazdığım mesajlardan vatansever çizgim aşağı yukarı belli olmuştur sanıyordum. Kurtuluş savaşı ile dalga geçebilecek en son kişilerden biri de ben olurdum herhalde bu forumda. Vatansever çizgimi inatla korumaya ve dik durmaya gayret ettiğimden dolayı kırk senedir maddi-manevi ne bedeller ödediğimi bir ben bilirim. Karikatüre bir sanat dalı olarak bakmalıyız bence. Ancak yine de rahatsızlık verdiyse yöneticilere bildirelim, kaldırsınlar.

leman2005370722ka.jpg

Karikatürün alıntılandığı 2005 tarihli LeMan dergisinin 722. sayısını ayrıca yükledim.

Ayrıca geçen yıl, "Dönemin Mizah Dergilerinde Milli Mücadele Karikatürleri" adlı güzel bir albüm paylaşmıştım. (Üstelik bu albüm forumdaki ilk paylaşımım olmuştu). İlgilenenler için linki şu

millimcadelekarikatrlerikapak.jpg

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
ÇD'da bolca paylaşılan bir dergi olan "Leman"dan alınmış bir karikatürdü. Bu karikatür "Kurtuluş Savaşı" ile dalga geçmiyor bence. Tam tersine yurdunu savunan kahraman mehmetçiklerin savaşa bir 'oyuna' (burada 'futbol' oyunu ile benzeştirme yapılmış) gider gibi rahat gidebildikleri vurgulanmış. Gözü kara mehmetçik her zaman yaralanabileceğini, canını kaybedebileceğini bir saniye bile düşünmeden atılır söz konusu vatan olduğunda. Bizim askerimiz halkın askeridir, komutanları gibi onlar da halkın bağrından kopup gelmişlerdir, başka ülkelerin paralı askerlerine, monşer subaylarına benzemezler.

Üstelik paylaşımlarımdan ve başka paylaşımlara yazdığım mesajlardan vatansever çizgim aşağı yukarı belli olmuştur sanıyordum. Kurtuluş savaşı ile dalga geçebilecek en son kişilerden biri de ben olurdum herhalde bu forumda. Vatansever çizgimi inatla korumaya ve dik durmaya gayret ettiğimden dolayı kırk senedir maddi-manevi ne bedeller ödediğimi bir ben bilirim. Karikatüre bir sanat dalı olarak bakmalıyız bence. Ancak yine de rahatsızlık verdiyse yöneticilere bildirelim, kaldırsınlar.

leman2005370722ka.jpg

Karikatürün alıntılandığı 2005 tarihli LeMan dergisinin 722. sayısını ayrıca yükledim.
Sizinle ilgili en küçük bir şüphe duymadım sevgili dostum. Hattâ, "bakın, adamlar nelerle dalga geçebiliyor," demek istediğinizi düşündüm.

Karikatürün yorumu konusuna gelirsek, sizin yüklediğiniz anlamı yükleyebilmek için hayli uğraşılması gerektiğini düşünüyorum. Ben hiç sevmedim. Böyle bir karikatüre sayfalarını açan bir dergiyi diğer sayfalarını babam doldurmuş olsa evime sokmam.

Sansür ise benim aklımdan bile geçmez.

Saygılarımla.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Yukarıdaki karikatür, absürd espri'ye güzel bir örnektir.
Herkes savaşlarda böyle bir sahnenin olamayacağını bilir aslında.
Ama o damar yok mu o damar, işte insanları ayaklandırmaya, birbirine kırdırmaya
müsait olan o damar...

Son düzenleme: