Antik Yunan'dan Bir Sünnet Olayı! (kolaj karikatür)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Antik Yunan'dan Bir Sünnet Olayı! (kolaj karikatür)
(M.Ö. 5. yy Seramik Resmi Üzerine Parodi)

Antik Yunan seramiklerinin üzerindeki çizimler hep dikkatimi çekmiştir. Az sayıdaki sade ve doygun renkler (daha çok kırmızı ve siyah) ve temiz çizgiler (ligne claire!) vs. Belki de günümüzde üretilen birtakım çizgi roman çizgilerine çok benzediği için bunlara sempati duymuş olabilirim. Bu vazoların üzerinde işlenen cinsellikle ilgili kompozisyonlar ise apayrı bir konu, derya gibi, anlatmakla bitmez. Bunlar tezlere de konu olmuşlar. Buradaki seramik resmi bunlardan biri değil, nispeten masum sayılır. Çıplaklığa gelince, çıplaklık o dönemin kültürünün bir parçasıymış. Söz konusu vazo resimlerinden birine "National Geographic History" dergisinin sanırım son sayısından alıp bir köşeye atmışım. Buradan yola çıkarak bu resim ve bir başkası üzerinde azıcık oynayarak bir 'kolaj karikatür' oluşturdum.

Absürt karikatür için anlayışınızı rica ediyorum. Adı üstünde "absürt", yani saçma. Daha önce de bunlardan bir düzine kadar yapıp paylaşmıştım. Absürt dedim ama belki de bunlar çoğumuza artık normal geliyordur, zira içinden geçtiğimiz zaman dilimi çok saçmalaşmaya başladı.

Orijinal seramikteki "Ozan Linos" bizim kolajda sünnetçi amca oldu. Belli ki
'sünnetçi'nin daha önce birtakım kötü tecrübeleri olmuş, onların endişesini taşıyor.

Eski-Yunan-Serami-i-s-nnet-Olay.jpg

Kolaja ilham veren seramik resminin orijinali (Aslı Paris'teki Louvre Müzesi'ndeymiş).
NAT-GEO-HSTRY-2019-Yaz-Say-s.jpg

İlgilenenler için "Arkaik Dönem Yunan Seramikleri" başlıklı
bol resimli bir yüksek lisans tezi (2011, Türkçe, 138 sayfa, 6 MB, pdf)

(MediaFire)