Can Barslan'dan Bir "Memleket Nere?" Karikatürü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Can Barslan'dan Bir "Memleket Nere?" Karikatürü
Doyduğun Yer Kadar Doğduğun Yer de Önemli mi Acaba?

Ancukaazl_LMAN_2005-719.jpg

Çizen "Can Barslan" - Leman 19 Ağustos 2005 tarihli 719. sayı

Zengin kültürümüzün yanı sıra mizah anlayışımızı, kendimize olan engin güvenimizi ve hoşgörümüzü yansıtan yüzlerce köy ve belde isimlerinden sadece birkaçını aşağıya aldım. Birçoğunu kontrol ettim, sahiden böyle yerler var. Bazılarını fotoşopla uydurmuşlardı, onları listeden çıkarttım (mesela "Araklı" köyünü manipüle etmişler). Bu isimleri görünce fantezi gibi duran yukarıdaki karikatür bir oranda komikliğini kaybetmiş oldu!

Geydoğan - Amasya Taşova'da köy
Yalak - K.Maraş Elbistan'da bir köy adı.
Dikbıyık - Samsun Çarşamba`ya bağlı belde.
Kırıklar - İzmir Buca'da bir köy.
Vicikler - Samsun'daymış.
Çakallar - Antalya Alanya'da köy.
Domalan - Alanya'da (şimdi adı değişmiş galiba)
Vermiş - Amasya Merkez'de köy
Dingiller - Manisa Akhisar'da köy.
Malaklar - Mersin Anamur'da köy.
Süksün - Kayseri Merkez'de belde adı.
Hıyarlar - Bursa Karacabey'de köy adı.
Budalalar - Kocaeli Kandıra'da köy.
Şapşallar - İzmit Merke'zde köy
Beygirler - Kocaeli Kandıra'da köy.
Gebeşler - Kocaeli Kandıra'da köy.
Otuzbirler - İzmir Bayındır'da köy
Hadımköy - İstanbul'da malum.

Kaynak:
ve
gazetelerindeki haberler.

Tuhaf_isimli_yerleskeler.jpg

Bir örnek de Avrupa'dan:
Fucking-kasabas.jpg

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
612
3,372
vjRdaz.jpg

Çok güldüm sevgili "scanfan"
Çok yaşayın...

Tabii ilk okuyuş da aklımıza gelen "muzır anlamlarının" dışında elbette ki hepsinin gerçek bir anlamı var...

Örneğin; "Geydoğan" senin de belirttiğin gibi Amasya Taşova'da bir köy ama neden ismi "Geydoğan"!

Çünkü orada bir türbe var; "Geydoğan Türbesi"!

nJLJ71.jpg

"Gey" Farsça'da “Bey/Büyüklük” anlamına gelir. Peki "Geydoğan" Kimdir? "Geydoğan Baba" ismini "Doğan Bey"den almaktadır. Türbede bir başka kişi daha bulunmaktadır. Bu kişinin de "Seyyid Ramazan" olduğu söylenmektedir. Seyyid Ramazan Selçuklu Döneminde Horasan’dan bölgeye gelmiş, Rumlarla savaşan bir komutandır. Doğan Bey de onun yardımcısıdır. Doğan bey'e "Geydoğan" denilerek aslında ona "Büyük Bey" sıfatı konulmuştur. (Farsça)

Seyyid Ramazan burada şehit düşünce Doğan Bey türbesini yaptırır ve köyü kurar. Kendisi de vefat edince vasiyeti üzerine Seyyid Ramazan’ın yanına gömülür.

Aslında hepsinin bir öyküsü var...

Türkçe'nin azizliğine güzel örnekler için teşekkürler sevgili "scanfan"...

Sevgilerimle...

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Çok yaşayın scanfan üstadım.
Çok sevdim bu konuyu da.
Hadi hepsi bir yana diyelim,
"hoş geldiniz" ve "güle güle"
aynı afişte, nasıl oluyor da
oluyor, anlayamadım bir türlü.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
+ 18 OKUMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN :​

Dilin kullanım alanı böyle işte.Dİl canlı bir varlık gibi gelişiyor ve değişiyor.Anlam değişimlerine uğruyor.Mesela salatalarımızın kraliçesi olamasa bile kralı halk deyişiyle "HIYAR " aslında seçme hakkı anlamına geliyor.İhtiyar heyeti - ihtiyari hepsi aynı kökten gelen kelimeler.HIMHIM ismi okumuştum gazetelerde bir ara.Aşkım KAPIŞMAK gibi meşhur eden isim ve soyisimlerde oluyor.Samsun da diş hekimi vardı karı - koca son Samsun gezimizde sahafları talan ettikten sonra Atakum du galiba tam bilemiyorum Diş Hekimi Kaya BİLİR , Diş Hekimi Oya BİLİR....tabelasını görünce aklıma biranda azı dişim geldi sonra aklıma Nearderthal köpek dişlerim geldi.Sonra Oylum TALU.Aklıma dedimki başka şey getir hatırıma.İpsiz kelimesi gibi ipsiz sapsız deyimi vardır.Kökeni tamamen ilginç İstanbul a gelen hemen herkesin hammallık yaptığı dönemle ilgili imiş.Hammallık yapmak için de ip gerekli ipi yoksa onuda yapamıyor ipsiz deyimi oradan geliyor.Sapsızın nereden geldiğini bilemiyorum.Fonetik yakınlık nedeniyle olabilir.Bizim Ne Şamın şekeri ne Arabın yüzünün aslının ne Şamın Şekeri ne Arabın Zekeri olması gibi olabilir.