scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Dana Kaçacağı Yeri İyi Biliyor
Hindistan Konsolosluğuna Sığınmış (Garantili Yer!)

Karikatür "Leman" mizah dergisinin 12 Ocak 2006 tarihli 740. sayısında çıkmış, "Tuncay Akgün & Kemal Aratan" ortak yapımı olan "Gatana" köşesinde yer alıyordu. Derginin kendisini de 2 yıl önce şurada paylaşmıştım. 2006 yılında yine bir Kurban Bayramı haftasında yayımlanmış olan bu dergide yer alan bu "Kaçan Dana" temalı karikatürü Photoshop'ta renklendirdim. Standart prosedürleri uyguladım: "line-art" çizgileri beyaz zemininden "channels" vasıtasıyla izole edip şeffaf zemine oturttuktan sonra, siyahları daha siyah, beyazları daha beyaz yapmak için (deterjan reklamı gibi oldu!) levels/curves vs ile oynayıp, az sayıda katman kullanarak uygun renklerle boyadım. Orijinal siyah beyaz kopyadan (aslında sarı-siyah-beyaz) bazı parçaları da renkli kopyaya dahil edebilmek için bir iki yerde layer mask'e başvurdum. Renklere ışık/gölge vermeye çalıştım. Karikatür çeyrek sayfaydı, yani oldukça küçüktü. Tam sayfa olsaydı daha iyi olacaktı sanki. Tekrar hatırlatmalıyım, kendi kendime verdiğim Photoshop kursum ağır aksak da olsa devam ediyor. (Alttaki kutlama mesajı bir "actions" marifeti, yani yazılım kendi kendi kendine yapıyor, siz sadece yazıları, zemin rengini filan değiştiriyorsunuz)

Karikatür çok zekice kurgulanmış, tipler ve replikleri her zamanki gibi müthiş komik, bu tiplerin jest ve mimiklerine ise "paha biçilemez". Kurban Bayramının artık klasikleşmiş "kaçan dana" olayına güzel bir gönderme yapıyor. Bence şimdiye kadar çizilmiş en güzel "kaçan dana" karikatürü bu. Bu vesileyle Çizgi Diyarı'nın Kurban Bayramını tekrar kutluyorum.

Kurbanl_k_Dana_Hint_El_ili_ine_S_n_LMN_06_740.jpg

Son düzenleme:

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Bu karikatürü hatırladım,
renkli hali de hoşuma gitti...
Bayramınız mübarek,
keyfiniz her daim olsun...

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,992
13,514
Hindularda inek kutsal ama boğa kutsal mı? Ama renklendirme on numara, tebrik ederim.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,994
Tüm danalar bu kadar şanslı olamayabiliyor.
Nefis olmuş,teşekkürler üstadım...