Gazete tefrikalarında Karaoğlan maceraları.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
karaoğlan akşam ve güneş gazetelerinde eskiden yayınlanmıştı.benim bildiğim dönemlerde ise karaoğlan sabah gazetesindeki 3 macerası ile tanımıştım.o zamanlar gazeteden kesip biriktirirdim fakat sonra kıymetini bilmeyip attık onları.geçenlerde eski ansiklopedilerin arasında o zamanki gazeteden kestiğim tefrikalardan bir kaç tane buldum.herhalde her maceradan birer ikişer saklamışım.Bende onları arkadaşlarla paylaşayım dedim.belki arkadaşlardada böyle tek tük sayfalar vardır onları burada toplamış oluruz.
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Karaoğlanın maalesef bu meceraları sitemizde paylaşılmadı umarım zaman içinde paylaşılır.
Hatırlattığınız için teşekkürler sevgili erdal.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Vay be,gördükçe hatırlıyorum.
çok düzensiz de olsa gazeteyi okurken,
bu bantlara da baktığım
gözümün önüne geldi şimdi...
Teşekkürler,özel paylaşımlar bunlar...

mersan00

Onursal Üye
23 Haz 2011
254
459
Ankara
gazete yayınlarında çıkan karaoğlanda en önemli macera takvimgazetesinde yayınlanan kızıl tug macerasıdır. bu macera güneş gazetesinde yayınlanan buzlu çöller tilkisi macerasının devamıdır ve sadece takvim gazetesinde yayınlanmıştır ve maşka yerde yayınlanmadıgından çok önemlidir, elinde bulunan varsa ve tararsa sevinirim vede acaip hora geçer.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
file

Evet, gazete tefrikaları ayrı olarak toplansa olur. Benim gibi elinde tek tük de olsa olan arkadaşlar paylaşıma açarsa zenginlik artar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
gazete yayınlarında çıkan karaoğlanda en önemli macera takvimgazetesinde yayınlanan kızıl tug macerasıdır. bu macera güneş gazetesinde yayınlanan buzlu çöller tilkisi macerasının devamıdır ve sadece takvim gazetesinde yayınlanmıştır ve maşka yerde yayınlanmadıgından çok önemlidir, elinde bulunan varsa ve tararsa sevinirim vede acaip hora geçer.
kolibri arkadaşımızda bu macera vardı.çünkü diğer formda bir tane örnek yayınlamıştı.

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,833
Fatih İstanbul
kolibri arkadaşımızda bu macera vardı.çünkü diğer formda bir tane örnek yayınlamıştı.

Akşamdaki ilk macerayı paylaşmıştım.
Başka hangi macerasını eklediğimi hatırlayamadım.
Gazetelerde daha neler var neler...
Ama maalesef bende forum şevki kalmadı.
Mistercaki dostum Karaoğlan maceralarıyla ilgili nefis bir çalışma yapmıştı.
Ben de listede olmayan 3 macerayı o konuya eklemiştim.
Bunlardan biri olan,Yeni Asırda yayınlanmış, Kızıltuğ'un Öfkesi macerasından bir sayfa.

Yakında Karaoğlan sevenleri memnun edecek olan aynı tarzdaki bir çzgiroman paylaşımım olacak.
Adı Gökbayrak
Selamlar.

Uzun zamandır foruma giremiyordum.ktunnel ile de olsa girmeyi başardım.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,657
Kasımpaşa
"kolibri" daha önce de yüzüne söylemiştim,
Türk Çizgi Romanı hakkında bilgisi ve arşivi ile kitap yazabilecek ender insanlardan birisi..
Bizim kulaktan dolma bilgilerimize hemen arşivden örneklerle cevap vermesi mükemmel..
Ve onun forum şevkinin kırılması
benim gibi bir kaç tane kalan kelaynak misali çizgi romanseveri oldukça üzmekte..
Şu şevkiyi bir ara elime geçirip haddini bildirmek şart oldu..
Saygılar sevgili dostum..

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Karağlanın sabah ve güneş gazetelerinde karamurat tarzı bu maceraları yayınlanmış ve kapanmış olan forumda paylaşıma verilmişti lakin benim vip üyeliğim olmadığı için bu paylaşımlara sahip olamadım.
Malkoçoğlu'nunda formumuzda olmayan ''Endülüs'te İsyan'' ve ''Yeşil Gözlü Prenses'' maceralarıda yayınlanırsa güzellikler üstüne güzellik katılır düşüncesindeyim.

12 Şub 2010
15,006
543,758
Sevgili erdallll 'ın paylaştığı gazete Karaoğlan'ları ile maden bulmuş gibi sevindim.

Bir itirafta bulunmak istiyorum. Bol altyazılı balonsuz Karaoğlan'ı o dönemde gazete gördüğümde burun kıvırmıştım ve Suat Yalaz'a kızmıştım, Karaoğlan'ın ticarete başladığını ve Karaoğlan'ın eski sayılarını altyazılı olarak yeniden düzenlediğini ve eski eserlerini bozduğunu, eski Karaoğlan'ı tanımayan yeni kuşaklara kakaladığını düşünmüştüm. Çünkü devir, köşe dönmeci zihniyetin tavan yaptığı devirlerdi.

Baybora'nın Oğlu, Ötüken'in Üç Atlısı gibi eski maceraların adını taşıması bu yargımı destekliyordu.

Zaman değişiyor; yaşlanınca, özellikle tecrübelerden geçtikçe insanların daha olgun, daha hoş görülü ve daha az önyargılı dönemleri başlıyor ve eski hatalarını görme fırsatı oluyor; hatayı kabul edebilmenin de en büyük erdemlerden olduğunu öğrendim.

O zamanlar Suat Yalaz hakkındaki önyargımın haksız olduğunu anlıyorum.

Yıllarını çizgi romana vermiş, daha küçücük bir çocukken benim gibi onbinlerce kişiyi mutlu etmiş bir ustayı yargılamak bana düşmezmiş; kaldı ki, maddi kaygılarla geçimi için kendisinden isteneni yapmış olan ustayı veya başka bir insanı hangi hakla yargılıyorum ki?

Hazreti, İsa'nın buyurduğu gibi : İlk taşı günahsız olan atsın:)

O dönemdeki haksız ve yersiz yargım nedeniyle geç dönemdeki Suat Yalaz'ın Yeni Asır ve Sabah gibi gazetelerde yayınlanmış olan Karaoğlan'larından mahrum kalarak cezamı bir güzel çekmiş bulunmaktayım.

Böylesi bir suçun cezası da müebbeten hak mahrumiyeti:) olmadığından nedamet hislerim de dikkate alınarak sevgili kolibri'nin muhteşem bayram müjdesi olan Gökbayrak isimli Karaoğlan macerası için ön sıralardan bir bilet rezervasyonu yaptırdım.

Bayram şekerini artık müsterih ve olgun bir Karaoğlan hayranı olarak bekliyorum. Suat Yalaz usta hakkındaki sui zannım nedeniyle samimi pişmanlık duyduğumdan huzur içinde okuyacağım.

Teşekkürler erdallll bu paylaşımınla tarihi bir hatamı onarmama vesile olduğun için

Teşekkürler sevgili kolibri dostum, Tarihi Türk Çizgi Romanları alanında tartışmasız tek ve en büyük otorite olduğun için, bizleri aydınlattığın için, Gökbayrak müjden için.

"Çizen Sami" hakkında da bilgimiz olur umarım.

Nefis bir gazete kupürü, kendimi Demirdağ eteklerindeki o döküntü barakada hissettirdi, Karabaş'a Sarıkız'a, Yaban'a sesleniyorum, oklanmış atlıyı rahat bırakın, havlamayı da kesin, macera başlıyor işte:)

Saygılarımla

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Gök bayrak mı kızıl tuğ mu hangisinin telaşı içinde, kolibri dostumdan hepsinin paylaşımını istemekte yarar var:D

Vefalı dostum eminim söylediğin maceralar olsa olsa kolibri ustada vardır.

Hatta erdal dostumun başlattığı konunun çoğu içeriği kolibri'nin belkide arşivinde mevcuttur.

Değerli dostumun arşivine hayran olmamak mümkün değil,değerli paylaşımlarını merakla bekleyen birisi olarak,güzel paylaşımlarını yakından takip ediyorum,bulmanın mümkün olmadığı eserler için tekrar teşekkür ederim.

Aslında kolibri demek yanlış:D tarihi kolibri kütüphanesi daha güzel durur gibi geldi.

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,833
Fatih İstanbul
Sevgili Profesör,Savok,Ertuğrul dostlarım,öncelikle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Hasbelkader giriştiğim çizgiroman tarihini araştırma işinde epeyce yol kat etmiş olsam da hiçbir zaman kendimi otorite olarak görmedim.
Muhakkak ki benden çok daha fazla birikime ve bilgiye sahip birçok kişi vardır.
Belki ben paylaşmayı onlardan daha çok seviyorumdur.

Sami ile ilgili bir bilgim yok ne yazık ki...
İlk başlarda Sa-Mi olarak çizdiği Kanlı Öç çizgiromanı var son sayfaları bende mevcut olan.
Sonra Gökbayrak var taranmış halde duruyor,düzenleyip paylaşacağım.
Kanlı Tuzak (elimde mevcut) ve Timuçin'in Fedaisi de bildiğim diğer çizgiromanları.

Sevgili Ertuğrul,Karaoğlan'ın Kızıltuğ'un Öfkesi macerası ne yazık ki elime geçen ama sonra kaybettiğim bir macera ,birkaç sayfasını tarayıp saklamışım.
Alangoya'nın İntikamı da aynı şekilde...

Vefa'lı arkadaşım,Malkoçoğlu Cumhuriyet Gazetesinde yer alan 21 adet macerasından 13.sıraya kadar olanı ve 18.sıradaki Beyaz İlahe'yi tamamladık,geri kalanları da tamamlayacağım inşallah.
Tercüman Gazetesindekiler için söz vermiyorum.

Endülüste İsyan ve Tunadaki Hayalet'i kolibriozel.blogspot.com adresinde bulabilirsin.

İleride Malkoçoğlu'nun tüm maceralarını birararaya getirmeyi umuyorum.
Burada da paylaşabilirim.

Herkesin Bayramı Kutlu Olsun.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Sevgili kolobri üstadım bayramın en güzel paylaşımlarını sitemizdeki arkadaşlarımızdan aldık,en güzel haberide senin değerli anlatımlarını 3. kez okuyarak daha mutlu oldum çok teşekkürler ediyorum bizlerle olman ayrı bir güzellik,hep bizimle ol,hep beraber olalım. :31:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
karaoğlan'ı, dediğim gibi bölük pörçük
takip ederdim yıllar önce.
bu konu vesilesi ile şimdi
kolibri arkadaşımı da burada görmekten
ve güzel haberlerini almaktan çok mutlu oldum...
selamlar,sevgiler...

12 Şub 2010
15,006
543,758
Sevgili dostum kolibri

Mütevazi kişiliğini cümle alem biliyor

Ama Tarihi Türk Çizgi Romanlarında en büyük otorite sensin

Birikimi, kitaplığı senden fazla olan başka bir kişi bilmiyorum

Varsa da o kişi veya kişilere asla otorite denmez

Bilgisini, birikimini ait olduğu toplumla, insanlıkla paylaşmayan, topluma bir dirhem faydası olmamış kişinin değeri, okyanus dibindeki çamurda kaybolmuş dünyanın en büyük bilmem kaç karat elması olsa ne yazar?

Kendisine bile faydası yoktur ki, adı anılmaya değsin

Çamurun, toprağın dibindeki kaya büyüklüğündeki elmas yerine Topkapı Sarayında tüm ihtişamı ile parlayan, izleyenlerde hayranlık uyandıran Kaşıkçı Elması çok çok daha değerli değil mi?

Özelliği olan insanların elbette ayrıcalığı da olacaktır

Çizgi romanla uzaktan yakından ilgili olup da kolibri adını bilmeyen bir tek kişi bile yoktur

Buna mukabil kolibri'nin kişiliği hakkında olumsuz söz söyleyebilecek tek bir kişi de yoktur

Selam, sevgi ve saygılarımla Ramazan Bayramını kutluyorum dostum

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
kolibri kardeşi burada görünce çok sevindim paylaşım şevkin kırılmasın biz bir avuç çizgi roman severler buradayız.ve paylaşımlarını merakla bekliyoruz çünkü gerçekten paylaşımların ve verdiğin bilgiler çok önemli.saygılar.

yalmeris

Yeni Üye
6 Eki 2009
22
10
erdallll kardeşim çok teşekkürler. Ben özellikle sabah gazetesinde yayınlanan karaoğlan maceralarını çok beğeniyorum. Siyah beyaz olmasına rağmen bence renkli olanlardan çok daha güzel ve kaliteli.