Karaoğlan Asya Kaplanı ( Çizilen İlk Karaoğlan Macerası)

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,579
Karaoğlan'ın bilinen ilk macerası Altaydan Gelen Yiğit sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında ilk macerası Asya Kaplanı ve bildiğinizin aksine Karaoğlan Cengiz Han'ın döneminde değil! Atilla'nın döneminde...
Evet yanlış okumadınız. Karaoğlan , ilk macerasında tıpkı Tarkan gibi Atilla devrinde yaşayan bir Türk. Daha sonradan bir kaç yüzyıl ileriye gidiyor ve maceralar Cengiz Han döneminde geçmeye başlıyor.

Bu kitap uzun yıllardır elimde. Size kısaca hikayesini anlatmak istiyorum. Çünkü benim için çok değerli. Henüz Üniversite'de, Tarih okuyan bir öğrenciydim, bir yandan da garsonluk yapıyordum. İş yerinden maaşlar gecikince çaresiz olarak bir çuval çizgi romanımı aldım ve Beyazıt sahafların yolunu tuttum. Bugünün parasıyla evimi 1 hafta geçindireceğim bir paraya çizgi romanlarımı sattım. Eve dönerken bir tezgahta bu kitabı gördüm. Öyle bir ikilemde kalmıştım ki. Hele ilk sayfayı çevirip Attila ismini okuyunca, bir daha gelirsem satılır, bulamam korkusu içime çöktü ama yapacak bir şey yoktu. Tramvaya doğru giderken, cebimdeki bozuklukla kazı kazan aldım. İnanılmaz bir şekilde kitabın maliyetinden biraz fazla para çıkmıştı. hemen sahafa geri döndüm ve Karaoğlan'ın hiç bir yerde bulunamayacak bu kitabını satın aldım. Sizlerle paylaşmayı hep istedim ama kendimden bile kıskandığımdan mıdır nedir, bir türlü elim varmadı. Gün bugündür. Sizler de okuyun. Hepinize armağanımdır.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,294
4,476
Sevgili rawenx kardeşim bugün bize yaşattığınız çizgi roman ziyafeti için size minnettarım.Değerli kardeşim,elindekini kıskanmadan paylaşan sizlere en içten sevgi ve saygılar sunuyorum.Herşey için çok çok teşekkürler eder iyi bir haftasonu geçirmenizi dilerim,hoşçakalın.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Sağ olasın dostum,
Kıskanılan kitap değil de; sıkıntılı ve bir o kadar da güzel geçen ve içgüdümüz tarafından sahip çıkılması yönünde sürekli baskı yapılan o günlere ait anılarımız mı yoksa...
Ben de bilemiyorum.
Bende de böyle bir kaç kitap vardı. Bir ikisini paylaştım. Hala aynı duygularla çelişen bir iki tane daha var. Sırası gelince siz dostlarla büyük bir memnuniyet içinde paylaşacağım.
Teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

bayrakzaf.gif

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,151
İşte bir çizgi roman sevdalısı değerli kardeşimin, kısa ve net fedakarlığı ...
Bu muhteşem güzide kitabı paylaşmanda ayrı fedakarlık...
Kucak dolusu teşekkürler,emeğine ve eline sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Bunun benzeri yok
böyle bir kitabı bulmak zor
ama altta yatan öyküler
ne kadarda birbirine benzer..
Çizgi roman söz konusu olunca
bizim gibiler için yapılmayacak fedakarlık yok..
İşte bu yüzden seni daha çok seviyorum..
Bu arada şansın umarım seni hiç terketmez..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Bir gün para için elden çıkanların gün geldiğinde alacak para da bir daha yerine konamaması hayat var olduğundan beri tekrar eden ve edecek olan bir olgu. Eleden çıkanlara rağmen bugün paylaşılanlar kadar çeşitli kitabın hala elde tutuluyor olması da ayrı bir güzellik tabii ki.

Teşekkürler.

bylrzgr

Kıdemli Üye
16 Tem 2011
222
203
siz çrlarınızı satmaya götürürken ne kadar üzüldüyseniz bende bu siteyi bulduğumda o kadar sevinmiştim.tabiki bu sizin gibi çr paylaşımları sayesinde bu nadide eser için teşekkürler.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Anlam veremiyorum.Bazı yayınevi sahipleri bizler paylaştıkça veryansın ediyor.Aman bizim kitapları kaldırın diye.Sayın mod dostum şimdi bu kitabı görünce aklıma geldi.Ben bu ve benzer sitelerden bu tür taramaları gördükçe gidip o kitabın aslını alıyorum.İşte şu günlerde karaoğlan yeniden raflarda yerini aldı .EEEE! Hadi ne duruyorsunuz gidin alın.Alın ki kitaplar çoğalsın.Demek istiyorum.Sağolun bu kitap için .Ve diğer tüm paylaşımlar için.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Hayatınızda önemli bir anıyı bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
Fevkalade bir çalışma olmuş.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
rawenx, kardeşim,beni çok duygulandırdın.çocukluğuma döndürdün.55 yaşında bana yeni bir
güç verdin.paylaşımın ve anlattıkların, duyguların çok güzel.asya kaplanı,bayboranın oğlu,
altaydan gelen yiğit,semertkan casusu ve sıralanan nice mükemmel karaoğlan maceraları.
ben de bunları 9-10 yaşlarında çocukluk arkadaşlarım olan iki kız kardeşlerin sayesinde
okudum.eski yıllar böylece gözlerimin önünde canlanıyor.hatırlamak ve hatırlatmak çok
güzel .iyiki varsın.sağol, varol.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Sevgili "ravenx" büyük emek vermişsin,emeğine saygılar.Ama bir konuyu bu vesile ile buraya yazma gereğini duydum.Aynı kitap bende de var.Kitabın bu baskısında sayfa eksiği var.Orijinal ilk baskıda da varmı bilmiyorum.Kitabı okuyunca olayların akışına uymayan bir şey olduğunun farkına vardım;baktım ki 131 ve 132.sayfalar arasında tam 3 sayfa eksik-atlanmış-Yanılıyormuyum diye Sayın Suat Yalaz'ın verdiği sayfa numaralarına baktım 14-5 den 18-5. sayfaya atlanmış.Elinde orijinal ilk baskı bulunan bir arkadaş belki bu mesajı okur ve o eksik sayfaları tarar diye bu mesajı yazdım.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Sevgili "ravenx" büyük emek vermişsin,emeğine saygılar.Ama bir konuyu bu vesile ile buraya yazma gereğini duydum.Aynı kitap bende de var.Kitabın bu baskısında sayfa eksiği var.Orijinal ilk baskıda da varmı bilmiyorum.Kitabı okuyunca olayların akışına uymayan bir şey olduğunun farkına vardım;baktım ki 131 ve 132.sayfalar arasında tam 3 sayfa eksik-atlanmış-Yanılıyormuyum diye Sayın Suat Yalaz'ın verdiği sayfa numaralarına baktım 14-5 den 18-5. sayfaya atlanmış.Elinde orijinal ilk baskı bulunan bir arkadaş belki bu mesajı okur ve o eksik sayfaları tarar diye bu mesajı yazdım.
(Bu mesajı bu konu ile ilgili olarak daha önce de yazmıştım.Umarım yeni taranan Karaoğlan-Asya Kaplanı'nda bu eksik sayfalar bulunmaz.Sevgiler.)Aynı mesajı tekrar etmişim.Silmeye çalıştım silemedim.Özür dilerim.

Son düzenleme:

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,547
Sevgili dostum ,
Ne kadar yazık ki , yayınladığın kitabın hikayesini daha yeni okuyor ve görüyorum.
Ellerine sağlık sevgili kardeşim.Bu kadar büyük maceralar yaşayarak edindiğin kitabı bizlerle paylaşma lütfunda bulunmak büyük incelik.
Sevgilerimi sunuyorum.
Teşekkürler.

hanefi

Süper Üye
13 Şub 2010
3,143
822
Sevgili Rawen, başınızdan geçen şu olay bile başlıbaşına bir macera.
"Bir çizgiroman severin macerası" gibi bir isimle, güzel bir çizgiöykü olarak yayınlanabilir.
Sizleri yüzyüze olarak olmasa bile tanımak gerçekten çok güzel.
Selam ve saygılarımla.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
63yaşında çizgi roman hayranlığı 1958- 60 yıllaına dayanan biri olarak, değerli emek ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
Karaoğlan'ı bahsettiğim yıllarda ilk kez AKŞAM gazetesinin 2.sayfasında tanıyarak sevmiştim. Sonra fasikül olarak, daha sonra ciltli olara, nihayet 80 sonu 90 lı yılların başında yine fasikül halinde ve renkli olarak almaya başlamıştım.
Paylaşımlarınızı şimdi indirip, PDF formatı ile dosyalayarak aynı keyifle okuyorum. Çok teşekkür ederim.
Ahmet Erden

eroskop

Yeni Üye
7 Ocak 2013
3
2
Sevgili Raven dostum,
Nefis sunumun ve paylaşımın için sağolasın...
Kitabını hikayesiyle birlikte kaydettim.
Çocuklarıma aktaracağım...
Berhudar ol...

matyu

Yeni Üye
25 Nis 2015
12
16
cok guzel ve bir ani hem anini hemde kitabi paylastigin icin tesekkurler. en kendimi tek Karaoglan hastasi bilirdim. ama benim gibi hattada benden fazla baskalarininda bu hastaliga tutulmus oldugunu bilmek guzel. suat Yalaz bu forumu bilse herhalde cok gururlanir