Karaoğlan-Yeşil Ejder Renklendirme

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
Arkadaşlar Yeşil Ejder macerasını renklendirmeye de amatörce başladım yaklaşık 145 sayfa şu an 8 sayfa oldu detaylar fazla olduğu için tek sayfa 2,5- 3 saatde bitiyor önerilerinizi bekliyorum birde Karaoğlan’ın bu macerada giydiği elbisenin rengi konusunda yardım bekliyorum renkli kapaklarda griye yakın renklendirilmiş açık mavi.yeşil.gri.kırmizı hangi renk örnek renklendirmeye yakışır sarıya yakın uyarmı son sayfada başındaki börkün rengi uygunmu şimdiden teşekkürler.Ayrıca altay1944 dostumuz bir sayfanın eksik olduğunu bir yorumunda yazmış 14-11 numara orijinal sıralamada elinde olan varsa ekleyelim iyi yorumlarınızı bekliyorum

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Dostum kesinlikle çok güzel bir çalışma...
Çok büyük bir emek, umarım kolaylıkla bitirirsin.
Şimdiden teşekkürler.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Ben çok beğendim.
Uzun sürecek, ama buna değecek eminim.
Renk konusunda size nasıl güzel görünüyorsa öyle yapın derim.
Sonra başka sayılarda o renklere uyarız diye düşünüyorum.
Kolay gelsin, selamlar.:)

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Dostların düşüncesine katılıyorum. Siz bu işi bir çizgiye oturtacaksınız. Renklendirme canlı ışıl ışıl renkler olmadığı sürece, örnek çalışmanız hayli zarif ve güzel görünüyor. Keşke Yalaz üstadın değerlendirmelerini de duyabilsek. Karaoğlanın giysilerini renklendirmede desizin renklendirme izlenimizdeki değer kriterleri sizi bir noktaya taşır umarım.

Sevgiyle kalın.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
üstadım renklendirmen çok doğal,uyumlu ve çok başarılı olmuş.ellerine sağlık. allah kolaylık versin sonuçlanmasını heyecanla bekliyorum.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Önce cok güzel oldugunu bende söyleyeyim, sonra tabletsiz elle tek tek resmen posteki saydigini belirteyim. Uygun bir tablet alip onla calismayi ögrenirsen cok daha hizli yaparsin, hatta resim falan ciziyorsan illustrasyon calismalarida yapabilirsin. Bu sekilde gercekten cok buyuk emek ve zaman harciyorsun.

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Harika, mükemmel çalışma. Bundan ötesi yok.
Büyük uğraş gerektiren böyle zorlu bir işe kalkıştığın için tebrikler.
Yavaş yavaş, ne kadar uzun sürerse sürsün böyle güzel renklendirilmiş
bir Karaoğlan'ı beklemeye değer, aylarca sürse de.

Saygılar, başarılar...

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Arkadaşlar Yeşil Ejder macerasını renklendirmeye de amatörce başladım yaklaşık 145 sayfa şu an 8 sayfa oldu detaylar fazla olduğu için tek sayfa 2,5- 3 saatde bitiyor önerilerinizi bekliyorum birde Karaoğlan’ın bu macerada giydiği elbisenin rengi konusunda yardım bekliyorum renkli kapaklarda griye yakın renklendirilmiş açık mavi.yeşil.gri.kırmizı hangi renk örnek renklendirmeye yakışır sarıya yakın uyarmı son sayfada başındaki börkün rengi uygunmu şimdiden teşekkürler.Ayrıca altay1944 dostumuz bir sayfanın eksik olduğunu bir yorumunda yazmış 14-11 numara orijinal sıralamada elinde olan varsa ekleyelim iyi yorumlarınızı bekliyorum

Dostum öncelikle kolaylıklar diliyorum .14-11 numaralı sayfadan levent cantek bahseder ayrıca bu maceranın 17-2,18-2 ve 19-2 sayfalarıda kayıptır.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Eksik Sayfa Yok

Yine muhteşem bir renklendirme olmuş. Ellerinize sağlık.
(Yeşil Ejder'i yeniden elden geçirip karelerde silinmiş yerleri ve kenar çizgilerini yeniden çizecektim).
Bu baskıda eksik sayfa yok. daire içindeki sayfa numaralarına tek tek baktım.
5. sayıda daha başta 1 den 3 e atlanmış. Suat Yalaz başlangıç sayfasına 1 numarayı vermeyi düşünmüş olabilir.
9.sayıda 100 iki kez numaralandırılmış, ama sonra sayfa numaraları düzeltilmiş.
Düzenleme yaparken bir çok macerada böyle sayfa numaralama hatası gördüm.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Bundan iyisi Şam'da kayısı. Mükemmel oluyor arkadaş. Sabrına şapka çıkarılır. Teşekkürler, Sali38tr.:)

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,280
4,310
Gerçekten harika bir çalışma olmuş. Bence bizim renkler konusunda vereceğimiz fikirlerden daha iyisini siz zaten yapıyorsunuz. O nedenle herhangi bir fikir verme ihtiyacı görmedim. Dört gözle tamamlanıp paylaşılmasını bekliyorum. Allah kolaylık versin.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Böyle renklendirilmiş her ama her çizgi romanı tekrar tekrar okurum.Ellerinize sağlık.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Gerçekten çok başarılı bir çalışma... Ellerinize sağlık.
Çok yorucu, dikkat ve titizlik gerektiren bir çalışma olduğunu biliyorum.
Sayfa sayısı da bir hayli fazla...
Umarım aynı özeni göstererek tamamlarsınız...
Kolaylıklar diliyorum...

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
Gerçekten çok başarılı bir çalışma... Ellerinize sağlık.
Çok yorucu, dikkat ve titizlik gerektiren bir çalışma olduğunu biliyorum.
Sayfa sayısı da bir hayli fazla...
Umarım aynı özeni göstererek tamamlarsınız...
Kolaylıklar diliyorum...

inşallah sabırla devam güzel yorumlarınız için herkese teşekkürler

12 Şub 2010
15,006
543,642
Karaoğlan ilk maceralarının renklendirilmesi

Yayınevlerinin, profesyonellerin el atmadığı zor bir uğraş,

Karaoğlan hayranı bir çizgi roman sever, bir Çizgi Diyarı gönüllüsü, uç beylerinden sali38.tr dostumuz tarafından maharet ve cesaretle ve başarıyla gerçekleştirildi

Renklendirme macerası devam ediyor

Tüm dostların ittifakla mutabık oldukları husus, çok başarılı olduğu
Ben de bu mutabakata iştirak ediyorum

Gönlümüz sizinle sevgili sali38tr dost, kalbimiz neticeyi heyecanla, sabırla, özlemle bekliyor

Dostum öncelikle kolaylıklar diliyorum .14-11 numaralı sayfadan levent cantek bahseder ayrıca bu maceranın 17-2,18-2 ve 19-2 sayfalarıda kayıptır.

Bu baskıda eksik sayfa yok. daire içindeki sayfa numaralarına tek tek baktım.
5. sayıda daha başta 1 den 3 e atlanmış. Suat Yalaz başlangıç sayfasına 1 numarayı vermeyi düşünmüş olabilir.
9.sayıda 100 iki kez numaralandırılmış, ama sonra sayfa numaraları düzeltilmiş.
Düzenleme yaparken bir çok macerada böyle sayfa numaralama hatası gördüm.

Karaoğlan'ı bizim KARAOĞLAN mı, Levent Cantek mi daha iyi biliyor derseniz bizim KARAOĞLAN derim.

Levent Cantek'in Karaoğlan hakkında yazdığı kitabı Suat Yalaz usta oldukça ağır eleştirmişti, hepimiz biliyoruz ve kulağımızla duyduk. Arşivlerde de duruyor.

Suat Yalaz ustanın bizim KARAOĞLAN'a olan övgülerini de kulağımızla duyduk ve arşivlerde de duruyor.

Keşke Yalaz üstadın değerlendirmelerini de duyabilsek.

İyi fikir, ben de düşünüyordum zaten. Suat Yalaz ustaya soracağım.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
karaoğlanın ilk maceralarının sali38tr tarafından renklendirilmeye başlanması,ÇizgiDiyarının en heyacan duyulan ve ilgi gören konularından olduğu ortaya çıktı.Bütün üstadlar takdirle, sitayişle fikirlerini beyan ediyor,bunları'da ayrı bir zevkle okuyoruz.bende zaten çok başarılı bulduğumu hemen belirtmiştim.Allah kolaylık versin üstad heyecanla bekliyoruz.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828

sevgili dostlar ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere tarama düşük kalitede olduğu için beni çok uğraştırıyor 1 sayfa 4 satimi alıyor fasikül 6 dahil elinde 300 dpi beyazlatılmış yeşil ejder olan yada tarama yapacak bir dosttan rica minnet paylaşmasını istiyorum tüm emekler için sağolun

12 Şub 2010
15,006
543,642

sevgili dostlar ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere tarama düşük kalitede olduğu için beni çok uğraştırıyor 1 sayfa 4 satimi alıyor fasikül 6 dahil elinde 300 dpi beyazlatılmış yeşil ejder olan yada tarama yapacak bir dosttan rica minnet paylaşmasını istiyorum tüm emekler için sağolun

Sevgili dostum, beyazlatmaya çalıştığın Yeşil Ejder, Karaoğlan 2. seride Bay_x dostumuzun taraması mıdır?
Bay_x taramaları iyidir diye biliyorum.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828

Sevgili dostum, beyazlatmaya çalıştığın Yeşil Ejder, Karaoğlan 2. seride Bay_x dostumuzun taraması mıdır?
Bay_x taramaları iyidir diye biliyorum.

karaoğlan dostumuz beyazlatılmış diye link vermişti tarama kimin bilmiyorum 96 dpi taranmış ondan olabilirmi

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
" KARAOĞLAN " Ahmet bey dostumuzun 2015 yılında paylaştığı bence çok güzel olan bir Karaoğlan-Yeşil Ejder macerası var .
" Sevgili Bay_X' in tarayıp, uzung ve Ertuğrul arkadaşlarımızın paylaşıma sunduğu maceranın tamamının temizlenmiş hali ( KARAOĞLA- Ahmet bey dostumuzun notu.)
(İmzalatırken Üstat Suat Yalaz'ın övgüsüne mazhar olan kitap)

http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...-2-seri/91099-yesil-ejder-yeni-duzenleme.html

Linke tıklayıp, incelemenizi öneririm. Bakarsınız aradığınız budur.
Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Son düzenleme:

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
" KARAOĞLAN " Ahmet bey dostumuzun 2015 yılında paylaştığı bence çok güzel olan bir Karaoğlan-Yeşil Ejder macerası var .
" Sevgili Bay_X' in tarayıp, uzung ve Ertuğrul arkadaşlarımızın paylaşıma sunduğu maceranın tamamının temizlenmiş hali ( KARAOĞLA- Ahmet bey dostumuzun notu.)
(İmzalatırken Üstat Suat Yalaz'ın övgüsüne mahzar olan kitap)

http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...-2-seri/91099-yesil-ejder-yeni-duzenleme.html

Linke tıklayıp, incelemenizi öneririm. Bakarsınız aradığınız budur.
Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

sevgili üstadım linki inceledim üzerinde çalıştığım aynı tarama ebadı yüksek ama çözünürlük düşük

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Bende Lal Yayinlarinin var bir kac sayfa ve font degisikligi var. Birde cift sayfa isterseniz 2-3 gune duzenleyip yollarim. Zaten 300 dpi 1200x1645 ayarlayabilirim.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
sevgili Sali38tr. Size Bay-x'in taramasının bir düzenlemesini gönderiyorum. Bana göre gerçekten çok güzel bir tarama. Aslında çözünürlüğü düşük değil. Tarama düşük piksel görünmesine rağmen her türlü tercihe rahatlıkla cevap veriyor. Ben çözünürlüğü 400 e çektim. Bay-x in yeşil ejder'e ait 5 nolu dosyası. Sizin güzel renklendirme yapmanızla sayenizde çok güzel bir kitaba daha sahip oluruz. Beğenirseniz tamamını gönderirim. Tabii yeniden daha güzel taranırsa bilemem. Ayrıca böyle kitapların istenilen standart bir fontla yazılmasına da talibim. Hatta resimlere çerçeve bile atarım. Suat Yalaz üstadımıza ve sizin bu güzel çalışmalarınıza çok yakışır. Sevgiler, saygılar. :) Ben bu mesajı yazarken Extreme arkadaşımız da çok güzel yapmış.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Ayrıca böyle kitapların istenilen standart bir fontla yazılmasına da talibim. Hatta resimlere çerçeve bile atarım. Suat Yalaz üstadımıza ve sizin bu güzel çalışmalarınıza çok yakışır. Sevgiler, saygılar. :)

Haluk Bey;
Yeşil Ejder'in ilk çiziminin yazıları bizzat Suat Yalaz'ın kaleminden çıkmış yazılar.
Yazıları "uygun bir font ile" değiştirmek eserin orijinaline ve tarihsel değerine zarar verir kanısındayım.
Sevgi ve selamlarımla...

Son düzenleme:

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
sevgili arkadaşlar siyah yerlerdeki beyaz noktacıklar renklendirmeden sonra kötü görünüyor öyle bırakmak içime sinmiyor temizlemekte çok zaman alıyor bay x in taramasının kötülüğünden değil gayet güzel bir çalışma emmek verilmiş hepsine saygı duyuyorum ayrıca karaoğlan dostumuzun dediği gibi orjinal ilk çalışma yazıları daha güzel sonuç veriyor gönderilen linkede bakacağım 5 nolu fasikülde noktalar fazla değildi sonraki sayılarda gittikçe çoğalıyor örnekte olduğu gibi amacım temiz bir renklendirme olsun birde bakarsın suat hocamız yayınlayalım der ne güzel olur o zaman saygılar

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Iki sey yapabilirsin; Resideki 1 numarali yerden Levels ya da Curvesi secersin.
2 numaradan siyahlar üstündeki gri noktalara tiklarsin ama hepsine tiklama yoksa kenarlardaki griliklerde kayboluyor az bir miktar kalsin önemli degil elle temizlenir.
3 numaradanda beyazlar üstündeki grilere tiklayip ayni islemi yapiyorsun.

Daha sonra Ctrl+m windows icin tabi tiklayip resimdeki gibi biraz yukari kaldirirsin bir miktar daha siyahlar keskinlesir.

Sadece asiriya kacma ...

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Sayın Sali38tr;

Büyük bir özveriyle mükemmel bir işe imza atıyorsunuz. Çalışmalarınız harikulade. Emeklerinizin karşılığı ödenmez.

Renklendirme çalışmanız esnasında karşılaştığınız güçlükleri belirtmeniz ve 300 dpi tarama isteminiz üzerine, Karaoğlan 2. serideki taramaları fasikül halinde indirip kontrol ettim (şuradaki bilişim hattından: http://www.cizgidiyari.com/forum/karaoglan-haftalik-resimli-kahramanlik-dergisi-2-seri/80900-karaoglan-haftalik-resimli-kahramanlik-dergisi-100-kurusluk-seri-sirali-liste.html). Hepsi de 300 dpi çözünürlüğünde taranmış.

Ben yine de her ihtimale karşı, tarayıcıdan olduğu gibi çıkan ve hiçbir düzenleme yapılmamış kaba taramaların bilişim hatlarını aşağıya çıkartıyorum. İsterseniz önce forumdaki sıralı listeleri kontrol ediniz; çünkü onların dosya boyutu daha küçük. Kaba taramalardaysa her bir fasikülün dosya boyutu 208 ve 212 Mb aralığında değişmektedir. Eğer bunlar işinizi görmezse istediğiniz çözünürlükte tarama yaparız.

Çalışmalarınızda başarılar diler, saygılarımı sunarım.

Karaoğlan Yeşil Ejder ham taramaları (300 dpi);

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Bay X'in taramalari yeterli ama tarayiciyi silmeden taramis o yuzden cok kirlilik var bu gibi calismalarda önce Image>Adjustmen>Black & White menusunden sari olan taramayi siyah beyaza cevir daha sonra dediklerimi uygula. Unuttugum bir seyde Curves ile düzenlerken layer olusturuyor onu flatten image yapmayi unutma.

Sonuc asagidaki gibi oluyor 300 dpi 1910x2840.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Anladığım kadarıyla taramalarda sıkıntı yok, beyazlatılmış versiyonlarda sıkıntı var. Bunun da kaynağı Photoscape. Tarama ne kadar iyi olursa olsun, beyazlatma işlemi ne kadar güzel yapılırsa yapılsın, Photoscape ile kaydederken otomatik olarak 96 DPI değerine düşüyor. Bu yüzden Photoscape programını sadece toplu isim değiştirirken kullanıyorum, düzenlemeleri Scantailor ve Photoshop ile taçlandırıyorum :)

Bu konu üzerinde emek harcayan bütün dostlara teşekkür ediyorum. Kolay gelsin hepinize...

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
üstad Bay_x in paylaştığı 300 dpi kaba taramasının 1sayfasını(sali38tr nin bozuk dediği sayfa) beyazlatarak düzenledim, çoknet bir sayfa oldu. nekadar büyütürsen büyüt dağılma olmuyor.çizgi diyarında paylaşmayı bilmediğim için paylaşamıyorum. üstadın biri palaşma yöntemini ayrıntılı birşekilde açıklarsa,bahsettğim sayfa veçizgi diyarının yayınladığ KAAN 9. Kitapta eksik olduğunu gördüğüm(29-10) nolu sayfayı paylaşmak istiyorum