KARAOĞLAN RENKLİ TAM MACERA - Demir Maske

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
00lkl.jpg

00abqb.jpg

!

50.sayıdan 57.sayıya kadar Fasikül halinde tarama :

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Bu macerayı her okuduğumda; Alexandre Dumas tarafından yazılmış olan Üç Silahşörler'in devamı niteliğindeki, "Demir Maske" isimli tarihi romanı hatırlarım. Gerçek bir efsaneye dayanan hikayede, Fransa kralı XIV. Louis'in kendisine tıpatıp benzeyen bir ikizinin olması ve onu kralın yerine geçirmek üzere düzenlenen bir komplo sonucunda, bu ikizin yüzünde demirden bir maskeyle hapse atılması konusu işlenmektedir. Bizim Karaoğlan'ın bu macerası da hemen hemen aynıdır. Ellerinize sağlık Sayın vefalı. Sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,512
En güzel maceralardan biridir.Her macerası güzel değil mi derseniz ben o konuda çok ta iyimser değilim.Karaoğlan okuyucusu iyi bilir ki suat yalaz seri olarak karaoğlan çizmeye başlayınca yetiştirebilmek için veya başka nedenlerle yanında yardımcı çizerlere yer vermiştir.İşte demir maske kim tarafından çizildi ise(!) gerçekten özenilerek çizimli o güzel maceralardan biri.Sadece çizimler mi konu da oldukça güzel.Gerçi bilindik bir konu ama aslında o konu bile karaoğlanı okutuyor.Değerli emekçi üstadım herşey için teşekkürler...
sevgi & saygıyla

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,577
Kasımpaşa
Değerli üstadım, sabırsızlıkla beklediğim bu güzel çalışma için teşekkür ederim. Elinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla..

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Bu harika paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum Vefalı dostum. Elinize sağlık.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,901
Tam macera okumak ayrı bir zevk.
Eline sağlık değerli dostum,teşekkür ederim.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Üç silahşörleri çok beğenen biri olarak, benzer bir konu olması hiç önemli değil. Demir maske Karaoğlan'ın bu macerasını ilginç bir hale getirmiş.Bizlerin rahat okuması için yapılan bu çalışmanız için çok teşekkürler sayın vefalı. İyi günler diler, yeni çalışmalarını beklerim.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Karaoğlan demir maske fasikülleri konuya ilave edilmiştir.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,901
Değerli dostum;
İndirdikten sonra 50,51,53 nolu sayılar arşiv hatası veriyor.
Kontrol edersen sevinirim.
Çok güzel paylaşımlar,eline sağlık teşekkür ederim.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Değerli Vefalı'nın değerli çalışmaları, hep; farkıyla, farkında olduğumuz emek veriştir.

Teşekürlerle...

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Değerli dostum;
İndirdikten sonra 50,51,53 nolu sayılar arşiv hatası veriyor.
Kontrol edersen sevinirim.
Çok güzel paylaşımlar,eline sağlık teşekkür ederim.

Mediafire bende sorun yaratıyor dosya tc ile yeniledim fakat bu linklerin ömrü çok kısa.

Son düzenleme:

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,014
İstanbul
Filmini bir kaç kere izledim. Benzer macerayı Karaoğlan'dan okumak zevkli olacak.
Teşekkürler Vefalı Dostum.

12 Şub 2010
15,006
543,644
Tam macera okumak gibisi yok

Bu nedenle fasikül yerine ciltleri hep tercih etmişimdir

Sevgili dostum çok teşekkür ederim

Saygılarımla

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Tam macera okumak gibisi yok

Bu nedenle fasikül yerine ciltleri hep tercih etmişimdir

Sevgili dostum çok teşekkür ederim

Saygılarımla

Bu tür çizgi roman ya da başı sonu bellli kitaplar okumada, hiç kuşkusuz ki sevgili profesörün demelerine katılmamak olası değildir.

Ne var ki her olgu olay ve durumun bir tarihselliği vardır. Değerli vefalı bunu ince ince düşünmüş olmalı.

Fasiküllerin verdiği tarihsellik süreci, sevgili Vefalı çalışmaları olan cilt içeriğinde yok. İstense eski format fasikülleri de aynı içerikle okur reklam köşesi vs. olan kapsamlarıyla) cilt içeriğine tabi edebilirdi. Sanırım bu zamanda cilt içeriğinde estetik kaygıları oluşacaktı.

O zamanda cilt olmanın biçimi bozuluyor olmalı ki, okurda bütünlük okuması oluşması için bu tarama çalışmaları, değerli Vefalı'yı, önce cilt çalışmasına yöneltmiş olmalı.

Sonrada edisyonların tarihsel nostaljisi ve enformasyonları bozulmasın diye güç olan ve zahmetli olan bu iki tür çalışma işine bilerek ve isteyerek hatta severek baş vurmuştur gibime gelmektedir.

Burada bir katkı koyanın sorumluluk bilinci takdire şayandır. Tek kusuru bir macera iki tür arşivlenmeyle çok yer kaplıyor. Önemli olan her iki sunumun ortada olmasıdır. Ki okura seçme ya da seleksiyon hakkı sunmaktadır, Bu da okurun tercihi olmakla ve biz okurlar şanslıyız.

Konuyu sevgili profesörün alıntısıyla açılmışken şunu da hemen belirteyim. Aslında Sevgili profesörümüz de bu işin çok çok bilincinde, oluşla bu konuların agahıdır. Söz gelimi; "Ölüm süvarileri" vs. Karaoğlan macerasını yayınlarken, hem ham taraması hem düzenlenmiş taraması bu tarihselliğe ham taramanın bir başka bilinçli katkısıdır.

Her iki sanal ortam çizgi roman emekçilerine ve mizanpajcılarına saygılarımla...

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
güzel çalışmaları ile vefalı kardeşimize teşekkür ederim evet cilt tabiki güzel macerayı soluksuz bir şekilde heyecanla okuyorsun.tam macera ile konu bütünlüğünü kaybetmiyorsun.