Karaoğlan Haftalık Kahramanlık Dergisi Sayı 108 - Kara Panter

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,023
file
file

file
file

7 Fasikülde tamamlanacak olan KARA PANTER adlı macera 109. sayıda son bulacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Değerli Karaoğlan, namı diğer değerli Tex bu serinin gazetede yayınlanan ve aynısı olan Alamut Kalesi isimli macerasını bin bir emekle derleyip, özel kapak çalışması içinde olmakla, arşive kazandırıp; biz yararlanıcıların okumasına sunmuştu.

Bizde keyif ile ve takdirle bu değerli çalışmayı okuduk. Kendisine bir kez daha bu vesile ile teşekkür ederim. Hatta yine bir gazete baskısı olan Alagonya'nın ölümünü de mümkünse bu şekilde takdim etmesini zımnen istemiştim.

Degerli vefalı'nın kendisine özgü tarama ve çalışma uslubuyla, Alamut Kalesi 2 olması gereken Kara Panteri bir kez daha ve temiz taranma biçimiyle arşiv etmenin menmuniyetini duymaktayım. teşekkürler vefalı...

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Bizim tarihi çizgi romanlar; ağır öyküsü, sert ve heyecanlı anlatımından dolayı daha çok yetişkinlere yönelik çizgi romanlardır..
Yabancı çizgi romanlar ise, çoğunlukla; basit öyküsü ve hafif anlatımından dolayı, daha çok, çocuklara yönelik, ikinci sınıf çizgi romanlardır.

Özet olarak; birisi kağıt üstünde sinema, diğeri ise, kağıt üstünde çizgi film anlatımındadır..

Teşekkürler vefalı. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,641
Gaziantep
Değerli Karaoğlan, namı diğer değerli Tex bu serinin gazetede yayınlanan ve aynısı olan Alamut Kalesi isimli macerasını bin bir emekle derleyip, özel kapak çalışması içinde olmakla, arşive kazandırıp; biz yararlanıcıların okumasına sunmuştu.

Bizde keyif ile ve takdirle bu değerli çalışmayı okuduk. Kendisine bir kez daha bu vesile ile teşekkür ederim. Hatta yine bir gazete baskısı olan Alagonya'nın ölümünü de mümkünse bu şekilde takdim etmesini zımnen istemiştim.

Degerli vefalı'nın kendisine özgü tarama ve çalışma uslubuyla, Alamut Kalesi 2 olması gereken Kara Panteri bir kez daha ve temiz taranma biçimiyle arşiv etmenin menmuniyetini duymaktayım. teşekkürler vefalı...

Öncelikle bize Karaoğlan'ın bu bulunmaz macerasını kazandırdığı için Sevgili dostum vefalı ya teşekkür ederim

Sevgili bes5uc3 hafızam beni yanıltmıyorsa, "Alangoya'nın Ölümü" adlı Suat Yalaz çizimi Kaan macerası dışında "Alagonya'nın Ölümü" adlı bir Karaoğlan macerasını bilmiyorum. Bilen bir arkadaş, Milliyet Gazetesi'nde hangi tarihler arasında yayınlandığını yazarsa en kısa zamanda düzenlerim. Övgüleriniz içinde ayrıca teşekkürler...

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Sevgili bes5uc3 hafızam beni yanıltmıyorsa, "Alangoya'nın Ölümü" adlı Suat Yalaz çizimi Kaan macerası dışında "Alagonya'nın Ölümü" adlı bir Karaoğlan macerasını bilmiyorum. Bilen bir arkadaş, Milliyet Gazetesi'nde hangi tarihler arasında yayınlandığını yazarsa en kısa zamanda düzenlerim. Övgüleriniz içinde ayrıca teşekkürler...

Merhaba değerli Karaoğlan,

Önce şu yanlışımı düzelteyim. Adında Alogonya bulunan Karaoğlan macerasının adı; Alagonya'nın ölümü değil Alagonyanın intikamı bu yanlışımı düzeltirim. Evet doğrusunuz. Kaan da böyle bir macera var. Daha bir hafta önce okudum.

Bunları Altay 1944 ün bir sayfa çalışmasında görüp öğrendim. Alagonyanın İntikamı, Kızıl Tuğun Öfkesi ve Camokanın Dönüşü maceralarından birer sayfayı web sayfasına eklemişti. Camoka'nın dönüşü ve alogonyanın İntikamı hariç diğer sayfa karaoğlan gazete çizimi renkli baskılı idi.

Bu sayfaları 2013 ten beri dijital ortamda sakladım. Hangi gazetede yayınlandı bilmiyorum. Kopyalayabilirsem sayfaya ekleyeceğim. Bir ara araştırdım ama beceremedim. Daha doğrusu bulamadım. Duyarlılığınız için teşekür ederim.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Vefalı üstadım teşekkürler. Bir türlü başaramadım. Bir resim daha yüklüyorum ama sayfaya çıkar mı bilmiyorum. Saygılar....

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,023
sevgili bes5uc3 adresini almış(kopyalamış)olduğunuz resmi grafik ekle tuşuna mausun sağ üst tuşunu tıklıyarak açılan pencerenin üzerine yapıştır yapın OK.leyin

Sizin gibi tarihi maceralar seven bir dostumuzdan değişik ornekler sunumuza erişmeyi bende çok istiyorum.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,641
Kasımpaşa
Sevgili Hüseyin abinin bu güzel paylaşımı hayırlara vesile oldu, başka maceralara ulaşmak imkanı doğdu.
Teşekkürler, saygılar.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Günlük Gazete Baskılı Karaoğlan Maceralarına Dair.

Vikipedi de 1969 Milliyet gazetesinde tek sayfa halinde sadece günlük Karaoğlan macerası yayınlandığı yazıyor. Ne maceranın adı var, ne de gazetenin hangi günde günlük baskısına başladığı notu var.

Yine Aynı şekilde 1996 yılında Takvim gazetesinde günlük "konuşma balonsuz" bir Karaoğlan macerası yayınlandığı bilgisi var. Bunların dışında bana göre daha pek çok günlük gazete yayını olsa gerek.

Vikipedi Akşam'ın günlük çizgi Roman yayınını sadece "Kaan" oluşla 1959 yılı baskısı belirtilmiş. Oysa Karaoğlan oluşla da uzun yıllar günlük çizgi roman baskısını Akşam gazetesi yaptı, galiba.

Ben "Yeni istanbul", "Akşam" gibi Karaoğlan çizgiroman içerikli günlük gazete yayınlarını iyi hatrlıyorum. Hatta Akşam gazetesi Karaoğlan baskı reklamı, zaten 1964 baskılı Karoğlan dergilerinde olan reklamı, hepimizin bildiği bir arşivdir.

Kızıl Tuğun Öfkesi ya da Alagonyanın İntikamı gibi maceraları bulmak için acaba anılan bu baskılari bu maceraları mı içeriyor? diye 1969 baskılı Milliyet ve 1996 Baskılı takvim sayılarını internet arşivi üzerinde getirtmeye çalıştım. Ama başarılı olamadım. Galiba yüklü değil. Ya da indirmeye çalıştığım web sayfasındaki arşivde yüklü değil.

Saygılar

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,641
Gaziantep
Paylaşım yaptığım günlerde Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bütün Karaoğlan maceralarının hangi tarihler arasında yayınlandığını çıkarmıştım. "Alagonya'nın İntikamı" orada yok. "Kızıl Tuğ'un Öfkesi" Takvim gazetesinde yayınlanan formata benziyor ama İzmir gazetelerinden birinde de olabilir. İzmirli arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,023
KIZIL TUĞ'un ÖFKESİ ve ALONGOYA'nın İNTİKAMI adlı Karaoğlan serüvenleri 1985-1986 suat yalaz yeni asır gazetesinde bu iki macerayıda yarım bırakır,HUN MEZARI adlı öyküde maceraları tamamlayacağını bildirsede(Yeni Asır 4.3.1986) Sabah gazetesine geçecek bu kez HUN MEZARI adlı öyküde yeni asırda yarım kalacaktır.Dolayısıyla bu üç macera Karaoğlan macera listesinde yer almamıştır.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Değerli Vefalı'nın verdiği bilgiler çok ilginç. Bu nedenle Hun mezarı gibi bir macerayı daha duydum. Oldum olası Karaoğlan'a ilişkin okumadığım bilmediğim bir macerayı duymak beni son derece heyecanlandırır.

İşin en ilginç yanı; değerli ve eserinden ötürü pak saygın Yalaz'ın; eserlerini yarım bırakmış olmasıdır. Mücbir bir sekteye uğrayış olmadıkça çocuğum dediği (Karaoğlan) eserlerini yarım bırakmış olması, bu nedenle de bana inanılmaz geliyor.

Ve koca üstad adına, araya bunca zaman zarfı girmesine rağmen, eserinin tamamlamaması; tamamlayacağım demesine rağmen bir tamamlamaması; Karaoğlan hayranı oluşumla ve Karaoğlan hayranlığıma izafeten bu durumu affedilmez bir mazeretsizlik gibi görme hissine kapıldım.

Şimdilerde sanmıyorum ki sevgili üstadın fiziki gücü bu natamam olanları tamamlamaya izin versin. Ben gibi okurlar adına bu yarım kalmışlıklar çok büyük kayıp sanırım.

Olup olmadığını dahi bilmediğim, sadece adlarıını duyduğum bu mazisel süreç beni yaraladı.

Bilgi paylaşımları için değerli Vefalı ve Karaoğlan üstadlarımıza çok çok teşekkürler.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
"Paylaşmak güzeldir"
Ne güzel bir slogan...
Sayın "vefalı"nın gönlünün güzelliğini yansıtıyor.
Tüm yadsınmaz emekleriniz ve fedakarlıklarınız için teşekkür ediyor,
saygılarımı iletiyorum.

52308R.gif

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,068
forumdan bir gün uzak kalmak bu güzelim muhabbetlerden uzak kalmak benim için zor oldu..ama arkadaşlar açıklamaları yapmışlar karaoğlanın o maceraları yeni asırda yayınlanmış ve sadece bir kaç gazete kesiti mevcut şu ana kadar inşallah çıkar bir gün..ayrıca gazete kesitlerinin tek tek de olsa yayınlanmasını forumda çok istiyorum.bu aralar çocuklardan fırsat bulamıyorum ama elimde olan Karaoğlan-kara murat-Durakoğlu-tarkan-burakbey gazete tefrikalarını bir başlıkta paylaşarak bunların çoğalması için uğraşacağım..