Karaoğlan Tam Macera - Dokuz Tuğlu Kahraman

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,186
8,070
KARAOĞLAN - DOKUZ TUĞLU KAHRAMAN ( Tam Macera )

Ertuğrul dostumuzun
Karaoğlan Lal Kitap Yalaz Prodüksiyon serisinden
Tarayıp paylaştığı
Bir Karaoğlan macerası olup,
Tarafımdan sadece
Tek sahife haline getirilierek,
Küçük kenar marjları yapılmış,
Birazcık da renk koyulaştırılmıştır.
Hata varsa affola...

Moderatör tarafında düzenlendi:

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Değerli Hacılı,

Dokuz tuğlu kahraman macerasını indirdim inceledim (kıyaslamalar yaptım). Görselliğine baktım.

Çalışmanız arşiv düzenlenmesi bağlamında tek sayfa oluşla ve mutlak tek sayfa oluşun yeğlenişle çok güzel. Tek sayfa kenarlar açıklık düzenlemesi ve düşeylik dik açı ayarlaması çok iyi olmakla bu çalışmalara hayli emeğiniz yoğunlaşmış.

Ne var ki çalışmanın orijinal taramasında olsa gerek. 9a 10a 11a 12a 13a 14a 15a 16a 17a 18a 19a 20a 21a 22a gibi sayfalar sağ kısm kenara yakın yerler bulanık tarama oluşla sayfalar az beyazlatmayla yazılar silinmekte bu da onca güzel olan arşivin, kalitesini bozmaktadır.

Bu tür aynı hata yineleyen kötü çalışmalar tüm Güneş baskılı Karaoğlanlarda da vardı. Değerli vefalının çalışmalarıyla bunlar yok edildiği gibi daha temiz daha nitelikli bir arşive kavuşmuştuk.

Dahası, geriye dönük çalışmacı tesbitleri yapmadan yazdığımdam imzacılarda yanılma yapabilirim. Yanlış hatırlamıyorsam bu seiden "yeşil gözlü dilber", "ölüm geçidi" Fırat'ın sahipleri gibi 5-6 tarama yine yanılmıyorsam SOLİ ve Değerli Vefalı Ya da Karaoğlan katkılı imzalarla olup, bu nevi hataların hiç birisinin görülmediği çok çok iyi çalışmalardı.

Katkınız için teşekkürler bu çalışmalarda bu tarz eksikliklerin giderilmesi olası ise umarım ve beklerim ki dikkatlerden kaçmaz olabilecektir. Bu tamamlayıcı çalışmaların nihai hedefine varmaları için takdir edersiniz ki bunlar kaçınılmazdır. Teşekkürlerimle.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,186
8,070
Değerli Hacılı,

Dokuz tuğlu kahraman macerasını indirdim inceledim (kıyaslamalar yaptım). Görselliğine baktım.

Çalışmanız arşiv düzenlenmesi bağlamında tek sayfa oluşla ve mutlak tek sayfa oluşun yeğlenişle çok güzel. Tek sayfa kenarlar açıklık düzenlemesi ve düşeylik dik açı ayarlaması çok iyi olmakla bu çalışmalara hayli emeğiniz yoğunlaşmış.

Ne var ki çalışmanın orijinal taramasında olsa gerek. 9a 10a 11a 12a 13a 14a 15a 16a 17a 18a 19a 20a 21a 22a gibi sayfalar sağ kısm kenara yakın yerler bulanık tarama oluşla sayfalar az beyazlatmayla yazılar silinmekte bu da onca güzel olan arşivin, kalitesini bozmaktadır.

Bu tür aynı hata yineleyen kötü çalışmalar tüm Güneş baskılı Karaoğlanlarda da vardı. Değerli vefalının çalışmalarıyla bunlar yok edildiği gibi daha temiz daha nitelikli bir arşive kavuşmuştuk.

Dahası, geriye dönük çalışmacı tesbitleri yapmadan yazdığımdam imzacılarda yanılma yapabilirim. Yanlış hatırlamıyorsam bu seiden "yeşil gözlü dilber", "ölüm geçidi" Fırat'ın sahipleri gibi 5-6 tarama yine yanılmıyorsam SOLİ ve Değerli Vefalı Ya da Karaoğlan katkılı imzalarla olup, bu nevi hataların hiç birisinin görülmediği çok çok iyi çalışmalardı.

Katkınız için teşekkürler bu çalışmalarda bu tarz eksikliklerin giderilmesi olası ise umarım ve beklerim ki dikkatlerden kaçmaz olabilecektir. Bu tamamlayıcı çalışmaların nihai hedefine varmaları için takdir edersiniz ki bunlar kaçınılmazdır. Teşekkürlerimle.

Değerli dostum,
Tespitlerinizde ve eleştirdiğiniz hususlarda son derece haklısınız.
İlginizden ve uyarınızdan dolayı teşekkür ederim.
O sayfaları tekrar gözden geçirip ayrıca paylaşmaya çalışacağım.
Ve yine bu uyarınızı sonraki çalışmalarda hep göz önünde tutacağım.
Eleştirinizi okuduktan sonra söz konusu sayfaları tekrar inceledim.
Evet o bahsettiğiniz bölgelerde gölgeleri silmek isterken kantarın topuzunu biraz kaçırmışım.
Ancak iyi hatırlıyorum özellikle " a " lı sayfalar beni çok uğraştırdı.
Hatta birkaç kez yazılardaki silinmeleri fark ederek geri almalarım olmuştu.
Malumunuz 11a...,12a..., 13a.. olarak numaraladığım sayfalar,
çift sayfa taramaların sağ tarafına düşen sayfalar olup,
özellikle o sayfaların orta kısıma gelen sol taraflarında,
taramadan kaynaklanan gölgeler ve koyuluklar çokça oluşmaktadır.
Kuşkusuz o gölgeleri yok etmenin daha kolay ve etkin yolları vardır
ama bencileyin acemi " photoscape " kullanmaktan başka
program kullanmasını bilmediği için ancak bu kadar yapabilmekte.
Tabi ki bu kötü paylaşım için bir savunma olamaz.
Daha iyisini yapmak lazım.
Umarım söz konusu sayfaları istenilen düzeyde düzenleyerek en kısa zamanda paylaşıma sunarım.
Eleştirileriniz için tekrar teşekkürler...
Selam sevgi ve saygılarımla.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Duygunuza ve duyarlılık belirtmelerinize aynen katılırım.

Çizgiroman dostluğunun ve bu tanışıklığın kendi içinde özverili paylaşımlarını yapma ve paylaşımı yapma sorumluluğuyla bir de anlayışla, anlayışın alicenaplığı içinde çalışmalardaki eksiklikleri hiç bir zorunluluğu yokken yeniden ale alacağının değerlendirmesini söylemek; takdir ve hayranlığımı celp ettiğini bilmenizi isterim.

Sevgili Profesör, vefalı, Karaoğlan, Ertuğrul, Sarkomer gibi diğer üstadlar da aynı kulvarın saygıdeğer özverili sağduyu olucularındandırlar.

Mevcut ikinci seri edisyonlarla lal yayınları Karaoğlan çizimli sayfaları, bire bir eşlendiğinde; Lal yayınlarında hemen hemen her macerada çok eksikler var. Bunları zaman zaman yavaşça yayınları askılarına yaptığım teşekkür yazılarımda bunları ara sıra belirtmekteyim. Webe sayfa yüklemeyi başaramadığımdan kimi eksik sayfaların görüntüsüyle sürece katılım yapamamaktayım.

Ama eksikliği olan sayfaları belirtebilirim. İlk seri Karoğlan 10-11 30-31 50-51 gibi orta sayfalarının okuma sırası ve mantığı; resim karelerinin okuma geçişi, farklı olmaktaydı.

Bu farklı çizimler yavaşça ve lal yayınlarında ya hiç yayınlanmış. Yada resim kareleri yan yana değilde alt alta sıralanarak yeni bir ayrı sayfa gibi yayınlanmıştır. Bu durum Uzun saçlı kahramanda da olup uzun saçlı kahraman 4sayfa eksiktir.

Malumunuz olduğu üzere 2. çizim Yalaz prodüksiyonlu Karaoğlan'ın maceraları; bir serüven tanıtım mizanpajı ile bir de Karoğlan profili olan sayfalar içerir. Bu nedenle macera sayfaları hep 3 numaralı sayıyla eşleşen bir sıralamayla götürülmüştür.

Bu mantığa göre Uzun saçlı Kahraman macerası sizin 2 sayısıyla eşletmeyle başlattığınız sayı sıralaması içinde tüm macera lal yayınında 115 sayfa görünüyor. 3. sayma sayısının sıralamasına göre sizin çalışma orjinaline göre 116 sayfa olarak bitmiş olur. Yani ilk baskı yayınına göre bu lal baskılı macera da 4 sayfa eksiktir (yada sayı karışıklığından öyle görünüyor).

İşin bir püf noktası da, Fedailer alayı gibi macerada olduğu gibi orjinal maceranın macera sıralamalarında numara karışıklıkları, ölüm geçidindeki gibi de sayfa eksiklikleri sık görülebilmektedir.

Uzun saçlı kahraman sizinde belirttiğiniz gibi bir devam macerası olmakla macera sayfası 3 diye değil de 1 diye başlamıştır. Sözgelimi bu macerada 9. sayfadan sonra onuncu sayfada da 9 diye tekrarlanmıştır. Tekrar eden sayfadan sonra yine 10 diye başlamış. 14. sayfadan sonra 14. sayfayı yeniden aynı 14 sayısı ile tekrarlamıştır.

15. sayfayı hiç numaralamamış ve akabi sayfayı 15 diye sıraya dizmiştir. Bu fazla 3 sayflık sıkışıklığı numarası belirtilmeyen 19. sayfadan sonra sıra sayısını 2 sayfa atlayıp 22 sıra numarasıyla devam ettirmekle ( 2 sayfalık sıkışmayı) eritmiştir. Bir sayfa fazlalık ileri sayfadaki karışıklık ve belkide atlanan bir sayfa içinde erime yaptırlmakta kullanılmıştır.

Benzer hatayı 65. sayfadan sonra 66. sayfayı yeniden 65 diye numaralayıp, 66 diye devam ederek yeniden araya 1 fazla sayfa sıkışması yapmıştır. Bu sıkışma, akabi sayfaya sayısına 67 demeden, 68 diyerek eritilmiş gibidir.

Devamla 69. sayfa belirtilmeden 70. sayfaya geçilmiş. 70-71 yazılı sayfalar arasındaki 1 sayfa numaralanmadan boş bırakılıp bu atlama belki burada eritilmiştir.

Yine devamla 77. sayfa olmadan 78. sayfaya geçilmiş. 86. sayfa atlanmış 87. sayfaya geçilmiş. 101 den 104. sayfaya atlanmış. Arada 2 sayfa eksik. Ve hiçbir eritilme yok. Böylece 117 sayfada macera bitmiş.

Yalaz üstad 3 diyerek başlattığı bu uygulamayı ilk kez "Asyayı titreten korku" macerasında uygulamıştır. Eğer bu maceranın bir diye başlayan sıra numarasını, 3'le başlatıp devam ettirseydi maceranın 120 sayfada biteceği tespit edilecekti.

Üç sayısıyla başlayan macera çizimli sayfalar, doğal olarak 80 sayfalık macerada 78 sayfadır. 100 sayfalık maceralarda 98 sayfadır. Ve 120 sayfalık 6 dergilik maceralarda 118 sayfa olmakla 2 sayfa eksik macera olurlar.

Uzun saçlı kahramanın da 6 dergilik olup, bu maceranın 118 sayfalık macera cizimli bir sayfaya olmasına denk gelmesi demektir. Sizin düzenlediğiniz çalışmada da 114 sayfalık macera sayısına denk düşer ki 118 sayfaya göre 4 sayfa eksik demektir.

Elimde orjinal macera olmadığından, tahminen eksik olan bu macera sayfaları 77. sayfa 86. sayfa ve 102-103. sayfalardır.

Saygı ve selamlarımla.