YEŞİL GÖZLÜ DİLBER (M. Yavaşça Yayını)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep

Kapak : savok
Tarama : cortos

Recep Bey (Bay_X) konuya açıklık getirmiş.
Arka kapakta bu yayının M.Yavaşça 1. seri olduğu görülüyor.
Bazıları tarafından "en prestijli yayın" denilen ama-genellikle- her macerada birkaç sayfayı kırpan Muhtar Yavaşça Yayınları bu maceranın da 2-3-33-52-61 ve 97. sayfalarını kırpmış.

Maceranın bir çok sayfasının çizimi Suat Yalaz'a ait değil. Usta çizerlik yaşamında yukarıdaki gibi bir "Karaoğlan" hiç çizmedi. Abdullah Turhan'ın çizgilerine de benzetemedim.
Çizer Metin Enginaslan (ismi yanlış anımsayabilirim) belki.
Bazı kareler ve kapak daha önce çizilen maceralardan kopya edilmiş.
Bunlar Suat Yalaz'ın Fransa'da yaşadığı yıllarda dergi yayınına pek müdahale etmediği ait sayılar.
Böyle derleme karelere en iyi örnek; Bozkurt Gelini adlı macera. Bu macerada yalnız çizgiler değil, kutu ve konuşma yazılarında da tutarsızlıklar var.

Cortos arkadaşın taramasına fazla karışmadım. Biraz beyazlatıp, silinmiş bazı yan çizgileri çizdim.

Son düzenleme:

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
teşekkurler güzel bir çalışma.normalde 3.seri dediğimiz seri bu olsa gerek.benimde favorim her zaman 2.seridir.ama bu seride tamamlansa olur.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,804
Çok güzel bir çalışma olmuş sevgili Karaoğlan, sanki hiç okumamış gibi yeniden okumaya
başladım bu mesajdan sonra da devam edeceğim, güzel paylaşımlarına çok teşekkürler.
Tarayan Cortos dostumuzu unutmadan tabii ki..

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Özellikle tekrar baktım Karaoğlan'ın dostumuzun belirttiği eksik sayfalar gözümde mi kaçtı diye. 3 - 33 ve 97. sayfalar var. Sanırım Karaoğlan üstad beyazlatma yaparken bu sayfaların başına bir iş gelmiş. 2. sayfa normalde zaten bildik olan Karaoğlan portresi olan sayfa. Bu sayfalar zaten Yavaşça yayınlarında hiç yok. Ama 52 ve 61. sayfalar Yavaşça baskılı orijinal yayında da yok. benzer şey Ölüm geçidi macerasında da var. Yani Lal yayınları da ölüm geçidinde en az iki sayfa eksik görünüyor. bu nedenle 2. seri çok önemli.

52 ve 61. sayfalar yavaşçanın 4. baskısında da yok. Ben bu sayfaları Lal yayınında tamamlamışım.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Sevgili Karaoğlan sizin çalışmayı da inceledim. Siz, numaralı sayfaları YEŞİL GÖZLÜ DİLBER\93 diye isimlediğiniz sayfa orijinal 97. sayfadır. Asıl 93 sayfayı da 093 diye yazmışsınız hata burdan ileri geliyor. 31 diye belirttiğiniz sayfa 33 tür. bildiğiniz gibi ve sizin de 030 ve 031 diye belirttiğiniz sayfalar tek sayfa olarak kesilemeyen bitişken sayfalardır. Bu sayfadan sonra 32 . sayfa numarası ile başlamanız gerekirken 31. diye başlamışsınız. 33. sayfaya 31 demişsiniz. sonraki sayfa yine 32 olup 32. sayfadır . Yani sizin çalışmanızda da 3 33 ve 97 eksik değil var. 2. sayfa profil resmi olmakla zaten yavaşça yayınlarında yok. Selamlar...

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Yahu arkadaş Karaoğlan kadar karışık
seri görmedim şimdiye kadar, her paylaşımda
kafa bi dünya oluyor. Gazetelerin, yayın evlerinin
kırpmaları mı dersin, sayfaların uçması mı; yoksa
yazarın tekrar çizmeleri mi, senaryonun yıllar içinde
değişmesi mi, bitmiyor bu konular. Bu yüzden bir türlü
külliyatın neresinden okumaya başlayacağımı kestiremedim.
Şimdi Büyük Beyaz olsa istediğin yerden başla derdi :).
Teşekkürler dostlar, elinize sağlık, sevgi ve saygılarımla.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Yine zevzeklikten çok değerli bir hazineyi kaçıracaktım.Bundan sonra bu konuda daha hassas olmaya çalışacağım kendi adıma.
Sevgili Karaoğlan , emeği geçen Sevgili Savok ve Sevgili Cortos üstadlarımıza saygı ve hürmetlerimle.
Seriler bir hayli mesafe aldı çok şükür.