KARAOĞLAN H.R. Kahramanlık Dergisi Sayı 129 - Alamut Kalesi (20.07.1966)

12 Şub 2010
15,006
543,776
file

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Gazete çizimlerine alışıp, mal bulmuş mağribi gibi sevinçlenme nedeniyle; valla bu sayıları unutmuştuk.

Gönlü yüce kişi saygı ve selamlarımla...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Gazete çizimlerine alışıp, mal bulmuş mağribi gibi sevinçlenme nedeniyle; valla bu sayıları unutmuştuk.

Gönlü yüce kişi saygı ve selamlarımla...

Önce paylaşımınız için teşekkürler.

Dün sevgili profesör'e telefon edip "Kızıl Tuğ'un Öfkesi'nin son 6 sayfası yok dedim.
-Paylaşımın altındaki açıklamaları okumuyorsunuz, o sayfaların benzeri "İpek Yolu Katiamı" nın (Altaydan Gelen Yiğit) son sayfalarında var diyerek hafiften sitem etti. :)
Ben de; Sevincimizden açıklamaları gözümüz görmüyor, hemen indirmeye bakıyoruz dedim.

Bak Haluk Bey sevinçten gözü başka bir şey görmeyen yalnız ben değilmişim. :)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,188
Merak ettim araştırdım; neredeymiş şu Alamut kalesi diye...
Alamut Kalesi İsmailiye Devletinin başkentiymiş. Hazar Denizi’nin güney kıyısında, şu anda İran sınırları içinde yer alıyormuş. Kalenin orjinal adı Aluh âmukht kalesiymiş ki meali de iki anlama geliyormuş: "kartalın öğretisi" ya da "cezalandırma yuvası"... Aslında kaleyi inşa eden Hasan Sabbah değilmiş. Kaleyi ilk inşa eden Custaniler'miş.
Hasan Sabbah inanılmaz matematik, mühendislik ve tarih bilgisine sahip birisiymiş ve o dönemde dünyadaki tek üniversite olarak kabul edilen Kum şehrinde okumuş. Sınıf arkadaşları ise biri Selçuklu Veziri olacak olan Nizam-ül Mülk diğeri de meşhur şair ve felsefeci Ömer Hayyam’mış. Hasan Sabbah, mezun olduktan sonra uzunca bir süre Selçuklu devletine de hizmet vermiş. Selçuklu’nun ilk istihbarat teşkilatını kurmuş. Nizam-ül Mülk ile bilinmeyen bir nedenle ters düşüp görevinden ayrıldıktan sonra Nizam-ül Mülk de dahil olmak üzere tüm dünyanın başına bela olmuş.
İşte Alamut kalesi, Hasan Sabbah ve Karaoğlan...

Teşekkürler Sayın "Profesör";
sayenizde araştırmaya ve öğrenmeye devam...

BAGy9V.png

vpyJQp.jpg

Son düzenleme:

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,451
7,069
Haluk Abi bu seriyide bitirecek....güzel paylaşıma sadece teşekkur ediyoruz..karşılıksız bizlere ulaştırdığınız her güzel paylaşımlar gibi buda arşivimizde yerini aldı...saygılar..

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,831
ellerine sağlık haluk abim bu enerjiniz hiç eksilmesin bizleri karaoğlansız bırakma teşekkürler

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
Üstad bu tarihi Karaoğlan palaşımları bizim için okadar kıymetli ki, tarif edemem ellerin dert görmesin üstad.