KARAOĞLAN Baştanbaşa Resimli Kahramanlık Dergisi Sayı 04 son

12 Şub 2010
15,006
543,775
KPDl17.jpg

04karaoglankapakypy.jpg
05karaoglan01tft.jpg

Bu paylaşımı, aşağıda açıkladığım sorunları sebebiyle
çizgi roman sorunlarını kendisine dert eden
dünyanın en tatlı agresifi, güzel insan, dostum savok'un şahsında
tüm çizgi roman tutkunlarına armağan ediyorum.
Saygılarımla​
Bu paylaşım Sayı 05 'in ilk 16 sayfası olup Karaoğlan Asya Kaplanı adı ile bilinen maceranın son bölümüdür.

Ancak ne ilk sayının kapağında, ne de içinde Asya Kaplanı adı geçmemektedir.

Kanaatimce daha sonraki baskılarda Suat Yalaz bu maceraya ad koymuştur.

Karaoğlan, Malik Yolaç'ın sahibi olduğu Akşam Gazetesinde günlük tefrika olarak yayınlanıyordu. Buzlu Çöller Tilkisi macerasını oradan okuduğumu hatırlıyorum. Çetin Altan da," Şeytanın Gör Dediği " köşesinde fıkra yazıyordu.

Ben elimdeki bu 1963 baskısını ilk baskı olarak biliyordum. Bu kanaatimi sarsan iki şey oldu. 4. Sayıyı taradığımda, sayının sonlarına doğru sayfadaki numara 5. sayıyı gösteriyordu. 4. sayının son sayfasında, 5. sayının 8. sayfasına ait numara olduğunu gördüm.
Şöyle düşündüm, daha önce bu baskıdan az sayfalı bir baskı olmalıydı. 4. sayının sonundaki 5. sayıya ait 8. sayfa, gazetedeki tefrikanın 121. sayfasına denk gelmektedir.

Kanaatimi sarsan ikinci şey ise bir sayfa eksikliği oldu. Maceranın final bölümünde Atilla, zehirli kadehini Gurhan'ın zehirsiz kadehiyle değiştiriyor ve Gurhan bunu farketmiyor. Ama o sofradaki bir kişi bunu görüyor ve içinden söylediği bir sözle Atilla'ya serzenişte bulunuyor.Bu sayfa maalesef kayıp.
Paylaşımda 11. sayfa ile 12. sayfada Suat Yalaz imzasının altında görüleceği üzere 23/5 ten 25/5 e sayfa numarası olup 24/5 numaralı sayfa eksik basılmıştır. Oysa ben bu sayfanın basılı olduğu kitabı okudum ve konusunu yukarıda açıkladım.

Bu ünlü eksik sayfanın yer aldığı bir baskıya ondan sonra da rastlamadım. Cibola'nın kayıp yedi kenti gibi kayıp ünlüler arasına karıştı.

Daha önce başka vesileyle değindiğim gibi, büyük usta Suat Yalaz henüz hayattadır ve İstanbul'da oturan arkadaşların bu konuyu onunla bizzat konuşarak aydınlatması mümkündür.İlk baskı konusunda ve eksik sayfa konusunda.

Dostum ravenx 'in Asya Kaplanı taramasında ise bu sayfanın dışında iki eksik sayfa daha var. O baskı yapıldığında öncesinden büyük tanıtım yapılarak tıpkı basım yapılacağı söylenmişti. Oysa o baskı tıpkı basım değildi ve orijinal baskıdan daha küçük ebatta basıldı. Devamı da gelmedi. Sonra Lal Kitap daha da küçük formatta bildiğimiz baskıları yaptı. Söz açılmışken Lal Kitap'ın Karaoğlanları en özensiz basılan Karaoğlan serisidir. Bir çok sayısında eksik, yanlış sıralama oldu. Hatta bende bir sayısı var ki evlere şenlik.

Bende bulunan seriye uygun olması için 5. sayıyı, takip eden Baybora'nın Oğlu isimli maceranın başlangıç sayfaları ile birlikte tekrar paylaşacağım.Uzayan söz için özürlerimi kabul edin lütfen.

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Şimdi beni bu eksik sayfanın derdi sardı, araki bulasın haberim olmasa mutlu mesut yaşardım.. Bilmek kadar kötü bir şey yok bu dünyada.. Ne zamandır bekliyordum nerede bana hediye dilen kitap diye en sonunda geldi, şükrettim kendime eksik sayfalı felan ama gönülden, n'apalım onu da bulamayanlar da var, şimdi bu eksik sayfayı kime sorsam bilemedim,, yahu şu bizim komşu forumda bir güzel dost var kendisi güzel bir "kuş"tur, her türlü tefrika çizgi romanı insanlara kavuşturur, yüzü aşağıya eğip varıp çalmalı kapısını, varsa o tarihlerin "Akşam"ı, istemeli eksik sayfayı, ya da Suat Yalaz ustaya gitmeli, ya da Çetin Altan'a mı sorsak..Ulan en iyisi oturup çizmek, yakında inat edeceğim onu da yapacağım. Şimdi ben teşekkürlerin en büyüğünü kurabiye canavarı haline gelen eskinin halim selim şimdinin kaytan mı kaytan civanmert tarama üstadına yolluyorum. Sağol, varol, saygı ile efendim.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Sayın üstadım;

taramayı geçtim onu nasıl olsa biraz vakti az biraz da bilgisayardan anlayan herkes bir şekilde yapıyor. Bir çizgiromanı paylaşmak için sadece 3 şey gerekiyor; tarayıcı (malesef herkeste yok), vakit (Bir Türk yok derse kesin inanmam), çizgiroman 8Çok insan da var ama bunun gibisi çok az kişide var) ama paylaşımın altındaki yazıyı yazmak her babayiğidin benim diyen çizgiromanseverin harcı değil. Dikkatli okumak, çok okumak, aynı macerayı tekrar okumak lazım (binlerce çizgiromanın basıldığı ülkemizde aynı sayıyı tekrar tekrar okuyan kaç kişi var) en önemlisi de insanda sentez yeteneği olması lazım.

Taramaya teşekkür eder aydınlatma yazısına şapka çıkarırım, ne mutlu ki bana, sana ağabey deme şerefine eriştim; değerli ağabeyim.

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,149
Bu kadar detaydan her halde Suat Yalaz üstadın bile haberi yoktur:D
Eline sağlık Haluk abi,paylaşım ve emeğin için teşekkür ederim.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,724
Sevgili profesör'ün yazısını bilimsel bir makale niyetine okudum.Çizgi roman adına sevindirici.

Ayrıca ve eminim sevgili Savok bu güzel eserin eksik sayfalarını tamamlayacaktır.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Dostlara katılmamak mümkün değil!
Sunum o kadar mükemmel ki, neredeyse paylaşımın önüne geçmiş.
Teşekkür ediyor,
saygılarımı iletiyorum.
Sağ olun, var olun.

bayrakzaf.gif

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,078
Değerli paylaşımcı dostlar,
Yorumlarınız da paylaşımlarınız kadar harika.
Büyük bir zevk ile yeni bir şeyler öğreniyorum, çocukluk günlerimi bu vesile ile yeniden yaşıyorum sanki.
Anlatılan olaylar,konular beni ta 50 li yılların sonlarındaki çocukluk günlerime götürüyor.
Teşekkürler,sevgiler selam ve saygılar...
Ahmet ERDEN

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,831
işte düzenlenmiş kapak

04karaoglankapakypy.jpg
05karaoglan01tft.jpg

Bu paylaşımı, aşağıda açıkladığım sorunları sebebiyle
çizgi roman sorunlarını kendisine dert eden
dünyanın en tatlı agresifi, güzel insan, dostum savok'un şahsında
tüm çizgi roman tutkunlarına armağan ediyorum.
Saygılarımla​
Bu paylaşım Sayı 05 'in ilk 16 sayfası olup Karaoğlan Asya Kaplanı adı ile bilinen maceranın son bölümüdür.

Ancak ne ilk sayının kapağında, ne de içinde Asya Kaplanı adı geçmemektedir.

Kanaatimce daha sonraki baskılarda Suat Yalaz bu maceraya ad koymuştur.

Karaoğlan, Malik Yolaç'ın sahibi olduğu Akşam Gazetesinde günlük tefrika olarak yayınlanıyordu. Buzlu Çöller Tilkisi macerasını oradan okuduğumu hatırlıyorum. Çetin Altan da," Şeytanın Gör Dediği " köşesinde fıkra yazıyordu.

Ben elimdeki bu 1963 baskısını ilk baskı olarak biliyordum. Bu kanaatimi sarsan iki şey oldu. 4. Sayıyı taradığımda, sayının sonlarına doğru sayfadaki numara 5. sayıyı gösteriyordu. 4. sayının son sayfasında, 5. sayının 8. sayfasına ait numara olduğunu gördüm.
Şöyle düşündüm, daha önce bu baskıdan az sayfalı bir baskı olmalıydı. 4. sayının sonundaki 5. sayıya ait 8. sayfa, gazetedeki tefrikanın 121. sayfasına denk gelmektedir.

Kanaatimi sarsan ikinci şey ise bir sayfa eksikliği oldu. Maceranın final bölümünde Atilla, zehirli kadehini Gurhan'ın zehirsiz kadehiyle değiştiriyor ve Gurhan bunu farketmiyor. Ama o sofradaki bir kişi bunu görüyor ve içinden söylediği bir sözle Atilla'ya serzenişte bulunuyor.Bu sayfa maalesef kayıp.
Paylaşımda 11. sayfa ile 12. sayfada Suat Yalaz imzasının altında görüleceği üzere 23/5 ten 25/5 e sayfa numarası olup 24/5 numaralı sayfa eksik basılmıştır. Oysa ben bu sayfanın basılı olduğu kitabı okudum ve konusunu yukarıda açıkladım.

Bu ünlü eksik sayfanın yer aldığı bir baskıya ondan sonra da rastlamadım. Cibola'nın kayıp yedi kenti gibi kayıp ünlüler arasına karıştı.

Daha önce başka vesileyle değindiğim gibi, büyük usta Suat Yalaz henüz hayattadır ve İstanbul'da oturan arkadaşların bu konuyu onunla bizzat konuşarak aydınlatması mümkündür.İlk baskı konusunda ve eksik sayfa konusunda.

Dostum ravenx 'in Asya Kaplanı taramasında ise bu sayfanın dışında iki eksik sayfa daha var. O baskı yapıldığında öncesinden büyük tanıtım yapılarak tıpkı basım yapılacağı söylenmişti. Oysa o baskı tıpkı basım değildi ve orijinal baskıdan daha küçük ebatta basıldı. Devamı da gelmedi. Sonra Lal Kitap daha da küçük formatta bildiğimiz baskıları yaptı. Söz açılmışken Lal Kitap'ın Karaoğlanları en özensiz basılan Karaoğlan serisidir. Bir çok sayısında eksik, yanlış sıralama oldu. Hatta bende bir sayısı var ki evlere şenlik.

Bende bulunan seriye uygun olması için 5. sayıyı, takip eden Baybora'nın Oğlu isimli maceranın başlangıç sayfaları ile birlikte tekrar paylaşacağım.Uzayan söz için özürlerimi kabul edin lütfen.

KPDl17.jpg

düzenlemeye yardımcı olursanız sevinirim ben bir türlü beceremedim,eksik olan sayfa bende vardı bulursam ekleyeceğim

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa

düzenlemeye yardımcı olursanız sevinirim ben bir türlü beceremedim,eksik olan sayfa bende vardı bulursam ekleyeceğim

Savgili sali38tr, eksik sayfaları ben hala bekliyorum..
Bir ricam da kapak içi sayfasını da tarmanız, biz düzenlemeyi yaparız.
İstemişken 4. sayı varsa onunda arka kapak ve kapak içini taramanızı da isteyeyim ..
Sonra ileriki sayılarda kapak eksikleri var.. Onlara da bakarsanız hiç de fena olmaz..
Saygılar efendim..