YANDIM ALİ Hasan Tahsin İlk Kurşun - Yeni Asır (15.05.1992-29.08.1992)

12 Şub 2010
15,006
543,755
file

file

Hasan Tahsin, İzmir'i işgal eden düşmana karşı ilk kurşunu atan, ilk İzmir şehididir.

Suat Yalaz, Hasan Tahsin Destanını yazdı ve çizdi. Yerel Yeni Asır Gazetesi'nde tefrika edildi. Bu nedenle hem Türkiye'nin çoğu bu destanı okuyamadı. Hem de o sırada Paris'te nafakasını kazanmaya çalışan Suat Yalaz'da orijinalleri kalamadı. Ne oldu orijinal çizimler, bilmiyoruz.

Suat Yalaz usta sohbetlerimiz arasında en değer verdiği Yandım Ali maceralarının Yeni Asır'da ikinci kez çizmeye başladığı dönemdeki bu Hasan Tahsin İlk Kurşun ile devamı niteliğindeki Ferman Padişahın İzmir Bizimdir olduğunu ve kayıp maceralar olduğunu bir kaç yıldan beri bunları bulmaya çalıştığını söyledi.

İzmir'deki bir dostundan rica etmiş olmamış. İzmir Belediyesinden yetkililerinden Yeni Asır arşivlerinden araştırılmasını rica etmiş olmamış.

Ben de bizleri çocukluğumuzdan beri mutlu etmiş olan büyük ustaya bir yudum mutluluk yaşatmak istedim.

Suat Yalaz, maceranın yayınlandığı tarihleri de hatırlamıyordu.

Burada noktalıyorum. Çünkü macerayı bulup taramam da bir maceranın konusudur. Başka zaman...

İzmir'in, İzmirlilerin ve tüm halkımızın destanını anlatan bu maceralar için

Suat Yalaz ustaya minnet ve saygılarımla.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Bu tür suat yalaz çalışmalarını yıllar sonra tekrar görebileceğimi itiraf etmeliyimki aklımın ucundan bile geçmezdi.Sevgili haluk,yürek dolusu teşekkürler,paylaşımını hemen okumaya başlayacağıma inana bilirsin.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,186
8,070
Ellerinize sağlık sevgili profesör dostum.
Bu iyilikleriniz unutulamaz.
Saygılarımla...

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
bu paylaşım gerçekten çok çok özel hem sevgili suat yalaz'a hemde çizgi diyarı üyelerine çok büyük bir armağan elleriniz dert görmesin sevgili profesor

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
paylaşımı görünce dondum kaldım, adeta nutkum tutuldu. varlığından bile haberimizin olmadığı bir Suat Yalaz eseri karşımda ve bir tıkla kavuşabileciğim. varol üstad , nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim. saygılar.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
Abi mükemmel bir paylaşım varlığını dahi bilmediğimiz bir eseri bizlere sundunuz teşekkurler.Emeklerinize sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,653
Kasımpaşa
Yakında yine Suat YALAZ usta ile buluşma zamanı geldi sanırım...
Abi anladığım kadarı ile çizgi roman hafiyeliğine de başlamışsın.
Kadroda boş yer varsa talibim abi..
Saygılar, sevgiler.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,517
Kuşkusuz karaoğlan tutkum bilinir de bilinmeyen bir yanım da suat yalaz cizgilerine olan sevgim.Sayın Haluk bey gerçekten inanılmaz şeyleri yapıyorsunuz.Kabul; bunları bulup taramak ,sonra düzenlemek ve paylaşmak ...Her babayiğidin harcı değil.Peki bitti mi?Hayır .Daha üstadın kayıp onlarca eseri var.Onlara sıra gelir mi ?Bilmem.Fransa da ike farklı isimlerle çizdiği kitaplar ,kapaklar,dergilere çizdiği karikatürler,resimlemeler...Ancak bunlarla üstad bir bütün olacak.Burda sırası değil belki ama zamanla diğer çizerlerinde böyle eserleri gün yüzüne çıkma şevk ve isteği oluşur belki.Paylaşım ve emek için teşekkür üstad.iyi ki varsınız.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Haluk Bey'den yine tarihi bir paylaşım.
Çizgi Diyarı araştırmacılar için olağanüstü bir bilgi ve başvuru kaynağı.
Suat Yalaz Usta'nın tüm eserlerini ve daha nicelerini bu sitede bulmak mümkün.
Değerli arkadaşımız profesör, imkansızı başarıp, bu bulunması imkansız eserleri paylaşımımıza sunduğu için her türlü övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Son düzenleme:

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
Kuşkusuz karaoğlan tutkum bilinir de bilinmeyen bir yanım da suat yalaz cizgilerine olan sevgim.Sayın Haluk bey gerçekten inanılmaz şeyleri yapıyorsunuz.Kabul; bunları bulup taramak ,sonra düzenlemek ve paylaşmak ...Her babayiğidin harcı değil.Peki bitti mi?Hayır .Daha üstadın kayıp onlarca eseri var.Onlara sıra gelir mi ?Bilmem.Fransa da ike farklı isimlerle çizdiği kitaplar ,kapaklar,dergilere çizdiği karikatürler,resimlemeler...Ancak bunlarla üstad bir bütün olacak.Burda sırası değil belki ama zamanla diğer çizerlerinde böyle eserleri gün yüzüne çıkma şevk ve isteği oluşur belki.Paylaşım ve emek için teşekkür üstad.iyi ki varsınız.

size aynen katılıyorum sevgili altay1944. ustadın fransada değişik isimlerle çizdiği bir sürü eser var çoğunu görüyoruz. fransızca olan bu eserleri çevirmenlerimiz çevirip. sevgili ustadımızında hosgorusuyle burada paylassak mukemmel olur tabiiki

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Evet değerli profesörümüz çizgi roman dalı içinde, kendi alanında kendi yetenekli bir özveri oluşla bir ekol. Hele de Suat Yalaz bağlamında tutkusu bu alanın bayraklaşmış öncülüğü olmakla hepimizin takdir ve alkışını almaktadır.

Açıklamaları ise ağzımızı bir karış açık bırakır denli ne çetin bir mücadelenin maddi manevi ve zaman emek harcaması içinde olduğunu bize gıpta edişimiz ile göstermektedir.

Saygılar...

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Sevgili Profesör... İnanılmaz azminiz ve çabalarınız için çok teşekkürler...
Diyar için yaptığınız tüm fedakarlıklar için çok teşekkürler... Nefis paylaşım
için çok teşekkürler... Ve Suat Yalaz Üstadımıza da, böylesi güzel eserleri
bizlere kazandırdığı için çok teşekkürler... Ellerinize sağlık...

bigmaster

Onursal Üye
21 May 2010
357
1,847
Ellerinize sağlık Sayın Profesör çok değerli paylaşımlar bunlar .Yalnız diğer macera Bir Millet uyanıyor macerası ile aynı baştan 6 sayfa hariç orjinali böylemi ? acaba.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,517
Ellerinize sağlık Sayın Profesör çok değerli paylaşımlar bunlar .Yalnız diğer macera Bir Millet uyanıyor macerası ile aynı baştan 6 sayfa hariç orjinali böylemi ? acaba.
dostum açıkcası bu benimde dikkatimi çekti...soramadım ...ama bunu en iyi suat yalaz usta bilir.
Tabi sayın haluk beye işin aslını anlattıysa açıklamayı oradan da bekleyebiliiriz.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
525
645
Tarama_20170808_1.jpg

Tarama_20170808_5.jpg

Hasan Tahsin, İzmir'i işgal eden düşmana karşı ilk kurşunu atan, ilk İzmir şehididir.

Suat Yalaz, Hasan Tahsin Destanını yazdı ve çizdi. Yerel Yeni Asır Gazetesi'nde tefrika edildi. Bu nedenle hem Türkiye'nin çoğu bu destanı okuyamadı. Hem de o sırada Paris'te nafakasını kazanmaya çalışan Suat Yalaz'da orijinalleri kalamadı. Ne oldu orijinal çizimler, bilmiyoruz.

Suat Yalaz usta sohbetlerimiz arasında en değer verdiği Yandım Ali maceralarının Yeni Asır'da ikinci kez çizmeye başladığı dönemdeki bu Hasan Tahsin İlk Kurşun ile devamı niteliğindeki Ferman Padişahın İzmir Bizimdir olduğunu ve kayıp maceralar olduğunu bir kaç yıldan beri bunları bulmaya çalıştığını söyledi.

İzmir'deki bir dostundan rica etmiş olmamış. İzmir Belediyesinden yetkililerinden Yeni Asır arşivlerinden araştırılmasını rica etmiş olmamış.

Ben de bizleri çocukluğumuzdan beri mutlu etmiş olan büyük ustaya bir yudum mutluluk yaşatmak istedim.

Suat Yalaz, maceranın yayınlandığı tarihleri de hatırlamıyordu.

Burada noktalıyorum. Çünkü macerayı bulup taramam da bir maceranın konusudur. Başka zaman...

İzmir'in, İzmirlilerin ve tüm halkımızın destanını anlatan bu maceralar için

Suat Yalaz ustaya minnet ve saygılarımla.​

inşallah devamı gelir buyulu ruzgar bunu çok aramıştı çıkarmak için kısmet burda sız yayınladınız
kolay gelsın
elinize gözünüze saglık
devamı en kısa zamanda forumda olur
iyi geceler

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Vay vay vay.. Ve işte merakla beklediğimiz Yandım Ali geldi.:)
Haluk abi bu çok değerli bir paylaşım.
Her açıdan çok önemli, şahane bir iş yaptın.
Suat Yalaz üstadımızın hiç görmediğimiz bu eserine senin sayende kavuştuk.

Yaptığın bu hizmetlerin, emeğin ve çabanın karşılığı asla ödenmez.
Durmadan, yorulmak nedir bilmeden üstadın hazine değerindeki eserlerini
bir bir gün yüzüne çıkarıyorsun.
Sadece o da değil, rahmetli Ragıp Derin'in gazete tefrikalarını da.
Türlü türlü zorluklara rağmen. Ben biliyorum.
Bu yüzden sana ne kadar teşekkür etsek azdır.
Ellerin dert görmesin. Çok teşekkürler...

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Hasan Tahsin'i okurken Orhan Dündar üstat aradı, konuştuk.
Bilim Adamları serisine 4 kitap daha bitirdiklerinin müjdesini verdi.
Onların içeriğini konuşurken lafın arasında hemen Hasan Tahsin'i sordum.
Bu paylaşımı o da görmüş.
"Ben Yandım Ali'nin Hasan Tahsin macerasını sanki alt yazılı çıkarmıştı diye hatırlıyorum. Tabi Erhan'a da bir sormak lazım, o daha iyi hatırlar." dedi.

Ben de sıcağı sıcağı Erhan Abiyi arayıp sordum.
"92-93 yılları arasında Yeni Asır'da iki tane Yandım Ali macerası çıktı. Sarmaşık ilavesinde. Biri renkli bant şeklindeydi. Öbürü de yine renkli normaldi. Ama ikisi de aynı macera mıydı emin değilim. Alt yazılı olan da Fayton'un üzerinde azınlık bir kızı kurtardığı bir sahneyi hatırlıyorum." dedi.
Ben bu maceranın normal olduğunu, 10 sayfadan sonra Yandım Ali'nin tanıtımına geçerek, devamında "Bir Millet Uyanıyor" macerasının verildiğini söyleyince, o zaman öbürü aynı maceranın alt yazılısıdır. dedi.
Hatta Yeni Asır'da 70'li yılların sonuna doğru Karaoğlan'lar; Bozkaşi, Çin Duvarlarında Dehşet ve Fransa'da yaptığı bir kaç tane macerası renkli olarak tefrika edildi. 85-86'da Alangoya'nın Öcü'yle, Kızıltuğ'un Öfkesi yayınlandı. (Haluk Abi bu ikisini paylaştı.) Hatta kendilerinin (Orhan-Erhan Dündar'ın) yine Yeni Asır'da 84-85 yıllarında 5 veya 6 tane Aşk çizgi romanı da yayınlanmış. Bu bilgileri iyi hatırladığını sordum. Orhan Abi İzmir'de askerlik yapmış ve bu maceraları Yeni Asır'dan kesmiş. Oradan biliyormuş.

Ve şu bilgiyi de vererek, Haluk abiye söylememi istedi.
Suat Yalaz 77-78-79 tarihlerinden birinde yine Sarmaşık ilavesinde Yeni Asır'a Hz. Ali'yi çizmiş. Buradaki çizimleri de (tek tük kareler dışında) başka bir gazetede ve hiç bir yerde kullanmamış.

Haluk abi eğer imkanın olursa bunu da bulabilirsen harika olur.

Erhan Abi Suat Yalaz'dan bile iyi hatırladığını söyledi ama tabi Suat Yalaz üstadı da arayıp bir sormak lazım.

Not: Haluk Abi Burakbey'lere de bir al atsan. Oldu olacak, tam olsun...:) Abi listeyi iyice kabarttık, seni klonlasak mı n'apsak?:) :) :)

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,755

Sayın Haluk bey gerçekten inanılmaz şeyleri yapıyorsunuz.Kabul; bunları bulup taramak ,sonra düzenlemek ve paylaşmak ...Her babayiğidin harcı değil.Peki bitti mi?Hayır .Daha üstadın kayıp onlarca eseri var.Onlara sıra gelir mi ?Bilmem.Fransa da ike farklı isimlerle çizdiği kitaplar ,kapaklar,dergilere çizdiği karikatürler,resimlemeler...

Suat Yalaz 77-78-79 tarihlerinden birinde yine Sarmaşık ilavesinde Yeni Asır'a Hz. Ali'yi çizmiş. Buradaki çizimleri de (tek tük kareler dışında) başka bir gazetede ve hiç bir yerde kullanmamış.

Haluk abi eğer imkanın olursa bunu da bulabilirsen harika olur.

Not: Haluk Abi Burakbey'lere de bir al atsan. Oldu olacak, tam olsun...:) Abi listeyi iyice kabarttık, seni klonlasak mı n'apsak?:) :) :)
Dileğim inşallah burada birde BURAKBEY maceraları yerini alır.Saygılar.

Sevgili dostlar:)

Beni 8 kollu ahtapot mu sandınız
Ya da kozmik alemden mi geldim

Paylaştıklarımı indirin, okuyun, aradan makul bir süre geçsin
Sonra emriniz olur
Ama teker teker olsun
Toptan siparişlerle beynimi ambale:) etmeyin[/B]

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,037
318,142
Sayın Haluk bey,
Rabbim size uzun ömür ve saglık-sıhhat versin.
Herşeyin başı saglık.
Çizgi diyarının size çok ihtiyacıgımız var.
Hiç bir karşılık beklemeden ulaşmamız imkansız olan eserleri
yayınladıgınız için nasıl teşekkür edecegimizi bilemiyorum.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,003
Bir biri ardına olağanüstü çalışmalar yayınlanıyor.Gökten bir yıldız kayıyor,bir dilek diliyoruz ve hoop kucağımızda.
Teşekkürler üstadım...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Muhteşem, olağan üstü bir paylaşım.
Bulunmayanı bulan, bilinmeyeni bilen değerli ağabeyim, elinize sağlık.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Müthiş,tarih kokan mükemmel paylaşımlar.
Hızına yetişmek mümkün değil Sayın Başkanım.
Gözümüz gönlümüz şenlendi.
Teşekkür ederim.