KARAOĞLAN Ötügen'in Üç Atlısı - Sabah Gazetesi

12 Şub 2010
15,006
543,776
file

file

Karaoğlan'ın 1986 yılında başlayıp 2000 yılına kadar süren Sabah Gazetesi maceralarının ilkini paylaşıyorum.

14 Mayıs 1986 ile 02 Ocak 1987 tarihleri arasında tefrika edilmiştir.
Arşivimizde birikecek bu maceralar ile Suat Yalaz ustamızı daha iyi tanımış olacağız.

Emsalsiz güzel Türkçesi, kurgusu ve muhteşem çizgileriyle işte Suat Yalaz, işte Karaoğlan.

Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
teşekkürler üstad teşekkürler.memnuniyetimi ifade edecek başka kelime bulamıyorum, varol üstad

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Üstadı iyi takip etmemişim. 1. ve 2. seri yayınlardan sonra çizgi romanla bağım kopmuştu. Şmdi sevgili Profesör sayesinde gazete yayınlarını görünce aklım duracak gibi oluyor. Ne verimli bir potansiyeli varmış değerli üstadımızın.

Bu güzel emeği bize kazandıranlara teşekkürler...

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Emsalsiz güzel Türkçesi, kurgusu ve muhteşem çizgileriyle işte Suat Yalaz, işte Karaoğlan.

İşte o kadar.. Beş Çayı ikramımız da geldi.:)
Hay ellerin dert görmesin Haluk Abi.
Senin emeklerin sayesinde bu maceraların hepsi tamamlanacak.
Yetmez ama teşekkür ederiz.

Son düzenleme:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
İşte arşivde budur paylaşımda,karaoğlanın macera sıralamasınıda macera sayısınıda hepsini tek kalede yitirdim.Eşşiz paylaşımlar için teşekkürler sevgili dostum.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,465
Kendi Koltuğunda
Tek kelimeyle bulunması ve biriktirip kesip bir düzene koymak bayağı zahmetli ve meşaketli olan böyle paylaşımlar için kendini yoran kalbi sevgi dolu olan sevgili üstadımıza çok teşekkür ediyorum.Selamlar ve saygılar sunarım.

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,048
318,455
nihal atsız diyorki,

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.

bende diyorumki,

Kahramanlık
bulunması imkansız olan eserleri
hiç bir karşılık beklemeden yayınlamakdır.
Benim,bizim.bizlerin Çizgi Diyarının
KAHRAMANIMIZSIN HALUK BEY.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
İmkansızlıkları diyarımızda mümkün kılan sevgili Profesör... Eminim bu gazete
bantlarını tek tek alıp taramak ve düzenlemeler yapmak çok zahmetli bir
çalışmadır... Ellerinize sağlık... Mükemmel paylaşım için çok teşekkürler...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Memleketten geleli iki gün oldu ancak hala indirip okuyamadım.
Ancak bu teşekkür etmeme engel değil.
Gazeteler çizgi romanın halka ulaşmasında çok önemli bir unsurdu.
Bugün çizgi roman yayınlayan bir gazete yok.
Hürriyet kuponla çizgi roman veriyor ama basılan kitaplar pek kaliteli değil...
Buna rağmen gazete alarak destek olmaya çalışıyoruz.
Umarım gazetelerde çizgi roman sayfaları yapılır.
Abi teşekkürler.
Tabletten yazmak be kadar zormuş...

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,451
7,069
Ben 78 liyim çizgi romanda Karaoğlanı ilk bu macera ile tanımıştım sonra Baybora ve Semerkant benim için macera bu üçüydü.Çünkü o zamanlar Tarkan ve Kara Murat dergileri hala satışdaydı.Sonra baktın ki Karaoğlan daha eski ve daha çok macerası olan vee maceraları aslında alt yazılı olmadığını öğrendim...Teşekkurler Haluk Bey arşivimize bu macerayıda kattık.Haluk Bey acaba Burakbeyler hakkındada bir çalışmanız olacak mı Karaoğlan dan sonra..

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,831
file

file

Karaoğlan'ın 1986 yılında başlayıp 2000 yılına kadar süren Sabah Gazetesi maceralarının ilkini paylaşıyorum.

14 Mayıs 1986 ile 02 Ocak 1987 tarihleri arasında tefrika edilmiştir.
Arşivimizde birikecek bu maceralar ile Suat Yalaz ustamızı daha iyi tanımış olacağız.

Saygılarımla.

üstadım ellerine sağlık teşekkürden başka edecek söz bulamıyorum iyiki varsınız bu arada yıllar önce tv de üstteki resmin bir kaç saniyelik hareketli çizgi filmini görmüştüm gören yada hatırlayan varmı kılıç salllayarak at sürüyordu

Moderatör tarafında düzenlendi:

sbasak

banned
7 Mar 2015
449
2,849
Haluk Bey, sonsuz teşekkürler. 84-101-102-103-104-105 no'lu bantlar eksşk. Acaba koyarken mi atlandı, yoksa sizde de mi eksik?

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Haluk bey sonsuz teşekkür ...Acaba benim programdan mı kaynaklanıyor bazı taramalar sayfayı tam kaplarken bazıları çok küçük kalıyor...Tarama konusunda usta olduğunuzu biliyorum .Orjinali mi böyle benim pc demi sıkıntı var?

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
"Emsalsiz güzel (duru) Türkçesi"

Çok yerinde ve doğru bir tesbit.
Sayfaları düzenlerken bunun daha iyi farkına vardım.
60'lı yıllarda birçok romanın dili son derece anlaşılmaz iken Suat Yalaz'ın yazı dili, Osmanlıdaki Yunus Emre, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ne ise Suat Yalaz da odur.
Özellikle MEB'nın o yıllarda çıkardığı klasikler var ki ben bile zor anlıyorum.
Teşekkürler.
Ellerin dert görmesin sevgili dostum.

12 Şub 2010
15,006
543,776
sbasak ve altay1944 dostların değindiği konuları sevgili Ramazan Türkmen de telefonla aradığında söylemişti.

Bu macerayı bizzat taramadım.
Taşaron kullandım.
Bir taşaronun taradığı bölümler tif, ötekinin pdf idi. Tarama işi farklı koleksiyonlardan yapıldı.
Tif resimleri Jpeg'e çevirirken ve pdf resimleri jpeg'e çevirirken farklı programlar kullandım. Orijinal taramaları da bilgisayarda çok yer kapladığı için sildim. Boyut farkı bundan ileri geliyor.
84. sayfa, taranan koleksiyonda atlanmış, onu aramaya devam ediyorum. Bulduğumda konunun 1. mesajına ekleyeceğim.

Değişik dosyalarda ayrı ayrı düzenlemek zorunda kaldığım için 101-102-103-104-105. sayfaların olduğu dosyadan eksik kopyalama yapmışım. Bu benim hatam. İş, özel ve ÇD deki yoğunluğum nedeniyle henüz bu sayfaları ekleyemedim.

84. nolu sayfayı bulduğumda eklemek kaydıyla bugün eksik diğer sayfaları ekleyerek yeni link oluşturacak ve şimdiki link ile değiştireceğim.

Eksik sayfalar için özür mahiyetinde olmak üzere bugün Buzlu Çöller Tilkisi macerasının 2. bölümünü paylaşayım:)

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Üstadım gönlünüzün şen olması yeterli. Eksiklerin özrü ne ola ki. Tabii ki ferah bir zamanda bunu sizde fark edip tamamlayacaktınız.

Çalışmalarınızl nezdinde söylediğiniz merhabaya, merhaba demek ya da "buyurun falan macera" söylemine karşı bizim de teşekür etme teşriki mesaimiz bu kadarla da olsa, inanın bir mutluluk.

Keşke Karaoğlan iletişimi bir şekilde sürse de böyle olan bu büyü bozulmasa...

saygılar...

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Son Dönem Gazete Taramalı Maceralara İlişkin Kimi Ayrıntılar

Bir kere daha bu eserlerin yazanı ve çizeni olan sahibi Saygı değer üstadımız Ve değerli sanatçımız ve bu eseri Çizgi Diyarına kazandırıan özverilere; çok çok teşekür ederek bu çalşmalardaki nacizane okur izlenimlerimi belirtmeliyim.

"Ötügenin Üç Atlısı" yazan gazete baskısı Karaoğlan macerası, okurların da bildiği gibi, tümden "Altaydan Gelen Yiğit" macerasıdır.

Bunu anlamamız için 16 Eylül 1996 tarihinde başlayan baskısı"Takvim" Gazetesinde verilmekle Çizgi Diyarı bünyesine de sevgili profesörümüz tarafından katılan "İpek yolu Katliamı" macerasının 51 sayfalık içerik devamından sonrasına bakılabilmesiyle görülmesi olasıdır

İpek yolu Katliamı 51 satfalık çalışmayla bitirilmiş. Ancak macera bitmemiş gibi sayfa üzerindeki "İpek Yolu Katliamı" antenti yazmaya devam ederek baskı; "Altaydan Gelen Yiğit" Macerasıyla bambaşka bir maceraya atlanmış durumdadır. Bunu da ancak 69 sayfalık Altaydan Gelen Yiğit macerasının son iki sayfasınnın üst başlık kısmına "Altaydan Gelen Yiğit" adı yazılmış olmasıyla fark etmeye başlarsınız. Okumasanız bile resimler tanıdık, başka bir atmosferin resimleri.

Gazete taramasından bize verilen kadarıyla üzerinde "Altaydan Gelen Yiğit" yazan maceranın gazetedeki baskısı bitmiş görünüyor. Encamını bilmiyorum. Şu var ki İpek Yolu Katliamı etiketli olup ta üzerinde Altaydan Gelen Yiğit" antetli başlığıyla verilen son 67. ve 68. sayfadan sonra da macera bitmediğini hem hepimiz biliyoruz; hem de gazete baskısının neşrinde zaten bu da belirtilmektedir.

Gelelim İpek Yolu etiketli Altaydan Gelen Yiğit macerasına. İpek yolu etiket adı altndaki Altaydan Gelen Yiit Macerasının en başına bir sayfa eklenmiş. Bu sayfa neye göre derseniz; "Ötügenin Üç Atlısı" adı altında verilen tam baskılı edisyona göre sadece bir giriş sayfası fazla olarak eklenmiş görülüyor. Geriye kalan 68 sayfa içinde Ötügenin Üç Atlısı edisyonlu kıyaslamaya göre, namı diğer düzenlenmiş olan orjinal adıyla "Altaydan Gelen Yiğit" Macerası içeriğinde 29. 54. ve 56. sayfalar eksiktir.

Böyle olunca "Ötügenin Üç Atlısı" gazete serüveni Tümden Altaydan Gelen Yiğit macerasıdır. Zaten bildik Ötügenin Üç Atlısı içeriği ile de hiç bir alakası yoktur. Ötügenin Üç Atlısı adlı DÜZENLENMİŞ gazete maerası 229 sayfada bitmektedir. Şu halde 69 sayfada yarıda bırakıldığı gibi anlaşılan Takvim gazetesi baskılı Altaydan Gelen Yiğit Macerası ilk baştaki 1 sayfa fazla ekelnmiş edisyonuyla birlikte 230 gazete bandı kadar sayfa olması gerekiyor.

Gelelim İpek Yolu Katliamı adı altındaki "yeni maceraya" Bu macera tümden çok geliştirilmiş, düzenlenmiş kısımlarıyla birlikte eski "Semerkand Casusu" Macerasıdır. Böyle bir macera zaten eski Semerkand Casusu içeriğinde de ana tema olarak işlenmektedir. Bu ana temanın konusu tarihi ticaret yollunun güvensiz oluşu nedenine bağlanan gerilim tırmanışlarıyla Cenğiz'in ve Harzem Şahların tutuştuğu savaştır.

Bu bakımdan İpek Yolu denen tarihi ticaret yoluna atıfla bu maceradaki bu muhtevaya "İpek Yolu Katliamı" denebilse de; macera yeni bir macera değildir. Değerli Yazar Çizer Üstadımız, İpek Yolu Katliamı macerasına da maceranın uzun soluklu olmasından ötürü olsa gerek "Semerkand Casusu macerasının 200. sayfa sonunda itibaren başamak üzere tıpkı kendi tekrarı olmakla, kısa soluklu okurlar için yeni olmayan tekrari bir serüven baskısı olmuş.

saygılarımla...