YANDIM ALİ Bir Millet Uyanıyor - Sabah Gazetesi

12 Şub 2010
15,006
543,758
file

file

file

Sabah Gazetesi'nde 04.08.1985-02.03.1986 tarihleri arasında tefrika edilmiştir.
Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Sevgili dostum bu güzellikleri,bu paylaşımları gördükçe ÇİZGİ DİYARININ önemini dahada iyi anlıyorum.Çok teşekkürler ediyorum,yüreğine sağlık.

Son Osmanlı-Yandım Ali'nin macera listesi..

1- 7 DÜVELE KARŞI
2- Bir Millet Uyanıyor
3- KURTULUŞ SAVAŞINDA(sabah gazetesi-1994)
4-DEMİRCİ EFENİN HAZİNESİ(sabah)
5- ARAP LAWRENCE'YE KARŞI(sabah)
6- KANAL SEFERİ(sabah)
7- ELVEDA MEKKE VE MEDİNE(sabah)
8- KUT ZAFERİ-1(sabah)
9- KUT ZAFERİ-2(sabah)
10- AKREP LAWRENCE(sabah)
11- KUH-İ BABA DESTANI-1(sabah)
12- KUH-İ BABA DESTANI-2(sabah)
13- ORİENT EXPRESS (sabah-2001)

Doğru bir sıralama olduğuna eminim.LAL Yayına KANAL SEFERİ macerasından başlanmış..KANAL SEFERİ'nden önceki maceralarda Yandım Ali'nin geçmişi hakkında bilgi edinmemizi sağlayan kısa flashbackler var ve Yandım Ali daha olgun,toy delikanlı değil..ARAP LAWRENCE'ye KARŞI adlı macerada Ali'yi bahriyeliyken görüyoruz ve bundan sonraki maceralar kanımca belli bir sıra ve tarihi gerçekler eşliğinde devam ediyor..Zaten bu maceranın 2. bölümü KANAL SEFERİ..Bu yüzden olsa gerek,lal kitap okuyucunun kafası karışmaması için bu maceradan başlamayı uygun görmüş..Zaten Son Osmanlı gibi bir çizgiroman serisinde herhangi bir maceradan başlamak gibi bir lüks olamaz..Fonda tarihi olaylar ve oluş sırası var bir kere..Son macera ise ORİENT EXPRESS..Sanırım Sabah'ta ki yayını roman tamamlanmadan son buldu..Emin olun,film çizgiroman gibi güzel değil demiyorum ama) çizgiromanı filmden kat kat daha sağlam senaryoya sahip,daha ince,daha sürükleyici ve kaliteli.

Son düzenleme:

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
234
Sevgili dostum bu güzellikleri,bu paylaşımları gördükçe ÇİZGİ DİYARININ önemini dahada iyi anlıyorum.Çok teşekkürler ediyorum,yüreğine sağlık.

Son Osmanlı-Yandım Ali'nin macera listesi..

1- 7 DÜVELE KARŞI
2- Bir Millet Uyanıyor
3- KURTULUŞ SAVAŞINDA(sabah gazetesi-1994)
4-DEMİRCİ EFENİN HAZİNESİ(sabah)
5- ARAP LAWRENCE'YE KARŞI(sabah)
6- KANAL SEFERİ(sabah)
7- ELVEDA MEKKE VE MEDİNE(sabah)
8- KUT ZAFERİ-1(sabah)
9- KUT ZAFERİ-2(sabah)
10- AKREP LAWRENCE(sabah)
11- KUH-İ BABA DESTANI-1(sabah)
12- KUH-İ BABA DESTANI-2(sabah)
13- ORİENT EXPRESS (sabah-2001)

Doğru bir sıralama olduğuna eminim.LAL Yayına KANAL SEFERİ macerasından başlanmış..KANAL SEFERİ'nden önceki maceralarda Yandım Ali'nin geçmişi hakkında bilgi edinmemizi sağlayan kısa flashbackler var ve Yandım Ali daha olgun,toy delikanlı değil..ARAP LAWRENCE'ye KARŞI adlı macerada Ali'yi bahriyeliyken görüyoruz ve bundan sonraki maceralar kanımca belli bir sıra ve tarihi gerçekler eşliğinde devam ediyor..Zaten bu maceranın 2. bölümü KANAL SEFERİ..Bu yüzden olsa gerek,lal kitap okuyucunun kafası karışmaması için bu maceradan başlamayı uygun görmüş..Zaten Son Osmanlı gibi bir çizgiroman serisinde herhangi bir maceradan başlamak gibi bir lüks olamaz..Fonda tarihi olaylar ve oluş sırası var bir kere..Son macera ise ORİENT EXPRESS..Sanırım Sabah'ta ki yayını roman tamamlanmadan son buldu..Emin olun,film çizgiroman gibi güzel değil demiyorum ama) çizgiromanı filmden kat kat daha sağlam senaryoya sahip,daha ince,daha sürükleyici ve kaliteli.

Liste doğru, yalnızca ''7 Düvele Karşı'' macerası ile ''Bir Millet Uyanıyor'' maceraları aynı sanıyorum...Yalaz Usta 'nın Lal Karaoğlan dönemi ''Biz Bize'' sayfalarında Sabah Gazetesi öncesi ilk macerayı Yeni Asır 'da çizdiği bilgisi vardı...Önceleri adını ''Bir Millet Uyanıyor'' olarak düşünüp sonradan aynı isimde bir Türk filmi olduğu için ''Yedi Düvele Karşı'' olarak değiştirdiği ve Yeni Asır gazetesinde yayınlandığı yazıyordu ama meğer Sabah 'ta yayınlanmış...Hem de ''Bir Millet Uyanıyor'' adıyla...Çok şaşırdım, demek Yalaz usta da karıştırmış ve sohbet sayfasına da o şekliyle taşımış...

Bu listeyi 2005-2006 gibi Resimli Roman sitesinde yapmıştım...Daha sonraki yıllarda da Altın Madalyon 'a taşımıştım...Gölge E-Dergi Suat Yalaz özel sayısında da değerli çizgi roman dostu Ahmet Yüksel Bey kullanmıştı bu listeyi...

Son Osmanlı ile tanışmam 1999-2000 senesine tekabül eder...1 Ocak 2000 sabahı son macera ''Orient Express'' başlamıştı ve ben epey bir eksikle de olsa o macerayı biriktirmiş, daha önceki maceralardan da numuneler bulmuştum eski gazetelerden...O sıralar orta okulu bitirip liseye başlama arifemdeki yıllara tekabül eder...

12 sene önce okumak için geldiğim Eskişehir Anadolu Üniversitesi 'nin Merkez Kütüphane 'sinde 1994-2000 arası Sabah Gazetesi 'nde yayınlanan tüm maceraları en az iki kere okumuşumdur...Orijinal sırası yukarıdaki gibi olup az önce bahsettiğim üzere ilk iki macera aynı serüven sanıyorum...Serinin ortalarına tekabül eden ''Kanal Seferi'' de 2 bölümden oluşuyor...Bu doğrultuda ufak bir düzeltmeyle listeye son halini şu şekilde verebiliriz;

- 7 Düvele Karsi / Bir Millet Uyanıyor
- Kurtulus Savasi'nda
- Demirci Efe'nin Hazinesi
- Arap Lawrence'ye Karsi
- Kanal Seferi 1
- Kanal Seferi 2
- Akrep Lawrence
- Kut Zaferi 1
- Kut Zaferi 2
- Elveda Mekke ve Medine
- Kuh-i Baba Destanı 1
- Kuh-i Baba Destanı 2
- Orient Express

Ne yazık ki ''Elveda Mekke ve Medine'' macerası gazete yönetiminin ayıbı sonucu birkaç gün içinde bağlanıp Yalaz usta tarafından ''1. Bölüm Sonu'' ibaresiyle bitirilmiş...Üstadın bunu yapmasındaki sebep ise çizgi romanın gazete içerisinden alınıp magazin ekine taşınmasından ötürüymüş ve bu gayet ciddi eseri cıvık bir ekte harcamak istemeyen üstad, herşeye rağmen eserini ilavede görünce birkaç gün içerisinde de bitirmiş...Daha sonra başka bir serüvenle devam etmiş...Benim yetişmiş olduğum son macera ''Orient Express'' ise bitimine haftalar kala durduk yere gazeteden kaldırılarak garip bir şekilde sonlanmamış, adeta kesilmişti...O maceranın finalini Yalaz ustanın tamamlayıp tamamlamadığını bilmiyorum...

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi çizgi romanla alakası bile olmayan o son derece standart ve bayağı Son Osmanlı filminin coşkusuyla kitap olarak basılan tek maceranın da 12-13 serüvenlik serinin ortasından seçilen Kanal Seferi 'nin 2. bölümü olması da ayrıca saç baş yolduracak bir durum benim için...Hele kapakta Kenan İmirzalıoğlu pozundan bayağı bir şekilde fotoğraf ile harmanlanarak çizilmiş kapak ise sanki filmin çizgi romanı izlenimini vermişti...Aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor hala daha...

Birkaç yıl evvel, 45-50 gün kadar işsiz kaldığım bir dönem olmuştu...Fırsat bu fırsat deyip hem eski işyerimin içerisinde bulunduğu, hem de evime yakın olan Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Merkez Kütüphanesi gazete arşivinden Burak Bey ve son Osmanlı çetelesi çıkarmak üzere günlerce arşive kapanmıştım...Burak Bey macera tasnif ve özetlerini numuneleriyle beraber çıkarmıştım ama Son Osmanlı yarım kalmıştı...Yüksek çözünürlüklü telefon kamerasıyla sayfaları kayıt altına alıyordum ama Son Osmanlı'lar hep sayfa kenarına denk geldiği ve gazetenin ciltlenmiş versiyonunda neredeyse 1/5 oranında bir kayba sebep olduğu için gazete cildini açabildiğim kadar açmış, ona rağmen sağlıklı çok az görüntü alabilmiştim...Sonrasında iki şehir arası gidip gelmeli yoğun bir tempoyla işe başlayınca, iş saatlerimle kütüphanenin saatleri de çakışınca öylece kala kaldı araştırma ve notlarım...

Elimde olan numune görselleri ve tarih tarih hangi maceranın hangi ayın kaçıncı gününde başlayıp bittiğine dair aldığım (yarım kalmış olsa da) notları belki işine yarar diye Haluk Bey 'e (şayet kabul ederse) gönderebilirim...Çünkü bir macera bittikten sonra diğeri hemen başlamıyor, günler, haftalar, hatta aylar sürdüğü oluyor ve kaç aylık ciltleri nafile yere karıştırıp yorulmanın gereği yok...Haluk Bey zaten söz konusu tarama ve emeklerle yeterince yoruluyor...

Bu uzun iletimi sonlandırırken en başta söylemem gerekeni en sona almış bulunduğum için kusuruma bakmayın...Bu müthiş paylaşım için çok çok teşekkür ederim...Benim bir vakitler niyetlenip yapamadığımın muazzam bir şekilde yapılmışını görerek ihya oluyorum ve saygı duyuyorum...Elinize emeğinize sağlık...

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
234
Eklemeyi unuttum...Tüm çizgi roman dostları emin olsunlar, Son Osmanlı serisi Türk çizgi romanında hikaye anlatımı ve görsel niteliğiyle yakın tarih ve kurgu harmanı içerisinde yapılmış tek ve en iyi, dünya standartlarındaki eserdir...Utanmadan şunu söyleyebilirim ki, Karaoğlan'ı dahi kalite ve ustalık olarak gölgede bırakabilecek çok üst düzey ve kilometre taşı bir eser...Bilhassa 3. ya da 4. maceralardan itibaren son maceraya kadar yerli çizgi romanda eşine benzerine rastlamayacağınız bir olgunluk ve özgünlük ile fevkalade akan ve kesinlikle kitap olarak eksiksiz bir şekilde külliyatı basılması gereken bir eser...Okurken nasıl bir kilometre taşıyla karşı karşıya olduğunuzu hatırlarsanız, az sayıdaki yerli ve çok sayıdaki yabancı emsalleriyle kıyaslama gereği dahi duymadan eserin hakkını daha iyi verebilirsiniz...

Son Osmanlı serisi, Yalaz ustanın Türk çizgi romanına en büyük armağanıdır kanımca...Alışılageldik yollardan gitmeyen, içerisinde bolca öz eleştiri barındırıp bizim tarafımızda yapılan yanlışları dahi göstermekten çekinmeyen, kör bir düşmanlık ve taraflılıkla duygusal bir iltimasa yer vermeyen, buna rağmen duygunun kendi doğallığında sel olup aktığı objektif bir tarih dersi...

Bu hiç okumadığım ilk macerayı yaparken Yalaz usta büyük ihtimalle serinin yıllarca devam edeceğini düşünmüyordu...Yandım Ali, sonraki maceralarda olgunlaşıp devrini bulmuş ve rayına oturmuş olabilir...Ama bir kilometre taşının başlangıcı adına bu ilk maceranın 2017 itibariyle 30 sene sonra okurlara yeniden kazandırılması paha biçilemez bir durum...Tekrar tekrar teşekkürler...

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
234
Ve yine paylaşımın heyecanıyla eklemeyi unuttuğum son bir not...

Son Osmanlı Yandım Ali serisi tüm maceralarıyla birlikte bir bütündür...Biri diğerinden ayrı düşünülemez ve zaman kronolojisi içerisinde her biri öncekinin devamıdır...Hem arka fonda işlenen tarihsel süreçler, hem de ön planda işlenen kurgu bakımından 12-13 maceranın da bölünmez bir bütün oluşu elzemdir...Serinin ilk maceralarından sonra son maceraya kadar uzun bir flashbackli geçiş dönemi vardır ve Orient Express itibariyle yeniden işgal dönemi İstanbul'una gelinir...Birinci Dünya Savaşı 'nın pek çok cephesini ve bir sürür tarihi karakterin rolünü arka planda daha iyi görür, Yandım Ali 'in de Bahriyeli günlerinden itibaren ordudan tasfiye edildiği son zamanlarına kadar olan süreçlerde başından geçenleri ve olgunlaşmasını daha iyi idrak ederiz...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Teşekkürler sevgili profesör.
Daha geçen hafta "Kanal Seferi" ni (Lal Kitap'tan değil, sanırım Usta'nın kendi yayını) okuduğumda, diğer maceralarla ne zaman nerede karşılaşırım diye düşünmüştüm.
Sağolsun, Haluk Bey sayesinde fazla düşünmeme gerek kalmadı.

Leopulp arkadaşımıza değerli bilgilendirmeleri için teşekkürler. K.İmirzalıoğlu'lu kapak ve film için yazdıklarına tamamen katılıyorum. Ayrıca kitabın kağıdı iyi ama birkaç sayfasının baskısı çok kötü
Umarım serinin tamamını güzel bir baskı ile okuma şansına kavuşuruz.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Üstad paylaşım için teşekkür ederim Aşağıda gerek vefalının( Bu yüzden olsa gerek,lal kitap okuyucunun kafası karışmaması için bu maceradan başlamayı uygun görmüş..)yorumundan; gerekse karaoğlan üstadın (Lal Kitap'tan değil, sanırım Usta'nın kendi yayını) açıklamasından yola çıkarak bir sorum olacak .Lal son osmanlı bastı mı?Benim hiç bir yerde rastlamadığım bir kitaptan söz edilince aklım oraya takıldı...

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
792
üstadım büyük emek ve zaman gerektiren bu özverili çalışma ve paylaşım için ne kadar teşekkür etsek azdır. ellerine sağlık üstad ,en büyük dileğim bu kiymetli eserlerin sıralı olarak kitap halinde basılmasıdır. leopulp üstada da kıymetli bilgilerini bizimle paylaştığı için çok teşekkürler

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Üstad paylaşım için teşekkür ederim Aşağıda gerek vefalının( Bu yüzden olsa gerek,lal kitap okuyucunun kafası karışmaması için bu maceradan başlamayı uygun görmüş..)yorumundan; gerekse karaoğlan üstadın (Lal Kitap'tan değil, sanırım Usta'nın kendi yayını) açıklamasından yola çıkarak bir sorum olacak .Lal son osmanlı bastı mı?Benim hiç bir yerde rastlamadığım bir kitaptan söz edilince aklım oraya takıldı...

Sözü edilen bu kitap. Künyede ÇR yayını olduğu yazılı.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
Muhteşem bir paylaşım daha geldi.Haluk Bey ne desek boş teşekkurler.Ayrıca yazılan yorumları okudum çok sevindim demekki arkadaşlarda bir çok tefrikalar mevcut.Eskişehir de kütüphaneye gitmeyi bende düşünüyorum Burakbey ler için inşallah onun maceralarıda burda yerini alır.

12 Şub 2010
15,006
543,758
Yorum yaparak katkıda bulunan, beğenide bulunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Şüphesiz Suat Yalaz, Türk çizgi romanının duayeni, en büyüğü ve yaşayan anıtıdır.
İlkokuldayken gazeteden başlayan ve kitap olarak devam eden Karaoğlan, Kaan çizgi romanlarının bu büyük ustası ile yakından tanışıp dostluğuna mazhar olacağımı aklımdan bile geçirmemiştim
Çizgi Diyarı üyesi olarak Suat Yalaz ile aynı forumda üye olacağımı düşünmeye cüret bile edemezdim.
Tüm rüyalar fazlasıyla gerçekleşti.

Bazen Suat Yalaz ustanın ilk dönem çizimlerinde esinlenerek çizdiklerinden örnekleri 50 sene sonra gündeme getirerek yapılmak istenen eleştirileri maksatlı buluyorum.

Suat Yalaz usta bundan çok yıllar önce zaten bizzat kendisi bu esinlendiği kaynakları belirtmişti. Şimdi Amerika'yı yeniden keşfeder gibi yapılan bu gündeme getirmeleri iyi niyetli görmüyorum.

Suat Yalaz usta bol esinlenmeyle çizdiği ilk dönem maceralarını ustalık döneminde tamamen yeni bir anlayış ve senaryo ve ustalık dönemi çizgileriyle yeniden yaratmıştır.
Bir başka ilginç kurgulamayı da senaryolarda yaparak Karaoğlan'ı adeta yeniden inşa etmiştir. İlk dönem birbirinden bağımsız olan maceraları büyük bir ustalıkla birbirine bağlamış ve gazetelerde tefrika edilip de henüz ne yazık ki, kitap olarak basılmamış olan tüm maceralar birbirinin devamı gibidir.

Leopulp dostun Yandım Ali maceraları için yapmış olduğu bu isabetli teşhis, 80 li yıllardan başlayıp 2000 li yıllara kadar devam eden Karaoğlan maceraları için de geçerlidir.

Kitap olarak basılmış olan Karaoğlan'lar buzdağının görünen kısımlarıdır. Asıl gazete arşivlerinde hapsedilmiş olan tüm maceraların kitap olarak basılması halinde Suat Yalaz'ı anlamak mümkün olacaktır.

Bunları bilmeden, okumadan yapılan değerlendirmeler, eleştiriler hep eksik kalacaktır. Ya da, Suat Yalaz'ın 60 lı yıllarda çizdiklerinin ötesinde bilgi sahibi olmadan kendini fikir sahibi saymak olacaktır.

Yandım Ali sıralı listesi için sevgili Hüseyin ve Leopulp dostlara bir kez daha teşekkür ediyorum.
Bu maceralar Sabah Gazetesi'nde yayımlanmış.

Bir de Yeni Asır Gazetesi'nde tefrika edilmiş olan Yandım Ali macerası var.

Suat Yalaz ustanın en fazla hassasiyet gösterdiği ve kendinde de olmayan bu maceranın öyküsünü, paylaşınca kısaca anlatırım. Suat Yalaz ustanın bana neden kızdığını, benim emirlerime karşı mı geliyorsun dediğini anlatacağım. Ama o macerayı paylaşmak için önce Suat Yalaz ustanın iznini almam gerekecek.

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,165
Bu ne harika bir paylaşımdır :) Bu paylaşımda katkısı olan tüm çizgi dostlarına, başta sevgili Profesör abimiz olmak üzere teşekkür ediyorum. Elleriniz dert görmesin.

Ve, evet...
Suat Yalaz, Türk Çizgiroman Tarihi'nin yaşayan efsanesidir. Diğer büyüklerimizle birlikte hepimizin baş tacıdır.
Türk Çizgiromanı'na katkıları için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Ressamlığının yanı sıra, çizgiromanın dünyaca kabul görmüş bir sanat dalı olduğunu ilk kez ve en güçlü şekilde ortaya koyan Suat Yalaz'dır. Bizler onun açtığı yoldan ilerledik. Bu ülkede çizgiroman sanat olarak tanımlanıp, yaygınlaştıysa eğer, bunda Suat Yalaz'ın emeğini kimse yok sayamaz.

Yandım Ali sayfaları ve Takvim gazetesi için yeniden çizdiği Karaoğlan maceraları onun sanatkar yönünün ne kadar tekamül ettiğini ve zirveye taşıdığının göstergesidir.

Bu güzel Yandım Ali macerası vesilesiyle kendisine uzun ve sağlıklı ömürler diliyor, ellerinden hasret ve minnetle öpüyorum. Allah izin verirse, İstanbul'a gittiğimde kendisini ziyaret edebilmeyi çok istiyorum. İnşallah mümkün olur.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Yine çok güzel ve bulunmayacak bir paylaşım... Elinize sağlık sevgili Profesör ve sevgili Suat Yalaz Üstad... Çok teşekkürler...

12 Şub 2010
15,006
543,758
Şimdi kapattık telefonu, unutmadan sıcağı sıcağına paylaşayım.
Suat Yalaz usta aradı. Epey bir sohbetten sonra Yeni Asır'da yayımlanan ve bir önceki mesajda ilk iki sayfasını paylaştığım Yandım Ali macerasının adını sordum. Çünkü gazetede macera adı yoktu. HASAN TAHSİN İLK KURŞUN muş maceranın adı.

Daha sonra bir macera daha yazıp çizmiş : FERMAN PADİŞAHIN İZMİR BİZİMDİR.

Bu suretle Yandım Ali maceraları sıralı listesinde 14 macera olacak.
Yedi Düvele Karşı ile Bir Millet Uyanıyor aynı maceraymış. Bir Millet Uyanıyor adında eski bir film olması nedeniyle bu isim içine sinmemiş ustanın ve Yedi Düvele Karşı olarak değiştirmiş.

Orient Ekspres macerasının yarım kalma nedeni ise kısaca, Sabah Gazetesindeki yönetim değişikliğinden kaynaklanmış. Oldukça ilginç hususlar anlattı bu konuda ama onları daha sonra konuşuruz.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004
Söylenebilecek sözlerin yetersizliği karşısında bazen mesaj yazmakta bile tereddütte kalıyorum bu paylaşımlara nasıl teşekkür edebilirim diye.
Türk çizgi romanının büyük üstadı Suat YALAZ üstada ve büyük paylaşım üstadı Haluk Bey'e gönülden teşekkürler...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Çoğu kişi Karaoğlan'ı daha çok sever ama ben her zaman Yandım Ali'ciyim.
Yıllar önce günlük gazeteden takip ederdim. Keşke o zamanlar kesip saklasaymışım.
Çok kıymetli bir paylaşım. Teşekkürler.

subotay

Kıdemli Üye
30 Haz 2009
244
502
İzmir
Haddim değil Suat Yalaz gibi bir ustayı eleştirmek ancak bir şeyi de dile getirmek isterim Yandım Ali çizgi romanının son sayfasında kullanılan Mustafa Kemal Paşa'nın Mudanya vapuruyla şile açıklarından Samsun'a yola çıktığı ifadesinde geçen Mudanya Bandırma olmalıydı nacizane...

TT23

Yeni Üye
6 May 2020
3
4
Paylaşım için çok çok teşekkürler. Gazete paylaşımlarının çok büyük bir emek gerektirdiğinin farkındayım. Ne yazık ki link çalışmıyor (ya da bende çalışmadı). Yenileme şansınız olabilir mi?
Bir başka sorum ise "Yandım Ali" nin diğer maceralarına ulaşabilmek mümkün mü? Bunlar dijital ortama eklendi mi?Ben forumda bulamadım.

TT23

Yeni Üye
6 May 2020
3
4
Paylaşım için çok çok teşekkürler. Gazete paylaşımlarının çok büyük bir emek gerektirdiğinin farkındayım. Ne yazık ki link çalışmıyor (ya da bende çalışmadı). Yenileme şansınız olabilir mi?
Bir başka sorum ise "Yandım Ali" nin diğer maceralarına ulaşabilmek mümkün mü? Bunlar dijital ortama eklendi mi?Ben forumda bulamadım.
Sorunu çözdüm. Linke direkt tıklayınca yeni sekme boş olarak açılıyor. Ancak linki kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırınca indirme işlemi gerçekleşti.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,076
SON OSMANLI YANDIM ALİ - BİR MİLLET UYANIYOR
Arşivimde Dosya boyutu küçültülmüş olarak yer alıyor.
Olduğu gibi paylaşıyorum
Bu vesile ile Sevgili profesör üstadımızı rahmetle anıyorum.
DEĞERLİ YÖNETİCİLERİMİZİN İLGİLİ YERE TAŞIMASI DİLEĞİYLE...

SON OSMANLI YANDIM ALİ - KANAL SEFERİ

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,657
Kasımpaşa
Arkadaşlar bu konuya ait link çalışır durumdadır. Tıklayınca indiremezseniz link kopyalayıp arama çubuğuna yapıştırın.. Öyle açın.

Yandım ali

Yeni Üye
27 Şub 2024
3
4
Merhabalar Üstadın diğer Yandım ali PDF kitapları elinde olan varmı acaba ilerde İnşAllah üstadın romanlarını bulmak tekrar basmak okutmak istiyorum elinde üstadın yazdığı Yandım ali kitapları PDF olarak elinde olan varsa bana ulaşırsa sevinirim hayırlı günler