ALPAGO Kolsuz Kahraman - Suat Yalaz (Takvim Gazetesi Mart - Temmuz 1995)

12 Şub 2010
15,006
543,642
file

Sevgili leopulp şahsında tüm çizgi roman tutkunlarına.
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
231
Muazzam bir paylaşım daha...Emeklerinize sağlık Haluk Bey...

Alpago paylaşımı vesilesiyle bende eksik kalan noktaları birleştirdiğimde ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor ki ; Suat Yalaz ustanın eserleri Akşam, Milliyet, Güneş, Yeni Asır ve Sabah gazetelerinde yayınlandığı kadar Takvim'de de epey yayınlanmış...Ben 15 civarı eski Karaoğlan serüvenlerinin (en güzellerinin) yayınlandığını sanardım yalnızca...Alpago'ya ilişkin seneler önce Suat Yalaz'ın internet sitesinde ve nette bulduğum görsellerde (ve tabii ki de Yalaz'ın gerek kendi dergilerindeki, gerekse gazete tefrikaları arasına sıkıştırdığı Biz Bize sohbet yazılarında) Alpago'nun varlığından haberdardım ama kısa bir süre öncesine dek Takvim'de yayınlandığını bilmiyordum...Daha evvel rastladığım tanıtım görsellerini Haluk Bey'in paylaşımıyla birleştirdiğimde Alpago'nun üç adet altyazılı macerasının yazılıp çizildiğini şu an daha iyi idrak ediyorum...Sıralamasından emin olmamakla birlikte bu maceralar aşağıdaki gibi oluyor sanırım;

Kolsuz Kahraman
Ergenekon'un 5 Atlısı
Mete Han'ın Kılıcı

Tekrar tekrar teşekkürler...2000'li yılların başında, gazete tefrikalarıyla yatıp kalkan ve olmadık yerden olmadık şeyleri bulan, her gün bir kucak gazete alıp tefrikalarını kesen 13-14 yaşlarındaki çocukluğuma o vakitler ulaşmayı çok istediği ama ulaşamadığı bu paylaşımları geçmişe dönüp gösterebilseydim, herhalde önce şoka girer, sonra da tefrikaları elimden kaptığı gibi gözden kaybolurdu...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Suat Yalaz üstadın biyografisi ve eserleri ile ilgili dostlar tarafından zaman zaman bilgi sunuldu. Yalaz’ın en önemli eseri olarak görülen Karaoğlan‘ın temelleri ise çizerin 1959 yılında, Akşam gazetesinde Aptullah Ziya Kozanoğlu‘nun hikayelerini resmetmesi ile atıldı. Kozanoğlu’nun yazdığı senaryolara uygun çizimler yapmak üzere işe alınan fakat zamanla seriye katkısı sadece çizimlerle sınırlı kalmayıp senaryo bazında da bulunmaya başlayan Yalaz, Kozanoğlu’nun Akşam gazetesinden ayrılması üzerine, 1960 yılında Karaoğlan serisini çizmeye başladı.
Abdullah Ziya Kozanoğlu, (1906-1966, Allah rahmet eylesin) ise mimar olmakla birlikte tarihi romanları ve piyesleri ile tanınmış milliyetçi çizgideki bir yazarımızdır. Malkoçoğlu, Gültekin, Seyit Ali Reis gibi kurgu-karakterlerin babasıdır.Daha çok tarihi romanları ile öne çıkan yazar yeni kurulan cumhuriyetin yurttaşlarına kendilerine güven kazandırmak, atalarına saygı duymalarını sağlamak, millet olma ve tarih bilincini aşılamak amacıyla romanlar yazmıştır. Eserlerinde Osmanlı dönemlerinin veya Türk tarihinin parlak günlerini anlatan kurmaca eserleri ile yeni neslin öz güven duygusunu canlı tutmayı amaçlamıştır. Tarih şuurunu, millet olma bilincini, gençlerin öz güvenlerini öncelikli amaç olarak düşünen yazarın eserlerinde sanat kaygısı ikinci planda kalmıştır. Atalarından övünç duyarak kendilerinin de pek çok başarı elde edebileceklerini ima eden eserlerinin teması yeni nesle öz güven aşılmak amacını içeren temaları ile belirginleşir.

Eserlerindeki kişiler tarihten seçilmiştir ve tarihtekilere benzer olaylara yer verilir. Yazarın tarihi olaylara sıkı sıkıya bağlanmış olması söz konusu değilse de tarihle ilişkili bazı bilgileri de kullanmayı ihmal etmez. Yazar tarihimizin olumlu yanlarını ele alarak okura moral ve isteklendirme vermeyi amaçlayan bir tutum içindedir. Eserlerinde ahde vefa, dürüstlük, milletini ve vatanını sevme, kardeşlik ve dostluk diğer temalar olarak belirginleşir.

Romanlarda yarattığı Malkoçoğlu, Seydi Ali Res, Kızıltuğ gibi tiplemeleri çizgi filmlere, çizgi romanlara ve sinemaya uyarlanmıştır. Romanlarını tarihten seçtiği kişiler ve onların çevresindeki olaylar üzerine kuran yazarın kolay, anlaşılır, oldukça akıcı bir anlatımı vardır. Bu sayede okuma alışkanlığını kazandıran eserler yazan Kozanoğlu, genç nesillere tarih şuuru da aşılamaya gayret etmiştir.

Kızıl Tuğ, Seyyid Battal, Boğaç Han, Malkoçoğlu, Gültekin, Battal Gazi, Dağlar Delisi, Patronalılar, Algaya'nın Ölümü, Savcı Bey gibi tarihi romanları ülkemizde milliyetçilik şuurun gelişmesinde önemli tesirleri olmuştur. (Metin "Edebi yad ve Sanat Akademisi" adlı siteden alınmıştır)

Biraz uzun oldu ama; üstatları anlatmaya kitaplar yetmez. Hepsine minnettarız.

Bu harika paylaşım için yürekten teşekkür ediyorum Sayın "Profesör";
saygılarımla...

52308R.gif

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Muazzam bir paylaşım daha...Emeklerinize sağlık Haluk Bey...

Alpago paylaşımı vesilesiyle bende eksik kalan noktaları birleştirdiğimde ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor ki ; Suat Yalaz ustanın eserleri Akşam, Milliyet, Güneş, Yeni Asır ve Sabah gazetelerinde yayınlandığı kadar Takvim'de de epey yayınlanmış...Ben 15 civarı eski Karaoğlan serüvenlerinin (en güzellerinin) yayınlandığını sanardım yalnızca...Alpago'ya ilişkin seneler önce Suat Yalaz'ın internet sitesinde ve nette bulduğum görsellerde (ve tabii ki de Yalaz'ın gerek kendi dergilerindeki, gerekse gazete tefrikaları arasına sıkıştırdığı Biz Bize sohbet yazılarında) Alpago'nun varlığından haberdardım ama kısa bir süre öncesine dek Takvim'de yayınlandığını bilmiyordum...Daha evvel rastladığım tanıtım görsellerini Haluk Bey'in paylaşımıyla birleştirdiğimde Alpago'nun üç adet altyazılı macerasının yazılıp çizildiğini şu an daha iyi idrak ediyorum...Sıralamasından emin olmamakla birlikte bu maceralar aşağıdaki gibi oluyor sanırım;

Kolsuz Kahraman
Ergenekon'un 5 Atlısı
Mete Han'ın Kılıcı

Tekrar tekrar teşekkürler...2000'li yılların başında, gazete tefrikalarıyla yatıp kalkan ve olmadık yerden olmadık şeyleri bulan, her gün bir kucak gazete alıp tefrikalarını kesen 13-14 yaşlarındaki çocukluğuma o vakitler ulaşmayı çok istediği ama ulaşamadığı bu paylaşımları geçmişe dönüp gösterebilseydim, herhalde önce şoka girer, sonra da tefrikaları elimden kaptığı gibi gözden kaybolurdu...

Her yazınızı okudum ve ilgiyle müptelası oldum sizden bir ricam olacak karaoğlan yeni asırda yayınlanırken duyurusu yapılan hun mezarı konusunda bilginiz var mı?Bir kaç küpür paylaşımınız olur mu?

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Teşekkurler Haluk Bey duyurudsunu yapıp en kısa zamanda bizlere ulaştırdınız inşallah diğerleide bulunur.Yazılara bakınca maceranın 3 adet olduğunu öğrendik.Ayrıca diyar sakinlerinden bir isteğim var ellerinde tek tükde olsa varsa bu şekil gazete tefrikaları özellikle kaar murat-karaoğlan-tarkan-burakbey-durakoğlu-alpago-tolga- gibi bizim kahramanları paylaşırsalar çok seviniriz.saygılar.Tekrar ellerinize sağlık Haluk Bey....

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Dostlarımızın hak ettiğiniz övgülerine katılarak,
çok çok teşekkürler sevgili profesör.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Bir başarı karşısında olanlar hep kendi kendisini tekrar eder. Ama bu demek değildir ki tekrari olan kişiler başka alan içinde başarı olmayacaklar. Eh bizde bu başarı karşısında kendimizi tekrar edelim.

üstadım teşekkürler ve en içten sağlık, mutluluk dileklerimle...

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Yakın zamana kadar var olduğunu bile bilmediğim maceraları bu gün okuyabilmek müthiş bir bahtiyarlık.
Karşılıksız bunca emeğinizi nasıl ödeyeceğimiz tam bir muamma üstadım.
Çok teşekkür ediyorum...

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Haluk abi sana ta uzaklardan selam, saygı ve teşekkürlerimi gönderiyorum. Suat yalaz üstadın en sevdiğim eserleri bu döneme ait ürünlerdir.

Yaptığın paylaşımlar muazzam abi, neler paylaştın neler..
Neleri gün yüzüne çıkardın? Ve daha neler paylaşacaksın tahmin edebiliyorum.
Büyük bir sabırsızlıkla hepsini bekliyoruz.
Ne kadar övgü yapsak azdır, kelimeler yetmez..

Lütfen durma ve yorulma... Bu yaptığın çalışmaların, emeğin ve hizmetin karşılığı yok. Asla ödenemez.

Tek kelime ile.. Müteşekkiriz.

Ankara'ya döndüğümde ziyaretine gelip teşekkürlerimi bizzat ileteceğim.:)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Duyuruyu yaptığınız diğer paylaşıma "merakla bekliyorum" diye yazmıştım Haluk bey. Meğer gözden kaçırmışım, siz öyküyü sunmuşsunuz bile...
Çok teşekkür ediyorum size, bu nadide paylaşımınız için.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Merhaba, ilk okumamda gözümden kaçmış 6.gün kupürü yok.Eğer günlerle ilgili bir sorun yoksa (ki üstad bazen aynı sayıyı bir kaç kez kullanmıştır)bu kupürü elinde olan varsa paylaşıma açarsa sevinirim.Üstadın anısına ne güzel olurdu...