Karaoğlan Semerkand Casusu Sabah Gazetesi (11.07.1987-16.03.1988)

12 Şub 2010
15,006
543,642
file

file

Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Önemli bir paylaşım ustalardan.
İlk 14 sayfadan sonra Suat Yalaz
sanırım sulu boya kullanmış ve
grinin tonlamalarını yaparak
resimlere derinlik ve ayrı bir
güzellik katmış.
Teşekkürler, saygılar üstadım.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
Bildiğimiz bir tarz haricinde, roman havası var.
Kara Murat tarzı yazılıp çizilen güzel bir karaoğlan macerası.
Teşekkürler üstadım,eline sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çizgiler çok keyifli...
Baştan sona keyifle okudum...
Ancak hangi tarihler arasına tefrika edilmiş bilemedim...
teşekkürler haluk abi..

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
Üstadım büyük bir heyecanla indirdim, inceledim zevkle okumaya başlamadan beğenimi ve teşekkürlerimi bildirdirmek istedim. sağol üstad ellerine sağlık.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Tam "arasan da bulamazsın" türden bir paylaşım...
Her zamanki gibi bir Sayın "Profesör" klasiği...
Teşekkür ediyorum;
gönülden, yürekten...
Selamlar ve saygılar Sayın "Profesör"...

52308R.gif

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Mükemmel bir paylaşım.Aylardan ramazan olunca gazete sayfalarında ramazan için özel sayfalar olurdu .Bu yıl gazetelere şöyle bir göz attım o eski tadlar kalmamış.İşte bu günlerde ustanın bu paylaşımı çok güzel oldu.Çizgilerinden mahrum kalmadık Sağol üstad.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Değerli üstadın biri aklımıza getiriyor, bir diğeri de akla geleni gerçek yapıyor. Yaman bir imece oluş. Üstadlara selam ve saygılarımı söylerken bugünkü etkinliklerinde keyifli enstantaneler dilerim.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
üstad mükemmel bir paylaşım olmuş hep demişimdir gazete tefrikaları benim için önemlidir.hele bu bir de kara murat-karaoğlan yada tarkan olursa müthiş olur.saygılar 87-88 sabah gazetesinde tefrika edilen üç alt yazılı maceradan sonuncusudur.

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
EGESTE - "Elinize Gözünüze Emeğinize Sağlık Teşekkür Ederim"...

süper üyeliğe son 47...

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
ellerinize sağlık sevgili Profesör
bu maceranın 200 ile 247 sayfa arasında ki tefrikalar elimde mevcut.
sayın suat yalaz sabah gazetesinde daha once 200 ila 247 sayfa arasını ipekyolu katliamı siye cizmişti 51 sayfa olarak . sizin paylaşmınızı görünce şaşırdım doğrusu

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
sayın suat yalaz sabah gazetesinde daha once 200 ila 247 sayfa arasını ipekyolu katliamı siye cizmişti 51 sayfa olarak . sizin paylaşmınızı görünce şaşırdım doğrusu

Alternatif olması bakımından elinizde ki kupürleri tarayıp paylaşırsanız karaoğlan sevdalısı dostları memnun edersiniz...saygıyla...

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Çok güzel bir paylaşım..
Bu macerayı çocukken, güneş serisinin ardından sabah gazetesinden okumuştum(1975'liyim)..
Çok teşekkürler abi. :)

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
223
1,032

İpekyolu Katliamı 1996'da Takvim'de yayınlanmış diye biliyorum ben. Benim nezdimde en nadir ve en meçhul Karaoğlan serüveni çünkü şimdiye dek hiçbir yerde örneğini göremedim, sözedildiğine dahi çok az rastladım. Sizin yazdığınızdan anlayabildiğim kadarıyla, yanlış anlamış olabilirim, Semerkand Casusu'nun 48 sayfalık bir kısmının 51 sayfaya uzatılarak bağımsız bir serüven gibi revize yeniden sunumu, öyle mi?

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
İpekyolu Katliamı 1996'da Takvim'de yayınlanmış diye biliyorum ben. Benim nezdimde en nadir ve en meçhul Karaoğlan serüveni çünkü şimdiye dek hiçbir yerde örneğini göremedim, sözedildiğine dahi çok az rastladım. Sizin yazdığınızdan anlayabildiğim kadarıyla, yanlış anlamış olabilirim, Semerkand Casusu'nun 48 sayfalık bir kısmının 51 sayfaya uzatılarak bağımsız bir serüven gibi revize yeniden sunumu, öyle mi?

evet sayın kaya aynen öyle fırsat bulursam paylaşıcam.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

camozu

Onursal Üye
12 May 2014
181
3,328
Suat Yalaz üstadın bugüne kadar gördüğüm en güzel çizimleri bu eserde..resimlere bakmaktan yazıları okuyamadım hele kadın karakterler ayrı bir güzel çizilmiş ..
ne Ferrisi , ne Hal Fosteri ne Busceması .., kadın karakterleri bu kadar güzel çizen ikinci bir çizgiroman sanatçısı yoktur herhalde.. çok güzel bir eser.. gazeteyi biriktirenden , tarayana , bu eseri hazırlayıp bizlere sunanlardan ..,eli değen ,emeği geçen her kim var ise hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim..

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
bugün arşivimi karıştırırken Buzlu çöller tilkisi isimli maceranın renkli olarak gazete tefrikasından iki sayfa olduğunu gördüm yeni versiyon elime nerden geçti bilmiyorum
biriktiren olmuşmudur başka yerde bulmak imkansız diyardan başka paylaşacak yer yoktur çizgisever varmı bekliyelimmi

12 Şub 2010
15,006
543,642
bugün arşivimi karıştırırken Buzlu çöller tilkisi isimli maceranın renkli olarak gazete tefrikasından iki sayfa olduğunu gördüm yeni versiyon elime nerden geçti bilmiyorum
biriktiren olmuşmudur başka yerde bulmak imkansız diyardan başka paylaşacak yer yoktur çizgisever varmı bekliyelimmi

Sevgili dostum
Sen yeter ki, iste
Diyar'ımızda hepsi olacak

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
Buzlu çöller tilkisi, karaoğlanın en sevdiğim maceralarının başlarında yer alır. Bu renkli ve değişik çizilmiş versiyonu çok ilginç. Tamamı paylaşılırsa muhteşem olur. saygılar profesör ve sali38tr üstadlar.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
Esasında benim önerimde karaoğlanın gazete tefrikalarını bir başlık altında toplayarak akşam-milliyet-güneş-yeniasır-sabah-takvim tefrikalrını toparlamış oluruz.belki zamanla tam maceralar ortaya çıkar.bire ikişer sayfa derken çeşit artar.aslında ben bunu düşünüyorum ama taşınma aşamasındayım yoksa kara murat-tarkan-burakbey-karaoğlan-tolga gibi turk kahramanlarımızın gazete tefrikalarını bir başlık altında toplayarak yeni paylaşımların önünü açmak istiyorum.bu sayede belki elinde eski gazete olan bir arkadaş oraya bir tefrika ekler ve güzel bir arşiv olur kanatindeyim.yazın bu işi yapmayı düşünüyorum inşallah....

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Esasında benim önerimde karaoğlanın gazete tefrikalarını bir başlık altında toplayarak akşam-milliyet-güneş-yeniasır-sabah-takvim tefrikalrını toparlamış oluruz.belki zamanla tam maceralar ortaya çıkar.bire ikişer sayfa derken çeşit artar.aslında ben bunu düşünüyorum ama taşınma aşamasındayım yoksa kara murat-tarkan-burakbey-karaoğlan-tolga gibi turk kahramanlarımızın gazete tefrikalarını bir başlık altında toplayarak yeni paylaşımların önünü açmak istiyorum.bu sayede belki elinde eski gazete olan bir arkadaş oraya bir tefrika ekler ve güzel bir arşiv olur kanatindeyim.yazın bu işi yapmayı düşünüyorum inşallah....
Benzer düşünceler içindeyiz Erdal hocam...sayfa sayfa da olsa böylelikle macera tamamlanabilir...

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,972
Kırşehirli
Henüz macerayı okuyamadım. Ama tek tek inceledim.

Semerkand casusu macerasının bant üzerindeki sayfa numaralarına göre 098 099 100 101. sayfalar eksik görülüyor.

Ne var ki sayfa numaralarını tek tek incelediğinizde 80 81 82 ve 83. sayfa numaraları iki kez tekrarlanmış. Numaralar aynı olsa da bant konuları farklı. Yani bu dört sayı ayrı bant düzeni üzerine yeniden yazılmışlar.

Böylece eksik sayfalar tekrarlanan 80 81 82 ve 83 numaralı sayfaların ikinci tekralarını belirten sayfa düzeni üzerinde kendi ifadelerini bulmaktadırlar. Böylece eksik sayısı azalmıştı.

Kimi sayfalar yanlış numaralanmış olmakla, doğru yerinde durmaktadırlar. Örneğin 63. sayfa yazması gereken bant üzerinde 163 yazıyor. 245. sayfanın bant numarası da 145 olarak yazıyor. Bunlar gibi birkaç örnek daha var. Ama bunlar sayfa eksikliği değil. Numaralama hatası. tıpkı 80-81-82-83. sayfalarda olduğu gibi.

Bunlara da dikkat ederek semerkand casusunu iyi bir taramayla gözden geçirdiğimde, Semerkand casusu macerasında değerli profesörün numaralamasına göre değil de kendi bant numarasındaki sayılamaya göre döret (73-85-113-246.) sayfa eksik.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
123.sayının alt yazılarıda basım hatası ile diğer sayfada yayınlanan Süleyman Turanın aşk romanını alt yazısı yazılmış.Okuyan arkadaşlar farketmiştir.

yalmeris

Yeni Üye
6 Eki 2009
22
10
emeği geçenlerin ellerine sağlık. Çocukluğuma götürdünüz beni. Ne kadar hayrandım bu çizimlere. Bence Üstad Suat Yalaz ın en iyi çizimleri bu gazete çizimlerinde. siyah beyaz çizimler renkli olan dergilerden bile daha kaliteli. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Sağolun varolun.