Kara Murat sitemi (Abdullah Turhan Röportajı, 2017)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Kara Murat Sitemi
Odatv'de Abdullah Turhan Röportajı
21 Aralık 2017

Kara Murat Sitemi
Muğla'nın Datça ilçesinde yaşamını sürdüren, 1970'li yılların ünlü Türk çizgi roman kahramanı 'Kara Murat'ın yaratıcılarından ressam Abdullah Turhan (84), Türk sinemasının vefasızlığından yakındı.

file

Muğla'nın Datça ilçesinde yaşamını sürdüren, 1970'li yılların ünlü Türk çizgi roman kahramanı 'Kara Murat'ın yaratıcılarından ressam Abdullah Turhan (84), Türk sinemasının vefasızlığından yakındı. Cüneyt Arkın'ın 'Kara Murat' rolünü üstlendiği 1972 yılı yapımı 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat' filminin gala gecesine çağrılmadığını söyleyen Turhan, "Bu, benim 45 yıldır içimde kalan bir ukdedir" dedi.

Datça'daki evinde DHA muhabirine konuşan Abdullah Turhan, Türk çizgi roman kahramanı 'Kara Murat'ın nasıl ortaya çıktığını ve çizgi romanın yaşamındaki önemini anlattı. Türk çizgi roman kahramanı 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat'ın o dönemde Günaydın Gazetesi'nin sahibi Haldun Simavi'nin isteği üzerine meydana çıktığını anlatan Turhan, "Simavi, gazetenin genel yayın müdürü Rahmi Turan'dan tarihi resimli bir roman yazmasını istemiş. Plana göre, her macerada farklı bir kahraman olacakmış. 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat' adıyla bir roman yazan Rahmi Turan, benden bunu resimlememi istedi. İlk bantları çizip, verdim. Haldun Simavi, ilk çizimleri görünce çok beğenmiş ve kahramanın bir daha değişmemesi gerektiğini söylemiş. Böylece 1970 yılından başlayarak, Kara Murat sürekli hale geldi" diye konuştu.

file

'FİLMİNİN GALA GECESİNE BENİ ÇAĞIRMADILAR'

'Kara Murat' serisinin, yaklaşık 15- 20 yıl sürdüğünü belirten Turhan, "Gazete, 'Kara Murat' çizgi romanını her gün yayımlıyordu. Öyle ki 'Kara Murat' yayımlanmaya başladıktan sonra gazete, 75 bin tiraj almıştı. Çok büyük ilgi vardı. Daha sonra dergileri de çıktı; ancak ben, çizeri olarak hep geri planda kaldım. Rahmi Turan, romanı 'Rahmi Muratoğlu' takma adıyla yazıyordu. İlgi öylesine büyüdü ki sonrasında filmleri bile çekilir oldu. 1972 yılında Cüneyt Arkın'ın 'Kara Murat' rolünü üstlendiği 'Fatih'in Fedaisi' filminin gala gecesine beni çağırmadılar. Bu içimde kalan bir ukdedir" dedi.

'ÇİZGİ ROMANLAR HAYATIM OLDU'

Trabzonlu ressam Turhan, Trabzon Ticaret Lisesi'nin birinci sınıfındayken çizimlerinin resim öğretmeni tarafından beğenilmesinden sonra hayatının değiştiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"O günden sonra resim ve özellikle çizgi romanlar benim hayatım oldu. Üniversiteye gidemedim. Okul bitince, İstanbul'a geldim. Üstüm başım perişan haldeydi. Kalacak yerim bile yoktu. Yeni Sabah Gazetesi'nin açtığı ressam sınavında, çizimlerim beğenilince gazetede işe başladım. Bir İtalyan resimli romanını, çizgiye yorumluyordum. Yeni Sabah kapanınca yine işsiz kaldım. Bu arada Akşam Gazetesi'nde 'Karaoğlan'ı çizen Suat Yalaz, gazeteden ayrılmıştı. Onun yerine beni çağırdılar. Farklı bir isimle 'Karaoğlan' tipini çizdim. Akşam'da 2 yıl çalıştım. Rahmi Turan'ın çağrısı üzerine Günaydın Gazetesi'ne geçerek, 'Kara Murat'ı çizmeye başladım."

'BAŞARI, RAHMİ TURAN'IN ESERİ'

'Kara Murat' sayesinde ilk kez para kazanmaya başladığını kaydeden Turhan, şöyle konuştu:

"'Kara Murat'ın başarısı, benim değil; Rahmi Turan'ın eseridir. Çok iyi; ama çok basit yazıyordu. 'Kara Murat' beni zengin etmedi; ama evimin geçimini sağladı. Benim para kazanmam, Tolga sayesindedir. 'Uzun kılıçlı kahraman Tolga' sayesinde para kazandım. Tolga'nın yazarı ve çizeri bendim. Her şeyi ile bana aitti. 'Tolga' adıyla dergi çıkardım. Hürriyet Gazetesi'nin o günkü genel yayın müdürü rahmetli Nezih Demirkent'ten çok büyük destek gördüm. Gazetede bir hafta süreyle Tolga Dergisi'nin reklamları bedava yayınladı. 'Tolga' ilk haftasında bana 60 bin lira para kazandırdı. Çok paraydı. 'Tolga' 8 sene devam etti."

'SULU BOYA ÇALIŞMALAR YAPIYORUM'

Çizgi romanların artık gazetelerde yayımlanmamasının üzüntü verici olduğunu dile getiren Abdullah Turhan, "Bugün gazetelerde, artık çizgi roman bulamazsınız; çünkü ilgi kalmadı. Oysa Avrupa ülkeleri ve ABD'de çizgi roman, halen büyük bir sektör olarak dikkat çekiyor. Orada çizeri, yazarı ve hatta balon yazıları bile farklı ekipler tarafından hazırlanıyor. Orada ekip çalışması var. Biz de genellikle bir kişi yazıp, çiziyor. İki oğlum var, Şenol ve Turan. Onlar, bir ara çizgi romana ilgi gösterdiler; ancak benim yoğun çalışma tempomu görünce gözleri korkup, bu işten vazgeçtiler. Şimdi artık ben de çizgi roman yapmıyorum; ancak vakit geçirmek ve neşelenmek için 'Kara Murat'ın karikatürvari komiğini renkli olarak çiziyorum. Sulu boya çalışmalar yapıyorum. Yani boş durmuyorum" diye konuştu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Büyük üstat, Abdullah Turhan'a, böyle bir haksızlık yapılması beni üzdü açıkçası. :(
Geçmişteki okuyucular, sadece senaryo için değil, aynı zamanda üstadın muhteşem çizgileri içinde kara murat alıyordu.. Mesela ben, kendimden biliyorum; seksenlerde babam, sıkı bir kara murat okuyucusuydu, kara murat okumadan önce, güzel resimlerini büyük bir keyifle izlerdi. :)

Şunu da söylemek gerekirse; bana göre kara murat, ülkemizde çıtayı en yükseğe çıkaran, kağıt üstünde macera anlatılarının, çıkabileceği, en zirveye çıkmıştır diye düşünüyorum. :)

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
kara murat'ı ben de çok severim.. tarkan'la beraber kara murat da keşke yeniden kitap olarak basılsa..ne güzel olur!..

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Sağlığında bu değerlerin kıymetini bilip yaşayabilecekleri eserler üretebilecekleri güzel ortamların hazırlanması gerekir.
Fİlm galasına bile davet edilmeme vefasızlığı ise affedilir bir şey değil.
Niye böyle kasti bir unutkanlık yapılmış anlayabilmek mümkün değil.
Özel çizim yeteneğine sahip bu değerli insanları hayattayken onore etmek gerekir.
Yazıp çizilecek o kadar çok şey var ki şimdi bunlardan bahsetmek istemiyorum ancak bu ülkenin şairi , yazarı ,çizeri, edebiyatçısının top top model hop hop modeller kadar bile değeri yok.Pop çu topçu kadar bile değeri yok.Bende aynen katıldığım bir söz " TOPUDA POPUDA SEVMEM GÖZÜM."
Bu yerleşik realiteye aykırılık değildir.Tam tersine TOPÇUNUN -POPÇUNUN TOPluma ne verdiği ile ilgilidir.Örnek bir tavır görme şansımız yok.
Kaliteli olanlara sözüm yok severim izlerim dinlerim ama dejenere olmuş halktan kopuk çalıntı şarkılar söyleyen bu tiplerin nesine saygı duyayım.Hangi topçuyu-popçuyu bir sosyal sorumluluk projesinde görebilirsiniz.TOPtancı bir yaklaşım içinde değilim ancak yıllık 3-4 milyar dolar dönen sektörden gık yok çıt yok.
Sanatçılarımız ise bu halde tek sözüm.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
Aptullah Turan ustanın ropögrtajında bir cümlesinde Akşam gazetesinde Suat Yalaz'ın ayrılmasından sonra Karaoğlan'i farklı bir isimle 2 yıl sürdürdüğünü söylüyor. Bahsedilen dönemde Karaoğlan'ın hangi isimle yayınlandığını bilen bir arkadaş var mı? Yazarsanız sevinirim.

süpür

Onursal Üye
30 Ağu 2011
1,498
4,628
Abdullah Turhan'dan 45 yıllık sitem

Abdullah Turhan'dan 45 yıllık sitem: Kara Murat'ın galasına çağrılmadım

5a3b587deb10bb1c30891dc2.jpg

MUĞLA'nın Datça ilçesinde yaşamını sürdüren, 1970'li yılların ünlü Türk çizgi roman kahramanı 'Kara Murat'ın yaratıcılarından ressam Abdullah Turhan (84), Türk sinemasının vefasızlığından yakındı. Cüneyt Arkın'ın 'Kara Murat' rolünü üstlendiği 1972 yılı yapımı 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat' filminin gala gecesine çağrılmadığını söyleyen Turhan, "Bu, benim 45 yıldır içimde kalan bir ukdedir" dedi.
Datça'daki evinde DHA muhabirine konuşan Abdullah Turhan, Türk çizgi roman kahramanı 'Kara Murat'ın nasıl ortaya çıktığını ve çizgi romanın yaşamındaki önemini anlattı. Türk çizgi roman kahramanı 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat'ın o dönemde Günaydın Gazetesi'nin sahibi Haldun Simavi'nin isteği üzerine meydana çıktığını anlatan Turhan, "Simavi, gazetenin genel yayın müdürü Rahmi Turan'dan tarihi resimli bir roman yazmasını istemiş. Plana göre, her macerada farklı bir kahraman olacakmış. 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat' adıyla bir roman yazan Rahmi Turan, benden bunu resimlememi istedi. İlk bantları çizip, verdim. Haldun Simavi, ilk çizimleri görünce çok beğenmiş ve kahramanın bir daha değişmemesi gerektiğini söylemiş. Böylece 1970 yılından başlayarak, Kara Murat sürekli hale geldi" diye konuştu.

'FİLMİNİN GALA GECESİNE BENİ ÇAĞIRMADILAR'
'Kara Murat' serisinin, yaklaşık 15- 20 yıl sürdüğünü belirten Turhan, "Gazete, 'Kara Murat' çizgi romanını her gün yayımlıyordu. Öyle ki 'Kara Murat' yayımlanmaya başladıktan sonra gazete, 75 bin tiraj almıştı. Çok büyük ilgi vardı. Daha sonra dergileri de çıktı; ancak ben, çizeri olarak hep geri planda kaldım. Rahmi Turan, romanı 'Rahmi Muratoğlu' takma adıyla yazıyordu. İlgi öylesine büyüdü ki sonrasında filmleri bile çekilir oldu. 1972 yılında Cüneyt Arkın'ın 'Kara Murat' rolünü üstlendiği 'Fatih'in Fedaisi' filminin gala gecesine beni çağırmadılar. Bu içimde kalan bir ukdedir" dedi.

'ÇİZGİ ROMANLAR HAYATIM OLDU'
Trabzonlu ressam Turhan, Trabzon Ticaret Lisesi'nin birinci sınıfındayken çizimlerinin resim öğretmeni tarafından beğenilmesinden sonra hayatının değiştiğini dile getirerek, şunları söyledi:
"O günden sonra resim ve özellikle çizgi romanlar benim hayatım oldu. Üniversiteye gidemedim. Okul bitince, İstanbul'a geldim. Üstüm başım perişan haldeydi. Kalacak yerim bile yoktu. Yeni Sabah Gazetesi'nin açtığı ressam sınavında, çizimlerim beğenilince gazetede işe başladım. Bir İtalyan resimli romanını, çizgiye yorumluyordum. Yeni Sabah kapanınca yine işsiz kaldım. Bu arada Akşam Gazetesi'nde 'Karaoğlan'ı çizen Suat Yalaz, gazeteden ayrılmıştı. Onun yerine beni çağırdılar. Farklı bir isimle 'Karaoğlan' tipini çizdim. Akşam'da 2 yıl çalıştım. Rahmi Turan'ın çağrısı üzerine Günaydın Gazetesi'ne geçerek, 'Kara Murat'ı çizmeye başladım."

'BAŞARI, RAHMİ TURAN'IN ESERİ'
'Kara Murat' sayesinde ilk kez para kazanmaya başladığını kaydeden Turhan, şöyle konuştu:
"'Kara Murat'ın başarısı, benim değil; Rahmi Turan'ın eseridir. Çok iyi; ama çok basit yazıyordu. 'Kara Murat' beni zengin etmedi; ama evimin geçimini sağladı. Benim para kazanmam, Tolga sayesindedir. 'Uzun kılıçlı kahraman Tolga' sayesinde para kazandım. Tolga'nın yazarı ve çizeri bendim. Her şeyi ile bana aitti. 'Tolga' adıyla dergi çıkardım. Hürriyet Gazetesi'nin o günkü genel yayın müdürü rahmetli Nezih Demirkent'ten çok büyük destek gördüm. Gazetede bir hafta süreyle Tolga Dergisi'nin reklamları bedava yayınladı. 'Tolga' ilk haftasında bana 60 bin lira para kazandırdı. Çok paraydı. 'Tolga' 8 sene devam etti."

'SULU BOYA ÇALIŞMALAR YAPIYORUM'
​Çizgi romanların artık gazetelerde yayımlanmamasının üzüntü verici olduğunu dile getiren Abdullah Turhan, "Bugün gazetelerde, artık çizgi roman bulamazsınız; çünkü ilgi kalmadı. Oysa Avrupa ülkeleri ve ABD'de çizgi roman, halen büyük bir sektör olarak dikkat çekiyor. Orada çizeri, yazarı ve hatta balon yazıları bile farklı ekipler tarafından hazırlanıyor. Orada ekip çalışması var. Biz de genellikle bir kişi yazıp, çiziyor. İki oğlum var, Şenol ve Turan. Onlar, bir ara çizgi romana ilgi gösterdiler; ancak benim yoğun çalışma tempomu görünce gözleri korkup, bu işten vazgeçtiler. Şimdi artık ben de çizgi roman yapmıyorum; ancak vakit geçirmek ve neşelenmek için 'Kara Murat'ın karikatürvari komiğini renkli olarak çiziyorum. Sulu boya çalışmalar yapıyorum. Yani boş durmuyorum" diye konuştu.

45-yillik-sitem-kara-murat-in-galasina-beni-cagirmadilar-1513915284.png

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Abdullah Usta gözbebeklerimizden biridir. Allah ona uzun ömürler versin.
Belli ki ustam bunu tespit amaçlı söylemiş. Yoksa, para dışında hiçbir değer ölçüsünün bulunmadığı bir dünyada hatırlanmamış olmak, çok da üzücü olmasa gerek.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Benden duymuş olmayın ama ispanyada 6 ispanyol ressam tarafından yeni maceralar çiziliyor yakında Türkçe olarak okuyacağız...

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Kara Murat.Ben henüz doğmadan yayın hayatına girmiş ve zamanında çok tutulmuş bir çizgi roman.İlgiyle okuduğumuz Kara Murat'ın çizeri Abdullah Turhan'ın Trabzonlu olduğu pek bilinmez.İster Doğu'dan ister Batı'dan olsun, bir usta ülkesine ihanet etmediği sürece kendisine hakkettiği değer verilmelidir. Üstat Abdullah Turhan gibi bazı emektarlara da vefasızlık yapılmış ve unutulmak onların kaderleri olmuştur.

Son düzenleme:

bereket

Kıdemli Üye
30 Haz 2011
207
177
Değerli çizerimize, çizgilerine kuvvetle beraber, sağlık, afiyet ve huzur içinde bir ömür dilerim. Ustaların kıymeti bilinmelidir nokta Ya bunu başaracağız ya da emek verilmeye değer hiçbir alan, meslek, çaba var olamayacağından ve dolayısı ile de o alanlara girenler zaten oluvermiş olarak kabul göreceğinden, ne çıkarsa bahtımıza hesabıyla yaşayıp gideriz... Ustalara tecrübeye bilgiye emeğe saygı göstermeye mecburuz nokta Saygılarımla.