Kaptan Venüs Alfa Yayınları Fasikül Serisi Sayı 01 - Uzayda Kaybolan Kadın

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Bu sayıyla Kaptan Venüs'ün 26 sayılık fasikül serisine başlıyorum. Ciltten çıkma fasiküller olduğu ve ilk fasikülün kapağı cilt kapağına yapışık olduğu için kapakta bir miktar kayıp var. Bu fasiküle sahip bir dostumuz ön kapağı ve ön kapak iç sayfasını tarayıp paylaşabilirse daha kaliteli bir çalışmaya sahip oluruz. Bereket versin diğer fasiküllerde bu sorunla karşılaşmayacağız; o sayıların kondüsyonları daha iyi durumda.

Kapakta ve muhtelif sayfalarda "Ertuğrul Erdel" ismine rastlıyoruz. Muhtemelen kitapların benden önceki sahibi olan Ertuğrul Bey yaşıyorsa uzun ve sağlıklı bir ömür, hayatını kaybetmişse rahmet diliyorum. Çalışmamda ismini özellikle kaldırmadım. Bunu, kitapları özenle saklayarak bugünlere ulaşmasını sağlayan bir çizgi roman severe saygı gereği özellikle istedim. Arzu eden kendi kopyalarında kaldırabilir.

Bu ilk sayıyı, Kaptan Venüs'e özel ilgi duyduğunu bildiğim sevgili Lami Tiryaki dostum nezdinde tüm Çizgi Diyarı ailesine hediye ediyorum.

Keyifli okumalar.

egxpgh.jpg
2zi53tf.jpg

Sevgili üstadım Bay_x tarafından eklenen ön kapak:

2e5qu5i.jpg

Son düzenleme:

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Güzel insandan, güzel bir haber ve güzel bir paylaşım. Daha ne olsun, teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
"Ertuğrul Erdel " için duyduğun hassasiyet beni çok etkiledi sevgili Nihat, hayran oldum.

Güzel insanlar topluluğunda bir arada olmaktan onur duyuyorum.

Teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,720
Sayın direnc11 ;
Kapakta ve muhtelif sayfalarda "Ertuğrul Erdel" ismine rastlıyoruz. Muhtemelen kitapların benden önceki sahibi olan Ertuğrul Bey yaşıyorsa uzun ve sağlıklı bir ömür, hayatını kaybetmişse rahmet diliyorum. Çalışmamda ismini özellikle kaldırmadım. Bunu, kitapları özenle saklayarak bugünlere ulaşmasını sağlayan bir çizgi roman severe saygı gereği özellikle istedim.

Sunduğun kitap kadar sendeki ( eskilerin deyimi ile ) "ahde vefaya" hayran kaldım. Seni bu konuda da alkışlıyorum !!!

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Bu sayıyla Kaptan Venüs'ün 26 sayılık fasikül serisine başlıyorum. Ciltten çıkma fasiküller olduğu ve ilk fasikülün kapağı cilt kapağına yapışık olduğu için kapakta bir miktar kayıp var. Bu fasiküle sahip bir dostumuz ön kapağı ve ön kapak iç sayfasını tarayıp paylaşabilirse daha kaliteli bir çalışmaya sahip oluruz. Bereket versin diğer fasiküllerde bu sorunla karşılaşmayacağız; o sayıların kondüsyonları daha iyi durumda.

Kapakta ve muhtelif sayfalarda "Ertuğrul Erdel" ismine rastlıyoruz. Muhtemelen kitapların benden önceki sahibi olan Ertuğrul Bey yaşıyorsa uzun ve sağlıklı bir ömür, hayatını kaybetmişse rahmet diliyorum. Çalışmamda ismini özellikle kaldırmadım. Bunu, kitapları özenle saklayarak bugünlere ulaşmasını sağlayan bir çizgi roman severe saygı gereği özellikle istedim. Arzu eden kendi kopyalarında kaldırabilir.

Bu ilk sayıyı, Kaptan Venüs'e özel ilgi duyduğunu bildiğim sevgili Lami Tiryaki dostum nezdinde tüm Çizgi Diyarı ailesine hediye ediyorum.

Keyifli okumalar.

egxpgh.jpg
2zi53tf.jpg

Nihat dostum çalışmana, sorumluluk bilincine ve bana özel dile getirdiğin ithafa çok teşekkür ederim. Gurur duydum. Diyar efradı adına da sana tekrar teşekkür ederim. Kaptan Venüs kalabalıkta kaybolmuş kıymeti bilinmez nadir nahif çalışmalardan biridir. Elimizde bu türdeki neredeyse tek nahif örnektir. Bende maalesef sadece ciltler var. Elinde fasikül sayılar olup ta elden çıkamak isteyen dostlar lütfen önceliği bana verirse çok sevinirim.

İznin olursa paylaşımına bir miktar destek vereyim. Öncelikle minik bir detayı düzelteyim. Kaptan Venüs fasikül takımı 26 değil 27 sayıdır. Aralık 1978'de başlayan dizi, 27.04.1979 tarihli 27. sayıyla son bulmuştur. 27. sayının sonunda bundan sonra 98 sayflaık ciltlerle devam edileceği belirtilmesine rağmen 66 sayfalık "NO" serisiyle NO:10'dan itibaren devam etmiştir. (İlk dokuz cilt, 27 fasikülü içeren "Cilt" serisidir). Cilt serisinin içinde fasiküllerde yeralmayan kapak çalışmaları da vardır. Hepsi de birer nostalji harikasıdır.

Çizgili Hayat Kılavuzu kitabı için hazırladığım Kaptan Venüs çalışmasını aşağıya aldım:

KAPTAN VENÜS

Adını aldığı aşk tanrıçasına yaraşır güzelliği ile kurgu bilimin en çarpıcı, en gözalıcı konularıyla, Kaptan Venüs her Cuma sizlerle...
(Alfa Yayınları Reklamlarından)

Diana Palmer(Walker) , Narda, Karma, Vampirella, Betty, Druuna, Dale Arden, Valeria, Red Sonja, Diana Lombard, Gazeteci Funda, Lilith, Ceylan Gözü, Louis Lane, Julia Kendall, Legs Weaver, Suzy Brown ve daha niceleri... Bir dolu kadın tiplemeleri yer alır Çizgi Romanlarda. Genellikle ikincil rollerde görünürler; sevgili, arkadaş, düşman, ya da mağdur olarak öykülerden geçip giderler. Legs Weaver, Red Sonja gibi erkek kahramanların başrolü oynadığı Çizgi Romanlardan sivrilip çıkanları, kendi bağımsız dizisini oluşturacak kadar popüler olanları vardır. Bu açıdan yerli Çizgi Romanlarımıza baktığımızda, durumun daha da sınırlı olduğu çarpar gözümüze. Biri hariç hemen tüm kadın tiplemeler, ya “milli ve hamasi” figürler olarak “yan rollerde” ya da mizah dergilerinde-gazetelerde bant-karikatür olarak yer alırlar.

Alfa yayınlarından çıkan bir Çizgi Roman başarı kazanmış bir istisna sayılabilir. Bir miktar kopya ve biraz da bizden ögelerle oluşturulan, ancak kendine has bir evreni ve okur kitlesi olan Kaptan Venüs’ten bahsediyoruz.

Venüs, Yüzbaşı Volkan’ın yaratıcısı Ali Recan tarafından 1978 yılında, o dönemin sosyo-kültürel kalıplarına uygun bir kahraman leydi olarak yaratılmıştır. Venüs’ün yüzünde, Farah Fawcett gibi o yılların gözde sarışın Holywood oyuncularının esintileri farkedilir. Buna karşın, balık eti bedeniyle Yeşilçam kadınlarını da andırmaktadır. Kaptan Venüs’ün tasarımıyla, tam bir doğu-batı sentezi oluşturulmuştur diyebiliriz. Cinsel patlama yaşanan yetmişli yıllarda, dünyanın hemen her yerinde erotik objelerin her türlü anlatıya dahli söz konusuydu. Tecimsel, estetik ya da ideolojik kaygılarla “çıplaklık” ve erotizm, mevcut tüm örüntülere sızıyordu. En ciddi filmlerde bile çıplaklığa rastlanabiliyordu. Çizgi Romanlarda, bu dalgalanmadan payını aldı. Venüs’ün de yayınlandığı dönem itibariyle bu akıma kapılmaması düşünülemezdi elbette. Yüzbaşı Volkan’da olduğu gibi, ölçülü bir erotizm zaman zaman Venüs’te de kendini hissettiriyordu. Her şeyden önce, Venüs’ün göğüslerini yarı yarıya açık bırakan daracık giysileri itibariyle Venüs, erotik olarak tasarlanmıştı. Ancak yine de onun sadece erotik temalı bir Çizgi Roman olduğunu düşünmek, pek te doğru bir yaklaşım sayılmaz. Kişisel olarak Ali Recan’ın Kaptan Venüs’te erotizme gerektiği kadar, üstelik çoğu kez seviyeli bir şekilde yer verdiğini düşünüyorum. Örneğin ilk macera olan Uzayda Kaybolan Kadın’ın girişindeki bölüm ya da yine aynı sayının 13. sayfasındaki kareler, sanat tablolarını oldukça estetik bir anlayışla tasarlanmıştır. Dizide, kimi sevişme sahneleri ticari olarak kulanılmış olsa da, Venüs’ü erotik Çizgi Roman türüne dahil etmeye yeterli değildir. Bazı maceralarda bu özellik zorlanmış, fakat dizinin genel seyri içinde atıl kalmıştır.

Tasarım

Kaptan Venüs, günümüzle gelecek arasına, yetmişli yılların gündelik hayatını ustaca yerleştirerek bir köprü kurmuş gibidir. Serüvenler, her ne kadar Türkiye olmayan ve bilinmeyen bir ülkede geçiyor olsa da bu ülke Amerika’da değildir. Zaten isimlere baktığımızda-Mandrake’de olduğu gibi-Orion, Profesör Sinüs gibi Anglo-Sakson kökenli isimlerin tercih edildiğini görürüz. Maceralarda, Fatih Sultan Mehmet, Herkül ve Cengiz Han birlikte yer almakta, çeşitli uluslardan ve zamanlardan kahramanlar ortak maceralar yaşayabilmektedir. Aslında Kaptan Venüs daha çok bir dünya Çizgi Roman’ı olmaya aday bir seridir.

Karakter ve mekan tasarımları da oldukça insancıl ve döneminin özelliklerini yansıtır. Erkekler, kulaklarını örten uzun saçlarıyla o yılların modasına uygun tasarlanmıştır. Bazı karakterler de, Alfa’nın diğer ürünlerinden alınmıştır. Örneğin Orion’un yüzü, sarı saçlı bir Volkan gibidir. Zarko’nun Son Adamı’ndaki uzaylı karakteri de yine Yüzbaşı Volkan’ın Uçan Daire’nin Sırrı (Tay Yayınları; cilt 15-16) serüvenindeki uzaylı karakterinden alınmadır. Bundan başka Profesör Sinüs’te Gordon’un Ölüm Taşı isimli macerasındaki (Tay Yayınları Cilt:26) Dr. Suiss’e oldukça benzemektedir. Mekanlar, bilim kurgunun altın çağını aratmayacak kadar nostaljik, mpdern çevre tasarımlarının güzel örnekleri olabilecek kadar da çağdaştır. Bu günün karmaşık bilgisayar efektlerinin sindiği kaos dolu boğucu mekanları yerine, basit ayrımları olan şık giysiler ve estetik çizimlerin hakim olduğu sade mekanlar tercih edilmiştir.

Maceralar

Oldukça uzun bir macera olan Uzayda Kaybolan Kadın isimli iddialı serüvenden sonra, Taş Devrindeki Güzel, Robotlar, Ünlüler Cenneti gibi son derece keyifli maceralarla, dizi 16. sayıya kadar sürdürülmüştür. 16. sayıdan itibaren, kısa, çok yüzeysel, çoğu da kopya olan maceralar, diziye sanki “zorla” devam edilmeye çalışıldığının kanıtı gibi durmaktadır.

Kaptan Venüs’te, Amerikan ekolü haricindeki Çizgi Romanlarda-en azından o dönemde-bir özellik göze çarpar. İki macerasında, başka Çizgi Roman kahramanlarıyla maceralar yaşar. Bulardan ilki, belkide maceralarının-bizim açımızdan-en sıcakkanlı olanı, Kaptan Venüs, Yüzbaşı Volkan’a Karşı (Sayı:13-15) isimli olanıdır. Recan, iki ünlü kahramanını başarılı bir öyküde biraraya getirir. Sönmüş bir yıldız artığıyla çarpışan Venüs’ün kumanda ettiği yıldız gemisi, zaman boyunca geriye giderek yirminci yüzyıl semalarına girerek, kendilerini UFO sana Yüzbaşı Volkan’ın yönetimindeki Starfighter’ıyla karşılaşır. Volkan’ı gemilerine alan Venüs ve ekibi çeşitli olaylardan sonra gemilerini tamir ederek Volkan’ı yakalandığı ana geri gönderirler. Sonra da kendi uzay-zamanlarına başarılı bir geri dönüş yaparlar. Bu macerada yeralan Volkan ve Venüs’ün öpüşme sahneleri, bizce unutulmazlar arasındadır. Kadın olmasına rağmen, Venüs’te feminis özelliklere pek rastlamayız. Tek tük göndermeler olsa da, bu tür yaklaşımlar, dizinin genel seyr içinde başat olamamıştır. Örneğin Kaptan Venüs, Yüzbaşı Volkan’a Karşı macerasının girişinde, gemi tayfalarından birinin “kadın kaptan” olgusunu alaya alan konuşmalarını duyan Venüs’ün, adama “dersini verdiği” sahneler, oldukça “erkeksi”dir (sayı:14). Kimi serüvenlerde, humanist mesajlar verilerek kimi evrensel değerlere dikkat çekilir. Örneğin Zarko’nun Son Adamı isimli öyküde, bir araştırma gemisi arızalanarak yabancı bir gezegene düşer. Düşen gemideki astronotların durumunu araştırmakla görevlendirilen Venüs, tüm personelin öldüğünü sadece eski arkadaşı Lyra’nın kurtulduğunu öğrenir. Onu kurtaran, Zarko isimli bu gezegende yaşayan ve türünün son örneği olan Zorg isimli bir uzaylıdır. Dış görünüm itibariyle bize korkunç gelebilecek bu yaratıkla Lyra arasında duygusal bir ilişki gelişmiş veyaratığın ırkının devamına-melez de olsa-imkan bulunmuştur. Açıkça ırkçılığa karşı mesajlar veren bu serüvende, uzaylı yaratıktan olan ve dış görünümü itibariyle Zarkolulara benzeyen bebeğin resmedildiği kareler çarpıcıdır (sayı:8, sayfa:14). Lyra, insana benzemeyen bebeğini büyük bir sevgiyle kucağına alr ve bağrına basar.

Venüs’ün Yayını

Venüs’ün yayınına, ilk kez 1978 yılının Kasım ayında, Uzayda Kaybolan Kadın isimli macerayla başlandı. 1. sayı, Venüs’ün üzerine doğru uçan yaratığın resmedildiği Yalçın imzalı özgün kapakla ve 6 lira fiyatla Alfa yayınlarından çıkıyordu. Hemen tüm serinin kapaklarını Yalçın ve Şahin çizdi. 1978-79 yılları arasında, 32 ve 40 sayfalık dergiler halinde yayımlanan dizi, tam 27 sayı sürdü. İlk 3 sayı, kapak hariç 40 sayfa sonraki 24 sayı ise 32 sayfa olarak Tay Yayınları ekolüne uygun bir formatta çıktı. Bu 27 sayı yayımlanırken, iadeler ve elde kalanlar, üçer üçer ciltlenerek piyasaya sürüldü. Bu seri, 9 cilt sürdü ve toplam 28 kapak yayınlandı. Fazladan olan kapak 1. Cildin kapağı olarak tasarlanmıştı. Kapaklarda, fantastik ve bilim kurgu öğelerine ağırlık verilmişti. Derken, 27. sayının sonunda ekonomik nedenlerin ileri sürüldüğü bir kapanma duyurusu yer aldı:

Değerli Okuyucular,
Giderek artan kağıt sıkıntısı ve benzeri zorluklar nedeniyle bizim türümüzdeki dergilerin tümü gibi haftalık yayınımıza ara vermek zorunda kalıyoruz... Cilt yayınlarımız düzenli olarak sürmektedir... Yukarıdaki maceranın (Savaş ve Barış) arkasını ve Venüs’ün yeni maceralarını bundan böyle 96 sayfa 15 liralık ciltlerde daha doyurucu ve daha ekonomik olarak izleyeceksiniz.
Saygılarımızla

Ancak ilan edilen format gerçekleşmeyecek ve Venüs 10. ciltten itibaren 29. cilde kadar-tekrarlar da yaparak-64 sayfalık ciltler halinde yayımlandı. Özensiz ve dayaıksız kapaklarla ve 16. sayıdan itibaren Yüzbaşı Volkan’ın başka bir versiyonu olan Yüzbaşı Kobra’nın Kayıp Ülke serüvenini üstüste tekrarlanarak Venüs’ün yayınına son verildi.

1996 yılında itibaren Çizgi Roman piyasasının yeniden canlanmasına paralel olarak çıkan ilk Conan dergilerinin arka kapağında Kaptan Venüs’ün “pek yakında” yayımlanacağı duyurusu yapılsa da bu gerçekleşmedi.

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Kaptan Venüs macera listesini aşağıya aldım arkadaşlar. Ancak çalışmam excell'de olduğundan ve excell'i buraya alamadığımdan word'de hazırladığım anlaşılması biraz zor bir formatta vermek zorunda kaldım kusura bakmayın.

İyi eğlenceler
Lami Tiryaki

Şablon: Sıra No-Macera Adı: Fasikül No / Cilt No / NO No
1-UZAYDA KAYBOLAN KADIN: 1-6/1-2/-
ÖLÜM NOKTASINDAN DÖNÜŞ:2/1/-
BİLİNMEYEN DÜNYALARDA:3/1/-
İŞKENCE:4/2/-
KIYAMET GÜNÜ:5/2/-
DİKTATÖRÜN SONU:6/2/-

2- TAŞ DEVRİNDEKİ GÜZEL:6-7/2-3/-
SEVGİNİN ALÇAKÇASI:7/3/-

3- ZARKO'NUN SON ADAMI:7-9/3/-
VENÜS'ÜN SON KOZU:8/3/-
ÖLÜM BATAKLIĞI : 9/3/-

4- TEHLİKELİ OYUN : 9-10/3-4/-
İNSAN KOPYASI:10/4/-

5- ROBOTLAR:10-13/4-5/-
KANUN KAÇAĞI:11/4/-
VENÜS'E KARŞI VENÜS:12/4/-
GÜNEŞE DOĞRU:13/5/-

6- KAPTAN VENÜS, YÜZBAŞI VOLKAN'A KARŞI:13-15/5/-
GEÇMİŞİN KAHRAMANI:14/5/-
ZAMANDA YOLCULUK:15/5/-

7- YERALTI DÜNYASI:15-17/5-6/-
KARANLIĞIN KRALI:16/6/-
17'den itibaren fasikül isimlendirmesi yok:17/6/-

8- AŞKSIZ DÜNYA:17-18/6/-

9- ÜNLÜLER CENNETİ:18-19/6-7/-

10- GİZLİ SİLAH:19-21/7/-

11- İLKELE DÖNÜŞ:21-22/7-8/-

12- EVRENİN AKBABALARI:22-25/8-9/-

13- İNSAN AKVARYUMU:25-26/9/-

14- PALYAÇO:26-27/9/-

15- SAVAŞ VE BARIŞ:27/9/-
Fasiküller, 27'de bitiyor, No serisi başlıyor:-/-/10

16- GALAKSİNİN MERKEZİ:-/-/10-12

17- BÜYÜLÜ DÜNYALAR:-/-/12-14

18- GENÇLİK IŞINI:-/-/14

19- ZAMAN YOLCULARI:-/-/14-16

20- SALGIN:-/-/16

21- DEĞİŞTİRİCİ(No 23'te Tekrar):-/-/17

22- BEYİN NAKLİ(No 24'te Tekrar):-/-/18

23- BİR KADIN YARATMAK:-/-/19

24- GEÇMİŞİN TANRILARI:-/-/20

25- CANLI YILDIZ:-/-/27

26- KÖLECİLER:-/-/28

Not:No:21 ve No:22 bende yok. Bir arkadaşımın koleksiyonunda rastlamıştım ama oradaki 21 ve 22. No’larda listede belirttiğim tekrar maceraları(Değiştirici ve Beyin Nakli) gördüm. Ancak sonradan piyasaya tekrar verilen kapaklara eski maceraların yerleştirildiğini bildiğim için bu bilginin doğruluğu konusunda garanti veremiyorum.
Selamlar
Lami Tiryaki

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Söylenecek her şey söylenmiş.
Sayın Ertuğrul Erdel'e gösterdiğiniz vefa, takdire şayandır üstadım.
Sizi ayakta alkışlıyorum.
Saygılarımla.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
İşte çizgi roman sever olmak böyle bir şey: kimi ilave bilgilerle kimi elindeki daha düzgün görsellerle bir çalışmayı daha anlamlı ve daha güzel kılıyor.

Sevgili Lami dostuma hârika bilgiler için teşekkür ediyorum. 21. ve 22. fasikülle ilgili sorun var. Bendeki maceralar başka. Kontrol etmemiz gerekecek. :)

Sevgili Bay_x üstadım da hızır gibi yetişti. Ön kapak ve kapak içi olmak üzre iki resmin yer aldığı link ana mesaja eklendi. İsteyen dostlar buradan gereken değişikliği yapabilir. Bay_x üstadımdan gelen kapak resmine rağmen kendi koyduğum kapak resmini silmeye, ilk mesajımda söylediğim gibi Ertuğrul Erdel imzası yüzünden gönlüm elvermedi.

Her iki dostuma da minnettarım. Sağolsunlar, var olsunlar.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

Sevgili Lami dostuma hârika bilgiler için teşekkür ediyorum. 21. ve 22. fasikülle ilgili sorun var. Bendeki maceralar başka. Kontrol etmemiz gerekecek. :)

Her iki dostuma da minnettarım. Sağolsunlar, var olsunlar.

Ne demek, biz teşekkür ederiz üstat, elinize sağlık. Bu arada bir yanlış anlamaya meydan vermemek adına 21 ve 22. fasikül değil de No serisindeki 21 ve 22 NO'lu ciltlerdi kasdettiğim(NO serisindeki 66 sayfalık ciltler). 21 ve 22 numaralı fasiküllerdeki bilgilerin doğruluğu grantilidir.

Selamlar
Lami Tiryaki

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Ne güzel bir durum yeni bir taramayla gelen çoşkulu bir destek fırtınasını mesajlarda okumak gerçekten çok hoş bir duygu.

Konuyu başlatan arkadaşımıza açıklama yapan sayın Lami Beye ve kapak için Bay_X dostumuza ayrı ayrı teşekkürler.