Kaptan Swing 001 Renkli Balonlama

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,451
8,408
İzmir
Değerli dostumuz Assad'ın forumda paylaşmış olduğu Il Comandante Mark Color serisine ait balonlama çalışmalarımız olduğunu daha önceden duyurmuştum.

Balonlamada kullandığım fontu, font büyüklüğünü, balon içerisinde nasıl çalıştığımı merak eden dostlarımız var.

Kısaca anlatayım...

Tüm sayfaların balon içi temizliğini bitirdikten sonra, (ki bu iş gerçekten uzun sürüyor. Hele bir de eski tarama siyah beyaz bir fumetti üzerinde çalışıyorsanız sayfa başına 10 ila 15 dakikalık bir temizleme kısmı sürüyor. 100 sayfalık normal bir fumettinin temizliğinin ne kadar sürdüğünü artık siz tahmin edin...) balonlamaya başlıyorum...

Font, Navajo Sans Şerif Classic. Yazı karakterinin büyüklüğü de 7,5 punto. (Ama bu sadece bu eser için geçerli olan büyüklük. Her zaman aynı değeri kullanmıyorum. Balonlama yapan arkadaşlar bilirler.) Anlatım içeren karelerde her zamanki gibi karakterleri büyük harfle İtalik olarak yazıyor, normal balonlarda ise regular kullanıyorum.

Şu an için elimde bitirilmeyi bekleyen yaklaşık on eser var. Bunlar neler mi? Conan the Barbarian, Gil, Judas, Jeriko, The Phantom, Superman Doomsday, Mister No, Pecos Bill, The Amazing Spider-Man, Ultimate X-Men, Uncanny X-Men, Tommiks, Teksas ve Zagor...

Bunları ne zaman bitirip forumda paylaşacaksınız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Belki hepsini birden bitirip koyamam ama bitirdiğim sayfaları, ne bileyim, 15 veya 20 sayfalık partlar halinde paylaşabilirim kısa süre içerisinde...

Okuyacağınız eser, Kaptan Swing'in ilk 15 sayfası. Diğerleri de hazır ama değerli Lotoloto'nun elinden geçmesi gerekiyor...

Bunu Shoryuken dostumun görmesi için paylaşıyorum. Sanırım o da serinin diğer kitapları üzerinde bir çalışma yapmak istiyor... Balonlama yapmak isteyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum: Aynı font ve aynı font büyüklüğünü kullanırsak sanırım göz zevkimiz bozulmaz. Bir eserde başka bir diğerinde başka font ve büyüklük olunca ister istemez insana daral geliyor.

İyi okumalar.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Elinize sağlık. Hızlıca göz gezdirdim, gayet güzel bir balonlama. Font da uygun, tam balonlara göre. Ne fazla, ne eksik. Zaten balonlama yaparken en önemli şeylerden birisi de bu değil mi? Orijinal font ile aynı, ya da ona en yakın fontu kullanmak... Bir seri için ise fontu değiştirmemek...

Sevgili Dindar dostum, bu kadar çok serinin üstesinden nasıl geleceksin bilmiyorum ama Allah kolaylık versin demekten başka bir şey yapabilir miyim bilmiyorum.

Not: CTB hakkındaki fikrimi ilgili konunun altına yazacağım.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Güzel paylaşim için sevgili dindar diker'e ve emeği geçen tüm arkadaşlara, çok teşekkür ederim... Elinize sağlik...

12 Şub 2010
15,006
543,774
Bir ustanın paylaşım öyküsünü, sunumunu okumak, en güzel bir çizgi roman okumak kadar zevk veriyor.

Teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum sevgili Dindar

Bir teşekkür de sevgili assad'a

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,617
hiçbiryerde :)
Zor, uzun ama keyifli bir çalışma öyküsü
çoğumuzun yaşadığı. Bunları dinlemek te
ayrı keyif bizim için. Teşekkürler, iyi bayramlar
sevgili üstadım.