Alpagut-Ürer Serilerinde Macera Başlıkları.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Alpagut-Ürer serileri 248 adet orijinal;27 adet de Türkçe macera içerir.Orijinal 256'lık seriden 8 adet hiç yayınlanmamıştır.Keza specialler de öyle.Ben bu macera başlıklarını
çeşitli kategorilerde topladım.En çok da "Sır", "Uğursuz" ve "Şeytan" kategorileri dikkatimi
çekti.İşte bu başlıklar:
SIR: Kanlı Sır,Vobak'ın Sırrı,Esrarlı Esir Kız,Şarkıcının Esrarı,Talancıların Sırrı, Ketty'nin Sırrı,
Beyaz Tilkiler'in Esrarı, Üç Mezarın Esrarı, Adanın Esrarı, Gamlı Baykuş'un Sırrı, Devlet Sırrı, Zerbin'in Esrarı, Generalin Esrarı, Esrarengiz Çete.
ŞEYTAN: Şeytan İskoç, Şeytan'ın Yavrusu, Şeytan Ateşi Kayası, Irmak Şeytanları, Şeytanca
Bir Fesat, Kızıl Şeytanlar, Şeytan Papağan, Şeytani İlaç, Şeytanlar Manastırı, Şeytanın Dişleri, Belzebu'nun Evi.
UĞURSUZ: Uğursuz Formül, Uğursuz Üçgen,Uğursuz Altın,Uğursuz Kitap, Uğursuz Ada
Uğursuz Saat,Uğursuz Baron, Uğursuz İkizler.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili üstadım benim de geçenlerde ilgimi çekmişti.. elli tür uğursuzluk, elli türlü sır.. Ancak sanırım biraz da çevirmen zorlaması ile oluşmuş konu başlıkları bunlar.. Birgün orjinal listeyi tamamlarsak oradaki macera isimlerini bir de biz çeviririz. Yine de çok güzel bir çalışma bu.. Kutlarım..

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Savaş Bey dediğiniz gibi çevirmen genellikle iki kelimelik başlıklarla bu maceraları çevirmiş.
Çevirmenin pek sevdiği bir başlık da "Hain". Tam 11 kez "Hain" "İhanet"başlığı kullanmış.
Swing maceraları genellikle 64 sayfada (nadiren 128 sayfa) biten maceralar. Böyle olunca
macera kolayca okunuyor.Teks'de ise bir macera bazan 4 kitap (4x112 sayfa) sürüyor ve
her kitap değişik bir başlıkla yayınlanıyor.Birinci kitapta başlayan bir macera 2,3, 4. kitaplarda hiç alakasız başlıklarla devam edebiliyor. Swing'in sevilmesinin bir nedeni de
böyle kısa başlıklarla kolay okunan (ve unutulan) maceralar yayınlaması.Casusluk konusu
çok işlenir.Bir sürü kadın casus gelip geçmiştir.Teks ise girift senaryoları,uzun diyalogları
detaycı çizgileri,tekrar tekrar ortaya çıkan karakterleri ile bambaşka.

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,065
Bursa
Güzel bir konuya değindin caretta dostum. Kaptanın Hain maceralarına bir husus daha eklemek gerekirse Hain başlıklı olarak biri birinden farklı iki macera vardır ..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467

Abi bu işinize yararmı bilmem 280 nci bölüm italyanca kitaptaki liste, büyük bir bölümü bende mevcut kitapların. Ama italyanca, uygun bir zamanda yükleme yapabilirim. Yaklaşık 5 gb.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Palio dostum biz bu Swing listelerini böyle didikledikçe bakalım başka neler bulacağız.Benim ve forumdaki senin listenden kontrol ettim.Evet,iki tane ayrı "Hain" macerası var.Ama ili tane de ayrı "İhanet"macerası var. "Hain"maceraları orijinal 28 ve 34.
maceralar.Bunlardan 28;28.fasikülde,104-105 ve 344-45'de yayınlandı.34 ise 34.fasikül
ve 112-113'de.
"İhanet" orijinal 51 ve 59.sayılar.51;51.fasikül,134-35,380-81,390-91.63 ise;63.fasikül ve
172-173.fasiküllerde yayınlanmış.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Aslında çoğu kahramanın macerlarında buna benzer durumlar var, gerçekten ilginç bir çalışma, Mister No'ya bir ara bakmak istiyorum, onda "Orman" çok geçiyormuş gibi içimde bir his var :D şaka bir yana; cidden bakmayı düşünüyorum, sağol abi :)