Kaptan Swing Hoz Comics! Özel Seri Sayı 004

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Kaptan-Swing-Hoz-Comics-zel-Seri-Say-004.jpg

Kaptan-Swing-Hoz-Comics-zel-Seri-Say-004-horz.jpg

Elinde kitap olanlar bakabilirmi Kırmızı Tüyün İntikamı Renkli mi siyah beyaz mı? Bende ki tarama siyah beyazdı.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Teşekkür ve Yardım Ricası

Çok teşekkürler.Sevgili arkadaşlar yardıma ihtiyacım var.Sayın üstadımızın paylaşımlarını indiriyor ve bilgisayarda kontrol ediyordum,hepsi fıstık gibi.Bu gün tablete kopyalayıp baştan okuyayım dedim.Mümkün değil ne yaptıysam açamadım.Bilgisayarda çalışıyor,tablette hem 3 ,hem de 5 maceraları açamıyorum.Bugüne kadar ne yaptıysam aynısını yapıyorum,ama olmuyor , şöyle ki;
rar uzantılı dosyayı buraya çıkar diye açıyorum,sonra arşive ekle deyip rar yerine cbr yazıyorum.Hem Challenger Viewer hem de CDisplay de okuyabiliyordum.Şimdi bu güzel eserlere ulaşamıyorum.Önerisi olan arkadaş varsa sabırsızlıkla bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.Saygılar.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Tanlette cbr yapmadan bi deneyin. Tableteki proğram bence .tif uzuntısını kabul etmiyor.

.tif uzantısını değiştirip deneyin, değiştirdikten sonra .cbr yapın. Aklıma bunlar geldi.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Tanlette cbr yapmadan bi deneyin. Tableteki proğram bence .tif uzuntısını kabul etmiyor.

.tif uzantısını değiştirip deneyin, değiştirdikten sonra .cbr yapın. Aklıma bunlar geldi.

İlginize çok teşekkürler,ancak ben tif uzantısını göremiyorum.Zahmet olmazsa basamak basamak yazabilir misiniz?Sizi yoracağım ama olursa çok mutlu olacağım.Teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Şimdi benim paylaştığım dosyayı çıkartıyorsunuz. Çıkarttığınız yerdeki sayıların uzantısı .tif. 001.tif 002.tif şeklinde, .tif uzantılarının değişmesi lazım.

En kolay yolu şu an sizin için photoscapede tüm dosyalar açıkken toplu düzenleme yaparak kayıt ettiğinizde jpeg uzantısını seçmek olur. Boyut biraz artar ama kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

kptnnswnggggg.jpg

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
6-7 nci kitapları bi denermisiniz, sizin paylaşımlarınız, tablette açılıyorlarmı.

Onlarda tif uzantılı.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
6-7 nci kitapları bi denermisiniz, sizin paylaşımlarınız, tablette açılıyorlarmı.

Onlarda tif uzantılı.
Sırf merak ettiğim için soruyorum (isteyerek seçtiğinizi varsayıyorum)
niçin TIF uzantılı çalışıyorsunuz?
Sizi sürekli takipteyim, daha önceki çalışmalarınızda JPG - JPEG çalışıyordunuz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Scan Tailor programı .tif kaydettiği için.

Ayrıca .tif uzantısı çizgi okunan programlarda da görünebiliyormuş. .tif den sonra düzenleme yapmıyorum ve aynı şekilde yüklüyorum. Program ne boyutta verirse. İsteyen aldıktan sonra bana göre en kolayı proğramla uzantıyı değiştirebilirler, bir çok insanın rahatlıkla kullanabileceği veya kullandığı photoscapede toplu düzenlemede işlem sonunda jpeg yapabilirler.

ben kendim bu çizgileri Yac Reader programında muntazaman okyabiliyorum. Herkese de bu çizgi roman okuma için bu programı öneririm.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Elbette, her yiğidin ayrı yoğurt yiyişi vardır.
Anladığım kadarıyla siyah/beyaz çalışmalarda TIF formatı ile çalışmak hacim açısından daha ekonomik oluyor.

Ancak renkli çalışmalarda tersi oluyor. Bir resim 8-9 MB hacmini bulabiliyor.

Kaptan Swing Özel seri no 01 çalışmanızın tamamını JPG formatına çevirip optimize -eniyileme- yaptım. Toplamda 132 MB yer tuttu. En küçük hacimli resim
400 KB ile (kitap sayfası: 221 yarı renkli) olurken, en büyük hacimli resim ise 720 KB ile (kitap sayfası: 167 Siyah - Beyaz) oldu.
Kapak resmi 562 KB. yer tutuyor.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
1 nci kitaptan sonra farkettim ben durumu, .tif lerde renklilerde hacim kabarıyor ve kullanmadım. Daha sonraki renklileri jpeg yaptım kalitesini (ebatını değil) photoscapede düşürüp öyle paylaştım.

1 nci kitapta siyah beyaz totolde 44.1 mb (kapak ve sonraki renkli resim dahil) Gamlı Baykuşun bir Hiakayesi 183 mb.

Renkli hikayeyi şimdi photoscapede kalitesini düşürüp jpeg yaptım.

Komple dosya boyutu 58,9 mb oldu. Renkli resimlerde kalite % 70 ve jpeg yapılmıştır. 1793x2411 px renkli resimlerdir. Siyah beyaz .tifler ise 1793x2411 px dir.

Aslında konuyu düzeltmem lazımdı farkedince sonra yaparım diye es geçmiştim. Şimdi düzelttim.

78 dowland yapılmış. Artık indirenler ya yeniden alacak yada kendileri çözüm üretecek.Dosyayı yeniden yüklüyorum.

OZERTOPSOY

Onursal Üye
6 Tem 2016
1,281
4,322
Sevgili üstadım gondor08, sizin yapmış olduğunuz muhteşem paylaşımlara kuru bir teşekkürden başka bir şey yapamıyoruz, en azından bu şekilde bile olsa size bir faydam dokunduysa ne mutlu bana.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,298
Şu adreste:

işinize yarayacağını düşündüğüm bazı araçlar var.
Online çalışan bir program.
Üye olmadan aynı anda 15 resmi, üye olduktan sonra 30 resmi (ücretsiz),
ücret ödedikten sonra 60 resmi eşzamanlı işleyebiliyorsunuz.
Ben en çok "görüntü sıkıştır" aracını kullanıyorum. Bu araç aslında JPG formatındaki görüntüyü optimize ediyor.
Tarama ve basma işlemlerinde resimdeki DPI miktarı önemlidir. DPI ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar net olur.
Bilgisayarda ise DPI ölçüsü yerini piksellere bırakır.
96 DPI ile taranmış bir görüntüyü 16K bile yapsanız, kaynak 96 DPI olduğu için sadece hacimden yersiniz.
İşte bu online program görüntüyü optimize ederek -eniyileme yaparak- hafızada en iyi biçimde tutması gereken hacime indiriyor.
Örnek vereyim, sayın Scanfan'ı da takip ediyorum; çalışmalarını işleme tuttuğum zaman %60'dan fazla hacim kazanıyorum (kalite hiç bozulmadan).
Yani 100 MB'lık bir çalışması 40 MB'tan daha aza iniyor.
Sayın Odenat'ı takip ediyorum, çalışmalarında %30'luk bir hacim kazanıyorum.
Sayın Murtaza KUŞKUŞ'ta henüz %10'dan fazla yer kazanamadım.
Mizah dergilerinde de aynı, %10.

Şimdiye dek herhangi bir tarama yapmadığım için, photoshop programları ile çalışmadım, yeni yeni merak etmeye başladım.
Ama yıllarca video görüntü işlemi yaptım.

Ortak problem çalışmaların en iyi biçimde kaydedilmesi değil mi?
Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği filmi hiç kayıpsız, gerçek ses ile 66 GB iken, görüntüde eniyileme işlemi ve 5+1 AC3 ses ile 16,5 GB, üst ve alttan siyah bant ile kırparak, sadece stereo AAC ses ile 4,36 GB yer tutuyor.
Şıklar arasında hep %75 yer kazanımı var. Bütün şıklar da Full HD.
Ultra HD'ye hiç girmeyelim, 1 TB'lık harici belleğe 4-6 film sığdırırsınız.

Neyse, bu konuyu daha önce sayın Scanfan ile de konuşmuştuk; sanıyorum bu online programdaki "görüntü sıkıştırma" olayını kaliteyi bozma olarak kabul etti.
Oysa önemli olan kaynağın kaliteli, yüksek DPI olmasıdır.
Programa test olarak sizin siyah-beyaz TIF uzantılı görselden birini gönderip JPG formatına çevirdim; resimden iki adet gönderdi,
örneğin biri A: 1100 KB, diğeri A-1: 1022 KB.
İkisi arasında herhangi bir fark bulamadım, yükseğini tutup ötekini sildim.
Sonra da sıkıştırma işlemi yaptırdım, %50 azalıp 560 KB oldu.
9,5 MB hacmindeki renkli sayfanızı denediğimde de aynı şey tekrarlandı.
Şu sonuca vardım:
TIF formatında renkler önemli. Siyah'ta veri harcıyor, beyaz'da harcamıyor.
Renkli sayfalarda "beyaz" olmadığı için, yüksek hacim tutuyor.
Hep yüksek tutuyor. Siyah-beyaz Swing sayfalarınız onun için hacimsiz.

JPG formatında ise durum farklı.
O format için bir pikselin siyah veya beyaz olması önemli değil, aynı veriyi yüklüyor.

Şu da önemli;
JPG bütün Operating System (OS) lerde geçerli bir format iken,
TIF için aynı şey geçerli mi, bilemiyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Amaç tabi çalışmaların en iyi şekilde kayıt edilmesi.

Ben şu an sadece ve sadece kaptan swingler örnek oldu, çizgi romanları scan tailor düzenleme programında düzenleyip kayıt ediyorum. O programda kayıt ederken .tif uzantılı kayıt ediyor.

Saha önceleride scan tailorda düzenleyip .jpeg yapıyordum programdan sonra başka bir programda.

Şu anda Yac Reader okuma programı kullanıyorum ve çalışmalarımı mükemmele görüntülüyebiliyorum. Diğer okuma programlarında da çok iyi.

.tif sanırım png olarak kabul ediliyor. .tif li resim veya dosyayı her yerde açabiliyorum. Onun için uzantı değiştirme işlemi ben yapmıyorum ve çalışmalarımdada yapmayacağım.

Renkli çalışmalarda dediğiniz gibi boyut çok artıyor. Muhtemelen nedeni o dediğiniz beyaz olayıdır.