12 Şub 2010
15,006
543,719
file

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Çok ilginç bir eser. Tamam, derginin ismi Kaptan Marvel, logonun yanıında yer alan resim, evet, Shazam'e ait, ama kapaktaki tip Süpermen, içinden de Dollman çıkıyor. :)

Dollman 1940'ların sonu ve 50'lerde epey meşhurmuş. Yaratıcısı Spirit'te de imzası bulunan ünlü çizer Will Eisner ama bu dergideki çizimler ona ait mi bilemiyorum. Ülkemizde pek tutmamıştır sanıyorum. Zira çeviri balonlama açısından oldukça kötü bir iş çıkarmış yayınevi. Kimin ne dediğini anlamak zor... Yine de çok ilginç bir paylaşım. Türkiye'deki çizgiroman yayıncılığı hakkında tarihi bir belge adeta..

Çok teşekkürler Profesör...

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,719
Çok ilginç bir eser. Tamam, derginin ismi Kaptan Marvel, logonun yanıında yer alan resim, evet, Shazam'e ait, ama kapaktaki tip Süpermen, içinden de Dollman çıkıyor. :)

Dollman 1940'ların sonu ve 50'lerde epey meşhurmuş. Yaratıcısı Spirit'te de imzası bulunan ünlü çizer Will Eisner ama bu dergideki çizimler ona ait mi bilemiyorum. Ülkemizde pek tutmamıştır sanıyorum. Zira çeviri balonlama açısından oldukça kötü bir iş çıkarmış yayınevi. Kimin ne dediğini anlamak zor... Yine de çok ilginç bir paylaşım. Türkiye'deki çizgiroman yayıncılığı hakkında tarihi bir belge adeta..

Çok teşekkürler Profesör...

Sevgili abartman

Bu yayınlar üzerine akademik tezler yazılmalı

Öncelikle nadir bulundukları için kolleksiyoncuların kıskançlıkla sakladıkları, arada bir piyasaya arz edildiklerinde astronomik fiyatlarla alıcı buldukları çizgi romanlar

Arz talep meselesi

Bulunamadıkları, okunamadıkları için oluşan gizem bunları efsane haline getirmiş.

Bunlara sahip olanlar ister istemez çizgi romancı aristokrasizmi oluşturmuşlar, bir nevi jet-set meydana gelmiş

Sanırım farketmişsindir, hepsi orijinalden kopya çizimler

İyi mi olmuş, kötü mü olmuş, takdirini, eleştirisini gelecek kuşaklarda Türkiye'de çizgi romanın gerçek değerini bulacağı, akademik çevrelerde ciddiyetle ele alındığı, geri kalmışlığın aşıldığı zaman kuşağında değerlendirecekler

O zaman belirleyici olacak kriterler hem tarihi gelişim yönü, hem de piyasa değeri olacaktır şüphesiz

O nedenle hiç bir şekilde ön yargılı yaklaşımda bulunmuyorum. Bugün için çok değersiz olan veya çok değerli olanın gerçek değerini komplekslerden arınmış olacağını umduğum gelecek kuşaklarımız tayin edecek. Sanatta, kültürde gerçeklere bir kaç kuşak sonra ulaşılabildiği bir gerçek olarak önümüzde durmakta.

Çizgi romanın Teksas Tommiks aşamasını geçmesinde tartışmasız büyük emeği olan çizgi roman forumları bu nedenle gelecek kuşaklarımıza çok değerli bir arşiv oluşturmakta.

Çizgi Diyarı da çizgi romanda sınırsız paylaşım, karşılıksız paylaşımla çok önemli bir fonksiyon icra ediyor.

Milli Kütüphane gibi devasa bir arşive ulaşmak istihbarat servislerinin arşivlerine ulaşmaktan daha zor. Okumaya, bilgiye ulaşmaya aptalca, ahmakça engeller koyarak ortaçağ Papalığının da gerisine düşen zihniyetlerin aşılması ulusal bir sorundur bence.

Kültür Bakanlığı gibi kuruluşların kütüphanelere ulaşılmasını kolaylaştırmak yönünde hiç bir girişiminin olmaması bir insanlık suçudur. Kütüphanelerimiz müze olmamalıdır. Oradaki kitaplara halkın sınırsızca ve kolayca ulaşması mutlaka sağlanmalıdır. Aksi takdirde insanlarımızın okumaya ilgisi sağlanamaz.

Lafı yine uzatıp vatan kurtarmaya dönüştürdüm:) sürçü lisan için af dilerim.

Diyeceğim şu ki, bu Marvel gibi çoook çok değerli çizgi romanlar hepimizin

Hepimizin olsun ki, ne olduklarını efsanelerden değil, bire bir görelim, okuyalım, gerçek değerlerini anlayalım. Kırklı, ellili yıllarda kopya çizimleri yapan, sonrasında kendi çizgi romanlarını yaratan ünlü çizerlerimizi de bilelim. Kopyacılıklarını gizlemesin üstadlarımız. Şahsen ben onları bu nedenle kınamak aklımdan bile geçmez. Ama tarihimizin gelecek kuşaklara gerçek olarak aktarılması, onların eğitimi için, ders alması için çok önemli.

tatu

Yeni Üye
1 Eki 2009
79
92
bir ara-ki bu ara 1990-2000 aralığıdır,sizin taradığınız dergi garip bir şekilde,hatta haddinden fazla bir şekilde piyasada görülmüştü..fakat belli sayılardan fazlaca görülen,belli sayıları bilinmeyen bir seri diye hatırlıyorum..o sıralar zagor'un 1. sayısı,teksas tommiks'in en eski sayıları v.s. v.s. dedine düşmüş pek çok koleksiyoncu dönüp bakmıyordu bile bu "kaptan marvel"lere..evet hatırladığım kadarıyla kopya ve hatta çok kötü kopya çizimlerden oluşan,baskısı sağa sola kayık,tabiatıyle çok kötü kağıda baskılı fasiküllerdi..ancak şu bir gerçekki müstakil bir "süper kahraman" yayınlama fikrinde bir yayıncımız tarafından ve özellikle 1940'lı yıllar boyunca amerika'da çok popüler olan bir "comics" karakterinin seçilmesiyle kendini diğerlerinden ayıran bir seriydi..çokta kısa sürdüğü söylenmişti(10 sayı civarı olabilir mi?) bu "kaptan marvel"ki 1940'lı yılların başında "milyon" tirajını görmüş ve meşhur "süpermen"imizin dergilerinden daha fazla satışı yakalamış bir kahramandır..sanırım 1957-58 aralığında ekicigil yayınevi'nin çıkardığı bir seri olan bu dergi western ve italyan çizgi romanlarının yoğun yayın baskısı -yayıncıların avrupa telifli işlere yönelmelerindeki ısrarları ve ayrıca yayının kalitesine gösterilen özensiz yaklaşım sonucunda kendine özgü bir kulvar yaratamamıştı..bende çok nadide bir seri olarak görmüşümdür.. o fasikülleri ilk gördüğümden bir 10-15 yıl sonra ,bulunmaları iyice "talih" işi olmuştur sanırım..elerinize ve emeğinize sağlık..

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
bu paylaşım aynı zamanda çizgi tarihi konusunda da görüşlerin burada yazılmasına neden oldu ve açıkcası hoşuma gitti.
herkese başta üstata
teşekkürler :)

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Haluk hocamın arşivinden bulunmaz bir parça daha. Kapaktaki Kaptan Marvel ama içindeki bizim Shazam değil Doll Man adında biri çıktı. Neyse okuyalım bakalım. Arşivinize, taramanıza sağlık. Teşekkürler.

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,583
Gotham
Hocam vallahi ne diyeyim nostaljinin dibine vurmuşsun :D Buram buram tarih kokusu alıyorum, hem de kaptan marvel. Çok teşekkür ederim bir an önce göz atmalıyım :D

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Sevgili veryabsurd'un hatırlatmasıyla bu güzel eser olması gerektiği yere, kendi bölümüne taşındı. Dostumuza bu ve benzeri hatırlatmaları için çok teşekkür ediyorum.

Haluk Abi'mi de özlemle anıyorum.

veryabsurd

Çeviri & Balonlama
3 Ara 2014
461
5,756
Yeri gelmişken bir ilave daha yapayım.
Sayfalardan biri eksik kalmış. Onu da paylaşayım ki eksiği kalmasın.

MARVEL-29b.jpg