Fumetticiye Comics Tavsiyeleri 4 - Masallar

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Fumetti aşığı dostlara comics serileri tavsiye etmeye devam ediyorum.
0000000680974-1.jpg

Masallar
Orijinal Adı: Fables
Yazarı: Bill Willingham
Çizerler: Mark Buckingham, Steve Leialoha, Craig Hamilton, David Hahn, Lan Medina
Yayıncı: Vertigo
Ödüller: 14 adet Eisner Ödülü, Hugo Ödülü
Türkçe Baskı: Arka Bahçe
Orijinal Yayın Tarihi: Temmuz 2002 - Temmuz 2015
Türkçe Yayın Tarihi: Aralık 2014 - devam ediyor.
Cilt Sayısı: 7 cilt Türkçe baskısı yapıldı, devam ediyor.
Türkçe Ciltler:
1 - Masallar: Efsaneler Sürgünde (Fables'ın ilk 5 fasikülünü içermektedir.)
2 - Masallar: Hayvan Çiftliği (Fables'ın 6,7,8,9 ve 10. fasiküllerini içermektedir.)
3 - Masallar: Masal Aşkı (Fables'ın 11,12,13,14,15,16,17 ve 18. fasiküllerini içermektedir.)
4 - Masallar: Tahta Askerler Marşı (Fables'ın 19,20,21,23,24,25,26,27 ve Last Castle one-shot fasiküllerini içermektedir.)
5 - Masallar: Kötü Mevsimler (Fables'ın 22,28,29,30,31,32 ve 33. fasiküllerini içermektedir.)
6 - Masallar: Anadiyarlar (Fables'ın 34,35,36,37,38,39,40 ve 41. fasiküllerini içermektedir.)
7 - Masallar: 1001 Gece Masalları (Fables'ın 42,43,44,45,46 ve 47. fasiküllerini içermektedir.)

Hepimiz masal biliriz. Çocukluluğumuzda bize ya anlatıldı ya da okundu. Birçoğunun da uyarlamaları yapıldı, animasyon olarak da seyrettik. Artık yaş kemale erse de kendi çocuklarımıza, torunlarımıza masallar anlatırız. Masallar bir ömür bir yerlerde karşımıza çıkar. Masal kahramanlarını yakından tanırız. Ama çocukluğumuzdaki heyecan kaybolur yıllar geçtikçe. Koca koca adamlar olunca dur bir masal kitabı okuyayım demeyiz. Zaten sonu belli hikâyeler cezbetmez bizi. Ama bu masallar büyüklere göre uyarlanınca iş değişir.

Taytlı pelerinli süper kahraman öyküleri sevmeyenlere göre bir comics serisi Masallar. Çocukluğumuzdaki masum karakterler değil hiç biri. İyilerin saf iyi kötülerin saf kötü olduğu zamanlardan daha farklılar. Onlarda da artık gri tonlar var. Onlar da artık büyümüşler. Hırs var artık bu masallarda ihtiras var. İktidar için mücadeleler var. İhanet var. Cinsellik var. Kan var. Cinayet var. Çocukluğumuzda ne yoksa o var bu masallarda. Yani günümüzde ne yaşanıyorsa o var bu masallarda. Ama bütün karakterler, bütün masallar tanıdık.

Yazar Bill Willingham masallar günümüzde yaşasaydı nasıl kişiler olurlardı sorusunu yanıtlıyor bir yandan. Masum kahramanların aslında masum olmadıklarını çocuk yaşlarda fark etmediğimiz başka yüzleri de olduğunu gösteriyor bize. Mesela Jack ve Fasulye Sırığı hikâyesindeki Jack hile ile amacına ulaşıyordu. Böyle hile yapmayı beceren birisi günümüzde üçkâğıtçı olması gerekirdi. Oldu da. Diğer karakterlerde öyle… Hepsi bugüne uyarlanırken hepsinin kişiliği olması gerektiği gibi uyarlanmış. Okurken bir yandan tanıdık karakterler ile karşılaşırken bir yandan da şaşıracağımız şeylere şahit oluyoruz. Kötü Kurt Bigby (Big Bad Wolf) kasabaya şerif olmuş daha ne olsun.
1395080542155134790.jpg

Efendim bir varmış bir yokmuş. Vakti zamanında masal kahramanları masal diyarlarında huzur içinde yaşarmış. Hepimizin bildiği maceraları tekrar tekrar oynarlarmış. Ama bir gün kim olduğu belli olmayan bir düşman çıkagelmiş. Bu kötü düşmanın çok büyük bir ordusu varmış. Teker teker masal diyarlarını işgale başlamış. Boyun eğmeyenlerin boynu vurulmaya başlamış. Bu güçlü kötülüğün karşısında direnemeyen kahramanlarımız masal diyarlarından gerçek dünyaya kaçmışlar. Bu zorunlu sürgünde Avrupa masalları New York’a yerleşmiş. Getirdikleri büyücüler ile bir mahalle kurmuşlar. Kocaman bir bina dikmişler. Yeni başlangıç için bir kanun çıkartmışlar. Eski düşmanlıklar son bulmuş. Kötü kurt affedilmiş falan… Böylece normal insanlar arasında gezmeye başlamış masal kahramanları. En önemli kural ise insanların gerçeği bilmemesi gerektiğiymiş. Hepsi kendine uygun bir gizli kimlik edinmiş. Lakin bazı masal kahramanları - üç küçük domuz gibi - insan şeklinde değilmiş. Onları gözlerden uzak tutmak için kahramanlar kocaman bir çiftlik almışlar, dünyalı gözlere tuhaf gelecekleri oraya göndermişler. Masal Diyarlarından kaçarken zenginlikleri ile gelenler aristokrat gibi yaşarken gariban kalanlar ise belirli işlerde çalışmaya başlamışlar. Mesela Kurbağa Prens apartmanda temizlikçi olmuş. Aslında her şey yolunda gibi gözükse de masallarımız bir yandan düşmanın kimliğini öğrenmenin bir yandan da diyarlarına geri dönmenin yollarını arıyorlarmış.
latest

(İnsan gibi gözükmeyen masalların yaşadığı çiftlik.)

İşte hikayemiz tam bu noktada başlıyor. New York’un ortasında Masal Kent muhitinde kahramanlarımızın yepyeni masallarına giriş yapıyoruz. Belediye Başkan Yardımcısının Pamuk Prenses olduğu; Pamuk Prenses’e platonik aşık Kötü Kurt’un şerif olduğu; Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel ve Sindirella ile evlenmesine karşılık bir türlü dikiş tutturamayan Yakışıklı Prensin fink attığı anlarda; Masal Kent’te bir cinayet yaşanır… Olacak iş mi şimdi!

Ee sonra…

Devamı Masallarda.
fables-banner.jpg

Ben beğenerek takip ediyorum. Yeni bir tat arayan ama bir yandan da nostaljiyi seven bütün çizgi roman dostlarına tavsiye ederim.

İlgili Yazılar:
http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...102258-fumetti-okuru-neden-comics-sevmez.html
http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...tticiye-comics-tavsiyeleri-1-y-son-erkek.html
http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...etticiye-comics-tavsiyeleri-2-gungezgini.html
http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...comics-tavsiyeleri-3-punisher-max-comics.html

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Çok güzel bir tanıtım olmuş yine.
Eline, aklına sağlık üstadım.
Jack, dedektif miydi bu seride.
Cinayet te biraz şaibeliydi sanırım,
pamuk'un kızkardeşi vardı bir de...
İki yıl falan oldu okuyalı, ah, benim
bu aklı havada başım, hemen
untuyorum yahu okuduklarımı :)...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Çok güzel bir tanıtım olmuş yine.
Eline, aklına sağlık üstadım.
Jack, dedektif miydi bu seride.
Cinayet te biraz şaibeliydi sanırım,
pamuk'un kızkardeşi vardı bir de...
İki yıl falan oldu okuyalı, ah, benim
bu aklı havada başım, hemen
untuyorum yahu okuduklarımı :)...

Yok, Jack dedektif değil üçkağıtçı, dolandırıcı o.
Dedektif olan mahallenin şerifi Kötü Kurt Bigby.
Pamun Prenses'in (Snow White) bir kız kardeşi var Gül Kırmızı (Rose Red) isimli.
Arada kurcalamayınca hepimiz unutuyoruz üstat. Bu seriyi takip etmeni öneririm, senin seveceğin bir tarz.