Konungar - 1. Sayı

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Merhaba sevgili diyar dostlarım...

Konungar, Fransız yayınevi Glenat'ın yayımladığı üç sayılık
bir mini seri... Konusu, İskandinav coğrafyasında bulunan
Alstavik Krallığı, kralın ölümünden sonra mevcut iki prensin
iktidar mücadelesi ve bu sırada krallığın karşılaştığı dışarıdan
gelen istila tehditleri... Kitabın son sayfasında yer alan
açıklamadaki gibi "korkunç ve görkemli bir viking destanı"...

Keyifli okumalar diliyorum...

Yayınevi: Glenat
Senaryo: Sylvain Runberg
Çizim-Renklendirme: :Juzhen
Sayfa sayısı: 51
Dosya boyutu: 49 MB
Dosya biçimi: CBR
Yazı fontu: CC Comic Crazy

001.jpg

009.jpg

031.jpg

036.jpg

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Frankofon'un değişmez unsurları; Kuzey Avrupa ve Vikingler, ara sıra Vahşi Batı ve Kovboylar... Merak ederim hep; Asterix dışında Frankofon kendi tarihini de bu denli işlemiş midir ?

Kaliteli paylaşımınız ve özverili çalışmanız için teşekkür ederim Kadirnip...

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Bu ne güzel kapak ve iç sayfa çizimleri. Çok güzel eserler
seçiyorsunuz sevgili Kadirnip. Genelde macera sonlanmadan
okumam bunda bir ayrıcalık yaptım okumaya hemen başladım,
Corona şimdiden huylarımızı değiştirmeye başladı mı ne?
Çok teşekkürler..

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
387
862
teşekkürler

medeni bir coğrafyada yaşayıp ta destanları çok olan bir dünyanın çocukları olsalardı ne ürün verirlerdi.

bir zamanlar karaoglanı bile gizli gizli okuduk. Aşağılarlar diye.

o dünyanın az destanlarının ''bin'' versiyonunu okuduk.

selam ile

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Frankofon'un değişmez unsurları; Kuzey Avrupa ve Vikingler, ara sıra Vahşi Batı ve Kovboylar... Merak ederim hep; Asterix dışında Frankofon kendi tarihini de bu denli işlemiş midir ?

Kaliteli paylaşımınız ve özverili çalışmanız için teşekkür ederim Kadirnip...

Frankofonlarda fransa tarihi işlenmez olur mu, Fransız tarihi üzerine binlerce frankofon var ancak Türkiye'de bunları okumak zor. Tam tersine Vahşi Batı ve kovboylar üzerine olan frankofon sayısı genel toplama göre son derece az. Mesela ben çeviri yaparken daha bilindik ve ilgi çeker diye fantastik ve genel tarih üzerine eserleri seçiyorum. Halbuki sadece Fransızların bilebileceği tarihi kişiler/konular üzerine elimde çok daha fazla kitap var.

Vikingler konusuna gelince, aslında o frankofonların büyük çoğunluğu Fransa'da bir azınlık olan Bretonlar tarafından basılıyor. Çizgi romanlarda bretonların büyük ağırlığı var, Hannibal Meriadec örneğinde olduğu gibi, kendi kültürlerini yaşatmak için çizgi romanları kullanıyorlar. Konungar çizgi romanında da Keltler mevcut. Hannibal Meriadec'in ve Elfler-Orklar gibi birçok serinin senaristi olan Jean-Luc İstin gibi breton senaristler "Soleil Celtic" (Kelt güneşi) gibi yayınevlerinde çalışıyorlar. Yani çizgi roman sadece çizgi roman değil, ayrıca kültürel ve özellikle de Bretonlar için siyasi bir anlamı var. :D

Bu güzel çizgi roman için kadirnip üstadımıza çok teşekkürler.

Not: Fransa tarihi üzerine binlerce çizgi roman varken abarttığımı düşünmeyin. Fransa'da sadece 2019 yılında 5.500 çizgi roman yayınlandı. 5.500! Günde 15 tane. Her gün 15 tane yeni çizgi roman gelen bir ülkede yaşadığınızı düşünsenize. Ama elbette onlar bizi kıskanıyor :D

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,644
Kasımpaşa
Sevgili kadirnip gerçekten çizgi roman seçimleri ile beni çok mutlu ediyor, hepsi birbirinden güzel.
Teşekkürler dostum.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Frankofonlarda fransa tarihi işlenmez olur mu, Fransız tarihi üzerine binlerce frankofon var ancak Türkiye'de bunları okumak zor. Tam tersine Vahşi Batı ve kovboylar üzerine olan frankofon sayısı genel toplama göre son derece az. Mesela ben çeviri yaparken daha bilindik ve ilgi çeker diye fantastik ve genel tarih üzerine eserleri seçiyorum. Halbuki sadece Fransızların bilebileceği tarihi kişiler/konular üzerine elimde çok daha fazla kitap var.

Vikingler konusuna gelince, aslında o frankofonların büyük çoğunluğu Fransa'da bir azınlık olan Bretonlar tarafından basılıyor. Çizgi romanlarda bretonların büyük ağırlığı var, Hannibal Meriadec örneğinde olduğu gibi, kendi kültürlerini yaşatmak için çizgi romanları kullanıyorlar. Konungar çizgi romanında da Keltler mevcut. Hannibal Meriadec'in ve Elfler-Orklar gibi birçok serinin senaristi olan Jean-Luc İstin gibi breton senaristler "Soleil Celtic" (Kelt güneşi) gibi yayınevlerinde çalışıyorlar. Yani çizgi roman sadece çizgi roman değil, ayrıca kültürel ve özellikle de Bretonlar için siyasi bir anlamı var. :D

Bu güzel çizgi roman için kadirnip üstadımıza çok teşekkürler.

Not: Fransa tarihi üzerine binlerce çizgi roman varken abarttığımı düşünmeyin. Fransa'da sadece 2019 yılında 5.500 çizgi roman yayınlandı. 5.500! Günde 15 tane. Her gün 15 tane yeni çizgi roman gelen bir ülkede yaşadığınızı düşünsenize. Ama elbette onlar bizi kıskanıyor :D

Aydınlattınız Üstadım, teşekkür ederim...

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,105
Harika seriler devam ediyor ve sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz... Sağlıklı ve huzurlu günler!...

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,398
İzmir
Sitemizde o kadar çok paylaşım yapılıyor ki
arada çok kitap kaçıyor...
Bu da görmediğim paylaşımlardan birisi...
Halbuki en sevdiğim konulardan birini işliyor.
Değerli emeğin için çok teşekkürler, üstadım.
İyi bayramlar dileklerimle. Her şey gönlünce olsun.

comfort

Yeni Üye
10 Kas 2012
108
151
Tarih temalı çizgi romanlar her zaman ilgimi çekmiştir. Bu da çok güzel bir esere benziyor, çizimleri de cabası. Çok teşekkürler üstadım emeğinize sağlık.