Solomon Grundy - 1. Sayı

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Merhaba Sevgili Diyar Dostlarım...
Solomon Grundy, Batman'in yan karakterlerinden birisi
ve öldürülüp, bir bataklığa atıldıktan sonra, olağanüstü
güçlü bir zombi olarak dirilip, buradan çıkıyor... 7 sayılık
Solomon Grundy serisi, DC Comics tarafından 2009
yılında yayınlandı... 7 sayının her biri, haftanın bir gününü
içeriyor ve Solomon Grundy'nin bir haftada yaşadığı
olayları aktarıyor. Seriyi Scott Kolins yazdı ve çizdi...
Keyifli okumalar diliyorum...

(24 sayfa; 15 MB; CBR; Font: Bernard Prince)

001.jpg

005-6.jpg

012.jpg

020.jpg

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,010
denize sıfır
Harikulade.:)
Renkler ve çizimler çok cezbedici.
Bizleri görmediğimiz güzelliklerle buluşturan Kadirnip dostumuz çok yaşasın.:)
Teşekkürler, merakla serinin tamamlanacağı günü bekliyorum.:)

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Solomon Grundy DC'nin sağlam kötülerinden olmasına karşılık ülkemizde çok tanınmamaktadır. Yedi bölümlük bu hikaye Grundy'nin tekerlemesine göndermedir. Aşağıdaki alıntıda ayrıntısı mevcut.

batman'e düşman olan kötülerdendir. gerçek adının ise Cyrus Gold olduğu yönünde iddialar mevcuttur. dc comics tarafından piyasaya sürülmüştür. eskiden sokaklarda kalan yoksul grundy'e çocuklar tekerleme uydurarak alay ederlerdi. lanetli bir hastalığa yakalanan grundy kısa bir süre sonra öldü. çocukların kendisine uydurduğu meşhur tekerleme ise şudur :

solomon grundy ( solomon türkçe olarak süleyman anlamına gelir. ancak grundy'nin türkçe karşılığı yoktur. )
born on a monday ( pazartesi doğdu )
christened on tuesday ( salı ismi konuldu )
married on wednesday ( çarşamda evlendi. )
took ill on thursday ( perşembe hastalandı )
grew worse on friday ( cuma hastalığı kötüleşti )
died on saturday ( cumartesi öldü )
buried on sunday ( pazar gömüldü )
this is the end of solomon grundy ( bu da solomon grundy'nin sonuydu )

solomon grundy'e genel olarak yardım edildiğinde karşısındakine yardım ettiği görülür. saldırırsanız tabikide size düşman olacaktır. kendisine ait bir lafında grundy kendisine yardım edene yardım eder diye bir sözü vardır. en büyük özelliği öldükten belli sonra ölmeden önceki halinden daha güçlü olarak tekrar dirilmesidir. zekası ve dövüş yeteneği kıt olsa da kolay kolay öldürülemez hatta ölümsüz olarak geçmektedir. dövüş sırasında kendi tekerlemesini de söylediği bazı oyunlarda görülmektedir. grundy'e ait özellikleri çizgiromanlarında barındırmak isteyen amerikalı yazarlar grundy'e zaman zaman akıllı ve hırsız , kimi zaman acınacak şekilde ölmüş bir zavallı , kimi zaman da zekası kıt sadece emirleri uygulayan bir karakter çizmişlerdir. üstelik fiziksel özelliklerinde grundy'nin vücuduna saplanmış satır,bıçak,ok,kılıç gibi keskin aletler vardır. bazı çizimlerinde ise boynunda halat olduğu da görülür. ve bu anime,çizgiroman veya oyunlarda son ana kadar böyle devam eder. kas yapısına bakacak olursak yeşil dev hulk'ın kaslı yapısı kadar kaslı olduğu akıllara gelmektedir. ve bu yönden bakmaya devam edersek grundy'de hulk'da olmayan bişey vardır. grundy mezara her girişinde ve tekrar uyandığında önceki halinden daha güçlü uyanır ancak hulk herzamanki haliyle kalmaktadır.

arrow isimli fenomen olan yabancı dizide Cyrus Gold öldükten belli süre sonra solomon grundy olarak canlanacağı dizi izleyicilerine duyurulmuştur.

ayrıca son zamanlarda oyunseverler grundy'e bir karakter yüklemişlerse de hulk'ın varlığı bu karakterin etkisinin fazla olmamasına sebep olmuştur. peki oyunseveler neden hulk ile grundy'i kıyaslamışlardır? sorusu sorulacak olursa grundy'nin kas yapısı ve ölümsüzlüğü yönünden hulk'a çok benzediği aşikardır. ve oyunseverler son zamanlarda şu soruyu sormaktadırlar. iki ölümsüz olan hulk vs grundy karşılaşması olsa sonuç ne olur?
Kaynak: Uludağ Sözlük Yazan: Sorunluadam

Teşekkürler dostum.
Takip edeceğim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Bu sıralar izlediğim Gotham dizisinde de bir başka Solomon Grundy yorumu var...
Hoş bir tesadüf oldu...
Teşekkürler sevgili dostum.
Saygılar.

RD1907

Yeni Üye
3 Mar 2016
70
527
Solomon Grundy'yi küçükken okuduğum (70'lerin sonu, 80'lerin başı) Süpermen çizgi romanlarından bilirim, Betmen'de de yer aldığını bilmiyordum. Hatta Süpermen bir keresinde Solomon'u götürüp bir başka gezegene bırakmıştı (yoksa o Bizarro muydu?)... :D
Teşekkürler bu güzel seri için...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Güzel paylaşımlarını her daim takip ediyorum ve okuyorum.
Yine güzel bir seri.
Keyifle takip edeceğiz.
Emek dolu paylaşımlar için teşekkür ederim.

01cizgisever

Süper Üye
18 Nis 2016
604
1,265
Süpersin güzel bir paylaşım sayın kadirnip arkadaşım devamlarını dilerim ellerine sağlık teşekkürler.