CrossGenesis (CrossGen Yayınevi Evreni)

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Merhaba Sevgili Dostlarım...
ABD kökenli CrossGen Yayınevi bir dönem özgün çizgi roman
eserlere imza atmış ve önemli bir misyon yüklenmiştir. Bu eserlerden
43 sayılık Mystic serisinin tamamını daha önce Türkçeye çevirerek
sizlerle paylaşmıştım... Bugünkü paylaşımım ise CrossGen Yayınevi
Evrenini tanıtan CrossGenesis adlı tek sayılık bir tanıtım çizgi romanı...
Öncelikle bu yayınevi ve evreni hakkında kıymetli yöneticimiz Direnç11'in
daha önce yapmış olduğu tanıtım metnini sizlerle paylaşmak istiyorum...
Çizgi roman Paylaşım linki ise bu açıklamaların altında yer alacak...

Umarım beğenirsiniz... Zira Mystic'den sonra, diğer CrossGen eserlerini
belirli periyotlarda çevirip, balonlama yaparak sizlerle paylaşmak istiyorum.
Keyifli okumalar diliyorum...

Cross Generation Entertainment veya kısaca CrossGen, 1998-2004 yılları arasında faaliyet gösteren A.B.D kökenli çizgi roman yayıncısı bir firmadır. Tampa, Florida merkezlidir. Çizgi roman yayıncılığına soyunup ard arda batan pek çok firma ortadayken büyük bir projeyle ortaya çıkan CrossGen, iki yıllık ön hazırlığın ardından, milenyumda sektöre yeni bir soluk getirmek iddiasıyla, Ocak 2000’de ilk tanıtım sayısını yayınladı. Sonra ki, altı ay boyunca hiçbir eser yayınlamadan ama bu süreyi sürekli hazırlık yaparak ve ilk dört başlığın sayılarını önceden hazırlayarak geçiren CrossGen, sonrasında birbiri ardına oldukça özgün başlıklar çıkardı.

Aralarında Mark Waid, Barbara Kesel ve Ron Marz gibi çok önemli yazarların yanı sıra, birbirinden yetenekli pek çok çizerin görev aldığı CrossGen maalesef 2004 yılında mali sorunlar nedeniyle yayıncılık hayatına son vermek zorunda kaldı.

Yayınevi, sektöre hakim olan süper kahraman öykülerinden kaçınarak, görece daha bakir hissettiği fantastik-kurgu ve bilim-kurgu alanlarından öyküleri tercih etmiştir. Firmanın kurucusu Mark Alessi’nin amacı ortak bir tema ile bir birine bağlı ama hepsi kendi içinde farklı öykülere sahip çizgi romanlarla yepyeni bir evren yaratmaktır. Aynı zamanda firmanın da amblemi olan ve Ying Yang'a benzeyen sembol, çizgi romanlardan bazılarında kahramanların üzerinde mühür olarak bulunur. Onlara olağanüstü kimi güçler veren şey de işte bu mühürdür.

Genel:

Ocak 2000’de, CrossGen, yayın hayatına girişinin ilk adımını yukarıda bahsedilen evreninin anlatıldığı CrossGenesis’i yayımlayarak attı. Bu evren daha sonra okurlar arasında Sigilverse olarak adlandırıldı. CrossGenesis ile altı ay sonra yayımlanmaya başlanacak olan karakterler ve evrenin temel özellikleri anlatıldı. Mark Alessi ve yaratım bölümünün başı olan kuzeni Gina M. Villa daha henüz hiçbir karakter yayımlanmadan, bu eserle Sigilverse evreninin ip uçlarını okuyucuya aktarmış oldular. Yaratım ekibinin dikkat çeken diğer üyeleri Barbara Kesel, Mark Waid ve Ron Marz’dı. Yayınevi, rakiplerinin pek çoğundan farklı olarak, bağımsız yazar ve çizerlerle çalışmak yerine, sanatçıları kendi bünyesinde istihdam etmeyi ve Tampa’da ki merkezinde çalıştırmayı tercih etti.

İlk Dalga:

CrossGenesis’in yayımlanmasından altı ay sonra, ilk dalga aşağıdaki çizgi romanlarla başladı;
Sigil (Uzayda geçen aşk ve savaş içerikli bilim kurgu öyküsü)
Mystic (Büyülü bir fantastik kurgu öyküsü)
Meridian (Folklorik fantastik kurgu)
Scion (Kral Arthur türü macera )
CrossGen Chronicles (Sigilverse evreninin detaylarını aktaran bir seri)

Takip Eden Başlıklar:

İlk dalgayı takiben, 2000 Kasım’da The first isimli homerik kurgu eser yayımlandı. Sonraki üç yıl boyunca, CrossGen aralıksız yeni başlıkları okuyucu ile buluşturdu. Atlantis mitlerine dayanan Crux, Tolkienvari bir kurgu olan Sojourn, Viktorya dönemi dedektiflik öyküleri içeren Ruse ve Negation 2001’de yayınlanmaya başladı. Bir sonraki yıl, korku kurgu olarak kategorilendirilebilecek olan Route666, bir uzak doğu savaş sanatları öyküsü olan Way of the Rat ve bir samuray draması olan The Path görücüye çıktı. 2003’te yayımlanan eserler arasında bir büyüler ve kılıçlar epiği olan The Brath, Sigil’e benzer bir mini seri olan Chimera, bir korsanlık macerası olan El Cazador ve iki diğer önemli başlık; Solus ve Mark of Charon sayılabilir.

SIGILVERSE EVRENİNE AİT BAŞLIKLAR

CrossGenesis (Ocak 2000'de tek sayı olarak yayımlandı.)
CrossGen Chronicles (Haziran 2000'de yayımlanmaya başladı, 8 sayının sonuncusu Temmuz 2002'de yayımlandı.)
Mystic(Temmuz 2000'de yayımlanmaya başladı, 43 sayının sonuncusu Ocak 2004'te yayımlandı.)
Sigil (Temmuz 2000'de yayınlanmaya başladı, 42 sayının sonuncusu Aralık 2003'te yayımlandı.)
Saurians: Unnatural Selection (Sigil'in bir yan ürünü olarak ortaya çıktı. Şubat ve Mart 2002'de 2 sayı olarak yayımlandı.)
Scion (Temmuz 2000'de yayımlanmaya başladı, 43 sayının sonuncusu Nisan 2004'te yayımlandı.)
Meridian (Temmuz 2000'de yayımlanmaya başladı, 44 sayının sonuncusu Nisan 2004'te yayımlandı.)
The First (Kasım 2000'de yayımlanmaya başladı, 37 sayının sonuncusu Aralık 2003'te yayımlandı.)
Crux (Mayıs 2001'de yayımlanmaya başladı, 33 sayının sonuncusu Şubat 2004'te yayımlandı.)
Sojourn (Temmuz 2001'de tanıtım sayısı yayımlandı. 1. sayısı Ağustos 2001'de yayımlanan başlığın son sayısı olan 34. sayı Mayıs 2004'te yayımlandı.)
Ruse (Kasım 2001'de yayımlanmaya başladı, 26 sayının sonuncusu Ocak 2004'te yayımlandı. Archard's Agents adlı alt başlığı ise 3 sayı olarak Ocak 2003, Kasım 2003 ve Nisan 2004'te yayımlandı.)
Negation (Aralık 2001'de tanıtım sayısı yayımlandı. 1. sayısı Ocak 2002'de yayımlanan başlığın son sayısı olan 27. sayı Mart 2004'te yayımlandı.)
Negation: Lawbringer (Negation'ın bir alt başlığı olarak ortaya çıktı. Kasım 2002'de tek sayı olarak yayımlandı.)
Mark of Charon (Negation'ın bir alt başlığı olarak ortaya çıktı. Nisan 2003 ve Ağustos 2003 tarihleri arasında 5 sayı olarak yayımlandı.)
Negation War (Negation'ın bir alt başlığı olarak ortaya çıktı. Nisan 2004 ve Haziran 2004'te 2 sayı olarak yayımlandı.)
The Path (Mart 2002'de tanıtım sayısı yayımlandı. 1. sayısı Nisan 2002'de yayımlanan başlığın son sayısı olan 23. sayı Nisan 2004'te yayımlandı.)
Way of the Rat (Haziran 2002'de yayımlanmaya başladı, 24 sayının sonuncusu Haziran 2004'te yayımlandı.)
The Silken Ghost (Haziran 2003'de yayımlanmaya başladı, 5 sayının sonuncusu Ekim 2003'te yayımlandı.)
Route 666 (Temmuz 2002'de yayımlanmaya başladı, 22 sayının sonuncusu Haziran 2004'te yayımlandı.)
Brath (Şubat 2003'de tanıtım sayısı yayımlandı. 1. sayısı Mart 2003'de yayımlanan başlığın son sayısı olan 14. sayı Haziran 2004'de yayımlandı.)
Chimera (Mart 2003'te yayımlanmaya başladı, 4 sayının sonuncusu Temmuz 2003'te yayımlandı.)
Solus (Nisan 2003'te yayımlanmaya başladı, 8 sayının sonuncusu Aralık 2003'te yayımlandı.)
El Cazador (Ekim 2003'te yayımlanmaya başladı, 6 sayının sonuncusu Haziran 2004'te yayımlandı.)
El Cazador: The Bloody Ballad of Blackjack Tom (El Cazador'un bir alt başlığı olarak tek sayı halinde Nisan 2004'te
yayımlandı.)
Kiss Kiss Bang Bang (Şubat 2004'te yayımlanmaya başladı, 5 sayının sonuncusu Haziran 2004'te yayımlandı.)

Compendia (Özet Antolojiler)
Firma iki aylık periyotlar halinde, farklı başlıkların yeniden aynı basımlarını bir araya getiren ve Compendia adı verilen antolojiler yayımladı. Antolojilerin isimleri Forge, Edge(Daha sonra isim hakkı problemi nedeniyle ismi Vector olarak değiştirildi) ve Caravan’dı. Ancak Caravan’ın hiçbir sayısı firmanın iflasından önce yayımlanamadı, sadece bir proje olarak kaldı.

Forge (13 sayı – Crux, Meridian, Negation, Sojourn, The Path, Route 666’nın yeniden basımları)
Edge/Vector (13 sayı – The First, Mystic, Ruse, Scion, Sigil, Way of the Rat ve Souls’un yeniden basımları)

SIGILVERSE EVRENİNDE YER ALMAYAN DİĞER BAŞLIKLAR

CrossGen, Sigilverse evrenine ait çizgi romanlara ilaveten aşağıdaki başlıkları da yayımladı:

Abadazad (Mart 2004'te yayımlanmaya başladı, 3 sayının sonuncusu Mayıs 2004'te yayımlandı.)
R.A. Salvatore's Demon Wars: Trial by Fire (Ocak 2003'te yayımlanmaya başladı, 5 sayının sonuncusu Mayıs 2003'te yayımlandı.)
R.A. Salvatore's Demon Wars: Eye for an Eye (Haziran 2003'te yayımlanmaya başladı, 5 sayının sonuncusu Kasım 2003'te yayımlandı.)
The Crossovers (Şubat 2003'te yayımlanmaya başladı, 9 sayının sonuncusu Aralık 2003'te yayımlandı.)
Lady Death: A Medieval Tale (Mart 2003'te yayımlanmaya başladı, 12 sayının sonuncusu Nisan 2004'te yayımlandı.)
Lady Death: Wild Hunt (Nisan 2004'te yayımlanmaya başladı, 2 sayının sonuncusu Mayıs 2004'te yayımlandı.)
The Red Star (Şubat 2003'te yayımlanmaya başladı, 5 sayının sonuncusu Temmuz 2004'te yayımlandı.)
Space Ace (Eylül 2003'te yayımlanmaya başladı, 3 sayının sonuncusu Kasım 2003'te yayımlandı.)
Dragon's Lair (Ağustos 2003'te yayımlanmaya başladı, 3 sayının sonuncusu Kasım 2003'te yayımlandı.)

Masters of the Universe
Masters of the Universe: Icons of Evil (Ağustos 2003'te yayımlanmaya başladı, 3 sayının sonuncusu Ekim 2003'te yayımlandı.)
Masters of the Universe: Rise of the Snakemen (Ekim 2003'te yayımlanmaya başladı, 3 sayının sonuncusu Ocak 2004'te yayımlandı.)
Masters of the Universe: Encyclopedia (Ocak 2004'te tek sayı olarak yayımlandı.)
John Carpenter's Snake Plissken Chronicles (Haziran 2003'te yayımlanmaya başladı, 4 sayının sonuncusu Şubat 2004'te yayımlandı.)
American Power (Yayınevinin iflası nedeniyle hiç yayımlanmadı.)
Tales of the Realm (Toplam 5 sayı yayımlandı.)
Snake Plissken Chronicles (Toplam 4 sayı yayımlandı.)
Rob Zombie's Spookshow International (Ekim 2003'te yayımlanmaya başladı, 9 sayının sonuncusu Haziran 2004'te yayımlandı.)

İflas ve Yayın Hakları:
Kısa sürede inanılmaz bir başarı gösterip, Dark Horse ve Image Comics’i geride bırakarak sektörün üçüncü büyük oyuncusu olmayı başaran CrossGen, finansal sıkıntıları yüzünden 2004 yılında iflas başvurusu yaptı. Aralarında Sojourn, Negation Wars ve Brath gibi eserlerin bulunduğu kimi eserler tamamlanamadan kaldı. Kasım 2004'te Disney yayıncılık, firmanın varlıklarını satın aldı. Son olarak Marvel Comics, firmanın başlıklarından Ruse ve Sigil’i Mart 2011’den itibaren 4 sayılık mini seriler halinde yeniden yayınlayacağını duyurdu. Marvel Comics’in bu duyurusu Sigilverse evreninin hayranları arasında büyük bir heyecan uyandırmış ve diğer başlıklarda da benzeri gelişmelerin olabileceğine dair beklentileri arttırmıştır.

Mark Alessi Hakkında:
Yayınevinin kurucusu olan Alessi esas itibariyle bir yatırımcıdır. Farklı şirketlerde CEO'luk yapmıştır. Crossgen'in 2004'te iflasının ardından yine kendi kurduğu bir firmada CEO'luk yapmaya devam etmektedir. Alessi, CrossGen'i olağanüstü bir başarıyla büyük bir yayınevi haline getirmiştir ancak yönetim tarzı ciddi eleştirilerin konusu olmuştur. Veteran yazar-çizerleri görece daha az bilinen isimlerle harmanlayarak oluşturduğu kadrosunu kendi bünyesinde maaşlı olarak istihdam etmiştir. CrossGen sonrası muhtelif işlere imza atan ve 2007'de çalışmaya başladığı Boom! Studios'ta ki Yaratım Ofisi Şefliği görevinden kendi isteğiyle 2010 sonunda ayrılan Mark Waid, kendisiyle yapılan bir röportajda CrossGen sürecini değerlendirmesi istendiğinde, o dönemde kendisini bir balina gemisinde ki ikinci kaptan gibi hissettiğini, Alessi'nin çalışanlara son derece kötü davrandığını, bir detayı beğenmezse onlara öfkeden kızarıncaya kadar bağırdığını, hatta günün geri kalanında evlerine gönderdiğini, vs... aktarmıştır. Kim bilir; finansal sorunların yanında biraz da bu tarzdır belki de yayınevinin sonunu hazırlayan.

Not: Yazı, temel olarak adresindeki verilere dayanmaktadır. Daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşılabilir.

(15 sayfa; 9 MB; CBR; Font: CC Hush Hush

000.jpg

011_012.jpg