Venüsün Kızı / İnan Nevdoğan / 1950 ler /Gece Postası

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,080
6,363
Günümüzde çizgi romanımızın geçmişi üzerine araştırmalar keşke yapılsa . Aslında , önceki cümlemi yazarken '' yeteri kadar '' kelimelerini bile kullanamamamın üzüntüsünü yaşamaktayım ! Bugünlerde , azalan çeşitlilikteki mizah dergileri de olmasa , diyarımız dışındaki bir kaç net sitesini saymazsak , bu konuda herhangi bir mecra gelmiyor aklıma . Yayınlara baktığımda , göze çarpan çizgi roman kitaplarının çoğu , sevdiğimiz sanatçıların eski tarihli derlemeleri . Böylesi ortamda , çoğunlukla yabancı kaynaklı çizgi romanlardan bahsediyoruz. Tabii ki sanat evrensel , bir yerde '' yerli / yabancı '' ayrımı yapmanın doğruluğu tartışılır . Ancak sanatçılarımızın ürettiği eserleri gün geçtikçe daha az görüyor olmamız da bir gerçek . Sn. @ritvan'ın bana göre , oldukça zor faaliyeti başarmış olarak , 1950'ler gibi geçmiş tarihlere ait gazetelerde yayınlanan çizgi roman çalışmalarını paylaşması , bir çok diyar dostumuz gibi beni de çok sevindiriyor. Bu çalışmalarının ardında ciddi araştırma safhası olduğunu tahmin ediyorum .Çok duyulmayan çizerlerimizin çizimlerini görmek de oldukça önemli. Çok teşekkür ediyorum emeklerinize Sn. @ritvan