Nuhun Gemisi 24 (12.04.1950)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,071
Abidin Dino'nun , özellikle bu sayıdaki portre çizimini görmek , benim için büyük kazanç oldu. Tabii, benim gibi çoğu sanatseverin aklına hemen şu, dillerden düşmeyen şiiri gelmiştir. '' Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin ? '' !!

Cevaben yazdığı şiirin sonunda şunları yazar , Abidin Dino ;

"Buna da ne tual yeterdi; ne boya..."

Diyarımızda emeklerinizle bize sunduğunuz '' Nuhun Gemisi '' sayıları , mutlaka gözden geçirdiğim yayınlardan oldu. Çok teşekkürler Sn. @ritvan .

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,173
6,951
Nuhun Gemisi'nin bu sayısı, neredeyse tamamıyla Nazım Hikmet'in 12 yıldan beri devam eden mahkumiyetinin sona erdirilmesine ilişkin bir önergenin TBMM'de reddedilmesi dolayısıyla, aydınların Cumhurbaşkanlığı makamına yazdıkları açık dilekçelere ayrılmış. Dilekçeyi imzalayanlar arasında her görüşten şair, yazar, gazeteci, öğretim üyesi, hekim, hukukçu, sanatçı vb. yüzlerce isim var. Refik Halid'den Halide Edip'e, A.Hamdi Tanpınar'dan Vâ-Nû'ya, Yaşar Nabi'den Nadir Nadi'ye, Mina Urgan'dan Berna Moran'a, Ercüment Ekrem Talu'dan Ekrem Reşit Rey'e, Neyzen Tevfik'ten Bedri Koraman'a değin, günümüzde de geniş kitlelerce bilinen pek çok ad dilekçelere imza vermiş. Türkiye demokrasi tarihi, bu türden açık dilekçeler tarihidir dersek sanırım abartmış olmayız. O tarihlerden bugüne pek çok açık dilekçe girişimi olmuşsa da, bence bu dilekçelerin en ünlüsü, 12 Eylül yasak ve baskılarının yoğun biçimde devam ettiği bir dönemde 14 Mayıs 1984 günü Aziz Nesin ve Uğur Mumcu'nun da aralarında yer aldığı 300 aydının imzaladığı “Türkiye’de Demokratik Düzene İlişkin Gözlem ve İstemler” başlıklı dilekçedir. Dilekçeye imza verenler hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış, 1,5 yıl süren yargılama sonucu davalıların tamamı beraat etmişti.
Değerli @ritvan 'a tarihsel önemi olan tüm paylaşımları için teşekkürlerimi sunuyorum.

didi

Yeni Üye
5 Nis 2009
29
161
Nuhun Gemisi'nin bu sayısı, neredeyse tamamıyla Nazım Hikmet'in 12 yıldan beri devam eden mahkumiyetinin sona erdirilmesine ilişkin bir önergenin TBMM'de reddedilmesi dolayısıyla, aydınların Cumhurbaşkanlığı makamına yazdıkları açık dilekçelere ayrılmış. Dilekçeyi imzalayanlar arasında her görüşten şair, yazar, gazeteci, öğretim üyesi, hekim, hukukçu, sanatçı vb. yüzlerce isim var. Refik Halid'den Halide Edip'e, A.Hamdi Tanpınar'dan Vâ-Nû'ya, Yaşar Nabi'den Nadir Nadi'ye, Mina Urgan'dan Berna Moran'a, Ercüment Ekrem Talu'dan Ekrem Reşit Rey'e, Neyzen Tevfik'ten Bedri Koraman'a değin, günümüzde de geniş kitlelerce bilinen pek çok ad dilekçelere imza vermiş. Türkiye demokrasi tarihi, bu türden açık dilekçeler tarihidir dersek sanırım abartmış olmayız. O tarihlerden bugüne pek çok açık dilekçe girişimi olmuşsa da, bence bu dilekçelerin en ünlüsü, 12 Eylül yasak ve baskılarının yoğun biçimde devam ettiği bir dönemde 14 Mayıs 1984 günü Aziz Nesin ve Uğur Mumcu'nun da aralarında yer aldığı 300 aydının imzaladığı “Türkiye’de Demokratik Düzene İlişkin Gözlem ve İstemler” başlıklı dilekçedir. Dilekçeye imza verenler hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış, 1,5 yıl süren yargılama sonucu davalıların tamamı beraat etmişti.
Değerli @ritvan 'a tarihsel önemi olan tüm paylaşımları için teşekkürlerimi sunuyorum.
Yakın tarihimiz ne çok toplu dilekçe eylemiyle dolu gerçekten de. Üstelik hemen her dilekçe metni, bugün bile güncelliğini koruyor. Tarihi değiştir, isimleri yenile, al sana günümüze ait yeni dilekçe.

Sözünü ettiğiniz aydınlar dilekçesi de, gerçekten de o koşullarda büyük cesaret işiydi. 12 Eylül karanlığının hüküm sürdüğü günlerdi halâ ve gözaltında kayıplar, işkenceler, şüpheli ölümler vakay-ı adiyedendi. Her ne kadar Aziz Nesin başı çekiyor görünse de, Yalçın Küçük hocanın da büyük emeği vardır dilekçenin hazırlanmasında.

Bu ülkenin aydını, sanatçısı, akademisyeni, entelektüeli önce imzalar, sonra mahkemelerde yargılanmaları başlayınca onuru olanlar arkasında durur o imzanın, kaypaklarsa bir oryantal edasıyla bir dansa başlar.
:)
1*9vG5Yu2onx3TA_sF0Z7-kw.jpeg