Kutsal Kılıç 001 - Ömer MUZ

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,369
141,753
zznbwkhsgc93fys6g.jpg

88v1yj6oif3n4un6g.jpg

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
Kapak çalışmasını görür görmez Ömer Muz Usta'nın John Savage'ın başrolünü üstlendiği 1981 yapımı Amatör filmi için çizdiği film afişi geldi. (Filmin Türkiye'de gösterildiği tarih 80li yılların ortalarını buluyor)

Kompozisyonda Kızıl Ordu askerleri, Kremlin, patlamalar, helikopterler ve tanklar olmadan olmuyor... Gerçi o da Enzo Sciotti'nin ülkemizde video kaset furyasının vazgeçilmez intikam filmi Şimşek(Thunder) film afişinden uyarlamadır:

Ancak şu da bir gerçek ki; Ömer Muz kalıbına sığamamış, belli alanlarda Türkiye'de akla ilk gelen isim olmayı başarmış, Bertolucci'nin bile ilgisini çekmiş bir sanatçı. Allah ömrüne ömür katsın, ne sanatını ne de kendisini başımızdan eksik etmesin... Hikaye de Gerard De Villiers romanlarını aratmıyor hani... Soğuk savaş, azrailin nefesiyle yarışan casuslar, bitmeyen tren maceraları derken; beni en çok cezbeden şey yine dönüp dolaşıp kapak kompozisyonunda göze çarpan pompalı tüfek ve revolver tasviri oldu. Diğer yandan hem Taynitskaya Kulesi'ni hem de karlı tepeleri kompozisyona sığdırmaktan geri kalmamış Büyük Usta. Ben büyülendim sanırım, kapaktan gözlerimi alamıyorum... :8:

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim Gandor Üstadım. Size boşuna "Dinmeyen Fırtına" demiyoruz...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,369
141,753
3 kitap noksandı herhalde, arkadaş maceranın o sayfalarını cep telefonu çekimi ile bana gönderdi ben de derledim. "Görüntü kalitesi iyi veya kötü de olsa burada olmalı." dedim.

Kapakta Türkiye Çocuk Dergisi kapağından derlendi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,030
Beğenmişim ama mesaj yazmayı unutmuşum.
Ömer MUZ üstad keşke devam etseydi diyeceğim ama,ortada çocuk dergisi mi kaldı düşündüğüm manada?
Derlemelerle bütün olduğu için harika zaman geçiriyoruz.
Size ve eksik sayfaları fotoğraflayıp gönderen arkadaşa çok teşekkür ediyorum.