Hıdırellez kutlu olsun!

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
256
1,646
Baharın müjdecisi, bereket ve bolluğun sembolü Hıdırellez kutlu olsun !

"BAHAR KUTLAMASI: HIDIRELLEZ" BELGESELİ

Trakya'da Bir Bahar Geleneği - Kakava Şenlikleri

Tatiana MITIOGLO - HEDERLEZ (Gagauz Version)

Üç Sulukuleli Kadının Hıdrellez Duası

”Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil, sağlığı iyi olsun. Kalbi ritmini çalsın, yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun.
Teni sıcak kalsın, enerjisi dışarı aksın. Ciğerlerinde nefes, kollarında, bacaklarında enerji hep olsun. Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dolaşsın.
Sevdikleriyle bir arada olsun, kolu kollarına değsin, gözlerinin içine baksın. Lafları birbiriyle başlasın.
Nesi var, nesi yoksa bölüşecek, bulup getirecek birileri olsun. Bu birileri az ama öz olsun. Sevgisinin tamamını harcasın, harcasın ki ona büyük bir miras kalsın.
Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun, onun yeri ayrı olsun, onu soysun başucuna koysun. Onun her şeyine, her haline tanık olsun. O biri, onu bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun.
Duyguların hepsi onda olsun, kalbi buna teslim olsun. Bütün şarkılar onu anlatsın. Aşık olsun, sırılsıklam olsun. Kurumasın.
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. İbadet eder gibi, her gün bu keşfini yeniden kutlar gibi onu yapıp dursun.
Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün.
Neşesi bol olsun. Kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. İçindeki bir şey durup durup zıplasın. Gördükleri, duydukları onu gıdıklasın, kahkaha attırsın.
Çocukken en sevdiği ana sık sık gidip gelsin, ama nereye gidip geldiği bilinmesin. Değiştirmek istedikleri değişsin. İçte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. Eskileri atsın, ruhunu havalandırsın. Kapıda hep kamyonu dursun, dilediği yere taşınsın.
Kendinden taşınmak isterse içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. Bileği bütün bağımlılıklarıyla, alışkanlıklarıyla güreşsin.
Bir şey ona sürpriz olsun. Günlerinden bir günü bir pakete sarılı dursun. Açınca içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın.
Bugün üç yüz altmış beşten herhangi biri olsun. Öylesine bir Pazartesi yahut arkaya kavuşturduğu ellerinde unutulmaz bir Salı saklasın.
Öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu, hayatın sihrini anlasın. Bir hayali gerçek olsun, bir hayale gözünü yumsun.
Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın.
Bu duayı okusun, kendi sesiyle okusun. Duası gerçek olsun.
Tek kelimesine nazar değmesin. AMİN. ”

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,080
6,361
Orta Asya'dan gelen güzel bir kutlama geleneği. İsmin kökeni için "Hızır İlyas " diyen de var. Ama, şurası kesin , yaz geliyor !! Doğanın canlanması olayı, en az yeni takvim yılının kutlanması kadar kutlanmayı hak ediyor bence de. Baharı kutlayalım. Sunduğunuz duadaki dileklere katılıyorum Sn. @İnanna Salome . Hıdrellez kutlu olsun.

Son düzenleme:

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
256
1,646
Orta Asya'dan gelen güzel bir kutlama geleneği. İsmin kökeni için "Hızır İlyas " diyen de var. Ama, şurası kesin , yaz geliyor !! Doğanın canlanması olayı, en az yeni takvim yılının kutlanması kadar kutlanmayı hak ediyor bence de. Baharı kutlayalım. Sunduğunuz duadaki dileklere katılıyorum Sn. @İnanna Salome . Hıdrellez kutlu olsun.
Sayın @eankara, çok güzel ifade etmişsiniz:
"Doğanın canlanması olayı, en az yeni takvim yılının kutlanması kadar kutlanmayı hak ediyor."

Bahara, ilk yaza ve Akdeniz gecelerine sevgimizi üç güzel eser ile iletelim :) Yaşam ve yaratım ilhamımız coşkun olsun :)

Tuğrul Arsever - Benden Günah Gitti

Joe Dassin - Taka takata (La femme du toréro)

Kiss - I Was Made For Lovin' You

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,997
29,465
Bundan yaklaşık 20-25 yıl önce Moldava'nın Gagavuz Türk köylerinden birinde yaşlı bir kadın yeni doğan bebeğin Vaftiz ya da kutsama töreninde
bebek için yukarıda belirttiğiniz duanın neredeyse aynısı söylemişti.

Bunca yıldan sonra benzer bir duayı tekrar duymak ve bunun çingene duası olduğunu öğrenmek beni şaşırttı.

Bu harika paylaşım için çok teşekkürler.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
256
1,646
Bundan yaklaşık 20-25 yıl önce Moldava'nın Gagavuz Türk köylerinden birinde yaşlı bir kadın yeni doğan bebeğin Vaftiz ya da kutsama töreninde
bebek için yukarıda belirttiğiniz duanın neredeyse aynısı söylemişti.

Bunca yıldan sonra benzer bir duayı tekrar duymak ve bunun çingene duası olduğunu öğrenmek beni şaşırttı.

Bu harika paylaşım için çok teşekkürler.
Sayın @balkan asıl ben teşekkür ederim, bu harika bilgi için. Üç Sulukuleli Kadının Duası ile yıllar önce nette karşılaşıp çok beğenmiştim. Ahırkapı Hıdırellez Şenliklerinden bir duadır belki,belki de Türklerin en eski zamanlardan beri doğumu, yaşamı, baharı kutlama dualarının günümüze aktarılmasıdır. Sizin verdiğiniz bilgi şahane. Ruhuma harika bir Türk deyişini getirdi:
"TÜRK
Aç kulağını Türk; doğa ananın sesini duy,
Kapa gözlerini Türk; kendi ışığını gör,
Dön kalbine Türk; Tengri'yi hisset . "

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,997
29,465
Büyükannem, benim ve benim gibi 60-70 yıl önce doğanların ilk yıkanmasında "ne en iyi ne de en kötü, ne en mutluluk dolu ne de en acı dolu, ne en zengin, ne de en yoksul, ne çok yetenekli, ne de yetenetsiz, ne çok uzun ne de çok kısa, sıradan insanlar gibi sıradan hayatı olsun" diye dua edildiği ve dilek dilendiği, ancak şimdi nesillerin (30-40 yıl önceki neslin ana-babaları) bunu kabul etmediği ve her güzel şeyin, paranın, başarının çocuklarının olmasını istediklerini, bunun imkansız olduğunu ve mutsuzluktan başka birşey getirmeyeceği söylemişti.

Bu dua Balkanlarda çok yaygın olarak kullanılmıştır ve genellikle evin en yaşlı kadını bebeği yıkar ve bu duayı ederdi. Hala köylerde var mı bilmiyorum.

İnanın "sıradan insan gibi sıradan hayatımın" olmasından hiç pişman olmadım.

didi

Yeni Üye
5 Nis 2009
30
166
Büyükannem, benim ve benim gibi 60-70 yıl önce doğanların ilk yıkanmasında "ne en iyi ne de en kötü, ne en mutluluk dolu ne de en acı dolu, ne en zengin, ne de en yoksul, ne çok yetenekli, ne de yetenetsiz, ne çok uzun ne de çok kısa, sıradan insanlar gibi sıradan hayatı olsun" diye dua edildiği ve dilek dilendiği, ancak şimdi nesillerin (30-40 yıl önceki neslin ana-babaları) bunu kabul etmediği ve her güzel şeyin, paranın, başarının çocuklarının olmasını istediklerini, bunun imkansız olduğunu ve mutsuzluktan başka birşey getirmeyeceği söylemişti.

Bu dua Balkanlarda çok yaygın olarak kullanılmıştır ve genellikle evin en yaşlı kadını bebeği yıkar ve bu duayı ederdi. Hala köylerde var mı bilmiyorum.

İnanın "sıradan insan gibi sıradan hayatımın" olmasından hiç pişman olm
Yıllar önce görevim nedeniyle bulunduğum Gagauzya'nın başkenti Komrat'ta doğan oğlum için, hastaneden çıkıp eve gelirken, kapı önünde bu tür bir kutsama, Tanrıya adak/dua ritüeli gerçekleştirmişti sevgili ev sahibem. Yumurta, ekmek, su ve duadan ibaret, sade ama değerli ve anlamlı bir törendi. Ardından eve girdiğimizde karşı komşumuz olan sevimli yaşlı babuşkamız yıkamıştı ilk olarak oğlumu. Yine güzel dileklerden oluşan basit dualar eşliğinde.

Şimdikiler ise hep prens, hep prenses sevgili balkan üstadım. Kimse elindekiyle yetinmediği gibi, elindekinin kıymetini de bilmiyor ne yazık ki.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,997
29,465
Yıllar önce görevim nedeniyle bulunduğum Gagauzya'nın başkenti Komrat'ta doğan oğlum için, hastaneden çıkıp eve gelirken, kapı önünde bu tür bir kutsama, Tanrıya adak/dua ritüeli gerçekleştirmişti sevgili ev sahibem. Yumurta, ekmek, su ve duadan ibaret, sade ama değerli ve anlamlı bir törendi. Ardından eve girdiğimizde karşı komşumuz olan sevimli yaşlı babuşkamız yıkamıştı ilk olarak oğlumu. Yine güzel dileklerden oluşan basit dualar eşliğinde.

Şimdikiler ise hep prens, hep prenses sevgili balkan üstadım. Kimse elindekiyle yetinmediği gibi, elindekinin kıymetini de bilmiyor ne yazık ki.

Üstat @didi, haklısınız. Sanırım Avrupayı yerlebir eden 2. Dünya Savaşı ve bu savaş nedeniyle yaşanan acılar insanları çok etkiledi. İnsanlar acılardan ders alıp, daha sade hayat sürmeyi diler oldu. Ama maaesef bazı şeyler özellikle de çekilen büyük acılar çok çabuk unutuluyor. Dün maalesef dünde kalıyor ve artık herkes prens, prenses olmayı hayal ediyor.