Fallout

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
360
8,006
Nükleer mühendislik alanında yüksek lisans derecesine sahip Jim Ottaviani, bilim insanlarının hayatlarını özellikle ordu ve hükümet arasındaki huzursuz ittifakları çerçevesinde resmetmiş

1d7fqiwc4v8cid99g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,080
6,363
Diyarımız sayesinde , daha önce bilmediğim bir çok sanatçıyla tanışmış bulunmaktayım. Bunlardan biri de , Sn. @cagan73 'ün paylaşımları ile tanıştığım Jim Ottaviani . Sanatçının biyografi konulu çalışmaları dikkat çekici. Üstelik konu '' Atom Bombası '' olunca , eserin okuma cazibesi daha artıyor. Nitelikli ve son derece başarılı paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum Sn. @cagan73

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,896
5,239

Sayın Aktif Üye ;

Atom Bombası ve Oppenheimer konusunu bir çizgi roman olarak göreceğime inanmazdım. İngilizce olması küçük bir engel elbette benim için. Oppenheimer'in adını taşıyan bir film 202 te sinemalarda gösterime girmişti. Hatırlatırım...

Ne zaman Atom Bombası sözcüğünü duysam ;

1 - Atom konusunu bile böyle bir vahşete dönüştüren tüm güçlere lanet okurum...
2 - Bitmiş , tükenmiş teslim olmaya hazır bir ülkeye ( Japonya ) sırf başkalarına da göz dağı verebilmek için ( SSCB ve diğerlerine ) verebilmek için acımasızca iki kente bu bombanın atılması ve yarattığı vahşet...
3 - ABD de Atom Bombası için kurulun bilim adamlarından oluşan komisyon... Ve bunlardan birçoğunun işin tehlikesini ve vahşetinin bilincine varması. Komisyondan çekilmeler uyarmalar...
4 - Einstein'in bunlardan biri olması. İnsanlık görevini yerine getirip buna tüm gücü ile karşı çıkması... Hatta ABD başkanına bir uyarı mektubu yazması ( Bu mektup ABD başkanına verilmemiştir !!!!!! )
5 - Atom Bombası bulundurma tekelini birkaç ülke tekelinde olması. Bunlardan birinin de İSRAİL olması....
6- Juliot Curie ( Marie Curie'nin damadı )'nın atom bombasını keşfe çok yaklaştığı hatta keşfittiği ama bu silahın korkunçluğu nedeniyle çalışmalarını bir kasaya kilitlediği... Juliot Curie ; Marie Curie'nin damadı demiştim. Ama bu kadarı onu betimlemeye yetmez... O Fransız Komünist Partisi üyesi bir militan... Hem laboratuardaki çalışmanın hem de direnişin içinde yer almayı bilen biri...

Çok yazacak konu var ama daha uzatmayayım...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim....