1955-HAFTA-sayı-40 ( 7 Ekim 1955 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,885
5,169

Sayın murtaza5 ;

HAFTA okuma günlüğü : HAFTA OKU(YORUM) :

3. Sayfadan :
KORKUNÇ ASLANLAR * Meşhur polisiye romanları muhariri Mickey Spillane'nin "Korkunç Aslanlar" adlı eser filme alınmıştır. Mevzuuu tamamen sirkte ve korkunç aslanlar arasında geçen bu filmde Mayk Hammer yaratıcısı , filmin baş rolünde bizzat oynamaktadır. resim , büyük alaka uyandıran bu filmden bir sahneyi gösteriyor. ( Fotoğrafı bu yazının altında yer alıyor )

Dedo11 Yorumu : İlkgençlik dönemimde Mayk Hammer'in maceralarını su içer gibi okurdum. Türkiyedeki tüm maceralarını okudum diyebilirim.
Mayk Hammer'in yazarı Mickey Spillane'nin kendine has çok güzel ve ilginç bir anlatım tarzı var. Bu ilginç anlatım tarzı orjinaline mi yoksa çevirmenine mi ait elbet onu bilemiyorum. Ha geçerken şunu da belirteyim. Mayk Hammer polisiye romanlarını çeviren ( Çağlayan Yayınlarındaki ) Kemal Tahir'di. Kemal Tahir'in Mayk Hammer'le ilişkisi sadece çeviri ile bitmiyor elbette. Tamı tamına 4 adet Mayk Hammer'i ( Sahte Mayk Hammer Romanlarını ) da oturup kendi yazıyor... Elbette ki Kemal Tahir'in Mayk Hammeri biraz değişik düşünüyor orjinaline göre...

7. sayfada : "Dünyanın En Meşhur Oteli Waldorf Astoria"
"Waldorf Astoria otelinde 2200 oda ve 8 mutfak vardır. Otelde her gün 50.000 parça çamaşır ve 50.000 parça bulaşık yıkanır. Müşterilere her gün 8200 yemek servisi yapılır. Bu yemekler meyanında 30.000 ordövr, 1500 piliç , 10 ila 20 domuz, 5 ila 10 kuzu, 6 ila 10 öküz ve 3-7 buzağı vardır. Otelde günde içilen kahve sayısı da 6.000'dir. Otelde 9 adet bar mevcuttur."

7. Sayfada : Aşk üzerine güzel-özlü sözler ( vecize ) var. Bunlardan seçtiklerim :
"Erkekler daima kadınların ilk aşkı, kadınlar da daima erkeklerin son aşkı olmak isterler" ----->> Oscar Wilde

"Bir insanı ömrünüzün boyunca seveceğinizi söylemek , bir mumun siz ölünceye kadar yanacağını iddia etmeye benzer" ----->> Tolstoy

"Aşkı kitaplara sokmakla belki de iyi ettiler. O , başka hiç bir yerde yaşayamaz çünkü..." ----->> William Faulkner

8. Sayfada "Sivrisinek" üzerine detaylı ve ilginç bir yazı var...

12. Sayfada : "Uran Bomsanının Modası Geçmiş!"
Bu yazıda "Uran Bombası" diye Uranyumdan elde edilen atom bombası , Bunun modası geçmiş yerine "Hidrojen Bombası" araştırmalarını anlatıyor. Bilen bilir Hidrojen bombası Japonya'ya atılan bombaların 1000 - 3800 katı kadar daha büyüktür... Yani daha korkunçtur...
NOT : Hidrojen Bombasına değin bir başka başlık ise 20. Sayfada yer almaktadır.

14. Sayfada Fikret Arıt "Yakacık" ı anlatıyor...

18. Sayfada : Uyku üzerine ilginç bir yazı var.

21. Sayfada : "Sofia Loren İlk Aşkını Anlatıyor..." yazısının 1. Bölümü yer alıyor...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...