Jetix Sayı 2 Mayıs 2008

gizemlover

Onursal Üye
5 Tem 2012
859
9,580
xatir4.jpg

giphy.gif

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
Paylaşımınız için teşekkürler sevgili gizemlover.

Jetix, 90'lı yıllarda ve 2000'lerin başında doğan çocukların aşina olduğu bir çizgi film kanalıydı (Tabiî önceleri kanalın ismi "Fox Kids" idi; 2000'li yıllarda "Jetix"e dönüştü.). 2000'li yılların sonunda kapanmış sanırım. Bu kanalın her çizgi dizisi ayrı bir eğlence dünyası sunuyordu; ama yeni bölümler çok sık gelmiyordu. Önceleri Peter Pan, Çılgın Korsan Jack, Oliver Twist (Karakterleri hayvan olan değişik bir Oliver Twist'ti bu), Müfettiş Gadget, Afacan Dennis, Afacan Louie, 402 No'lu Sınıf, Süper Kene (The Tick), Örümcek Adam, X-Men, Hulk, Demir Adam, Fantastik Dörtlü, Diabolik gibi çizgi filmler ağırlıktayken sonra Sonic X, Andy'nin Nesi Var, Tutenstein, Roboroach, W.İ.T.C.H., Nascar Yarışçıları ve daha sonra da A.T.O.M, Galactic Football gibi çizgi filmlere geçildi. Bunların dışında, insanların rol aldığı birkaç yapıma da yer verilmişti -örneğin ilk dönemlerde Adams Ailesi, sonraları bir iki çeşit Power Rangers.-. Yeni çizgi filmler geldikçe eskilerden bazıları artık ya çok az veriliyor ya da hiç verilmemeye başlıyordu; eski yapımlar sonradan Jetix Play ismindeki yeni bir kanala geçmişti. Kanalın yapımlarından birkaç tanesi de sonradan Cine 5'te verilmişti. (Bilgilerimi tazelemek ve arttırmak için internette biraz dolandım :)) Kanalın dergisi de son dönem kahramanlarına yönelik gözükmekte.

Yukarıdaki çizgi filmlerin bazıları çizgi roman kökenli olduğu için onların ayrı çizgi roman dergileri ve çocuk dergileri var/vardı (Marvel karakterleri, Diabolik, W.İ.T.C.H). Bunların haricinde Türkiye'de müstakil dergisi çıkmış olan A.T.O.M., Power Rangers ve Tutenstein'i biliyorum. (Türkiye'de 2005'te çıkmaya başlayan Action Man dergisi bir süre sonra karakter değişikliği yaparak A.T.O.M olmuştu.) Diğer kahramanlara bir arada yer veren Jetix derginin ilk iki sayısını almıştım ama beklentimi karşılamamıştı; çünkü içinde çizgi romana çok az yer veriyordu (İlk iki sayıda sadece 7-8'er sayfalık Sonic X çizgi romanı). Bunun dışında çizgi film karakterleriyle yapıldığı kurgulanan röportajlar vs. vardı. 48 sayfalık bir dergide sadece 7-8 sayfa çizgi roman olması hâliyle biraz olumsuz bir durum; sonradan bu sistemi değiştirdiler mi bilemiyorum tabiî. Kanal o dönemlerde kapatıldığı için dergisi de fazla uzun süre çıkmamış olmalı. (Şu da var ki büyük ihtimalle yurt dışındaki orijinal Jetix Magazine, Türkçe Jetix Dergi'den daha önce çıkmaya başlamıştır.) Tekrardan teşekkürler :)

Son düzenleme: