Kaptan Amerika?

Mooscun

Yeni Üye
20 Haz 2011
11
0
Istanbul
Ben Captain America'ya başlamak istiyorum ama kaç kitaptan oluşuyor bilmiyorum. Amazon'dan alacağım, vol şeklinde var. Captain America kaç vol'den oluşuyor? Vol dediklerinz #'ların toplanmışı mı? Hepsini içerir mi?

delitasmasi

Yeni Üye
26 Tem 2010
43
44

Burada en sonda ki Collected editions bölümünde görebilirsin.
İlk sayısı 1941de çıkmış bir serinin ne kadar uzun olduğunu tamin edebilirsin.
O yüzden sana tavsiyem Kaptanın 2005de baslayan volume 5 serisi baslaman için yeterince iyi. Ama adındanda belli oldugu gibi bu seri A.B.D. nin yurtdaslıgını ve üstün ırk zırvalıkları ile dolu biri seri olarak gözüne batabilir.
Ama bizim gibi İtalyan kovboy serileri ile büyüyen bir millet için bu saçmalıkların altından rahat kalkabiliriz sanırım:D

Mooscun

Yeni Üye
20 Haz 2011
11
0
Istanbul

Burada en sonda ki Collected editions bölümünde görebilirsin.
İlk sayısı 1941de çıkmış bir serinin ne kadar uzun olduğunu tamin edebilirsin.
O yüzden sana tavsiyem Kaptanın 2005de baslayan volume 5 serisi baslaman için yeterince iyi. Ama adındanda belli oldugu gibi bu seri A.B.D. nin yurtdaslıgını ve üstün ırk zırvalıkları ile dolu biri seri olarak gözüne batabilir.
Ama bizim gibi İtalyan kovboy serileri ile büyüyen bir millet için bu saçmalıkların altından rahat kalkabiliriz sanırım:D

Teşekkürler ben de burdan bakmıştım ancak kafam çok karışmıştı o yüzden bu başlığı açtım zaten. Çünkü bakın orda şöyle :

Marvel Masterworks Golden Age Captain America Comics, Vol. 1 Captain America Comics #1-4
Marvel Masterworks Golden Age Captain America Comics, Vol. 2 Captain America Comics #5-8
Marvel Masterworks Golden Age Captain America Comics, Vol. 3 Captain America Comics #9-12
Marvel Masterworks Atlas Era Heroes, Vol. 1 Includes Captain America stories from Astonishing #3-6, Young Men #24-28
Marvel Masterworks Atlas Era Heroes, Vol. 2 Includes Captain America stories from Men's Adventures #27-28, Captain America Comics #76-78
Essential Captain America, Vol. 1 Tales of Suspense #59-99; Captain America #100-102
Essential Captain America, Vol. 2 Captain America #103-126
Bakın numaralara, çok eksik var, hep böyle ilerleyen kısımlarda da. Neden böyle?

delitasmasi

Yeni Üye
26 Tem 2010
43
44
O durum biraz karışık mervel ve dc comic serileri tek bir evrende yasanılar öyküleri baz almaz. Konular bir yere geldiği zaman geriye dönüşü olmayan ve sıkıcı tabir edilecek bir kısır döngüye dönüşür (En yakını Hulk serileri). Bu sebebler yan evrenlerde farklı ve kendine özel hikayelerle mini seriler (ya da yeni seriler) oluşturulur. Hepsi bir şatış politikasıdır.
O verdiğin liste satırlarında da; devam eden seriyi etkileyen yan kitapları da arşivcilerin takip etmesi ve serinin seyirini bozmaması için koleksiyon ciltlerine (yabancı tabirle "vol./volume") eklemişler.

Mooscun

Yeni Üye
20 Haz 2011
11
0
Istanbul
O durum biraz karışık mervel ve dc comic serileri tek bir evrende yasanılar öyküleri baz almaz. Konular bir yere geldiği zaman geriye dönüşü olmayan ve sıkıcı tabir edilecek bir kısır döngüye dönüşür (En yakını Hulk serileri). Bu sebebler yan evrenlerde farklı ve kendine özel hikayelerle mini seriler (ya da yeni seriler) oluşturulur. Hepsi bir şatış politikasıdır.
O verdiğin liste satırlarında da; devam eden seriyi etkileyen yan kitapları da arşivcilerin takip etmesi ve serinin seyirini bozmaması için koleksiyon ciltlerine (yabancı tabirle "vol./volume") eklemişler.

Yani şimdi Captain America'nın #12-#76 arası yok? Onun yerine Captain America başka yerlerde yer almış, volume denilen ciltlere de onları koymuşlar? Bu viki'deki liste tam yani? Eksik kalmış bir seri ise başlamak istemiyorum çünkü koleksiyon konusunda biraz takıntılıyım da, tamamlamadan rahat edemem eksik kalırsa :9 İkinci sorum da, Captain America dışında hangi "klasik" serileri önerirsiniz? The Walking Dead'e başlayacağım ilk olarak, ondan sonra klasik seriler istiyorum.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
bence son 5-6 yılda çıkan serileri satın alman mantıklı olur çünkü eski serilerdeki olaylar bazen sıfırlanabiliyor boşu boşuna okumamış olursun

eyoruk

Yeni Üye
16 Eyl 2011
34
13
Antalya
Benim de merak ettiğim birşey var ;

SPOİLER...
Mahkeme sonrası Yüzbaşı'nın suikaste uğradığı sayı Türkiye'de çıktı mı acaba ? Ve ondan sonraki sayılar Fallen Son: The Death of Captain America..."Civil War sonrası."