All new all different Evreni

Patur Kütür

Yeni Üye
30 Eki 2018
5
2
Merhabalar, All new all different evrenine giriş yapmak, en azından spider man ve civil war 2 serilerini okumak istiyorum. Ama bir okuma listesine rastlamadım hiç, iç savaş 2 haricinde yayın evlerinde de çizgi roman bulamadım, yardımcı olur musunuz?

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,645
İzmir
All New All Different (ANAD) Marvel serileri Secret Wars sonrası çıkan çizgi romanları içerir. Secret Wars cildini tek başına okuyup hikaye örgüsünü anlamak zordur. En sevdiğim yazarlardan olan Jonathan Hickman Avengers ve New Avengers'da aşağı yukarı 70 sayıda hazırladığı muhteşem öykünün finalini Secret Wars ile yaptı. Eğer Hickman öykülerini okumadıysanız Secret Wars cildini okumadan doğrudan ANAD öykülerine başlayın.

Ülkemizde Avengers sayıları Gerekli Şeyler tarafından basılıyor. ANAD Avengers'dan başlayabilirsiniz. ANAD Avengers, Uncanny Avengers ve Uncanny Inhumans'ı okumakla evrene giriş yapabilirsiniz. Bu ciltleri sıralı takip ederek Civil War 2 event hikayesine gelirsiniz. Genç süper kahramanları severseniz Civil Wars sonrası Champions serisine başlayabilirsiniz. (Doğrudan başlasanız da olur, lakin neden Avengers'dan ayrıldıklarını anlamak için Civil War 2 okumak gerek.)

Spiderman çizgi romanı Marmara Çizgi tarafından yayınlanıyor. Spiderman'in 2 farklı serisi mevcut. Size yeni seriden başlamanızı öneririm. Böylece güncele daha kolay gelirsiniz.

Secret Wars'a kadar Marvel çizgi romanları için okuma listesini linkte bulabilirsiniz:
http://www.cizgidiyari.com/forum/ci...me-kitaplari/101438-marvel-okuma-listesi.html

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,645
İzmir
Sitede bulamadım

Bu çizgi romanları hiçbir sitede bulamazsınız zaten. Yukarıda belirttiğim gibi bu çizgi romanlar ülkemizde telifli ve cilt olarak basılı. Forumumuzda ve çizgi roman paylaşan bloglarda telifli yayınlar paylaşılmamaktadır. Okumanız için satın almanız gerekir.

Son düzenleme:

Patur Kütür

Yeni Üye
30 Eki 2018
5
2

Bu çizgi romanları hiçbir sitede bulamazsınız zaten. Yukarıda belirttiğim gibi bu çizgi romanlar ülkemizde telifli ve cilt olarak basılı. Forumumuzda ve çizgi roman paylaşan bloglarda telifli yayınlar paylaşılmamaktadır. Okumanız için satın almanız gerekir.
Aslında ben ANAD spider man okumak istiyorum temel olarak, fakat çizgi romanı kitap halde bulamadım, var mı acaba bildiğiniz çeviri çalışması çıkar mı yoksa indirip okuyacağım da.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,645
İzmir
Aslında ben ANAD spider man okumak istiyorum temel olarak, fakat çizgi romanı kitap halde bulamadım, var mı acaba bildiğiniz çeviri çalışması çıkar mı yoksa indirip okuyacağım da.

Ülkemizde Spiderman'in telif hakları Marmara Çizgi'de. Yayın evi sırası gelince ANAD dönemini de basacak, lakin ne zaman yayın çıkar bilmiyorum. Sosyal medya üzerinden kendilerine sorabilirsiniz. Eğer İngilizce biliyorsanız orijinalini indirip okuyabilirsiniz.

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
144
586

Merhabalar sayın Patur Kütür. Sevgili The_DarknesS'ın izah ettiği üzere Marmara Çizgi henüz All New All Different Spider-Man (ya da Amazing Spider-Man Vol.4 adlandırması ve sonrası diyelim) sayılarını basmaya başlamadı. Şu an Vol.3'te olmalılar. (Vol.1'de de henüz 700'e gelmediler veya arayı atladılar galiba.) (Orijinal seride ise Amazing SM Vol.4'ün 32 sayısı çıkmış. Ardından klasik numaralandırmaya geri dönülüp 789'dan ilerlemeye devam edilmiş.)

Marvel Evreni son yıllarda epey iç içe geçen maceralar içermekte. Bu iç içe geçmeler önceden de olmuş; son yıllarda da Secret War, Civil War 2 gibi event'lerle bütün karakterlerin dünyası etkileniyor. (Bana sorarsanız hiç gerek yok böyle şeylere de adamlar yazıyor işte :D) Amazing SM Vol.3 sonrası Secret Wars; onun sonrası Amazing Spider-Man Vol.4'ün ilk beş sayısı geliyor. Sonra farklı serilerden -özellikle İron Man- Civil War 2'ye doğru giden maceralar; ardından Civil War 2 sayıları, 4 sayılık Civil War 2 - Amazing Spider-Man mini-serisi, Amazing Spider-Man Vol.4'ün 6-10 arası sayıları iç içe gelecek şekilde ilerliyor. (Tarayıcınızda "All New All Different Marvel Reading Order" ve "Civil War 2 Reading Order" diye aratırsanız ilgili listelere ulaşmanız mümkün.)

Türkçe yayınlar karışık karışık gidiyor. Örneğin Amazing SM'de 700'e gelmeden Superior SM ve Avenging SM'leri bastılar. Spider-Man için henüz Vol.4'e gelmediler; ama "İç Savaş 2" ve "İç Savaş 2-Amazing SM" yayımlandı. Hâliyle okuma sırasını orijinale uydurmak epey zorlaşıyor. Belli bir zamandan sonra raflarda bittiği için de önceden alıp, gerekli ciltlerin hepsinin yayımı tamamlanınca okumak gibi bir yol tutulabilir :)

Amazing Spider-Man Vol.4'ün ilk dört sayısının çeviri balonlaması bir ara vardı bir blogda; ama yayınevi yayımladığı zaman kaldırması gerekecektir. Zaten dört sayının olması yetmiyor; hikâyenin geri kalanı için yine basılı ciltleri edinmek durumunda kalacaksınız :)

Bazı seriler kitapçılarda olmasa da internette bulunabilir. İlgili yayıncıların (Marmara Çizgi veya Gerekli Şeyler) sitelerinden stok durumlarına göz atabilirsiniz. Bitenlerin yeni baskılarını da yakında yapabilirler.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,645
İzmir
Türkçe yayınlar karışık karışık gidiyor. Örneğin Amazing SM'de 700'e gelmeden Superior SM ve Avenging SM'leri bastılar. Spider-Man için henüz Vol.4'e gelmediler; ama "İç Savaş 2" ve "İç Savaş 2-Amazing SM" yayımlandı. Hâliyle okuma sırasını orijinale uydurmak epey zorlaşıyor. Belli bir zamandan sonra raflarda bittiği için de önceden alıp, gerekli ciltlerin hepsinin yayımı tamamlanınca okumak gibi bir yol tutulabilir :)

Aslında Marmara Çizgi'nin planı Amazing SM serisini 700 sayısını (cilt olarak) bastıktan sonra Superior SM serisine geçmekti. Lakin araya Panini girip Superior Spiderman cildi çıkartınca işler değişti. Panini'nin bir ciltlik macerası kendileri için hüsranla sonuçlanınca Marmara Çizgi işi hızlandırmak zorunda kaldı ve Amazing serisini bitirmeden Superior'u da basmaya başladı. Ardından Peter Parker'ın geri döndüğü yeni seriye de erkenden geçti. Böylece üç seri Örümce Adam birden oldu.

amazingspidermancilt_ad346.jpg
sup01kapakbaski1_dcd77.jpg
ps_84690.jpg

Bu durumda yapılacak üç seçenek var.
1 - Yayın evi sırasıyla Amazing SM - Superior SM - Yeni Amazing SM sırasında okumak.
2 - Eski hikayelere gerek yok, güncele yakın olsun diye düşünüp Yeni Amazing SM okumak.
3 - Ben bekleyememem arkadaş, İngilizcem de var deyip orijinal dilinde indirip fasikül okumak.

Son şıkkı seçerseniz internetten ''Spiderman reading order'' yazarak çıkan listelere bakıp kendi okuma sıranızı oluşturabilirsiniz. Dil bilmiyorsanız yayın evinin bastıklarıyla yetinmeniz gerekir.

Yan Seriler İçin Okuma Notları:

1 - Superior Spiderman Team-Up hikayeleri Üstün Örümcek Adam'ın başka bir kahramanla ikili maceralarını içerir. Seri evreni çok etkilemeyen hikayelerden oluşur. Okumasanız da olur.

superiorteamupcilt01_81235.jpg
ahtapot_6e86b.jpg

2 - Avenging Spiderman serisi Team-Up maceralarına benzer. Kahraman Peter Parker takım arkadaşı ise bir İntikamcı'dır. Okumasanız da olur.

avs02kapak1_6a9f1.jpg

3 - Klasik Maceralar. Marmara Çizgi özel hikayelerden oluşan Klasik ciltler çıkarttı. Örümcek hayranıysanız okumanızı tavsiye ederim. Ben eski sevmem diyenin okumasına gerek yok.

amazingspidermanzali_c5ab9.jpg
geokapak1_c7cbd.jpg
spidermankraveninson_4bed5.jpg
venomundogusucilt01k_4e998.jpg

4 - Gerekli Şeyler Klasik Maceralar. Bu seri Örümcek Adamın ilk macerasından başlayarak sıralı ve siyah beyaz basılıyor. Eski sayıları ve nostaljiyi sevene tavsiye ederim. Yoksa okumasanız da olur. (Bilka yayınlarında hemen hepsi karışık bulunur.)

Konuya cevap verirken bir yandan da okuma listesi yapmış kadar olduk. Umarım faydalı olmuştur.