Frankofon çeviri ekibine tavsiyem Marshal Bass

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
563
2,495
Anadolu Yakası
Couv_304915.jpg

Couv_309806.jpg

1875 yılı Arizona'sında şerif yardımcısı olarak görev yapan siyahi bir kanun adamının maceralarının anlatıldığı bir Western. İlgilenierseniz libertyvf.com ve planete-bd'ye filan bakın isterseniz. T411 mefta oldu gerçi. Saygılarımla.

tenten

Yeni Üye
9 Ara 2019
2
4
Merhaba, Fransızca çizgi romanlarla ilgili bilgi alabilir miyim sizden? :) Mesaj gönderme yerini göremedim, yeni üyeyim. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,963
103,838
Couv_304915.jpg

Couv_309806.jpg

1875 yılı Arizona'sında şerif yardımcısı olarak görev yapan siyahi bir kanun adamının maceralarının anlatıldığı bir Western. İlgilenierseniz libertyvf.com ve planete-bd'ye filan bakın isterseniz. T411 mefta oldu gerçi. Saygılarımla.

Sevgili forumdaş, siz tercümesini yapın biz balonlama kısmını bir şekilde hallederiz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
4 ncüyü alıyorum şu an, aynı anda sadece 3 dosya bazen 1 indirilmesine müsade ediyor. Dosya üindirmezseniz tek tek inince alabilirsiniz.

Yüklenen sitelerle alakalı sanırım. Burası yüklenen sitelerin toplu olarak görüldüğü bir yer.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
4 ncüyü alıyorum şu an, aynı anda sadece 3 dosya bazen 1 indirilmesine müsade ediyor. Dosya üindirmezseniz tek tek inince alabilirsiniz.

Yüklenen sitelerle alakalı sanırım. Burası yüklenen sitelerin toplu olarak görüldüğü bir yer.
Evet az önce anlayabildim. Aynen dediğiniz gibi olmalı...

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Bass Reeves, ABD'de gerçekte yaşamış ilk siyahi kanun adamlarından olmasının yanı sıra, siyah karşıtlığı ırkçılığı ile meşhur Ku Klux Klan'ın avucunda tuttuğu Missisippi Nehri'nin batısında görev alan ilk siyahi kanun adamıdır. Baştan sona ilginç bir yaşam sürdürmüş, hayli sıradışı bir insan...

Bir köle olarak dünyaya gelen Bass;, işadamları, siyasetçiler ve generallerin çok sayıda olduğu Teksaslı Reeves ailesinin hizmetinde dünyaya gözlerini açar. Dededen toruna kuşaklardır aynı aileye köle olarak hizmet eden bir ailenin ferdidir. Efendisinin av sırasında kuduz köpek ısırması sonucu kudurarak öldüğünü öğrenen Bass, köle olarak hizmet ettiği malikhâneyi terk eder. Başıboş, efendisiz kalan Bass; özgürlüğü tadamadan tam da o dönemde patlak veren Amerikan İç Savaşı'na katılır. Savaşa katıldığı günlerde efendisi General George Reeves'in ölmediğini öğrenir (sansasyonel haberden yıllar sonra General George Reeves, emekli asker ve Teksas milletvekili olarak gerçekten av sırasında kuduz köpek ısırması sonucu kudurarak ölecektir) ve General'in emriyle savaştığı birliğinden alınarak yine General'in hizmetine verilir. Cephede subay çadırlarında subaylar arasında kumar oynanan bir gecede Bass, efendisi General Reeves'in emriyle kumar oynamaya zorlanır. (İnsanın hayalgücü gözünün önünde Rus ruleti sahneleri canlandırıyor ancak bildiğim kadarıyla poker oynanıyormuş) Savaşın yarattığı gergin psikoloji, alkol ve kumar masasındaki aşağılanmalara daha fazla tahammül edemeyen Bass, General'e tarihe geçecek bir kötek atar ve öldüresiye döver. İdamdan korkan Bass cepheden kaçar ve soluğu Kızılderili Bölgesi'ne Şerokeler'in yanında alır. 1865'de Abraham Lincoln ve saz arkadaşlarının köleliği kaldırmasına dek Kızılderililer'in arasında kaçak yaşayan Bass, o günden sonra özgür bir adam olarak yaşamaya başlar.

Kızılderililer'in arasında yaşadığı sürede Kızılderili dillerini öğrenen ve çok iyi silah kullanan Bass bir süre sonra kanun adamlığına soyunarak teneke yıldızı göğsüne takar. Kariyeri boyunca 3000'den fazla zanlıyı tutuklayan Bass'ın demir parmaklıkların arkasına gönderdiği suçlular arasında mutsuz bir evliliği cineyetle sonlandıran öz oğlu da vardır. Kanun, evlat sevgisini yener ve Bass; öz evladını yakalayıp adalete teslim eder. Kariyeri boyunca 14 kişiyi ancak ve ancak meşru müdafaa ile tahtalıköye postaladığını ifade etse de; kanun kaçaklarının kampına kanun adamları tarafından düzenlenen bir baskın sırasında kendine hakim olamayarak kampın aşçısını(!) da vurarak öldürdüğü için Bass hakkında soruşturma açılır. Aşçının elindeki çorba kepçesini gece karanlığında silah sandığını iddia eden Bass ceza almadan soruşturmadan kurtulur.

Kanun adamlığı süresinde hatırı sayılır bir şöhret yakalayan Bass Reeves, arkasında sayfalarca o devirde çok popüler olan mini kurgu hikaye ve bugün bile hâlâ filmlere, dizilere, bilgisayar oyunlarına konu olan izler bıraktı.

Obama'nın başkanlık döneminin sonunda Trump ve filli partisi; seçim propagandası olarak peruklu milliyetçiliği coşturmak namına Obama dönemini yaşadıktan sonra demokrat partiye oy vermeye tövbe eden siyahi yurttaşların sözüm ona dertlerina çare arar görünmüş, ağızlarına mikrofon götürmüştü. Bugünkü ABD'nin iç siyasetinde hâlâ ve hâlâ en büyük problemlerinden biri ayrımcılık ve ırkçılık. Avrupa'da sanki farklı mı ? Hayır, kesinlikle değil... Batı dünyası, ırkçılığın ve ayrımcılığın anavatanı olmaktan bir kez bile geri adım atmazken, Irkçı Avrupa'nın karşısında çırpınan Entellektüel Avrupa'nın önemli kültür varlıklarından biri de Frankofon. Eseri henüz okumadım. Bass Reeves'in yaşam öyküsünü nasıl işlediğini ve resmettiğini merak ediyorum. Biraz da sanat, ırkçılıktan ve ayrımcılıktan intikamını almıştır diye umuyorum açıkcası...

Yukarıdaki paragrafların amacı da okumadan önce Bass Reeves hakkında en azından yalın da olsa bir fikir verebilmektir. Çizgi Diyarı belli bir kültür seviyesinin üzerinde bir alt kültür forumu. Konunun siyasi ve ideolojik tartışmalara çekilmeyeceğinden eminim.

Paylaşımınız için teşekkür ederim, yakın zamanda Çeviri ve Balonlama ekibimiz tarafından Türkçe'ye kazandırılmasını hevesle bekliyorum...

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,963
103,838
Altına mesaj yazılıp konu ortaya çıkınca cevap yazmak hasıl oldu. Buradan tekrar yineliyorum, çeviri yapmak isteyen çizgi roman dostlarına balonlama konusunda her türlü yardım arkadaşlarımızca verilir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Eğer sevgili Güven'in mesajı olmasa western türü bir frankofon deyip geçeceğim bu konudan tarihi bir ders aldım. Teşekkürler GüvenGüven. Fransızca ile nasiplenememiş benim gibiler için Türkçeleştirilmesini beklemekten başka çare yok.

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,307
30,080
İzmir
Altına mesaj yazılıp konu ortaya çıkınca cevap yazmak hasıl oldu. Buradan tekrar yineliyorum, çeviri yapmak isteyen çizgi roman dostlarına balonlama konusunda her türlü yardım arkadaşlarımızca verilir.
Balonlama konusunda çevirmen arkadaşlara ben de yardımcı olabilirim...