Sayın Murtaza5'ten Film İsteği (Durgun Akardı Don)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep

Mihail Şolohov’un Nobel ödüllü romanından çekilen 'Durgun Akardı Don', Ekim devriminin çarpıcı bir uyarlaması ve tarihin fırtınalı bir döneminde iki aşığın içten hikayesi. Dünyada 'Rusların Rüzgar Gibi Geçti’si' olarak bilinen 1957 yapımı film, 1960’da Amerika’da gösterime gireceği zaman dağıtım şirketi tarafından ağır bir sansüre uğramıştı.
Don Nehri vadisinin ormanlık tepelerinde, öfkeli ve zalim bir Kazak genci olan Grigori, arkadaşının karısı Aksiniya’ya aşık olur. Kazak köy hayatının güzelliği ve Birinci Dünya Savaşı’yla Bolşevik Devrimi’nin karmaşası, bu aşk hikayesine trajik olduğu kadar da gerçekçi bir zemin oluşturur. Aldatma ve utancın baskısı altındaki aşıklar, eski düzenin lanetleriyle ve yeni dönemin tehlikeleriyle savaşmak zorundadır.
Bir buçuk yıl süren çekimlerin ardından, yönetmen Gerasimov 60 saatlik filmden insan tutkularını sergilemekte de, Birinci Dünya Savaşı’nı, St. Petersburg’daki Kış Sarayı’nın basılmasını, Kızıl Ordu’nun denize doğru acımasızca ilerleyişini yeniden oluşturmakta da çok başarılı olmuştur.

Murtaza Bey; Eğer bu filmde arşivinizde varsa paylaşımınızı rica ediyorum.
Selamlar...
(Alt yazılı da olabilir).

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Kitap, Durgun Don ve Ve Durgun Akardı Don olarak iki çeviri ile bize ulaştı.
Hatta bu iki çeviriden birinin yanlı olduğu ve bilerek çarpıtıldığı da iddia edilmiştir zaman zaman.
(Hangisi idi hatırlayamadım ama Tektaş Ağaoğlu çevirisi olandı sanırım.)
Şimdi yeni çevirileri var mı bilmiyorum ama kitap dört cilt ve 1200 sayfa civarı idi.
Çok severek okumuştum.
Romanın baş kahramanı Gregor Melekof olarak geçiyordu galiba kitapta.
Fimin de çok uzun olduğunu duymuştum. 6 saat civarı olması lazım. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Sevgili "murtaza 5" şayet Türkçe dublajlı veya Türkçe altyazılı bir sürümünü bulabilirse bu en iyisi olacak. Ancak o zaman kadar merakımızı gidermesi açısından Youtube'daki Rusça ses kuşaklı, İngilizce altyazılı versiyonuna bakabiliriz. HD sunmuşlar. Bazı tarayıcı eklentileriyle Youtube'dan da download mümkün olabiliyor. Film çok uzun, toplamda 5 saatten fazla.

Durgun Akardı Don (1957)- 1. Bölüm

Durgun Akardı Don (1957)- 2. Bölüm

Durgun Akardı Don (1957)- 3. Bölüm

Son düzenleme:

fenerbahce_100

Süper Üye
26 Mar 2009
1,838
992
Ve Durgun Akardı Don adıyla Tektaş Ağaoğlu tarafından yapılan çeviri en iyi olanıdır ( Rusçadan çevrilmiştir - Diğer çeviri sanırım Fransızcadan yapıldığı için biraz eksik olmuştur ). Evrensel yayınevinden 4 cilt olarak çıkmıştır.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
Türkçe dublajı yok bu filmin genelde rusçası ve ingilizce altyazılı olarak sitelerde mevcut.

Üstad ben indirilebilir olarak dedim.Alt yazılı veya dublajlı bulsaydım araştırdım sitelerde buraya upload edecektim demekki pek kimse satın alıp vcd veya dvd yi ripleyip sitelere koymamışlar anlaşılan.Satılablir olarak vardır.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Denemek için yukarıda bağlantısını verdiğim Youtube videolarından ilkini bir Firefox eklentisi yardımıyla indirdim (çok kısa sürede indi). Yine bağlantısını verdiğim altyazı linkinden de 3CD'lik Türkçe altyazıları indirdim, çok uyumlu bir altyazı (25 fps), iyi de çevrilmiş sanırım. Şu anda filmi Türkçe altyazıyla izliyorum. Benim Youtube downloader eklentisi galiba sadece 360p'yi destekliyor, film 480p olarak yüklenmiş olmasına rağmen 360p olarak indi (484X360 piksel). Belki videoyu 480p olarak indirecek daha iyi downloader eklentileri veya yazılımları vardır.

dad_tr_st.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Sevgli scanfan;
Bu dediklerini uygulayabilmek için bir fırın dolusu ekmek yemeliyim.
Sen en iyisi düzenleyip linkini koy.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322
Sevgli scanfan;
Bu dediklerini uygulayabilmek için bir fırın dolusu ekmek yemeliyim.
Sen en iyisi düzenleyip linkini koy.

Sevgili "KARAOĞLAN", o kadar kolay bir iş ki, şaşarsınız. Fırın dolusu ekmeği unutun kendinize bir çay koyun kâfi. Başlangıç olarak sağ üstteki menüden eklenti (add-on) indireceksiniz. Şekillerde izahı var. Eklenti ücretsiz. Youtube indirmek için bir tek bu eklenti yok, başka eklentileri de deneyebilirsiniz. Bu benim kullandığım eklenti olduğu için anlattım. HD indirme seçenekleri de varmış, ama video bu şekilde yüklendiyse işe yarıyor tabii. Eklentilerin kurulup kaldırılması yazılımlar gibi değil, daha kolay ve zahmetsiz, tek tuşla yapılıyor. Youtube için video indirme eklentisi kurulumu:

VD_kurulm1.jpg

VD_kurulm2.jpg

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
HDKinoTeatr da HD filmler var rus sitesidir . Ayrıca ulozto.net ‘tede olabilir (Çek sitesi olsa gerek) . Türkçe altyazı gerekli.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu

...Youtube indirmek için bir tek bu eklenti yok, başka eklentileri de deneyebilirsiniz.
Ben de uzun zamandır Video DownloadHelper eklentisini kullanıyorum. Firefox'un araç çubuğuna yerleşiyor. Ziyaret ettiğiniz sayfada vidyo varsa, simge renkleniyor. Üzerine tıklayıp, indir diyorsunuz, gerisini hallediyor. Tek sorunu, bu eklenti için özel geliştirilmiş bir engel kullanılarak yüklenen film ve vidyoları indirememesi.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
Arkadaş niye bukadar uğraşıyorsunuz idman kendi indiriyor hangi formatta isterseniz film açınca sitelerde hemen film karesinde indireyimmi üstad diyor.Hiç bir şey yapmanıza gerek yok.Sadece idmanı indirin kurun ve tarayıcılarınızın olduğu menüsünde tikleri koyun yeter.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Ve Durgun Akardı Don adıyla Tektaş Ağaoğlu tarafından yapılan çeviri en iyi olanıdır ( Rusçadan çevrilmiştir - Diğer çeviri sanırım Fransızcadan yapıldığı için biraz eksik olmuştur ). Evrensel yayınevinden 4 cilt olarak çıkmıştır.

Çeviri bana da iyi gelmişti ama tabii ki Rusça orijinalini okumuş değilim. :)
Dediğim mevzu bu inceleme kitabından kaynaklanmış anladığım kadarı ile.

Kitap_20160330091025_245333_5.jpg

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,043
318,389
Sayın KARAOĞLAN,
sizin ricanız benim için emirdir.
Bu film arşivimde yoktur.
İnternetde çok araştırdım bulamadım.
DEMOKRASİLERDE ÇARE TÜKENMEZ demiş,demirel.
Bu filimin orjinal DVDsini sipariş etdim.
DVD gelince,upland edip yayınlayacagım.(15 gün civarında)
Saygılarımla.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Sevgili dostlar, ben de firefox için uzun zamandır
"flash video downloader" eklentisini kullanıyorum.

Bu eklenti, sadece youtube'dan değil video gördüğünüz
her siteden (film izleme siteleri dahil) video indirebiliyor.
Kullanımı da çok basit...

Resimde de görüleceği gibi; ya menü çubuğundaki simgeye
tıklıyor (1) ya da filmin altında beliren (normalde yoktur)
download butonuna tıklayıp seçerek (2) indirme işlemini başlatıyorsunuz.

Tavsiye olunur...

Son düzenleme: