The Manhattan Projects

grmnt

Süper Üye
13 Ocak 2011
287
753
Ankara
1331137259mediumj.jpg
1388530561mediumjtmt.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
İlk sayısını indirmişim daha önce. Sevgili grmnt sayesinde şimdi tamamını indirdim. Hızlıca bir göz gezdirdim. Eğlenceli bir kurgusu var galiba.

Teşekkürler, sevgili grmnt.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Anladığım kadarıyla meşhur Manhattan Projesini baz alan bir seri, ilginç olacağını düşünüyorum. Paylaşan arkadaşımız detay bilgi vermediğinden Manhattan Projesi neydi diye soracak olanlar için özet bilgiyi aşağıda veriyorum, pek de hayırlı bir proje değildi insan tarihi açısından...

"Manhattan Projesi, nükleer silah üretmek üzere II. Dünya Savaşı sırasında ABD, Kanada ve İngiltere tarafından başlatılan proje. Projenin bilimsel başkanlığını fizikçi Robert Oppenheimer, askeri başkanlığını ise General Leslie R. Groves üstlenmiştir.

Proje başarıyla sonuçlanmış, 16 Temmuz 1945 tarihinde Trinity adı verilen denemede dünyanın ilk nükleer bombası New Mexico eyaletinin Alamogordo kenti yakınlarında patlatılmıştır.

Kanada'da proje kapsamında Port Radium'daki uraninit işleyen Eldorado Maden ocağı'nda hiçbir önlem alınmadan ve radyoaktif bilgilendirme yapılmadan 1942 yılından 1960 yılına kadar çalıştırılan ve radyoaktif cevheri bez çuvallarla taşıttırılan Deline kabilesinden Kızılderili Sahtular arasında kanser sonucu ölümler başgöstermiş ve Deline köyünün bütün yetişkin erkekleri ölmüş ve köyün adı "Dullar Köyü" (village of widows) olarak anılmaya başlanmıştır. 1999 yılında Peter Blow tarafından yapılan Village of Widows adlı belgesel filmde Sahtuların maruz kaldıkları radyoaktif dehşet belgelenmiştir. "