Illustrator - Kerem Beyit

ilhanx

Süper Üye
15 Ağu 2009
5,401
178
Illustrator - Kerem Beyit
1980 yılında Ankara´da doğdum. Ben çocukken yayın yapan tek kanal TRT1´di, bu bakımdan çok fazla çizgi film izleyemiyordum, doğal olarak çizgi romanlara yöneldim.O yaşta çizgi roman okuyup deneme amaçlı çizim yapmayan insan yoktur sanırım, işte ben de böyle başladım çizime ama meslek olarak düşündüğüm bir şey değildi. Uzun süre boyunca hobi olarak kaldı. Liseden mezun olunca Grafik Tasarım okudum, bir süre grafikerlik yaptım, kendi yaptığım tasarımlardan zevk alsam da, mesleğin bana göre olmadığını farketmem uzun sürmedi, bir süre saçma sapan işler yaptıktan sonra 2004 de digital art oluşumunu farkettim, zaten biraz photoshop biliyordum, 1 yıl boyunca devamlı resim yapıp boyama denemeleri ile uğraştım .Sanırım 2005 de ilk freelance işimi aldım.Bu işi meslek olarak kabul etmem o sıralarda oldu herhalde, sonra bir Intuos2 alıp 2006 dan itibaren profesyonel olarak çalışmaya başladım.ailem belli bir noktadan sonra destek oldu, derslerime yansıtmadığım sürece bir problem olmuyordu ama ilkokulda derste defterime Conan çizerken yakalanmış ve dayak yemiştim hocadan... O sırada çocuksun tabi sallamıyorsun, ben de dayak yedikten bir sonraki tenefüste her şeyi unutmuş salak gibi çocukluğuma devam etmiştim lakin sonradan geriye bakıp düşündüğünde benim resim çiziyorum diye dayak yemem eğitim sitemimiz ve eğitmenlerimiz acısından çok kara bir tablo oluşturuyor..Belli bir süre islerimi yayınladım, sonra ilk iş tekliflerini değerlendirdim. Beni bu mesleğe çeken belirli bir somut sebep yok, zaten çocukluğumdan beri çiziyorum, çizmekten zevk alıyorum. Bu noktada zevk aldığın işi yaparak para kazanma düşüncesi çok cazip gelmiş olabilir herhalde çalıştığım alanda fantezi türü işler daha çok talep ediliyor ve bu talepleri karşılayıp o işleri galerimde yayınladığımda bu bana daha çok fantezi talebi olarak geri donuyor :) Renklendirmeye vakit bulamadığım çok sayıda sci-fi skeç var elimde. şu anda hala portfolyom üzerinde çalışıyorum. Belki garip gelecek ama, ben bu işe başladığımdan beri herhangi majör bir firmaya gidip is başvurusunda bulunmadım, zira hala portfolyoma güvenemiyorum, ama son aylarda bu olayın üzerine eğilip kişisel çalışmalarıma hız kazandırdım ve başvuru yapmayı düşündüğüm firmalar frp sektöründe olduğu için portfolyomda bu tür işlere ağırlık vermek durumundayım.freelance çalışan bir illüstratör için ikamet çok büyük bir faktör değil.Ben interneti verimli kullanıp meyvelerini topluyorum, müşterilerimin neredeyse hepsi yabancı, bu bakımdan yerli sektör ile ilgili bir problemim yok. Ben zamanında bütün büyük yayınevlerine yazıp "bakın kullandığınız kapaklar çok kötü, orijinal kapak kullanın, kullanamıyorsanız da ben çizeyim" dedim. Bir kişi dahi bana geri dönmedi. Şimdi kapak istediklerinde ise onlar için normal olan tarifeleri önüme koyuyorlar ama ben ayni kalitede işi yabancı bir yayınevine onların tarifesinden 10 kat daha yüksek bir fiyata yapıyorum; eh bu seviyede çalıştığımdan dolayı, onların teklifini kabul etmem mümkün değil... Bu bakımdan çok çok özel bir proje olmadığı takdirde yerli piyasa ile çalışmıyorum.

bey228.jpg

bey229.jpg

bey230.jpg

bey001.jpg

bey002.jpg

bey003.jpg

bey004.jpg

bey005.jpg

bey006.jpg

bey007.jpg

bey008.jpg

bey009.jpg

bey010.jpg

bey011.jpg

bey012.jpg

bey013.jpg

bey014.jpg

bey015.jpg

bey016.jpg

bey017.jpg

bey018.jpg

bey019.jpg

bey020.jpg

bey021.jpg

bey022.jpg

bey023.jpg

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Kerem Beyit çok başarılı, büyük ihtimalle de yurtdışında en tanınan türk ilüstratörlerin başında geliyor. Çalışmalarını çok yakından takip etmek lazım, paylaşım için teşekkürler.