Illustration - Wladyslaw Theodor Benda

ilhanx

Süper Üye
15 Ağu 2009
5,401
178
Wladyslaw Theodor Benda (1873 - 1948)
Polonya kökenli bir sanatçı olan Wladyslaw Theodor Benda (1873 - 1948) Krakow Teknoloji ve Sanat Okulu'nda ve Viyana Güzel Sanatlar Okulu'nda okudu. Ondokuzuncu yüzyılın tam bitiminde California'da yaşayan teyzesini ziyarete geldi. Ülkesine geri dönmeyen Benda 1902'de New York City'ye gitti ve burada Art Students League'e ve William Merritt Chase School'a devam etti. Aynı zamanda Robert Henri ve Edward Penfield'den dersler aldı. 1911'de Amerikan vatandaşı olan Benda yaşamının sonuna kadar New York City'den ayrılmadı. Romola Campfield'la evlenen Benda'nın her ikisi de sonradan sanatçı olan Eleanora ve Baria adlı iki kızı oldu.1905 yılından itibaren bir grafik sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Benda Collier's, McCall's, Ladies Home Journal, Good Housekeeping, Theatre Magazine gibi birçok dergiye dergi kapakları yapmanın yanısıra kitap ve kısa hikayeler resimledi ve reklam illüstrasyonları yaptı. Sanatsal yetenekleri ve güvenilirliği nedeneyle pekçok yayıncı için aranan bir sanatçıydı. Zamanında, Norman Rockwell, N.C. Wyeth veya Maxfield Parrish kadar biliniyordu. 20'lerde ve 30'larda her yayın "Amerikalı Kız"ın masum bakışının peşindeydi, ama Benda'nın çekici kadınları genellikle egzotik ve gizemliydi, Harrison Fisher veya Howard Chandler Christy'nin kızlarındaki cicibicilikten yoksundu. Benda'nın kadınları genellikle gizemli bir şekilde etkileyiciydi, daha yabancıydı ve zamanının normlarının ötesine geçebiliyorlardı.Kariyerinin sonraki aşamalarında, Benda illüstrasyonlar yapmaya daha az zaman ayırdı ve daha çok maske yapımıyla uğraştı. Benda bir illüstratör olmanın yanısıra başarılı bir maske yapımcısı ve kostüm tasarımcısıydı.

ben010.jpg

ben011e.jpg

ben012c.jpg

ben001.jpg

ben002.jpg

ben003.jpg

ben004.jpg

ben005.jpg

ben006.jpg

ben007.jpg

ben008.jpg

ben009i.jpg