Veliki Blek - Renkli

Assad

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Ara 2014
2,503
44,661
Bosna
U4_V12e_G.jpg

12 Şub 2010
15,006
543,756
Bu işlerden pek anlamadığımı açıklayarak söze başlayayım. Lütfen bilen dostlar varsa yanlışlarımı düzeltirlerse çok memnun olurum ve ben de öğrenmiş olurum.

Dikkatimi çeken şu oldu.
Ceylan Teksasların renklilerinden paylaşmıştım ve renkli Teksas paylaşımlarım devam edecek. Bunların renklendirmesini bir ajans yapıyor. Bir de sevgili Palio'nun paylaştığı büyük boy Tommiks Teksas'ta da Samim Utkun'un renklendirdiği renkli Teksas var, gördük.

Her iki renkli Teksas da ki, Samim Utkun Teksas'ında çok bariz bir şekilde belli oluyor, orijinal essegesse çizimi olmayıp kopya çizilerek o kopya renklendirilmiş.
Sevgili assad'ın paylaşmış olduğu Veliki blek de orijinal çizim değil ve bir çok karede çok belli oluyor kopya çizim olduğu.

Acaba diyorum, orijinal çizimlerin renklendirilmesi zor oluyor da o nedenle mi önce kopya çizim hazırlanıyor ve sonra mı bu kopyalar renklendiriliyor?
Şayet böyle ise bu bir teknik zorunluluktan mı kaynaklanıyor, yoksa başka nedeni var mı?

İkinci olarak ise bir soru değil ama bir kanaatimi paylaşacağım. Sayın assad'ın daha önce orijinal çizim olup renkli olan Teksaslarını görmüştüm ve çok güzellerdi. Ama bu paylaşımdaki renkler felaket derecede kötü gibi geldi bana.

Tabii ki sevgili assad'a paylaşımı için çok teşekkür ediyorum:)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Bu işlerden pek anlamadığımı açıklayarak söze başlayayım. Lütfen bilen dostlar varsa yanlışlarımı düzeltirlerse çok memnun olurum ve ben de öğrenmiş olurum.

Dikkatimi çeken şu oldu.
Ceylan Teksasların renklilerinden paylaşmıştım ve renkli Teksas paylaşımlarım devam edecek. Bunların renklendirmesini bir ajans yapıyor. Bir de sevgili Palio'nun paylaştığı büyük boy Tommiks Teksas'ta da Samim Utkun'un renklendirdiği renkli Teksas var, gördük.

Her iki renkli Teksas da ki, Samim Utkun Teksas'ında çok bariz bir şekilde belli oluyor, orijinal essegesse çizimi olmayıp kopya çizilerek o kopya renklendirilmiş.
Sevgili assad'ın paylaşmış olduğu Veliki blek de orijinal çizim değil ve bir çok karede çok belli oluyor kopya çizim olduğu.

Acaba diyorum, orijinal çizimlerin renklendirilmesi zor oluyor da o nedenle mi önce kopya çizim hazırlanıyor ve sonra mı bu kopyalar renklendiriliyor?
Şayet böyle ise bu bir teknik zorunluluktan mı kaynaklanıyor, yoksa başka nedeni var mı?

İkinci olarak ise bir soru değil ama bir kanaatimi paylaşacağım. Sayın assad'ın daha önce orijinal çizim olup renkli olan Teksaslarını görmüştüm ve çok güzellerdi. Ama bu paylaşımdaki renkler felaket derecede kötü gibi geldi bana.

Tabii ki sevgili assad'a paylaşımı için çok teşekkür ediyorum:)
Haluk abimiz çok haklı ben böyle bir kalitesiz iş görmedim.İki sayıyı indirdim.Ve açıp özellikle inceledim.3.sayı tam bir rezalet çocuğa versen bizim çocuklar burun kıvırır.Pekoş biller bu çizimlerin yanında daha güzel.Haluk abimin renkli teksasları o yıllara göre efsaneymiş.

Assad

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Ara 2014
2,503
44,661
Bosna
.

Orijinal Fransızca baskısı ve dostumuz Hırvatça metin girmek için

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,110
İstanbul
Special 4'ü indirdim şimdi. Tam bir felaket. Renklendirme çok kötü. Bunlar deki çalışması değil bence. Ben bundan kat kat daha iyi renklendiririm.

Son düzenleme:

drzeko

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
19 Şub 2012
1,473
14,331
İstanbul
Sevgili profesör abim, Dekinin dediğine göre, bunlar Fransız basımı Bleklermiş ve taramaları internette bulmuş. Kendisi sadece taramaları biraz düzenleyip balonlardaki Fransızca yazıları silip yerlerine Sırpça yazıları koymuş. Renklendirme ona ait değilmiş. Renkler orjinal kitaptaki renklermiş.
Sevgili Assad (Esad) kardeşimiz de Dekinin kendi sitelerine koyduğu linklerini bize aktarmış.
Fransız basımı Bleklerden bir kapak örneği.

Saygılarımla

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey

Gandor o blekler nasıl gitti kardeşim bak şimdi çok üzüldüm 400 kusur sayı bu çok yazık olmuş.Keşke dvd'ye yazdırıp saklasaydın.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Abi indiriyorum yeniden siz meraklanmayın, nete düşen bi şekilde bir yerlerden çıkıyor.

Olmaz fransa, olur japanyo, olmaz hindistan.

600 fasikül sanırım bu seri.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
600 fasikül mü vay anam buna kotam yetmez bir ara hd takası yapacağız bu gidişle senle azizim valla helal olsun nerden buluyorsan tebrikler.

12 Şub 2010
15,006
543,756
Sevgili profesör abim, Dekinin dediğine göre, bunlar Fransız basımı Bleklermiş ve taramaları internette bulmuş. Kendisi sadece taramaları biraz düzenleyip balonlardaki Fransızca yazıları silip yerlerine Sırpça yazıları koymuş. Renklendirme ona ait değilmiş. Renkler orjinal kitaptaki renklermiş.
Sevgili Assad (Esad) kardeşimiz de Dekinin kendi sitelerine koyduğu linklerini bize aktarmış.
Fransız basımı Bleklerden bir kapak örneği.

Saygılarımla

Açıklama için sana ve sevgili Deki'ye çok teşekkür ediyorum sevgili Drzeko

Zaten ben bu renklendirmeyi Deki'nin yaptığını düşünmemiştim ve bu örnekleri paylaşmak suretiyle bize kıyas yapma imkanı sağladığı için sevgili Esad'a teşekkür etmiştim.

Kalitesiz örneklerin de paylaşılmasında fayda vardır. Böylece iyi örneklerin farkında olmamız ve değerlerini bilmemizi de sağlıyor kötü örnekler.

Öte yandan bugün kötü renklendirme yapan, yarın daha iyisini de yapabilir. Tüm iyi niyetli emekleri ve çalışmaları takdir etmek gerektiğine inanıyorum.