Çizgi Roman Klasörlerinizi Özelleştirin

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Windows işletim siteminde klasörlerinizin üzerinde sağ tıklayıp özellikleri seçiniz. Özellikler menüsünün en sağında özelleştir seçeneğine tıklayın. Özelleştir seçeneğinde Klasör Simgeleri kısmında simge değiştir seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden bilgisayarınıza yüklediğiniz herhangi bir (windows için ico uzantılı) simgeyi geçtiğinizde klasörünüz o simge ile görüntülenir.

Benim Çizgi Roman klasörümün iç kısmında yaptığım bu uygulama ile kendi düzenime göre görsel olarak güzel bir sonuç elde ettim..
ana-sayfa.jpg

Kullandığım bu ikonlardan Türk Çizgi Romanları için kullandığım bayrak ve kendi çalışmalarım için kullandığım Forum Logo sembolleri haricini internetten indirdim.

Yukarıdaki resmi ana sayfa olarak düşünüp alt gruplar oluşturdum. Örneğin Alternatif Comics klasörünün içi:
ana-sayfa-1.jpg

Gruplandırmalarımın çoğunu yayın evlerini baz alarak oluşturdum. Yayın evlerinin çizgi romanlarını kendi başlığı altında klasörledim. Bulabildiğim çizgi romanın ikonunu kullandım. Örneğin DC Comics Rebirt klasörümüm içi:
ana-sayfa-2.jpg

Bu çalışmayı yaparken internette uzun aramalar yaptım. İkon arşivlerini taradım. İnternette bir çok ikon (çoğunlukla sinema ikonu) bulmama karşılık çizgi roman ikonu çok azdı. Comics ve Manga (Anime) ikonları kolay bulunurken diğer çizgi romanlar, frankofonlar ve fumettiler için ikon neredeyse yoktu. Bulduğum kadarını indirdim.

Sizde kendi klasörlerinizi bu şekilde özelleştirmek isteyebilirsiniz diye bir kaç link vermek istedim.
1 - Yayın evleri ikonları:

2 - DC ve Marvel ikonları:

daha fazlası için deviantart sitesinde araya bilirsiniz.
3 - Az sayıda fumetti ikonu:

Fumettide Teksas, Tommiks, Tex gibi sevdiğimiz karakterler var. Mert Çalışkan tarafından dizayn edilmiş.

Yukarıda da belirttiğim gibi klasör şeklinde düzenlenmiş Frankofon, Fumetti ve diğer çizgi romanlara ait ikon yok denecek kadar az. Eğer başkalarını da bulursam bu başlıkta link olarak paylaşacağım.

Tarafımdan yapılmış ikonlar için DeviantArt profilimi ziyaret edebilirsiniz:
png uzantılı resim dosyalarını ico formatına dönüştürmek için sitesini kullanabilirsiniz.

... ilk ikon denememi Çizgi Diyarı ikon klasörü olarak yaptım. Kendi balonlama - tarama çalışmalarımı topladığım klasörü bu ikon ile işaretledim. Kullanmak isteyenler için ön izleme ve link:
cizgi_diyari_folder_icon_by_the_darkness.png

İkon için kullandığım logoyu tasarlayan PenGo'ya teşekkür ederim.

Fumetti sever dostlar için bir kaç ikon hazırladım.
Umarım beğenen ve kullanan olur.
icon_set_01.jpg

icon_set_02.jpg

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,042
20,184
Kamlançu
İlk balonlamamın içerisinde (Belle Starr) bir de ikon sunmuştum.
Vaktiyle çok önem veriyordum ama şu ara pek karıştı klasörler.
Toparlamaya bile üşeniyorum açıkçası.
Ama böyle şeylerle uğraşmak keyifli oluyor, onu da söylemek lazım.
Teşekkürler linkler için, indirdim hepsini :)

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,507
Ankara
Bu, benim de düşündüğüm fakat yapmaya üşendiğim bir güzellik :)
Ben biraz daha basit ikonlar koyuyorum. Okumaya başladığım (devam eden) serilere ok simgesi, tamamlanmış serilere ise çek tiki sembolünü seçiyorum. Bu sayede hangisini okuyup okumadığımı kolayca ayrıştırabiliyorum.

Tamamlanmış serilere sizinki gibi güzel semboller koyabilirim bak. Bu güzel bir fikir :)

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,159
4,953
Çok güzel, emek vermiş araştırmışsınız. Hiç düşünmemiştim fakat sınıflama için gerçekten güzel bir düşünce. Teşekkürler, elinize/emeğinize sağlık.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Mükemmel, heyecanla okudum,
Bende estetiğe ve mükemmelliğe önem verenlerdenim.
Bir sorum var şimdi abisi,
Mesela ben de 1000 e yakın TEKS olduğu için görünümü listele yapıyorum. Peki onu nasıl daha güzel yapabilirim.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,507
Ankara
The Darkness'in verdiği bilgiye ek olarak ben de şu ip ucunu vereyim.
Klasörlere bu şekilde özel simgeler atadığımızda (eğer bu klasörler taşınabilir bir HDD ise) başka makinelerde bu simgelerin görünmemesi kuvvetle muhtemeldir. Hangi makineye takarsanız takın, bu simgelerin aynı şekilde görünmesini istiyorsanız şöyle bir yol izleyebilirsiniz:

1-*.ico dosyalarını taşınabilir diskinizin içinde bir klasöre kopyalayın.
2- Klasörlere atayacağınız simgeleri orayı adres göstererek seçin.
3- Simgesi değişen her klasörün içerisinde otomatik olarak desktop.ini isimli gizli bir dosya oluşur.
4- Bunu açtığınızda aşağıdaki gibi kodlar çıkar:
Kod:
[.ShellClassInfo]
IconResource=J:\Cizgi Romanlar\zz_ikonlar\Büyülü Rüzgar.ico,0
5- Adres satırındaki sürücü adını silerseniz (eski DOS'cular bilir) sürücü adından bağımsız bir adres tanımlaması yapmış oluruz.
Kod:
[.ShellClassInfo]
IconResource=\Cizgi Romanlar\zz_ikonlar\Büyülü Rüzgar.ico,0

Böylece her bilgisayarda cicili simgelerimizi görebiliriz.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,042
20,184
Kamlançu
sinanatik' Alıntı:
Böylece her bilgisayarda cicili simgelerimizi görebiliriz.

Güzel fikir. Yalnız harici disk takılı değilken bilgisayardaki klasörlerde iconlar gözükmez. Böyle de bir dezavantajı var maalesef.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Bir süredir iconlara kafayı takmış durumdayım. Klasörlerimin cancanlı görünmesi hoşuma gitti. İşin kötü yanı çizgi roman karakterlerinin klasör ikonu çok az olması. Bu durumda kendi ikonlarımızı kendimiz yapmamız gerekecek.

Bu düşünce ile ilk ikon denememi Çizgi Diyarı ikon klasörü olarak yaptım. Kendi balonlama - tarama çalışmalarımı topladığım klasörü bu ikon ile işaretledim. Kullanmak isteyenler için ön izleme ve link:

cizgi_diyari_folder_icon_by_the_darkness.png

İkon için kullandığım logoyu tasarlayan PenGo'ya teşekkür ederim.

Son düzenleme:

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,979
jpeg bir resmi klasör içinde folder.jpg diye isimlendirirseniz klasörünüz dışarıdan resimli olur... Ben bunu mp3'lerimde yapıyorum...

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
jpeg bir resmi klasör içinde folder.jpg diye isimlendirirseniz klasörünüz dışarıdan resimli olur... Ben bunu mp3'lerimde yapıyorum...

Klasör üzerine sağ tıkladığınızda açılan diyalog kutusundan özellikler sekmesini seçtiğinizde ,
Klasör resimleri bölmesinde Dosya seç butonuna tıkladığınızda default olarak dosya içindeki *.jpg dosyaları görüntüleniyor . Birini seçtiğinizde klasör simgesi olarak atanıyor .
Eğer klasör masaüstünde ise dosya simgeyle gösterilmiyor , Klasöre simge atama işlemini Başka bir klasör içinde yapıp işlem yaptığınız klasörü kesip masaüstüne taşıdığınızda simge görüntülenmeye devam ediyor .
İlham verici örnekleriniz için teşekkürler . Tavsiyenizi uygulamaya çalışırken karşılaştıklarımı aktarmak istedim . Saygılar .

Son düzenleme:

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,507
Ankara
Biraz Photoshopta oynayarak şöyle bir şeyler yaptım:

(Ben 1 numarayı sevdim) Bu şekilde, biraz uğraşarak tüm arşiv standart özel sembollere kavuşabilir.

Hatta ufaktan başladım bile :)

ekran.jpg

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Biraz Photoshopta oynayarak şöyle bir şeyler yaptım:

(Ben 1 numarayı sevdim) Bu şekilde, biraz uğraşarak tüm arşiv standart özel sembollere kavuşabilir.

Hatta ufaktan başladım bile :)

ekran.jpg

Yabancı çizgi romanların ikonları zor bulunurken yerli neredeyse yok denecek kadar az. Sizin yapıklarınız özgün ve çok güzel. Beğendim. link olarak eklerseniz sevinirim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
İlk defa klasör ikonu oluştururken internette uzun aramalar yapmıştım. Bir çok çizgi roman ikonunun DeviantArt sitesinde paylaşıldığını fark ettim. Bu sitede bende bir profil oluşturup ikonlarımı bütün dünya ile paylaşmanın daha iyi olacağını; yurt dışından ikon ithal ederken birazda ikon ihraç edeyim diye düşündüm.

Son yaptığım; Superman Amerikan Alien, Victorian Undead, Chew, Hellboy, Kit Taylor, XIII, Thorgal ve Çizgi Diyarı klasör ikonları için profil sayfama bakabilirsiniz:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Tarzan Sevenlere:
tarzan_1_by_the_darkness_tr-db61jgf.png

Sevgili büyük beyaz ve lotoloto çeviri ve balonlaması için:
tarzan_2_by_the_darkness_tr-db61jg2.png

Sevgili Gülyabani ve Shoryuken çeviri ve balonlaması için:
tarzan_3_by_the_darkness_tr-db61jfm.png

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
George R. R. Martin romanlarından uyarlama A Game Of Thrones, The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)ve Fevre Dream çizgi romanlarının klasör ikonları eklendi.

mezheret

Yeni Üye
23 May 2017
42
64
Merhaba arkadaşlar, bu konuda size sormak istediğim şey, bu özelleştirme uygulamasını tabletimizde de yapabiliyor muyuz ?

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,565
İzmir
Merhaba arkadaşlar, bu konuda size sormak istediğim şey, bu özelleştirme uygulamasını tabletimizde de yapabiliyor muyuz ?

Muhtemelen yapılıyordur.
Lakin ben nasıl yapıldığını bilmiyorum.
Sadece windows için ikon oluşturabiliyorum.
ios ve tabletler için nasıl yapıldığı araştırılabilir.

frankenstein_2_by_the_darkness_tr-dbbj7wr.png