İtalyan Çizgiromanları

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
272
Antalya
bonelli_heroes.jpg

Comics ve grafik roman kökenli haberler yerine bugün bir değişiklik yapıp İtalya’ya uzanacağız. Fumetti olarak isimlendirilen İtalyan çizgi romanları ülkemizde daima ilgi görmüştür. Çocukluğumda “çizgi roman okumayı severim” yerine “Teksas-Tommiks okumayı severim” denirdi.

Eğer yaşınız 30′un üzerindeyse Zagor, Teks, Kaptan Swing, Mister No, Kızıl Maske ve Mandrake (son iki karakter Fumetti değildir) gibi çizgi romanlar size çok tanıdık gelecektir. Ancak 1980lerin ortasına doğru ülkemizde çizgi romana olan ilgi düşüşe geçti ve günümüzde bunun olumsuz etkileri halen devam etmektedir.

Oysa ki geçen yıllar içerisinde Fumetti dünyası çok farklı bir yere geldi. Çok sayıda yeni karakter günümüzde geçen maceraları ile okuyucuya ulaşmaya başladı. Bu yayınların bir kısmı ülkemizde halen yayınlanmaktadır. Son senelerde başlayan yayınların devamlılığının olması bir diğer sevindirici durumdur. Aşağıda Fumetti denilince ilk akla Bonelli yayınlarının kahramanları yeralmaktadır:

sergio_bonelli.png

Bonelli’nin Ekim 2010 satış adetleri:

top_fumettis.jpg

Belirtilen satış adetlerinin ülkemiz için hayal gibi olduğunu belirtmek isterim çünkü ülkemizde çoğu çizgi roman 1,000 adet olarak basılıyor!

sergio_bonelli_tex_dylan_dog_nathan_never_martin_mystere_mister_no_zagor-667x1024.jpg

DÖKÜMAN KAYNAĞI:

Hakan T. Kalkan'a teşekkürler...

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Derli toplu açıklama için teşekkür dostum.Ne kadar üzücü bir rakam 200000 nerde 1000 nerde...Bir nebzede olsa seviniyorum ki son zamanlarda ülkemizde de bir kıpırtı oldu.Bunda da çizgidiyarının olumlu etkisi yadsınamaz.Son olarak belirteyim yukarıda adı geçen ama ülkemizde hiç tanınmayan fumettiler sırası ile aralıktan itibaren 1000 roman tarafından basılacak.

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
272
Antalya
Derli toplu açıklama için teşekkür dostum.Ne kadar üzücü bir rakam 200000 nerde 1000 nerde...Bir nebzede olsa seviniyorum ki son zamanlarda ülkemizde de bir kıpırtı oldu.Bunda da çizgidiyarının olumlu etkisi yadsınamaz.Son olarak belirteyim yukarıda adı geçen ama ülkemizde hiç tanınmayan fumettiler sırası ile aralıktan itibaren 1000 roman tarafından basılacak.

İnşallah bu basımların devamı gelir ve yeni yeni bir sürü karakterlere kavuşuruz :)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
İşin daha da acı tarafı, bazı amerikan dergilerinde tek bir serinin değil "tek bir sayının" satış rakamlarının bile 100.000`lere dayanıp geçtiği oluyor. Türkiye`de hala dediğiniz gibi 1000`li rakamlarda dolaşıyor, o da çok popüler olmuşsa... İzmir`in en büyük çizgiroman dükkanlarından birine gittiğimde rafta duran bir çizgi romanı 2 ay sonra gittiğimde hala dururken görebiliyorum.

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
272
Antalya
İşin daha da acı tarafı, bazı amerikan dergilerinde tek bir serinin değil "tek bir sayının" satış rakamlarının bile 100.000`lere dayanıp geçtiği oluyor. Türkiye`de hala dediğiniz gibi 1000`li rakamlarda dolaşıyor, o da çok popüler olmuşsa... İzmir`in en büyük çizgiroman dükkanlarından birine gittiğimde rafta duran bir çizgi romanı 2 ay sonra gittiğimde hala dururken görebiliyorum.

Yine siz şanslısınız İzmirde çizgi roman satan yerler var Antalya o da yok ki :(

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
282
410
Hayal gibi rakamlar, gerçek olduğunu bilmek insanın tuhafına gidiyor.. Dilerim günün birinde bizde de çizgi romanlar "çok satar" satış rakamlarına ulaşabilirler..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,614
İzmir

Sevgili dostum Shevarash ile geçende bu konu üzerinde laflamıştık. Ne yazık ki haklısın. Ne yazık ki... diyorum. Keşke Ülkemizde de çizgi roman Amerikanın veya Avrupanın yanına yaklaşacak şekilde ilgi görse. Ama nerede? Çizgi roman okumaya kötü gözle bakılan, çizgi roman okuyanın derslerinden geri kalacağını düşünen bir toplumumuz var. Bunun yanında bırakın çizgi romanı, kitap okumayan daha kötüsü gazeteleri sadece birinci sayfa, magazin sayfası ve spor sayfasından ibaret sanan insanlarımız var. Ülkemizde edebiyat, çizgi roman ve sinema İnşallah hakettiği yerlere gelir, bizde görürüz.

Konumuza gelince; çok güzel ve başarılı derlemeler yapan sergen07'ye teşekkür ederim. Oldukça güzel derlemeler hazırlıyor bize. Çizgi roman hataları isimli konunu da ilgi ile takip ediyorum. Konuya yapacağın eklemeleri aynı başlık altında sürdürmeni tavsiye ederek, ellerine sağlık diyerek, selam ederim.

sergen07

Süper Üye
20 Kas 2010
479
272
Antalya
Sevgili dostum Shevarash ile geçende bu konu üzerinde laflamıştık. Ne yazık ki haklısın. Ne yazık ki... diyorum. Keşke Ülkemizde de çizgi roman Amerikanın veya Avrupanın yanına yaklaşacak şekilde ilgi görse. Ama nerede? Çizgi roman okumaya kötü gözle bakılan, çizgi roman okuyanın derslerinden geri kalacağını düşünen bir toplumumuz var. Bunun yanında bırakın çizgi romanı, kitap okumayan daha kötüsü gazeteleri sadece birinci sayfa, magazin sayfası ve spor sayfasından ibaret sanan insanlarımız var. Ülkemizde edebiyat, çizgi roman ve sinema İnşallah hakettiği yerlere gelir, bizde görürüz.

Konumuza gelince; çok güzel ve başarılı derlemeler yapan sergen07'ye teşekkür ederim. Oldukça güzel derlemeler hazırlıyor bize. Çizgi roman hataları isimli konunu da ilgi ile takip ediyorum. Konuya yapacağın eklemeleri aynı başlık altında sürdürmeni tavsiye ederek, ellerine sağlık diyerek, selam ederim.

Arkadaşım teşekkürler yorumların için bende çizgi roman hatalarını devam ettirmek istiyorum ama biliyorsun böyle hataları bulmak zor oluyor tek tek okuyarak bazende ingilizcemiz olmadığından zorlanıyorum ama elimde 4,5 tane falan şaşırtıcı kareler ver onların birini daha önce yayınlamıştım onları paylaşarak devam edeceğim..Saygılarla.