Stephen king'den conan yorumu...

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
STEPHEN KİNG REH VE CONAN İÇİN NE DEDİ?

"Hayranları tarafından genelde “Kılıç ve Büyü” denilen bu kurgu türü, en düşük seviyeden fantezi değildir ama hoş, pejmürde bir duygu taşır. Çoğu zaman bunlar, hayvan derisi giyen Çetin Çocuklardır ve R (ister Jeff Jones kapak resmiyle olsun ister olmasın—R 17 yaşından küçükler için demektir) olarak değerlendirilirler. Kılıç ve büyü roman ve öyküleri güçsüzler için güç öyküleridir. Otobüs durağına tebelleş olan şu genç punklar tarafından yerinden edilmekten korkan arkadaş, geceleyin eve gidemez ve kendini tombul göbeği mucizevî şekilde kaybolmuş, sarkık pazuları büyülü şekilde son elli yıldır pulp öykülerinde destanlaştırılan ve öykülenen “demir kaslara” dönüşmüş bir kılıç kullanıcısı olarak hayal eder kendini.

Bu tür öyküde sahiden ilerleyen tek yazar, Teksas kırsalında yaşayan ve ölen, tuhaf dahi Robert E. Howard’dı. (Howard, annesi komada, ölümcül bir hastalıkla yatarken, görünüşe göre onsuz yaşamla yüzleşemeyeceği için intihar etti) Howard, kahramanı Conan’ın en vahşi iktidar düşleri sayesinde çocuksu malzemesinin sınırlamalarının üstesinden gelir. En iyisinden Howard’ın yazı stili öyle yüksek bir enerjiyle doludur ki, adeta kıvılcım saçar. “Kara Çemberin Halkı” gibi öyküler, onun çılgın yoğunluğunun azgın ve tekinsiz ışığıyla parlar. En alasından fantezinin Thomas Wolfe’sidir Howard; Conan öykülerinin çoğu da neredeyse mecburiyetten kendi kendilerine ortaya çıkardı.
Yine de onun diğer işleri, ya önemsizdi, ya da sadece derin… İfade onun hayran lejyonlarını incitip kızdıracak ama başka bir münasip sözcük bilmiyorum. Howard’ın çağdaşlarından Robert Bloch, Weird Tales’e ilk mektubunda Conan’ın o kadar etkileyici olmadığını bile ima eder. Bloch’un fikri, Conan’ın kağıt bebekleri kesmek için kılıcını kullanabildiği dış karanlığa sürgün edilmesi gerektiği şeklindeydi. Bu imanın uygun adım yürüyen Conan hayran ordularınca iyi karşılanmayacağını söylemek gereksiz; Milwaukee’ye dönüşte onu ellerine geçirselerdi, muhtemelen zavallı Bob Bloch’u oracıkta linç ederlerdi."
~ Stephen King, DanseMacabre, p. 204

Son düzenleme:

tomx

Yeni Üye
2 Haz 2017
96
707
Bu kada çizgi roman üstadı arasında kendimi çok bilgisiz hissederken konuşmam doğru değil ama madem Stephan King haddini aşmış ben de aşıyım :)

Bir kere yazının biçimine takıldım. Stephan King, Conan yazar- çizerlerini üst perdeden değerlendirebilir mi? Sonuçta bestseller romanların parlak yazarı ama bir Tolstoy, Dosdoyevski, Hugo... değil. Yazardı üç beş cilt Conan, sonra da konu hakkında herkese tepeden bakarak konuşurdu.

Yazının içeriği de aslında "Neden çizgi Roman okuyoruz" sorunuza Stephan King'in verdiği yanıtla ilgili.
"Kılıç ve büyü roman ve öyküleri güçsüzler için güç öyküleridir. Otobüs durağına tebelleş olan şu genç punklar tarafından yerinden edilmekten korkan arkadaş, geceleyin eve gidemez ve kendini tombul göbeği mucizevî şekilde kaybolmuş, sarkık pazuları büyülü şekilde son elli yıldır pulp öykülerinde destanlaştırılan ve öykülenen “demir kaslara” dönüşmüş bir kılıç kullanıcısı olarak hayal eder kendini"

Evet gerçekten de böyle hayal edebilir ama sonrasına dair Stephan King bir şey söylemiyor. Belki de, kendisini Conan gibi hisseden sarkık pazulu yada tombul göbekli adam, bir anda yüzüne Barbar'ın keskin bakışlarını yerleştirip, o anda başedilmez bir büyücü- canavar gibi görünen punkçu çeteden korkmayacak, bir cesaret bulup otobüs durağına gidecek. Bu cesareti ona hep aklında gezinen Conan verecek olamaz mı?
Hem de bu sözlerden çıkan sonuca göre, demek ki vücut çalışan, fizik olarak güçlü biri asla Conan okumaz. Stephan Kingi yalanlamak için vücut mu çalışalım :)

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Evet gerçekten de böyle hayal edebilir ama sonrasına dair Stephan King bir şey söylemiyor. Belki de, kendisini Conan gibi hisseden sarkık pazulu yada tombul göbekli adam, bir anda yüzüne Barbar'ın keskin bakışlarını yerleştirip, o anda başedilmez bir büyücü- canavar gibi görünen punkçu çeteden korkmayacak, bir cesaret bulup otobüs durağına gidecek. Bu cesareti ona hep aklında gezinen Conan verecek olamaz mı?
Hem de bu sözlerden çıkan sonuca göre, demek ki vücut çalışan, fizik olarak güçlü biri asla Conan okumaz. Stephan Kingi yalanlamak için vücut mu çalışalım :)

Kesinlikle doğru çizgiroman okuma bakış açısı budur... Eleştirmek serbest ama eleştirinin de eleştirilebileceğini hatırdan çıkarmamak gerek. Verili olanı kabullenmemek çizgiroman okurlarının en önemli temayüllerinden biridir. Tebrikler Tomx

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Şubat ayında Hüseyin Aksakal üstadın aktardığı
bu Stephan King yorumuna "like" demişim ama
tamamen unutmuşum. Stephan King'in yorumuna
katıldığım gibi sayın "tomx" un da yorumuna da
katılıyorum ve hatırlattığı için teşekkür ediyorum.
Hüseyin üstadımın dediği gibi çizgi roman böyle bir şey gerçekten.

Son düzenleme:

tomx

Yeni Üye
2 Haz 2017
96
707
Eleştiri hakkı Stephen King için de baki. Benim de Conan çizerleri arasında daha iyi bulduklarım yada daha az beğendiklerim var. Özelde Conan okurlarını tombul göbekli, güçsüz, ezilmiş insanlar olarak tarif etmesini eleştirdim.

Aslında buna benzer eleştiriler yeşilçam sineması içinde yapılmıştı. Vurdulu kırdılı filmlerin izleyicisinin kendi ezilmişliğini, güçsüzlüğünü, kahramanla özdeşerek unuttuğunu savunanlar oldu.

Stephen King de aynı eleştiriyi Conan'a uyarlamış.

Sözü uzatmayım. Sinema kahramanları olsun, çizgi roman kahramanları olsun, kahramanlara hep ihtiyaç var. Onları genellemelerin içine hapsetmek gereksiz.

Bu kadar çok Conan ismi geçmişken, çevirisleriyle Conan ciltlerinin foruma kazandırılmasında emeği olan Hüseyin Aksakal üstada da teşekkür ediyorum.