'Hürriyet' Temel Britannica Cilt 01

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,889
İstanbul
Paylaşımınız için teşekkürler Üstadım. Şayet ciltler çoğalırsa, 'Hürriyet' Temel Britannica için ayrı bir ana başlık açarız.

python80

Kıdemli Üye
1 May 2016
153
1,166
Hürriyet'in Temel Britannica promosyonu

Hürriyet Gazetesi'nin Temel Britannica promosyonu :)

Elleriniz dert görmesin; çok teşekkürler...

İlkokul üçteydim (1992-93).
Hürriyet Gazetesi, her ay ikişer cilt vererek 10 ayda dağıtmıştı bu ansiklopediyi.
Hatta 20. cilt diğer ciltlerden daha kalınca bir fihristti; sanırım, son güncellemeleri de o ciltte toplamışlardı.

O yıllarda gazeteler bol bol ansiklopedi dağıtırlardı.
Gazetelerin dağıttığı ansiklopediler, okunsa da okunmasa da mutlaka her evin vitrinlerini süslerdi.
Bizim de payımıza o dönem Temel Brittannica düşmüştü.

Temel Britanncia'nın bir de abisi vardı; Ana Britannica.
Ana Britannica, siyah ciltli, kardeşinin aksine bol yazılı, az resimli bir ansiklopediydi.
Karıştırmıyorsam eğer Hürriyet, Temel Britannica promosyonu bitmeden bunun promosyonuna başlamıştı da o vesileyle bu ansiklopedinin de ilk dört cildi bizim eve girebilmişti.

Bu ansiklopedilerin çocukluk hatıralarımda özel bir yerleri var; kendilerinden çok faydalanmışımdır.
Sayenizde eski bir dostu görmüş gibi oldum. :)

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,536
20 cildi taradım. PDF hacmi büyüktü, onun için siteye vermedim ama PDF hacmini küçültmeyi öğrendim. Sağ olsun farubi, Abbyy ile bu işi yaptığını söyledi ben de denedim, çokta güzel oluyor. Herkese tavsiye ederim, hem bir hayli hacmini küçültüyor hem de vasfını, keyfiyetini yani nitelik ve kalitesini kaybetmiyor. Abbyy çok işime yarayacak. Tek menfi tarafı biraz bu hacmini küçültme işini yavaş yapıyor, belki de yavaş değildir, benim bilgisayar biraz eski ondan da olabilir. Her neyse yine de inşallah tamamlayacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
Maşallah büyük iş, 20 ansiklopedi cildini taramak ve boyutunu küçültmek. Allah kolaylık versin.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,889
İstanbul
20 cildi taradım. PDF hacmi büyüktü, onun için siteye vermedim ama PDF hacmini küçültmeyi öğrendim. Sağ olsun farubi, Abbyy ile bu işi yaptığını söyledi ben de denedim, çokta güzel oluyor. Herkese tavsiye ederim, hem bir hayli hacmini küçültüyor hem de vasfını, keyfiyetini yani nitelik ve kalitesini kaybetmiyor. Abbyy çok işime yarayacak. Tek menfi tarafı biraz bu hacmini küçültme işini yavaş yapıyor, belki de yavaş değildir, benim bilgisayar biraz eski ondan da olabilir. Her neyse yine de inşallah tamamlayacağım.
Bu çok güzel bir haber! Şimdiden çok teşekkürler. Yakın bir zamanda dergiler ve ansiklopediler bölümünü komple elden geçirmeyi düşünüyorum Üstadım. O işe giriştiğimde 'Hürriyet Temel Britannica' için ayrı bir başlığı da açacağım. Sizlere kolay gelsin.

vuralvk

Yeni Üye
30 Eyl 2019
5
7
Çok yerinde bir paylaşım, çok teşekkür ederim. Aynı çalışmayı, yine Hürriyetin verdiği 32 ciltlik Ana Britannica için de yapsanız çok güzel olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
Çok yerinde bir paylaşım, çok teşekkür ederim. Aynı çalışmayı, yine Hürriyetin verdiği 32 ciltlik Ana Britannica için de yapsanız çok güzel olur.
İnternetten araştırdım, 32 cilt 13 500 sayfadan oluşmaktaymış yani günde 50 sayfa taransa dahi 270 günde biter. Muhatap ben olmamama rağmen işin hiç de istendiği kadar kolay olmadığını vurgulamak istedim.

hastadam

Yeni Üye
6 May 2011
11
25
Vay be! Şimdiki çocuklar ansiklopedi nedir biliyorlar mı acaba? Her şey internete döküldü, , çağ değişti. 30 saniyede aradığın bilgiye ulaşıyorsun, ama kağıdın yerini hiçbiri tutamadı, tutamayacakta. Hatırlattığın için teşekkürler dişlivida. Şu an baktım da hala satışı varmış 2. ellerin internette.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,889
İstanbul

İnternetten araştırdım, 32 cilt 13 500 sayfadan oluşmaktaymış yani günde 50 sayfa taransa dahi 270 günde biter. Muhatap ben olmamama rağmen işin hiç de istendiği kadar kolay olmadığını vurgulamak istedim.
Çok yerinde bir vurgu yapmışsınız Sayın Üsküdar. İnsan bunların nasıl taranacağını aklına getirdiğinde bile yoruluyor. Ne diyelim, Allah kolaylık versin Sayın Dişli Vida'ya.