Hürriyet Gösteri - Sayı 014 (Ocak 1982)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Hürriyet Gösteri - Sayı 014 (Ocak 1982)
Ayda bir çıkar, 2. Yıl, 100 TL
84 Sayfa, 81 MB, CBR

G-STER-1982-01-Oca-Say-014-001.jpg

(GglDrv)
İçindekiler:
G-STER-1982-01-Oca-Say-014-003.jpg

Forum içinde arama yapacaklar için içindekiler.jpg sayfası OCR'dan
geçirilerek düzenlenebilir metin haline getirildi.

EDEBİYAT
4 Şiir/Refik Durbaş (Desen: Mine Gözen)
6 Refik Durbaş İle Söyleşi/Yaşar İlksavaş (Fotoğraflar: Ender Erkek)
8 öykü/Nazlı Eray (Desen: Gülsün Karamustafa)
12 Nazlı Eray İle Söyleşi/İzzet Yaşar
16 Şiir /İlhan Berk
18 Yannis Ritsos’la iki Gün Daha-II-/özdemir İnce
22 Enver Gökçe İçin /Mehmed Kemal
23 Şiir/Hidayet Karakuş
24 Şiir/Kemal özer
27 Şiir/Mustafa Pala
28 "...Ve Kılıcını Dahi Çiviye Asarak..." / Rauf Mutluay
30 Şiir/Süreyya Berfe (Desen: Sadık Karamustafa)
34 Kitap/Necati Güngör
35 Hilmi Yavuz İle Söyleşi/Cüneyt Ayral
36 Şiir/Erdoğan Yılmaz
40 Okurlar ve Yazarlar/ Fethi Naci
40 Şiir/Başaran
42 Şiir / Ahmet Nail
RESİM
25 Tülin Öztürk İnsanlara Bakıyor/Güven Turan (Fotoğraf: Cengiz Cıva)
26 Türkiye’de Resimlerin Özgün Baskıları Yapılıyor/Şahap Balcıoğlu
38 Ankara’da Kasım-Aralık Sergileri/Erhan Karaesmen
TİYATRO
14 Bir Tiyatroyu Yaşatmak “Olayı”/Selma Tükel
37 Gölge Ustası
ÖDÜL
41 Sedat Simavi Vakfı Ödülleri
KARİKATÜR
17 Fransa'da Bir Çizgi Ustası/Yavuzer Çetinkaya
YILIN DOSYASI
Konu: 1981’in Getirdikleri....Götürdükleri
43 Sanat Sosyolojisi Açısından 1981 / Emre Kongar
45 1981 ’de Şiir Gene Güçlü / Doğan Hızlan
46 Romancılar Yılın Şairlerini Seçtiler
48 Çok Boyutlu Bir Tıkanma/Atilla özkırımlı
49 Şairler Yılın Romancılarını Seçtiler
51 Denemeciler Yılın öykücülerini Seçtiler
52 Ortalama Düzey/Konur Ertop
53 Öykücüler Yılın Denemecilerini Seçtiler
55 Çocuk Yazını Tutanın Elinde Kaldı/Gülten Dayıoğlu
56 Türk Sineması Ciddi Bir Sınavda/Onat Kutlar
58 Öncekinden Pek Farklı Olmayan Bir Yıl/Burçak Evren
60 1981’de Yabancı Sinemaya Bir Bakış/Atilla Dorsay
61 Sinemacılar Yılın Filmlerini Seçtiler
63 Büyük Yankı Yapacak Özgün Yapıt Yoktu/Mengü Ertel
63 Grafikerler 1981’i Değerlendiriyor
65 Deha’ya Sunulan Şükran Yapıtları/Sezer Tansuğ
66 Eleştirmenler Yılın Ressamlarını Seçtiler
68 Geçen Tiyatro Sezonundan Enstantaneler/Sevgi Sanlı
69 “Yenileyenler” ve “Yinelenenler”/Ayşegül Yüksel
70 Tiyatrocular Yılın Oyunlarını Seçtiler
73 1981 Televizyonunu Anlattılar
74 Fotoğraf Yaygınlaşıyor/Şahin Kaygun
75 Amatörlerin Başarısı/Mehmet Bayhan
76 Fotoğrafçılar 1981’i Değerlendiriyor
77 Bir Nasreddin Hoca Vardı/Tan Oral
78 Karikatürcüler 1981’i Değerlendiriyor.
79 Türkiye’de Müzik “Olanlarla Olmayanlar”/Filiz Ali Laslo
80 Sanatçı Erozyonu/Faruk Güvenç
81 Tıkız Repertuvar/Mehmet Ergüven
82 Müzikçiler 1981’in Olaylarına Bakıyor

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Sevgili scanfan üstadım; tebrik ediyorum. Zira benden hızlı silah çektiğinizi bir kez daha anladım. Bu sayıyı tarayıp hazırda bekletiyordum. Gece üşengeçlik edip paylaşmadım. Kızgınmıyım? Evet. Kendime... Üzgünmüyüm? Hayır. Paylaşımlarınız benimkilerden çok daha güzel. Kısmet başka sayılara... Elinize sağlık. Teşekkür ederim. Sevgi ve saygılar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sevgili scanfan üstadım; tebrik ediyorum. Zira benden hızlı silah çektiğinizi bir kez daha anladım. Bu sayıyı tarayıp hazırda bekletiyordum. Gece üşengeçlik edip paylaşmadım. Kızgınmıyım? Evet. Kendime... Üzgünmüyüm? Hayır. Paylaşımlarınız benimkilerden çok daha güzel. Kısmet başka sayılara... Elinize sağlık. Teşekkür ederim. Sevgi ve saygılar.

Sevgili "yazicizahmet", iltifatlarınız için teşekkür ediyorum. Lütfen kendinize haksızlık etmeyin, değerli katkılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Aslında elinizdekini de alternatif bir tarama olarak paylaşabilirsiniz, çok işe yarayacaktır, zira bu eski dergilerde eksik sayfalara sık rastlanıyor, alternatif taramalar birbirlerini tamamlayacaklardır. Mesela bu sayıyı açıp göz attığınızda göreceksiniz, 59. ve 60. sayfalar eksik, onların yerine boş sayfa koydum ve eksik ibaresi yazdım. Bu dergilerin bir kısmı eski kitapçılardan alınmış olduğu için, dergilerin kondüsyonu bunları satanların insafına kalmış oluyor. Derginin ilk sahibi hoşuna giden bir makaleyi, kapağı, resmi, dergi ekini veya posteri vs kopartıp kendine saklamış oluyor. İşin tuhafı bunları eski kitapçıdan satın alırken sayfalarını tek tek kontrol etme imkanım çoğunlukla olmuyordu. Bunları hemen ve baştan aşağı okuyamadığım için de eksikliğin bazen yıllar sonra farkına varıyorum (genelde de tararken! zira sayfa numaralarındaki tuhaflığı/uyumsuzluğu ancak o zaman farkediyorum) Kısaca elinizdekini paylaşın, fazla mal göz çıkarmaz!

Bu arada, paylaşmış olduğunuz Sanat Olayı dergisinin (sayı-1) eksik kapağını konunun altına ilave etmiştim (sanırım görmediniz, zira 2. sayfada kalmış) İsterseniz onu uygun bir sıra numarası vererek (üst sırada kalması için) derginin rar dosyası içine atabilirsiniz. Bu vesileyle elimdeki "Sanat Olayı" dergilerine bir göz attım (zaten sayıları çok değildi) hemen hemen hepsinde eksik sayfalar var. Belki sizin elinizdekilerle birbirlerini tamamlarlar. Yani kapakları yok diye paylaşmamazlık etmeyin. Eksikler sonradan da tamamlanabilir.

Sevgi ve saygılarımla.

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Sevgili "scanfan" üstadım, ben de açıklamalarınıza teşekkür ederim. Paylaşım konusunda her geçen gün, sayenizde biraz daha aydınlanıyorum. Ve hemen harekete geçiyorum.
Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; paylaştığım "Sanat Olayı Sayı 1" de de eksik sayfalar var. Muhtemelen "bulmaca" sayfaları. Ve bunu da ciltleyenlerden birinin yaptığından eminim. Paylaştığım bütün yayınlar benim birikimlerimdir. Eski Kitapçılardan alınmış değildir. Tabi ki bunu yapanlara da saygı duyarım. Hatta (paylaşmayı çok sevdim) ilerde ben de bunu yapabilirim.
Teşekkürlerimle, Sevgi ve saygılar.

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Sevgili "scanfan" üstadım, ben de açıklamalarınıza teşekkür ederim. Paylaşım konusunda her geçen gün, sayenizde biraz daha aydınlanıyorum. Ve hemen harekete geçiyorum.
Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; paylaştığım "Sanat Olayı Sayı 1" de de eksik sayfalar var. Muhtemelen "bulmaca" sayfaları. Ve bunu da ciltleyenlerden birinin yaptığından eminim. Paylaştığım bütün yayınlar benim birikimlerimdir. Eski Kitapçılardan alınmış değildir. Tabi ki bunu yapanlara da saygı duyarım. Hatta (paylaşmayı çok sevdim) ilerde ben de bunu yapabilirim.

Taradığınız bu sayıyı paylaşırsanız, memnun olurum. 2 eksik sayfa sizde eksik olmayabilir.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili yazicizahmet,
Paylaşmış olduğunuz Sanat Olayı-Sayı-1'deki eksik sayfaları farkettim, ne yazık ki bendekinde de -ne tesadüf- aynı sayfalar eksik (yoksa sizin için onları da sunacaktım) Mesela sizde 86'dan 95'e atlıyor. Ayrıca kapaktan da anlaşılacağı gibi Sanat Olayı 1. sayıdan başlayarak "Toplumda Sanat" adında her sayıda 32'şer sayfalık ekler vermişti. Ben de Sanat Olayı dergilerinin çoğunu bayiiden almış olmakla birlikte bu ekleri şimdi sayıların içinde göremedim. Demek ki ekleri o tarihte ayırmışım. Bu eklerin sayfa numaraları nasıldı, aradan 40 yıl geçmiş, şu anda hiç hatırlamıyorum. Eksik sayfalarda onların olması da imkansız (zira ekler 32'şer sayfaydı). Mutlaka eklerin ayrı bir sayfa sırası vardır. Kısacası eksik sayfalar dışında bir de eksik ekler sorunu var. Bu eklerin 9 sayı boyunca verildiği kapaklardan anlaşılıyor, 10. sayıda da kapağını hediye etmişler. (daha sonra başka temalı ekler de verilmişti: fotoğraf vs gibi) Ekleri ayrıca ciltletmiş olabilirim, bulursam paylaşırım (hesaba göre 288 sayfa olmalı). Bu arada elimde 12 tane Sanat Olayı var (1-10 ve 12,13,15) ve tamamının sayfalarında eksikler var ve şimdilik ekleri de ortada yok. Sizin paylaşacaklarınız arasında bunlar varsa bana bildirin, hem kapaklarını hem de sizde eksik bende tam olan sayfalar varsa bu sayfaları da görüntü (jpg) olarak size göndereyim, siz dergileri paylaşın.
Sevgi ve saygılarımla.

Not: Bu arada şimdi baktım "Hürriyet Gösteri-Sayı 14"teki eksik sayfalar sinemayla ilgiliymiş, sinema benim özel ilgi alanım olduğu için o iki sayfayı o tarihte ben koparmış ve başka bir klasörde arşivlemiş olmalıyım (fiziki arşivi kastediyorum, o zaman hakiyle bilgisayar filan yoktu!)
Kendime bir kez daha kızdım!

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Sevgili yazicizahmet,
Paylaşmış olduğunuz Sanat Olayı-Sayı-1'deki eksik sayfaları farkettim, ne yazık ki bendekinde de -ne tesadüf- aynı sayfalar eksik (yoksa sizin için onları da sunacaktım) Mesela sizde 86'dan 95'e atlıyor. Ayrıca kapaktan da anlaşılacağı gibi Sanat Olayı 1. sayıdan başlayarak "Toplumda Sanat" adında her sayıda 32'şer sayfalık ekler vermişti. Ben de Sanat Olayı dergilerinin çoğunu bayiiden almış olmakla birlikte bu ekleri şimdi sayıların içinde göremedim. Demek ki ekleri o tarihte ayırmışım. Bu eklerin sayfa numaraları nasıldı, aradan 40 yıl geçmiş, şu anda hiç hatırlamıyorum. Eksik sayfalarda onların olması da imkansız (zira ekler 32'şer sayfaydı). Mutlaka eklerin ayrı bir sayfa sırası vardır. Kısacası eksik sayfalar dışında bir de eksik ekler sorunu var. Bu eklerin 9 sayı boyunca verildiği kapaklardan anlaşılıyor, 10. sayıda da kapağını hediye etmişler. (daha sonra başka temalı ekler de verilmişti: fotoğraf vs gibi) Ekleri ayrıca ciltletmiş olabilirim, bulursam paylaşırım (hesaba göre 288 sayfa olmalı). Bu arada elimde 12 tane Sanat Olayı var (1-10 ve 12,13,15) ve tamamının sayfalarında eksikler var ve şimdilik ekleri de ortada yok. Sizin paylaşacaklarınız arasında bunlar varsa bana bildirin, hem kapaklarını hem de sizde eksik bende tam olan sayfalar varsa bu sayfaları da görüntü (jpg) olarak size göndereyim, siz dergileri paylaşın.
Sevgi ve saygılarımla.

Not: Bu arada şimdi baktım "Hürriyet Gösteri-Sayı 14"teki eksik sayfalar sinemayla ilgiliymiş, sinema benim özel ilgi alanım olduğu için o iki sayfayı o tarihte ben koparmış ve başka bir klasörde arşivlemiş olmalıyım (fiziki arşivi kastediyorum, o zaman hakiyle bilgisayar filan yoktu!)
Kendime bir kez daha kızdım!
Sevgili scanfan üstadım,
Kızmak gayet insani bir duygu, bazen iyi birşeydir ve sizi çok iyi anlıyorum. Anladığım birşey daha var, o da ilgi alanlarımız ortak gibi. Ben de bir Sinema tutkulusuyum. 11 tb'lık film arşivim var. Ben de Yabancı bir dil biliyorum. İngilazca:) Bende de Sanat Olayı dergileri var. E daha n'olsun.
Şaka biryana geceyarısı, mesajınızı okur okumaz bir çırpıda bakınıp, durumu sabahı beklemeden açıklamam gerekiyor. Bendeki Sanat Olayı Dergileri 12 adet(+1+12). Çok sayfalı olduğu için 2 cilt halinde. Daha sonra niyeyse devam etmemişim. Eklere (Toplumda Sanat - Ken Baynes) gelince; ben de sizin gibi ayırıp bir kenara koyduğumu hatırlıyorum. İyi ki ciltcilere vermemişim, onu da hacamat edeceklerdi. Kapağını da edinip kendim ciltlemiştim. Kenarlarını da işyerimin matbaasındaki arkadaşlarım kesmişti. Ne güzel, sayenizde eskileri anıladım. Bu arada 256 sayfa olduğunu belirtmeliyim. Sevgi ve saygılar.

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Scanfan ve yaziciahmet üstatlar, Bizim gibilere sinefil (sinema tutkunu veya manyağı türkçesi) adı veriliyor. Biraz kendimden sözedeyim.
1964 (gerçekte 1963 vişneler olurken doğmuşum) Karaman doğumluyum. 1973 te TV yayını Karaman'a ilk geldiğinde ve ilk televizyonu aldığımızda paket yayın vardı ve yayın gidip geliyordu ve ben yaklaşık 100 dakika olan Casablanca filmini karlamalı bir biçimde izlemiştim. Daha o zamanlar sinemaya olan tutkum başlamıştı. Gerçi o zamanlar daimi ve yazlık sinemalar vardı. Sümerbank Mensucat Fabrikası'nın hafta sonları sinemasına her hafta giderdik. Ama sadece Türk filmleri oynuyordu. Teksas, tommiks, zagor vs., Hey dergisi, Doğan Kardeş dergilerini okuduğum günlerdi. Günlük gazete ve dergilerden sinemayla ilgili sayfaları kesip biriktirmeye o zamanlar başladım. Bir misafirliğe gitsem, eğer gazeteleri varsa hemen sinema küpürlerini keserdim. Aynı zaman da, bir müzik tutkunuyum da. Babam Almanya'da işçiydi. Her yaz izine geldiğinde en az 50 tane kaset (arabesk, THM ağrlıklı-Ferdi, Orhan, Hayri Şahin, Mine Koşan, Nurcan ve Gülcan Opel vs.) getirirdi. Yabancı müzikle olan tanışmam, Boney M.'in 1977 deki Daddy Cool parçasıyla olmuştur.
Sinemayla iligili her türlü dökümanı, o yıllardan bu güne biriktirmeye devam ettim. Üniversite öğrenciliğim (1982-1986-Fizik Mühendisliği) sırasında, Gelişim Sinema dergisinin birkaç sayısını alamamıştım, hala ona yanarım. Film arşivciliğine ise 1989 (1987 yılında araştırma görevlisi-Fen Fakültesi) yılında VHS video alarak başladım. TRT kanallarından, Star Tv 'Den, kablolu yayın başlayınca Fransız TV5 den, İtalyan Rai kanallarından (özellikle Rai3 den Cumartesi 23:00 de başlayıp Pazar sabahı 11:00 e kadar devam eden klasik sinema kuşağından film ve sinema belgesellerini videoya çektim. Satın alma VHS kasetlerle birlikte 1997 yılına kadar 2500 tane VHS kasetim oldu. Bu arada Cumhuriyet, Güneş, Yeni Yüzyıl, Radikal gazetelerinin bütün eklerini, sinema küpürleriyle birlikte biriktirmeye devam ettim. Eski kitapçılardan sinemayla ilgili her türlü dökümanı (örneğin, sinema eleştirisini başlatan Fransız Cahiers du Cinema dergisinin birçok sayısını), Amerikan Kültürden (İzmir) sinema kitapları fotokopilerini biriktirdim.
1999 da askerlik dönüşünde, artık inernet olayı işin içine girince, olayın boyutu değişti. Filmleri önce 700 MB lik CD lere çektik. 4,3 GB DVD ler çıkınca, CD lerdekini DVD lere aktardık (CD ler başkalırına verildi veya atıldı). Daha sonra Harici Harddiskler çıkınca, filmleri artık bu disklere depolamaya başladık. DVD lere kıyamadığım için ve bazı filmlerin sadece DVD si olduğundan, satın alınan orijinal DVD lerle birlikte yaklaşık 5000 tane duruyor.
VHS kasetler, çok yer kapladğı için ve saklayacak yerim olmadığı için çöpe atılmıştır. Sinema küpürleri, gazete ekleri de aynı şekilde çöpe atılmıştır.
Şu anda arşivimde bulunanlar:
- Sinema dergileri (Türk ve Yabancı). Örneğin Sabah grubunun Sinema dergisinin tamamı, Altyazı dergisinin tamamı, Beyazperde, Antrakt, Total Fillm (Türkçe), Empire (Türkçe) in tamamı. Ve onlarca aklıma gelmeyen Türkçe ve Yabancı dilde dergiler (Film Review, Premier, Empire UK, Total Film vs.)
- 500 GB ile 3 TB arasnda değişen (ortalaması 2TB) 550 TB lık 308 tane disk. İçlerinde film, dizi, müzik, kitap, dergi vs var.
- Yaklaşık 5000 adet DVD.

Kaba bir hesap yaptım. Sinemaya harcadığım parayla (2500 VHS kaseti de hesaba katarak) 3 tane ev satın alabilirdim. Ama hiç pişman değilim. Yine olsa, yine aynısını yaparım. Sinefilliğe devam. İyi sabahlar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sevgili "hayriflix" üstadım, Çizgi Diyarımızdaki ben dahil diğer sinefiller gibi, sizin hikayeniz de büyük benzerlikler gösteriyor, sadece yer isimlerini değiştirin, kaset/DVD sayıları bile birbirine yakın çıkıyor, hatta onlara harcadığımız meblağlar bile aynı! (yer ismi demişken Alsancak'taki Amerikan Kültür Derneği'nin kütüphanesinde 1975'ten başlayarak uzun yıllar vakit geçirdim. İnanır mısınız oradaki kitap ve dergilerin bile çoğunun sayfalarını koparmışlardı, o nedenle çok az kişinin dışarıya kitap götürmesine izin veriyorlardı. Yine aynı yıl sizin fakültede 1 yıl süreyle FKB dersleri almıştık). İzmir'in bir şansı daha vardı, Yunanlıların ERT kanalları rahat izleniyordu. O kanallar hem renkliydi (TRT henüz siyah beyaz) hem de sansürsüzdü (Yabancı filmler Yunanca dublajlı değil İngilizce altyazılı gösterilirdi). O yıllarda Beta/VHS video kasetler de henüz ortalarda yoktu, sadece babanız gibi Almanya'da çalışan yurttaşlarımızın getirdikleri Video 2000 kasetleri vardı, onları gösterecek cihazlar da sadece sizler gibi ailelerin evlerinde olurdu, bizler ancak onlara misafir olduğumuzda seyredebilirdik.)

Diyarımızdaki sinefillerin başında da sevgili "hggurak" dostum gelir. 2 yıl önce ÇD'nda açmış olduğum Evde Sinema Keyfi, Geçmişten Günümüze Kısa Bir Tur başlıklı konunun 2.sayfasında o da deneyimlerini bizlerle paylaşmıştı.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
İyi sabahlar dostum Hayriflix. Doğrusu kendimi iyi bir sinefil zannederdim. Mesajınızı okuyana kadar. Gerçekten olağanüstü. Kendime sorardım; "acaba bu işi yapan benim gibiler kaç kişidirler"diye. Artık sormayacağım. Epey varmış, onu anladım. Yazınıza bakarken rakamları okuduğumda bir an küçüldüğümü hissettim. Ne yaptınız dostum. Kıskandım. Ama iyi ki yapmışsınız. Paha biçilemez bir şey bu. Sizi kutluyorum. İlgi ve bize açıldığınız bilgilerinize teşekkürler. Sevgi ve saygılar.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Sevgili scanfan üstadım, dostum Hayriflix'in mesajına cevap yazarken sizin mesajınızı atlamışım.Okuyunca ikinci bir şok daha yaşadım.Ama bu daha bir hafif idi.Zira sizden böyle birşey beklerdim zaten.Hergün yeni birşeyler öğrenmek güzel.Çalışmalarınızı takdirle izliyorum.Herşey için teşekkürler.
"ne çok şey kaçırmışım meğer..."

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,151
Ben de imrenerek okudum. Hikayenizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

VHS kasetler, çok yer kapladğı için ve saklayacak yerim olmadığı için çöpe atılmıştır. Sinema küpürleri, gazete ekleri de aynı şekilde çöpe atılmıştır.

Ne yazık ki siz de bizim gibi bazı şeyleri atmışsınız. Şimdi olsa hepsine talip olurdum.

Gelişim dergisine ait Ekim 1984- Aralık 1984-Ocak 1985-Mart 1985-Haziran 1985 sizde yoksa tarayabilirim. Hatta temelli gönderebilirim de.

Yabancı dilde dergiler (Film Review, Premier, Empire UK, Total Film vs.

Olur da bir gün bunları çok yer kaplıyor atayım derseniz ben talibim. (Özellikle Film Review'lere hele de 1990'lar varsa nasıl mutlu olurum. Ben de bir tane tane var (Üzerinde Special Year book 1996/7 yazıyor, hatta taramayı denedim de hem boydan hem de eninden sığmıyor tarayıcıya.)

Ama hiç pişman değilim. Yine olsa, yine aynısını yaparım.

Ben en çok da bu sözünüz etkiledi. Kendim gibilerini görünce mutlu oluyorum.

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Sevgili "hayriflix" üstadım, Çizgi Diyarımızdaki ben dahil diğer sinefiller gibi, sizin hikayeniz de büyük benzerlikler gösteriyor, sadece yer isimlerini değiştirin, kaset/DVD sayıları bile birbirine yakın çıkıyor, hatta onlara harcadığımız meblağlar bile aynı! (yer ismi demişken Alsancak'taki Amerikan Kültür Derneği'nin kütüphanesinde 1975'ten başlayarak uzun yıllar vakit geçirdim. İnanır mısınız oradaki kitap ve dergilerin bile çoğunun sayfalarını koparmışlardı, o nedenle çok az kişinin dışarıya kitap götürmesine izin veriyorlardı. Yine aynı yıl sizin fakültede 1 yıl süreyle FKB dersleri almıştık). İzmir'in bir şansı daha vardı, Yunanlıların ERT kanalları rahat izleniyordu. O kanallar hem renkliydi (TRT henüz siyah beyaz) hem de sansürsüzdü (Yabancı filmler Yunanca dublajlı değil İngilizce altyazılı gösterilirdi). O yıllarda Beta/VHS video kasetler de henüz ortalarda yoktu, sadece babanız gibi Almanya'da çalışan yurttaşlarımızın getirdikleri Video 2000 kasetleri vardı, onları gösterecek cihazlar da sadece sizler gibi ailelerin evlerinde olurdu, bizler ancak onlara misafir olduğumuzda seyredebilirdik.)

Diyarımızdaki sinefillerin başında da sevgili "hggurak" dostum gelir. 2 yıl önce ÇD'nda açmış olduğum Evde Sinema Keyfi, Geçmişten Günümüze Kısa Bir Tur başlıklı konunun 2.sayfasında o da deneyimlerini bizlerle paylaşmıştı.

Sayın Scanfan üstat, üniversite öğrenciliğim Konya'da geçti. Şu anda da Selçuk Üniv. Fen Fakültesindeyim. Doktora çalışmamı Ege Üniversitesinde yaptım. 1995-1997 yılları arasında her ay 15 gün İzmirdeydim. Selamlar.